Aké máte skúsenosti s VDSL a routerom ADB VV3212?

Otázka

• 0

Má niekto skúsenosti s VDSL 50Mb/s a s routerom ADB VV3212? Prešiel som z DSL na VDSL a už len čakám na SMS s prihlasovacími údajmi a už mi prišiel aj spomínaný router a tak som si večer krátil čas študovaním návodu a na internete som sa dopracoval až k negatívnym reakciám na tento router a tak mám teraz celkom obavy či prechod na VDSL bola správna voľba. Často krát sa spomínalo, že pravidelne vypadáva WiFi, nedá sa vypnúť DHCP a poniektorí mali aj značný pokles prenosovej rýchlosti. Samozrejme, že som realista a tak si to musím odskúšať sám, ale mám obavy :smileyfrustrated: Nejaké postrehy, nápady, rady? Údajne mal v lete vyjsť nový firmware, ale nedočítal som už či vyšiel a čo upravuje...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

35 odpovedí na túto otázku

• 1

ano, telefonicky, chatom, osobne na pobocke -  ako len chces

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@Manuel Migel 

Ahoj, skúsim postupne:

- pre pripojenie k VDSL sa dodáva iba router ADB VV3212 , ktorý je testovaný a primárne určený na pripojenie k technológii VDSL

- ide o zariadenie, ktoré má byť plno manažovateľné zo strany providera, preto sú nutné niektoré obmedzenia zo strany užívateľa. Jedným z týchto obmedzení je aj nemožnosť vypnúť DHCP, z dôvodu aktívneho plno routovacieho režimu. Tieto obmedzenia však nijako neovplyvňujú funkčnosť služby a pre užívateľa predstavujú skôr výhodu, nakoľko nie je potrebné zložito zariadenie nastavovať. Pokiaľ sa aj vyskytne nejaký problém, stačí zariadenie resetovať do továrenských nastavení a zakrátko sa router „nastaví sám“

- pokiaľ sa nejedná o priveľmi zahltené pásmo, nie je veľmi dôvod, aby wifi vypadávala. Ak ide o miesto, kde je pokrytie wifi signálom príliš husté, odporúčame pokročilé nastavenia, kde je možné zmeniť vysielací kanál, pásmo atď.

Ak by sa objavili iné ťažkosti, kolegovia na Hotline 0800 123 777 ti určite radi poradia.

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0
@Rado Veľmi pekne ďakujem za reakciu. V podstate som sa dočítal podobné názory ohľadom tej manažovateľnosti routra. No v podstate už je to aj tak pasé keďže spočiatku som mal záujem o VDSL linku s prípojením 50Mbps a dokonca údajne to technik bol zmerať a bolo mi povedané, že som v dostatočnej vzdialenosti, prišiel mi aj router a aj zmluva, ktorú som podpísal no keď som si po pár dňoch zisťoval ako som na tom s pripojením, tak mi zas bolo povedané, že technik to neschválil. Čiže nemám slov a ani síl už nič riešiť takže čakám na koniec viazanosti a.... ďakujem :)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@Manuel Migel 

Ahoj, takáto situácia nás samozrejme mrzí, na druhej strane, technik určite zobral do úvahy všetky faktory, ktoré rýchlosť a stabilitu pripojenia v tvojej lokalite ovplyvňujú (vzdialenosť od uzla atď.). Škoda, nie každá lokalita vyhovuje nárokom VDSL pripojenia. Želáme všetko dobré, klasické DSL má tiež svoje výhody :)  

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0
dsl linka je uz prežitok dávnej doby,jedine vdsl pripadne optika

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ono aj lokality kde mate ADSL/ADSL2+ su značne problematicke. Buď su preťažene alebo nekvalitne a veduci technikov s manažermi na to vyslovene kašlu.  Ďlašou vecou je že davate nekvalitne dsl routre ADB , DLINK, VIGOR ktore privadzaju zakaznikov do zufalstva.  Mesačne poplatky za nekvalitne služby chcete mat načas zaplatene.  Aj lokalny ISP provider ma lepšiu technicku podporu ako Slovak Telekom.  Po skončeni viaznosti asi odijdem od Telekomu  a to najmä kvôli mizernej kvalite siete či mobilna alebo pevna siet.  Keď sa to nezlepši, ale to som asi veľki optimista. Ked  Slovak Telekom miňa viac peňaz na hlupe reklami ako na technikov ,udržbu a rozvoj mobilnej a pevnej siete. Nečudujem sa potom že klesaju vynosi a zisk.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

My sme ho ostali do firmy a hned prve sklamanie je nemoznost nastavit niektore veci podla predsav. Nepodarilo sa nam rozchodit VPN pristup na co nam technicka podpora povedala ze na tomto routri nepojde. Da sa kupit iny napr ZyXEL avsak cezen zase nepojde linka, kedze ta nie je uz analogova ale ide po tom istom drote a telefon sa pripaja az do routra ADB. Taktiez vidim problem ze ked si na nom nastavim IPcky, presmerovanie portov atd  a Telekom sa rozhodne automaticky obnovit nastavenia pripadne firmware (kedze ho spravuje), chcel by som vediet ci mi ho nastavia naspet tak ako som ho mal hoci aj v nedelu o polnoci. Krok spet na ADSL je pokial som pocul nemozny. Reklamacie a podpora je zacarovany kruh, takze moj nazor na tentou router pre domacnost a nenarocnych pouzivatelov nevidim problem ale pokial ho chcete pouzit pre firmu kde je server, vzdialeny pristup atd. odporucam zvazit! 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

To viem aj ja , kedy mi prídeš natiahnuť optiku ? 

PS. Takých múdrych radcov je tu dosť! 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0
Ahojte, tak mam vdsl internet 20/2mbs, a tento router nenaplnil moje ocakavania, chyba mi tam media bridge abto rozhranie je krok dozadu... Moja otazka smeruje je mozne nejako zosilnit wifi signal v dome pomocou routera adb za pomoci mojeho asus rt-n18u? Alebo je mozne ak si zakupim vlastny vdsl router funkcnost magio internetu?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@chielinni 

Ahoj, k tvojim otazkam:

Moja otazka smeruje je mozne nejako zosilnit wifi signal v dome pomocou routera adb za pomoci mojeho asus rt-n18u?

Za router ADB je mozne kablom alebo bezdrotovo (rezim opakovac) pripojit tvoj router Asus, na nom nastavit wifi, a tym rozsirit pokrytie wifi signalom.

Alebo je mozne ak si zakupim vlastny vdsl router funkcnost magio internetu?
Pokial vyuzivas, alebo planujes vyuzivat pevnu linku od Telekomu, alebo Magio TV, pre funkcnost tychto sluzieb je potrebne mat zapojeny prave ADB router. Pokial vsak vyuzivas IBA internet, je mozne pouzit vlastny VDSL router. 

Pekny den,

Rado

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobry den,

nie celkom rozumiem, ako moze byt nemoznost vypnut DHCP vyhodou :)

Chcel by som vsak poprosit o radu, mam celkom pretrvavajuci problem s tymto routrom. Je pouzity v malej vnutropodnikovej sieti a neustale dochadza k vypadkom spojenia medzi jednotlivymi pocitacmi. Na sieti je jeden lokalny server pripojeny cez eth, ktory ma staticku IP adresu, a ostatne pocitace sa pripajaju cez wifi. Ked im ponecham dynamicke IP adresy, neustale dochadza k vypadkom (mam podorzrenie, ze router priradi viacerym zariadeniam rovnaku IP). Ked zmenim IP na staticku priamo na pocitacoch, tak vyzera, ze to funguje, no je to nepouzitelne, ked sa notebook pripoji na inu wifi siet (dovod je zrejmy). Pokusil som sa teda nastavit priradovanie statickej IP podla mac adresy a k mojmu prekvapeniu podla zobrazenych pripojenych pocitacov v nastaveniach routra aj napriek tomu dostali dve zariadenia rovnaku ip, no s roznou mac adresou. Technik upgradol firmware a odporucil nepouzivanie statickych IP, nepripajanie switchov apod., lebo ten 'router to nema rad' a s dodatkom, ze iny router nie je mozne pouzit. Dost ma zarazilo taketo odporucanie vzhladom na to, ze predsa nastavenia, ktore su na lokalnej sieti pouzite, su uplne bezne a dhcp server by si predsa mal vediet odsledovat priradene IP adresy (ak nie je problem straty komunikacie aj niekde inde). Postacovalo by, keby bolo mozne DHCP server  na routri zrusit a zriadit si vlastny, ale tato moznost tam nie je. Co by ste mi, prosim, odporucili ako riesenie tohto problemu? Dakujem.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@Rado 

Upresním odpoveď na druhú časť otázky:
Pokiaľ využívaš len internet a Magio, nie je nutné využívať ten šunt ADB. Ja úspešne používam Asus DSL N66U, plne nastaviteľný, všetko máš pod kontrolou, internet aj Magio šlape ako má :smileytongue:
Pevná linka pravdepodobne nepôjde, ale to neviem potvrdiť, nakoľko ju nevyužívam..

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@Branislav Valovič 

Ahoj, zakaznik si samozrejme na vlastnu zodpovednost moze zapojit koncove zariadenia podla vlastneho vyberu, len nami odporucane zariadenia su testovane a optimalizovane na vyuzivanie nasich sluzieb. Ak zakaznik vyuziva ine koncove zariadenie, nevieme garantovat parametre a funkcnost sluzby, 

Rado

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@Administrátor

Úsmevné vyjadrenie. Ja som z toho pochopil, že si nemám kúpiť iný router, lebo mi MOŽNO nebude fungovať, čiže mám naďalej používať ten, ktorý je čiastočne nefunkčný. Čo sme tým vlastne vyriešili? ... Máte ten router otestovaný a optimalizovaný na tú službu... V prvom rade predávate router, ktorý má skryté vady, o ktorých zákazník nevie v čase, keď spraví rozhodnutie, že s Vámi podpíše zmluvu. Čiže asi aj zavádzate. Určite to nie je ale Tvoje rozhodnutie a týmto Ťa z toho nechcem viniť. Len prosím Ťa nerob chybu a nezavádzaj Ty druhý krát tu na fóre. Sem sme prišli tí, ktorí skutočne potrebujeme poradiť, pretože to zariadenie potrebujeme na "zarábanie" peňazí. A to už nie je sranda. Aké parametre a funkčnosť služby by ste nemali vedieť garantovať? Podľa mňa ako seriózny dodávateľ služby, by ste mohli otestovať iné zariadenie napr. to, ktoré tu vyššie odporučil ASUS a v prípade zákazníkov, ktorí nevedia využiť naplno funkcie Vášho routra z dôvodu jeho chybovosti, by ste im odporučili jeho kúpu. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň,

prosím Vás potreboval by som sa poradiť. Mám doma dva routre VV3212. Jeden som dostál keď som si objednal internet, potom sme sa doma rozhodli že chceme aj telku tak sme si ju objednali  a prišiel ďalší router s Magio boxom a teraz mi fiči aj telka aj internet na tom druhom routri (na ktorý je napojený Magio box). Čiže ten jeden (prvý) mi tam stojí nevyužitý. Nie som expert v tejto oblasti tak by som sa chcel opýtať nasledovné:

1. Dal by sa využiť ten prvý router tak že by som ho sieťovým kablom spojil s tým na ktorom mi teraz fičí internet, a rošíril WiFi pasmo a napojil na neho ďalšie zariadenia (počítač, tlačiareň, usb...)?

2. Ak by sa takto router dal využiť, aký dlhý kabel by som mohol natiahnúť aby rýchlosť internetu zostála rovnáka? Potreboval by som nejkých 12-13m.  

3. Je možné aby som tento router využil ako WiFi príjmač? Zatiaľ som na internete a ani v nastaveniach rotra nenašiel spôsob... 

Ďakujem

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Router ADB VV3212 je locknutý (zamknutý) Telekomom, takže možnosti nastavenia pre užívateľov sú obmedzené. Ak sa aj dá zmeniť IP adresa routra (je to potrebné pre špecifické prípady) po reštarte routra je tam znovu pôvodná. LAN kábel môže dosahovať dĺžku 100 m. Takže nejakých 13-14 m je úplne v pohode. Pre použitie druhého routra ako AP (access point) je potrebné vypnúť DHCP, zmeniť IP adresu a nastaviť wifi. A na to by som použil hocičo iné len nie ADB VV3212.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0
Skúšal som to včera s 20m kablom. Spojil som tie dva routre a na ten druhy som napojil počítač a šlo mi to. Zmenil som IP adresu a po factory resete sa nevrátila na pôvodnú. Ale keď som reštartoval počítač nešiel mi internet. Všimol som si že keď najprv pichnem 20m kabel najprv do počítača a potom do routra a na router potom napojím počítač že mi ide internet, ale keď hneď pichnem do routra 20m kabel tak internet nejde... Neviem čím to je?!

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Takže bolo treba nastviť statickú IP adresu na počítači a internet fičal aj poreštarte ale potom mi nechcelo načítať tlačiareň cez USB. Asi ho predsa odložim do škatuli nech zbiera prach... 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0
Dnes som si všimol že router zrejme po aktualizácii ukazuje hodnoty :

Downstream Line Measured ValuesNoise Margin:
12.3 dB
Downstream Line Measured ValuesLine Attenuation:
13.5 dB
Upstream Line Measured ValuesNoise Margin:
17.6 dB
Upstream Line Measured ValuesLine Attenuation:
6.4 dB

Takže +- som 1km od ústredne.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Alebo je mozne ak si zakupim vlastny vdsl router funkcnost magio internetu?
Pokial vyuzivas, alebo planujes vyuzivat pevnu linku od Telekomu, alebo Magio TV, pre funkcnost tychto sluzieb je potrebne mat zapojeny prave ADB router. Pokial vsak vyuzivas IBA internet, je mozne pouzit vlastny VDSL router. 

Pekny den,

Rado

@Rado

Platit toto aj pre Active ethernet alebo iba pre VDSL?
Pouzivam iba internet a neplanujem pouzivat telku ani telefon.
Rad by som nadalej pouzival router Mikrotik RB951G-2HnD na ktorom som doteraz bezal u dvoch inych probiderov bez akehkolvek problemu.
Ked som volal na zakaznicku linku Telekomu ohladne zistenia nastaveni ktore su potrebne pre PPPoE(kedze ocividne iba meno a heslo nestacia) bolo mi povedane, ze ADB nieje nahraditelny nicim inym a musi tam byt lebo je specialne nachystany na Magio sluzby(ktore okrem internetu samotneho nevyuzivam). Ked som sa snazil u technika s ktorym som telefonoval dopatrat preco by to po technickej stranke nemalo ist nevedel mi odpovedat na nic a stale ma odbijal vetou, ze to nepojde a musi tam byt ADB. Chcel by som sa teda spytat co konkretne je po technickej stranke za problem ze PPPoE na ethernetovej linke nemoze vytacat nic ine iba ADB?

Vopred dakujem za odpoved.

Editoval/-a towdie13

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Minuly tyzden mi zapojili magio internet a TV. Vsetko OK az dnes ked som kopiroval velke subory z PC do po sieti do druheho PC, tak som zistil ze rychlost je nejakych 10kB/s. Hned mi bolo jasne ze za tym je tento router. Tak som zanho slahol Netgear Gbit switch s tym ze router bude poskytovat len internet a TV a switch sa postara o domacu siet. No na moje prekvapenie sa rychlost po uvodnom nabehu stabilizovala len na cca 34kB/s. To je hodne zle. Cize asi pozrem ten Asus co tu pisal niekto vyssie ale predym zavolam na tech podporu ze co je to za blud. Dokym som mal lokal providera a svoj Asus RT66U, vsetko ficalo krasne, cez 100kB/s....

Takze tento prehistoricky router staci nejakym dochodcom ale trosku znalym ludom urcite nie a tiez urcite nie do firmy!!!

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Minuly tyzden mi zapojili magio internet a TV. Vsetko OK az dnes ked som kopiroval velke subory z PC do po sieti do druheho PC, tak som zistil ze rychlost je nejakych 10kB/s. Hned mi bolo jasne ze za tym je tento router. Tak som zanho slahol Netgear Gbit switch s tym ze router bude poskytovat len internet a TV a switch sa postara o domacu siet. No na moje prekvapenie sa rychlost po uvodnom nabehu stabilizovala len na cca 34kB/s. To je hodne zle. Cize asi pozrem ten Asus co tu pisal niekto vyssie ale predym zavolam na tech podporu ze co je to za blud. Dokym som mal lokal providera a svoj Asus RT66U, vsetko ficalo krasne, cez 100kB/s....

Takze tento prehistoricky router staci nejakym dochodcom ale trosku znalym ludom urcite nie a tiez urcite nie do firmy!!!

nechápem, to si akože spokojný so 100kB/s rýchlosťou? veď to je bieda, rýchlejšie keby to kopíruješ cez diskety :D

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Zle som to napisal. Proste 10kBit/s namiesto plnej rychlosti vramci domacej Gbit siete. Po pridani switcha za router sa rychlost zvysila na cca 1/3 plnej moznej rychlosti na gigove sieti. Mozno pletiem kb s kbit ale myslim ze je jasne co som chcel napisat...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

dobry den,

vsetci tu riesite router ADB W3212 viacmenej len vo vztahu k internetu. Ja internet ako sluzbu z Telekomu nevyuzivam ale router ADB W3212 (cierny) mi je vraj nevyhnutny pri vyuzivani sluzby MAGIO TV (VDSL). 

Za posledny mesiac som uz tri - styri krat kontaktovala technicku podporu a na dialku museli riesit moj problem a to zaseknutie programov pri prepnuti jednotlivych programov Magio TV. Ich vyhodnotenie chyby bolo, ze nesmiem vypinat router zo siete (vypinac na zadnej strane routra). Kedze castejsie cestujem mimo domova zvyknem vsetky zariadenia zo siete vypnut ( konkretne u tohoto routra vypinac na zadnej strane) a tiez niekedy aj na noc kedze mi to svieti do oci. Je to v poriadku , ze by sa nemal router vypinat? A co ked vypnu elektricku energiu na nejaky cas?? Nie je to zavada v tomto routri? Aky iny typ routra sa dodava k MAGIO TV ...VDSL...????

T.c. nevypinam nic a zasekne sa len obcas pri prepinani programu z jedneho na druhy ale rozbehne sa a nezasekne sa na stalo ako predtym. Nestotoznujem sa s vyjadrenim technika na technickej podpore. A vy?  Vdaka za odpoved

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar