Optická prípojka

Otázka

• 0

Dobrý deň,

momentálne na našej ulici prebieha budovanie optického pripojenia FTTH. Chcem sa spýtať, ako postupovať v prípade, že by som chcel mať optické vlákno dotiahnuté až do obývačky RD na 2.NP. Je možné potiahnuť trubku (chráničku) z ulice až do obývačky? Alebo nechať chráničku, ako pri metalike, vtiahnuť za obvodovú stenu domu, tam spraviť krabičku a následne odtiaľ bude dodatočne pripojený optický kábel z krabice až do obývačky?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

12 odpovedí na túto otázku

• 0

Ahoj, kludne mozes natiahnut chranicku z ulice az do obyvacky. Vlakno ti vedia zafuknut az na miesto urcenia. Avsak kludnes a popytaj ludi co pracuju na FTTH. Hlavne hladaj chlapika ktory sedi pri skrinke a zvara vlakna :D

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ja mam natiahnutu mikrotrubicku az na druhe posschodie. Lenze technik co mi to prisiel zaviest, tak vacsinou sa na mna len pozeral ako robim, pretoze ja som to mal komplikovanejsie. Musel som to tahat pod chodnik, potom to ide po cokly a do vonkajsieho mura som to zasekaval. Potom to id pod balkonom a potom cez zimnu zahradu do miestnosti. Proste ten technik by to asi nedal. Hlavnou ulohou technika bolo zafukovanie a zvaranie

Podla mna, technici maju zo sebou mikrotrubicky, uchyty na stenu (drevo, polystyren, tehlu atd ...) priklep + dlhe vrtaky. Oni ti to proste listovat nebudu

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Vďaka za odpovede. Tiež to mám zložitejšie. Sám som si spravil ryhu v trávniku, aj v betóne, aj prevŕtal obvodový múr do garáže, aby s tým nemali robotu. V princípe si to viem celé urobiť po stavebnej stránke sám. Čo mi nie je jasné, ako je potom tá trubka ktorou pôjdu do môjho domu ukončená. Robí sa štandardne nejaká skrinka v ktorej je táto trubka ukončená a po dome by už bol rozvod nejakou tenkou ohybnejšou chráničkou? Alebo im mám povedať, nech mi pred domom nechajú 20m chráničky a tú si natiahnem až do obývačky?

Ideálne by bolo, keby mi vojdu chráničkou do garáže, z vnútornej strany steny spravia nejakú krabičku v ktorej by bola ukončená chránička a na ňu napojená nejaká tenšia ohybnejšia chránička / mikrotrubička vedená do obývačky.

Natíska sa mi ešte aj otázka, ako sú pripájané magio boxy pre TV a pevná linka. Mám vlastný router a budem využívať internet, pevnú linku aj TV. Predpokladám, že dostanem nejaký konvertor/modem do ktorého zapojím pevnú linku, magio box a svoj router už cez metalické káble, je to tak?

Editoval/-a Kdb5ss

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ano presne tak. Tych firiem, ktore realizuju optiku je viac (je mozne, ze to moze byt aj jedna firma, ktora ma v portfoliu vsetky ukony, ale to je malo pravdepodobne), je to aj zavisle od oblasti, kde sa optika zavadza.

Ak je vsetko schavalene, tak sa zacne robit podla projektu. Najprv sa spravi vykop, pretlacanie pod chodniky cesty atd ...Ak sa pretlaca, tak zaroven sa tlaci do zame rura (zrejme HDPE). Do nej sa potom vkladaju mikrotrubicky. Telekom to robi na beznych uliciach vacsinou tak, za na zaciatku postavia pilierovy rozvadzac, kde je dotiahnuta hlavna optika od ustredne. V tom rozvadzaci je spliter a od neho idu V HDPE a v mikrootrubickach jednotlive vlakna k stlpikom. Tie stlpiky  sa rozmiestnia po ulici pri niektorych domoch. Z jedneho stlpika sa potom napoji niekolko zakaznikov. Samozrejme, ze od tych stlpikov uz musi byt vykop priamo k zakaznikovi. Takze bud ti to vykope firma, spolubcania, alebo ked chces, tak si to vykopes a pripravis trasu sam az na miesto kde to budes chciet. Firma co taha tie mikrotrubicky, tak im povies, nech ti nechaju pred domom tolko, aby ti to vyslo az do domu (oni ti nechaju aj 20-30 m.

V dome potom ide uz tensia mikrotrubicka (taka elegantnejsia). V dome ti potom daju ukoncovaciu krabicku. Potom ti od stlpika k tej krabicke zafuknu vlakno a ukoncia ho tam. Potom od krabicky do modemu potiahnu kratke vlakno a to je vsetko.

Magio ani pevnu linku nemam, ale magio sa zapoji normalne ne ethernetove porty v modeme (routery) a trelefon  mat tak isto RJ11 port na modeme.

Ak mas vlastny router, tak si mozes nechat nastavit modem od telekomu do bridge modu a PPPoE si vytocis na vlastnom routery. Avsak neviem potom ako to bude s pevnou linkou (to nech napise niekto iny, alebo si to zisti na technickej podpore)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Vysvetlite mi čo je to zafukavanie optického kábla?

Už optiku mám a vzhľadom na vaše odborné výrazy by ma zaujímalo čo sa pod pojmom zafukavanie skrýva.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Super, ďakujem za detailné vysvetlenie! Takže HDPE trubičku od stĺpika si nechám zaviesť do domu, konkrétne za obvodový múr do garáže. Odtiaľ sa to napojí na tenšiu trubičku ktorá pôjde na 2.NP. Tam mi urobia krabičku z ktorej už pôjde krátka mikrotrubička do modemu. To mi nebolo jasné, či tú HDPE trubičku zo stĺpika mám nechať ťahať až na 2.NP alebo stačí do garáže a odtiaľ už pôjde nejaká ohybnejšia trubička.

Tá pevná linka bude zapojená asi tak ako teraz - bude to musieť byť zapojené aj s magio boxom na TV do modemu ktorý bude v bridge mode. Do tohto modemu zapojím aj svoj router a do neho PC.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

To neviem presne povedat, ci pevna linka pojde v modeme, ktory je  bridge mode. To si este prever

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Doma mám základný optický router od Telekomu, 2xMAGIO TV cez optiku, pevnú linku. Router prepnutý do bridge, za ním môj vlastný. Na pôvodný Telekom router je pripojená 2xTV - do LAN4 TV č. 1, do LAN3 TV č. 2, do LAN1 pripojený vlastný router, plus je tam pripojená pevná linka (telefón)  - je tam na to vstup. Možno by sa to dalo nejako rozchodiť aj cez druhý vlastný router, aby tam bola zapojená TV alebo tlf., ale to som netestoval, mám to rovno na primárnom optickom od nich, ktorý je hneď pri zásuvke "na okrasu" :)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Takze potom je to vyriesene. Len by ma zaujmalo ako to funguje po technickej strenke. viem, ze niekedy magio fungovalo na VLANe, takze teoreticky to je asi  aj teraz tak. Vie sa k tomu niekto z kompetentnych vyjadrit ?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Takze potom je to vyriesene. Len by ma zaujmalo ako to funguje po technickej strenke. viem, ze niekedy magio fungovalo na VLANe, takze teoreticky to je asi  aj teraz tak. Vie sa k tomu niekto z kompetentnych vyjadrit ?

Neviem, ale môžeš si to vyskúšať. VLANy na GPON porte by mali byť takéto:

• internet: VLAN ID 2510 | PPPoE s privátnou alebo verejnou IPv4 adresou (napr. 78.99.123.123)
  • TV: VLAN ID 2513
  • VoIP: VLAN ID 2516
  • TR-069 (management): VLAN ID 2515 | DHCP s privátnou IPv4 adresou (napr. 10.122.224.2)

Predpokladám, že na LAN porte pre TV to bude buď untagged alebo tagged s VLANom 2513.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ja to mám tak zapojené tiež aj teraz, ale ešte cez VDSL. Ich router mám v bridge mode a ostatné okrem TV za tým tak ako píše cassper. Pôvodne som chcel zapojiť všetko len cez môj router, riešil som to aj s technikom, no bolo mi povedané, že to nie je možné, pretože Telekom má niekde spárovaný ten ich router s konkrétnou službou.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ide to cez ich VLANy a kedze VLANy funguju na urovni internej siete telekomu, tak to nemoze ist cez tvoj router, pretoze ten uz nie je sucastou ich internej siete, ale je od nej oddeleny. Ale netvrdim, ze by sa to nedalo poriesit aj cez tvoj router, ale zbytocne by si si to komplikoval

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od supermayko
      Dobrý deň, práve pred našou bytovkou dokopali rigol pre optický kábel, ktorý by mali pokladať cca zajtra.
      Moja otázka je: Aký typ siete sa u nás buduje, aké budú možné rýchlosti a kedy by sme mohli cca očakávať pripájanie domácnosti?
      Ďakujem za odpoveď.
    • Od marekk_12345
      dobry den pisem uz asi 2krat
      jedna sa o ulicu A. F. Langa 8 Nitra chcel by som sa spytat kedy bude dostupne opticke pripojenie, hotove uz je vsetko opticke kable zo skriniek mame natiahnute vo dvore, opticke vlakna su tiez hotove v podstate je hotove uz vsetko. Najprv som pisal a povedali ste mi ze do konca oktobra teraz som znova pisal a povedali ste mi do konca novembra to teraz ked kazdy mesiac co napisem mi napisete ze tento mesiac to uz bude hotove? Chcel by som vediet preco sa to stale tak predlzuje kedze prvy termin bol koniec leta a uz mame december a stale sa tu nic nedeje. My uz sme si dokonca opticky internet aj s televizou predobjednali a cakame len na technika kedy nam to pride nainstalovat, bohuzial zatial nic, bolo nam povedane ze nas budete kontaktovat ohladom tohto ze najblizsiu dobu to bude hotove.  Dakujem pekne za odpoved Prajem pekny den
    • Od pavol.szabo
      Dobry den, viete niekto poskytnut info ci tekekom planuje rozsirovat svoju opticku siet v Galante v časti kolonia? oproti v casti Richtarske pole to maju vsade. Aj kolonia aj Richtarske pole je novopostavena cast, a na kolonii je len jeden typ optickeho pripojenia od jedneho mensieho poskytovatela. 
    • Od peterhalo111
      Dobrý deň,
      chcem sa spýtať kedy bude rozšírená kapacita optickej siete v Ivanke pri Dunaji na Sládkovičovej ulici, aby sa mohli napojiť aj ostatný ľudia ktorý majú optický kábel pred domom.
      Vďaka
    • Od cisciscis
      Dobrý deň,
      chcem sa spýtať na dostupnosť optiky v Trenčíne na ulici Hlavná. Na pobočke Telekom mi koncom septembra povedali, že 30.10.2021 bude objednateľná na mojej adrese, zatiaľ neboli začaté žiadne výkopové práce.  Na mape plánovanej výstavby optiky je Hlavná ulica minimálne od konca apríla. Predbežný záujem som podpisoval v roku 2017, a realizácia mala byť 2018.
      Ďakujem
    • Od Matejjj
      Dobrý deň,
      rád by som sa opýtal či sa plánuje výstavba optického pripojenia v obci Slivník.
      Ďakujem.