Otázka

• 1

Chcel by som vediet ako mam postupovat ked chcem pouzivat svoj vlastny ONT router.

V ponuke od telekomu je moznost mat internet bez routera od telekomu. mam svoj vlastny ONT router ktory teraz nepouzivam a chcel by som ho vymenit s tym co mam teraz od telekomu.

Treba niekde nahlasit MAC adresu? pripadne poziadat o nejake konfiguracne nastavenia?

mate niekto skusenost?

Dakujem

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

15 odpovedí na túto otázku

• 0

aby som doplnil udaje nechcem pouzivat tv ani pevnu linku. staci mi cisto internet.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nie som na 100% isty ale zariadenie ONT je nutnost mat od Telekomu, avsak router mozes pouzit vlastny. V tomto pripade poziadas o bridge, ONT bude cisto ako opto-prevodnik a zato si zapojis vlastny router cez eth. Takto to bolo v minulosti, je mozne ze sa nieco zmenilo avsak pochybujem a myslim si ze treba ONT od telekomu. Uvidime ci tu je niekto kto vie viac.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

je to tak ako píše @Filipo21, ONT musí byť, ak chceš vlastný router tak si ho daj zapojiť ako bridge, alebo na linke to poznajú ako "bez wifi"

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

je aj nejaka moznost ako sa dostat k odpovedi od telekomu? pretoze sa mi vobec nepaci mat doma zapojene zariadenie len pre to aby menilo svetlo na metaliku.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nemám záujem o WiFi router

Zvoľte túto možnosť, ak už WiFi router máte alebo si ho plánujete kúpiť inde.

Pri výbere routera sa nezabudnite riadiť technológiou (optika alebo metalika), cez ktorú bude u vás Magio Internet pripojený. 

toto je moznost pri vybere internetu  takze tato moznost by mala byt

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Nemám záujem o WiFi router

Zvoľte túto možnosť, ak už WiFi router máte alebo si ho plánujete kúpiť inde.

Pri výbere routera sa nezabudnite riadiť technológiou (optika alebo metalika), cez ktorú bude u vás Magio Internet pripojený. 

toto je moznost pri vybere internetu  takze tato moznost by mala byt

ano bez Wifi routra to je mozne avsak ONT dostanes vzdy. Akurat ho prepnu do modu "bridge" a teda je z toho opto-prevodnik ("zo skla" na klasicky ethernet kabel). Ak by si do tohto ONT zapojil priamo PC alebo ine zariadenie tak ti nepojde internet. Potrebujes k tomu router (kde nastavis PPPoE), teda pouzijes vlastny router. ONT je nutnost.

Optical Network Terminal = ONT. Zariadenie do ktoreho sa zapaja priamo opticky kabel. Ak mas aj svoje ONT tak ti nemusi pasovat koncovka optickeho kabla... tych je mnoho. Preto je aj nutnost pouzit ONT od Telekomu. 

Ake zariadenie mas presne doma? Znacka, typ?

Editoval/-a Filipo21

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ano bez Wifi routra to je mozne avsak ONT dostanes vzdy. Akurat ho prepnu do modu "bridge" a teda je z toho opto-prevodnik ("zo skla" na klasicky ethernet kabel). Ak by si do tohto ONT zapojil priamo PC alebo ine zariadenie tak ti nepojde internet. Potrebujes k tomu router (kde nastavis PPPoE), teda pouzijes vlastny router. ONT je nutnost.

Optical Network Terminal = ONT. Zariadenie do ktoreho sa zapaja priamo opticky kabel. Ak mas aj svoje ONT tak ti nemusi pasovat koncovka optickeho kabla... tych je mnoho. Preto je aj nutnost pouzit ONT od Telekomu. 

Ake zariadenie mas presne doma? Znacka, typ?

od telekomu mam huawei HG8145V5 a druhe zariadenie ktorre mam doma je huawei  EchoLife HG8245Q2

s koncovkami nevidim problem ani s technologiou su rovnake

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

A telefonat na 0800 123 777 s tym, ze chcete nahlasit vlastne S/N Huawei ONT dopadol ako?

Tie modely musia mat zamenitelny firmware, tj ak nahlasim vlastny “8245H” (pretoze ten ma Telekom vo vlastnej ponuke), tak pri ochote technika to musi z OLT stiahnut konfiguracny profil a dalej uz je to v ich rezii tak ci tak. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ja som tiez uvazoval o vlastnom ONT, ale bolo mi povedane v tomto zmysle:

Ano mozete si dat aj vlastny ONT, ale ak vam to nebude fungovat, tak to bude vas problem.

Preto to asi telekom zariadil tak, ze koncove zariadenie musi byt od nich a v pripade poruch sa vedia nan konektnut a zistit ci je problem u nich, alebo u teba.

Ak si das vlastne zariadenie, tak sa na to zariadenie nedostanu a v pripade poruchy ti zahlasia, ze porucha je na tvojom zariadeni.

Cize modem (ONT) musi byt od nich. Ked si ho das nastavit do bridge modu, tak najom za ONT je 0€. Potom si das svoj vlastny router a mas vystarane

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

A telefonat na 0800 123 777 s tym, ze chcete nahlasit vlastne S/N Huawei ONT dopadol ako?

Tie modely musia mat zamenitelny firmware, tj ak nahlasim vlastny “8245H” (pretoze ten ma Telekom vo vlastnej ponuke), tak pri ochote technika to musi z OLT stiahnut konfiguracny profil a dalej uz je to v ich rezii tak ci tak. 

asi som nenatrafil na ochotneho technika... problem by tam nemal byt nerozumiem tejto politike...

a to nevravim o nekonecnom telefonate s Oliviou ktora spustila nejaku diagnostiku a nasla v databaze ze sa ma urobit niekde v dedine servis na nejakom komponente a z tohoto dovodu zalozila tiket a potom bolo v skutku problematicke dovolat sa technikovi... (pretoze treba potom zavolat tri krat po sebe a az potom sa da prepojit na technika)

Ano mozete si dat aj vlastny ONT, ale ak vam to nebude fungovat, tak to bude vas problem.

Preto to asi telekom zariadil tak, ze koncove zariadenie musi byt od nich a v pripade poruch sa vedia nan konektnut a zistit ci je problem u nich, alebo u teba.

Ak si das vlastne zariadenie, tak sa na to zariadenie nedostanu a v pripade poruchy ti zahlasia, ze porucha je na tvojom zariadeni.

Cize modem (ONT) musi byt od nich. Ked si ho das nastavit do bridge modu, tak najom za ONT je 0€. Potom si das svoj vlastny router a mas vystarane

Ano ale je to ciganske riesenie mat router v brige mode zariadenie ktore tam nemusi byt kedze mam plne kompatibilny HW .

chcel som vyuzit moje zariadenie a usetrit priestor na policke

Editoval/-a jurajberner

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Toto nie je uplne zmysluplna argumentacia, kedze to bolo slovne, tak predpokladam od nahodneho zastupcu Telekomu. Tie ONT, ktore si Telekom sam vybera modelovo, musia byt ako hardware jednoducho kompatibilne s OLT na ich strane. Sam Telekom na dokonca v ponuke aj Sagemcom ONT, takze maju konfiguracne profily a vzdialene spravuju rozne modely zariadeni.

Ak by som si chcel dat uplne ine nez niektore z nimi pouzivanych ONT, tak sa nemozem cudovat, ze mi nic negarantuju, ale v pripade, ze sa mnou zakupeny hardware necha konfigurovat z OLT uplne rovnako, ako tie od nich, tak je predsa z hladiska vzdialene spravy pre Telekom nulovy rozdiel.

Otazka vsak potom je, ze po natiahnuti ich profilu z ACS a pripade update firmware pridem o konfiguracne moznosti toho ONT uplne rovnako, ako keby bolo poskytovane nimi, cize naozaj usetrim iba cenu prenajmu, vacsiu flexibilitu neziskam.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

asi som nenatrafil na ochotneho technika... problem by tam nemal byt nerozumiem tejto politike...

[...]

Ano ale je to ciganske riesenie mat router v brige mode zariadenie ktore tam nemusi byt kedze mam plne kompatibilny HW .

chcel som vyuzit moje zariadenie a usetrit priestor na policke

Otazka je, ci Vam ide len o usetrenie prenajmu, alebo nejake lepsie konfiguracne moznosti, lebo tie konfiguracne vzdialene profily budu pravdepodobne ovplyvnovat napr ze WiFi 5GHz bude deaktivovane hoci Vas hardware to moze podporovat.

Ak dufate mat to zariadenie vo vlastnej rezii, tak to nadseni nebudu, pretoze napriklad aj obmedzenia bandwidth sa budu diat v ONT. Ak Vam ide len o flexibilnejsi routing, atp. tak tam je asi naozaj najjednoduchsie mat bridge mode a vlastny routing / switching / wlan aps ...

Ja som mal nedavno podobny problem, este nedorieseny. Zriadil som novu opticku pripojku, technik priniesol HG8145V5 (ktory na rozdiel od na Huawei webe zverejneneho "EG" modelu rovnakeho cisla nema 5GHz WiFi). Ani po niekolkych telefonatoch sa mi nepodarilo dohodnut vymenu, sluzbu som teda "pre istotu" do 14 dni vypovedal a teraz dufam, ze pri zriadovani si dokazem dat podmienku na model s 5GHz WiFi. Ak nie, tak by aspon mohli ponukat ONT bez neskladnych anten, ktore sa pohodlne vojdu do skriniek so strukturovanou kabelazou.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Otazka je, ci Vam ide len o usetrenie prenajmu, alebo nejake lepsie konfiguracne moznosti, lebo tie konfiguracne vzdialene profily budu pravdepodobne ovplyvnovat napr ze WiFi 5GHz bude deaktivovane hoci Vas hardware to moze podporovat.

Ak dufate mat to zariadenie vo vlastnej rezii, tak to nadseni nebudu, pretoze napriklad aj obmedzenia bandwidth sa budu diat v ONT. Ak Vam ide len o flexibilnejsi routing, atp. tak tam je asi naozaj najjednoduchsie mat bridge mode a vlastny routing / switching / wlan aps ...

Ja som mal nedavno podobny problem, este nedorieseny. Zriadil som novu opticku pripojku, technik priniesol HG8145V5 (ktory na rozdiel od na Huawei webe zverejneneho "EG" modelu rovnakeho cisla nema 5GHz WiFi). Ani po niekolkych telefonatoch sa mi nepodarilo dohodnut vymenu, sluzbu som teda "pre istotu" do 14 dni vypovedal a teraz dufam, ze pri zriadovani si dokazem dat podmienku na model s 5GHz WiFi. Ak nie, tak by aspon mohli ponukat ONT bez neskladnych anten, ktore sa pohodlne vojdu do skriniek so strukturovanou kabelazou.

toto sa stalo aj mne az na to ze router HG8145V5 ma 5Ghz wifi dokonca som ju tam dokazal nakonfigurovat kym ho technik nezapojil do ONT potom si stiahol ich konfiguraciu a uz tam ta moznost nebola...

ale dakujem za odpoved asi bude najvyhodnejsie dat to do bridge a za to si dam asi ubiquity edge ktory sa mi tiez niekde vala

Editoval/-a jurajberner

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

toto sa stalo aj mne az na to ze router HG8145V5 ma 5Ghz wifi dokonca som ju tam dokazal nakonfigurovat kym ho technik nezapojil do ONT potom si stiahol ich konfiguraciu a uz tam ta moznost nebola...

Mozem sa pre svoju zvedavost spytat, ci sa Vam to podarilo nakonfigurovat v zmysle, ze tam bola web polozka na SSID, atd. alebo ste sa naozaj aj po 5GHz pasme na ten router (este s nezapojenym SC konektorom) pripojili ?

Ja som mal technika, ktory si to samozrejme vsetko pre istotu pred odchodom zapojil a pockal na zelene PON ... cize aj po naslednych resetoch som sa dostaval k vychodziemu nastaveniu firmware, ktore si to zariadenie zrejme potiahlo s prvym update. Zaujimave ale bolo, ze po resete nebol v bridge mode, co sa teda udialo vzdy az po znovuzapojeni takto resetovaneho ONT na opticku siet.

Web Huawei model "HG" s rovnakym cislom vobec nepozna ... ten s "EG" ma deklarovanu 802.11ac WiFi ... Telekom na svojom webe ma ONT s 5GHz Wifi iba od Sagemcom, ale nikto mi ho neponukol. :D

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Mozem sa pre svoju zvedavost spytat, ci sa Vam to podarilo nakonfigurovat v zmysle, ze tam bola web polozka na SSID, atd. alebo ste sa naozaj aj po 5GHz pasme na ten router (este s nezapojenym SC konektorom) pripojili ?

Ja som mal technika, ktory si to samozrejme vsetko pre istotu pred odchodom zapojil a pockal na zelene PON ... cize aj po naslednych resetoch som sa dostaval k vychodziemu nastaveniu firmware, ktore si to zariadenie zrejme potiahlo s prvym update. Zaujimave ale bolo, ze po resete nebol v bridge mode, co sa teda udialo vzdy az po znovuzapojeni takto resetovaneho ONT na opticku siet.

Web Huawei model "HG" s rovnakym cislom vobec nepozna ... ten s "EG" ma deklarovanu 802.11ac WiFi ... Telekom na svojom webe ma ONT s 5GHz Wifi iba od Sagemcom, ale nikto mi ho neponukol. :D

Ano cez ten konfiguracny web som nastavil 5Ghz wifi nasledne som preskenoval na mobile siet a pripojil sa na danu 5Ghz wifi.

ale ten router som ja rozbaloval z krabice takze bol priamo od vyrobcu. potom ked sme ho napojili na ont tak si stiahol konfiguracne veci restartol sa a nasledne uz tam v tom webe ani nebola moznost 5Ghz wifi ale fyzicky ju ten hw ma...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od supermayko
      Dobrý deň, práve pred našou bytovkou dokopali rigol pre optický kábel, ktorý by mali pokladať cca zajtra.
      Moja otázka je: Aký typ siete sa u nás buduje, aké budú možné rýchlosti a kedy by sme mohli cca očakávať pripájanie domácnosti?
      Ďakujem za odpoveď.
    • Od denoo9
      Ahojte, čo to môže byť ak pri normalnom reštarte DSL-AC68U ASUS , sa mi zjavi volna wifi siet menom "Obývačka.l029" asi na 1 minutu, a jej IP adresa je 192.168.255.249
      a ked dam do browsera vlastne ma to prepoji na moj asus router, a vlastne to je moja WIFI, a ked skusim dat za tu minutu speedtest tak ping je ale 400 a velmi slaba rychlost, po minute to zmizne a už sa obnovi moja povodna zaheslovana wifina.
      čo to akože može byt? nikdy som nevytvaral taku wifi siet.
    • Od marekk_12345
      dobry den pisem uz asi 2krat
      jedna sa o ulicu A. F. Langa 8 Nitra chcel by som sa spytat kedy bude dostupne opticke pripojenie, hotove uz je vsetko opticke kable zo skriniek mame natiahnute vo dvore, opticke vlakna su tiez hotove v podstate je hotove uz vsetko. Najprv som pisal a povedali ste mi ze do konca oktobra teraz som znova pisal a povedali ste mi do konca novembra to teraz ked kazdy mesiac co napisem mi napisete ze tento mesiac to uz bude hotove? Chcel by som vediet preco sa to stale tak predlzuje kedze prvy termin bol koniec leta a uz mame december a stale sa tu nic nedeje. My uz sme si dokonca opticky internet aj s televizou predobjednali a cakame len na technika kedy nam to pride nainstalovat, bohuzial zatial nic, bolo nam povedane ze nas budete kontaktovat ohladom tohto ze najblizsiu dobu to bude hotove.  Dakujem pekne za odpoved Prajem pekny den
    • Od pavol.szabo
      Dobry den, viete niekto poskytnut info ci tekekom planuje rozsirovat svoju opticku siet v Galante v časti kolonia? oproti v casti Richtarske pole to maju vsade. Aj kolonia aj Richtarske pole je novopostavena cast, a na kolonii je len jeden typ optickeho pripojenia od jedneho mensieho poskytovatela. 
    • Od peterhalo111
      Dobrý deň,
      chcem sa spýtať kedy bude rozšírená kapacita optickej siete v Ivanke pri Dunaji na Sládkovičovej ulici, aby sa mohli napojiť aj ostatný ľudia ktorý majú optický kábel pred domom.
      Vďaka
    • Od cisciscis
      Dobrý deň,
      chcem sa spýtať na dostupnosť optiky v Trenčíne na ulici Hlavná. Na pobočke Telekom mi koncom septembra povedali, že 30.10.2021 bude objednateľná na mojej adrese, zatiaľ neboli začaté žiadne výkopové práce.  Na mape plánovanej výstavby optiky je Hlavná ulica minimálne od konca apríla. Predbežný záujem som podpisoval v roku 2017, a realizácia mala byť 2018.
      Ďakujem