Optika Nové Zámky

Otázka

 • 0

Dobrý deň #Mirko 

prosím Vás o kompetentnú odpoveď a vysvetlenie postupu budovania a zapájania optiky lebo nerozumiem nasledovnej logike:

V Nových Zámkoch, v lokalite Čerešňová, Pod kopcom, Tatranská, atď. sa začalo s budovaním optiky od 1.8.2020. Došlo k výkopovým prácam, príprave "rúrok" na zafúkanie, dotiahnutie "rúrok" až k domom. Toto všetko prebehlo v súlade s vydaným stavebným povolením od Mesta Nové Zámky, ktoré bolo platné do 31.7.2021 (na rozkopávku jednotlivých ulíc). Práce boli ukončené cca v januári 2021. Od vtedy sledujem plán pokrývania ulíc a dokončenia optiky. Najskôr bol termín 31.3.2021, potom 30.4.2021, potom 30.6.2021, potom 30.9.201, teraz je 30.11.2021. Jedná sa konkrétne o ulicu Riečna a ešte konkrétnejšie 15. To, že sa termíny naťahujú, chápem pre komplexnosť a veľkosť územia na ktorom sa buduje optika. Chcem veľmi poďakovať a pochváliť spoločnosť telekom za to, že sa vôbec pustila do tak komplexného budovania optiky ako na Slovensku, ktoré nemá obdobu ani v ČR ani v Maďarsku. A teraz prečo píšem: to ako sa zapájajú domy na jednotlivých uliciach naozaj, ale naozaj že nechápem. V čom je prosím rozdiel, skúste mi to vysvetliť, že sa zapoja na danej ulici, ktorá je rovná ničím neoddelená (je to radová výstavba) iba 4 alebo 6 domov. A to preto, že sú napojené na inú "skrinku" rozvádzaciu (veľkú bielu) prepáčte neviem to správne pomenovať, ako zvyšok ulice... Spoločnosť, ktorá optiku pre Vás dodávateľsky buduje, keď som sa ich pýtal ako to vlastne zapájajú, povedali, že vždy iba zopár domov v jednej lokalite, potom pár domov v druhej lokalite a takto ževraj "pendlujú" nielen v meste, ale aj v po okolitých dedinách. Týchto rozvádzacích veľkých skríň j ev danej lokalite asi 5 a na našej ulici 2, 1 je zapojená druhá nie, hoci sú navzájom prepojené., Včera som išiel podvečer domov a nielen že dom, ktorý je odo mňa 50 metrov už má pri "domových rozvádzačoch, ktoré sú na ulici pre 4 domy" zafúkanú optiku, ale už chlapík zafukoval od tohoto bodu priamo do rodinných domov optickú prípojku.

Chcem sa preto opýtať, prečo sa volí takýto prístup? Je reálne ukončenie budovania optiky takýmto čudným spôsobom naozaj v lehote do 30.11.2021? Prosím preveriť konkrétne Riečna 15. Prosím Vás #Mirko nie preto, že "chcem", ale urobte to prosím pre zákazníka ktorý je s Vami už 20 rokov, s magio tv som začínal medzi prvými. A v súčasnej dobe, keď čakáme na zapojenie "optiky" ako na spasenie, tak sa to spustenie naťahuje a naťahuje. Keby všetky domy na jednej ulici aspoň rovnako, nič nepoviem, ale toto môžete urobiť susedom? :-) pokaziť susedské dobré vzťahy? :-) :-) :-) Mám dve deti, používame všetky možné streamovacie služby aj v 4k a včera podobne ako v iné dni bola rýchlosť xl vdsl internetu iba cca 40 mbit, čo je naozaj na hranici, toho, aby sa na viacerých zariadeniach mohli používať nielen streamovacie služby ale cez wifi aj inteligentná domácnosť riadená na diaľku, kamery atď.

Prajem Vám všetko dobré, ďakujem za preverenie konkrétnej adresy a danie reálneho termínu na úplné dokončenie, lebo tých termínov je niekoľko a predpokladám, že príde opäť k posunutiu termínu minimálne do 31.12.2021, hoci na časti ulice ide optika a na časti nie. To ako keby sa zateploval 7 poschodový panelový dom a zateplíte ho iba po 3 poschodie a zvyšok nič. Ale ako sledujem na tomto fóre, s naťahovaním a dodržaním termínov je to viacero ohlasov a rovnako aj spustenie optiky, kde jeden dom má a sused už nemá.

Poznámka k obrázku - fialový bod ("veľké biele skrinky"), červený bod je zapojená optika, čierny bod nie ej zapojená optika

mapa.jpg

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

5 odpovedí na túto otázku

 • 1

Dobrý deň,

preveril som si to, stavba je rozdelená na viac fáz, preto dochádza k Vami uvedenej situácii, kedy susedia už optiku majú, a vy nie. 

Za toto je zodpovedný dodávateľ, nie Telekom. Ak je pre niektoré adresy optika finálne dokončená, tak už tú adresu môžu pripojiť, v opačnom prípade by potenciálni klienti museli čakať za dokončením celej ulice, čo by bolo následne logistiky náročnejšie a zdĺhavejšie a teda je praktické pripájať domy takýmto spôsobom.

Konkrétne Vaša adresa - Riečna 15 by mala byť dokončená do konca novembra, ale treba rátať s tým, že je to len orientačný termín a môže sa zmeniť (avšak dúfajme že sa nezmení). 

 

Editoval/-a Mirko
odpoveď sa páči : 2 osobám

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
 • 0

Dobrý deň,

spustenie služieb je závislé od viacerých faktorov: hrubé ukončenie stavby, podpísaný súhlas vlastníkov (ak je vyžadovaný) a vysporiadaná legislatíva. Ak niečo z toho chýba, spustenie sa oneskorí. 

V mojej kompetencii nie je to žiadnym spôsobom urýchliť, ja môžem len zistiť dôvody, prečo sa takto nerovnomerne pripájajú domy, viac nie. Poradím sa o tom s projektantmi a dám vedieť.

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
 • 0

Zdravím, 

Čerešňová ul. (ktorá sa mimochodom ani nenachádza v pláne pokrytia), je na tom podobne. V decembri to bude už rok čo nám pred oknami domu vytŕča kábel a pritom infolinka a technici tvrdia, že optický internet sa v danej lokalite neplánuje.

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
 • 0

Ďakujem Mirko za odpoveď, ako som písal vyššie, viem že je logicky náročné zvládnuť zapájanie optiky, za čo má telekom palec hore. U mňa len spokojnosť, ale naozaj dúfam, že sa do konca roka dočkáme. Ďakujem, že odpovedáte na všetky otázky, nás ktorí tu píšeme, aj keď sú niekedy nepríjemné, miestami možno ostré. Držím palce, nech sa darí a dúfam, že na začiatku roka nebudem musieť písať ešte raz :-) ale keď tak, pripomeniem sa určite (ale len v dobrom) 

MP

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
 • 0
 

Ďakujem Mirko za odpoveď, ako som písal vyššie, viem že je logicky náročné zvládnuť zapájanie optiky, za čo má telekom palec hore. U mňa len spokojnosť, ale naozaj dúfam, že sa do konca roka dočkáme. Ďakujem, že odpovedáte na všetky otázky, nás ktorí tu píšeme, aj keď sú niekedy nepríjemné, miestami možno ostré. Držím palce, nech sa darí a dúfam, že na začiatku roka nebudem musieť písať ešte raz :-) ale keď tak, pripomeniem sa určite (ale len v dobrom) 

MP

Vôbec nemáte za čo :) ďakujem aj ja za pekné slová. Pevne verím, že termín sa dodrží a že už čoskoro budete využívať služby na optike. Nech sa darí ;) 

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!


Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.


Prihlásiť sa teraz

sidebar
 • Podobný obsah

  • Od optikamno
   Dobrý deň, chcem sa opýtať kedy je v pláne už dať optický internet do dediny Michal na Ostrove v Trnavskom kraji. Nerozumiem že všetky okolité dediny majú optický internet ale tu stále nie je. Dokonca malá dedina Mierovo má optiku ale tu stále nič. Bol by som rád milý Telekom keby ste vedeli odpovedať.
  • Od DusanJarjabek
   Dobry den,
   prosim Vas, Trenčín-Záblatie je z časti pokryté optikou - všetky nové ulice majú prípojky, dokonca aj tie kde ešte nezačala výstavba. Zaujímala by ma ulica "Ku Kyselke", kde vzniká nová štvrť - je tam už celkom slušná kopa novostavieb - ako je to tam s internetom, je tam nejaký plán? Podľa vašej mapy pokrytia len (V)DSL 30 megabitovy..nie je v pláne optika alebo nieco rýchlejšie v tejto lokalite?
    
   Ďakujem!
  • Od bercik
   Neviete kedy sa začne realizovať optická sieť na ul. Grobská Bernolákovo?
  • Od BeresikErii
   Dobry den, chcem sa spytat ci je mozne si natiahnut opticky kabel, kedze na mojej lokalite nieje dostupny opticky internet ale nad mojim domom kusok prechadza opticky kabel?
  • Od marekburiak
   Dobrý deň,
   chcem sa informovať ohľadom realizácie optického internetu v Ľuboticiach na ulici Jarková. Podľa   https://telekom.sk/docs/updates/ins/Zoznam_planovanych_lokalit.xlsx   je realizácia naplánovaná na 30.9.2022, ale v blízkej dobe sa na ulici plánuje realizácia verejného osvetlenia, takže sa bude robiť výkop pre uloženie elektrických káblov. Bolo by možné uložiť optický kábel/rúrku v rovnakom čase do ryhy pre elektrické káble? 
   Ulica nebude mať chodník, iba asfaltovú cestu pre autá, tak by bolo lepšie, aby sa toho 30.9 asfalt nemusel rezať a ryha vykopávať znova. Ďakujem.
  • Od tiliazp
   Dobrý deň, plánujete po vzore Orange a VSD(vychodoslovenska distribučná) ťahať optiku v regióne horných kysúc v spolupráci so stredoslovenskou distribučnou(SSD)? Pripojenie je tu katastrofálne pritom na pomerne malom území žije takmer 15000 obyvateľov.  Dopyt by tu jednoznačne bol.
    
   ďakujem vopred