Optický internet - vlastné ONT/SFP modul

Otázka

• 0

Zdravím. Ako je to prosím s možnosťou použiť vlastné ONT/SFP modul pri Magio optickom internete (internet + IPTV + VoIP), teda priame zapojenie SC konektora do svojho vlastného zariadenia? Dočítal som sa rôzne informácie o blokovaní ONT na základe sériového čísla, nutnosti vždy použiť len zariadenie od Telekomu. Vie mi niekto prosím objasniť aký je aktuálny stav? V súčasnosti používam ONT v bridgi a PPPoE vytáčam na mojom Mikrotiku, kde mám mnoho špecifických nastavení, VPN sieť apod. IPTV a VoIP telefón (riešenie pevnej linky) sú pripojené cez ONT. Rád by som však zakúpil MikroTik RB4011iGS+RM https://mikrotik.com/product/rb4011igs_rm s SFP portom a vhodným GPON modulom. Problém je, že modul "GPON ONU module" https://mikrotik.com/product/SFPONU sa už nevyrába.     
Takže otázky sú 2:
Ako je to s vlastným ONT/SPF modulom z pohľadu Telekom? Napr. je možné cez support zaregistrovať svoje vlastné zariadenie podľa sériového čísla?
Vie niekto prosím o použiteľnom a dostupnom GPON SPF module pre MikroTik RB4011iGS+RM?
Vďaka.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

2 odpovede na túto otázku

• 0

Pridal (editované)

Tiež som mal podobné ambície, ale nebude to fungovať. GPON ako technológia má v sebe zabudovanú autentifikáciu, a tá veľmi pravdepodobne v prípade Telekomu (a aj ďalších operátorov) prebieha na základe sériového čísla GPON portu na ich routri. Fungovalo by ti to, keby si našiel GPON modul, kde si vieš naprogramovať/zadať vlastné sériové číslo (podobne ako sa klonuje MAC adresa). Neviem, či nejaký takýto existuje. Vlastné sériové číslo ti podľa mojich informácií nezaregistrujú. A taktiež nemôžeš kúpiť akýkoľvek GPON modul do SFP. Rozdeľujú sa napr. do tried a predpokladám, že by si musel dodržať rovnakú triedu (ak sa nemýlim B alebo B+) ako v prípade Telekom routra. GPON SFP moduly sa vo všeobecnosti zháňajú dosť ťažko a väčšina z tých, ktoré nájdeš, sú určené do OLT.

Editoval/-a DavidB137
Upresnenie informácií
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@DavidB137 vďaka za reakciu a objasnenie. Škoda, že to Telekom neumožňuje :-( Aspoň za určitých podmienok napr. nejaký dodatok k zmluve by mohol, sú ľudia, ktorí by si radi vytvoril sieť úplne podľa svojich predstáv so svojimi zariadeniami... S tou zmenou sériového čísla GPON modulu by to asi nejako išlo, ale stálo by to veľmi veľa času a energie a tiež nájsť vhodný GPON SFP modul, tak aby bol kompatibilný s ich zariadením aj s mojim Mikrotikom...

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od mariohruby493
      Akú je možné dosiahnuť max. rýchlosť na týchto dvoch wifi sieťach routra Sagemcom 5670 (UP/DOWN), nikde som ten údaj nenašiel?
    • Od optikamno
      Dobrý deň, chcem sa opýtať kedy je v pláne už dať optický internet do dediny Michal na Ostrove v Trnavskom kraji. Nerozumiem že všetky okolité dediny majú optický internet ale tu stále nie je. Dokonca malá dedina Mierovo má optiku ale tu stále nič. Bol by som rád milý Telekom keby ste vedeli odpovedať.
    • Od DusanJarjabek
      Dobry den,
      prosim Vas, Trenčín-Záblatie je z časti pokryté optikou - všetky nové ulice majú prípojky, dokonca aj tie kde ešte nezačala výstavba. Zaujímala by ma ulica "Ku Kyselke", kde vzniká nová štvrť - je tam už celkom slušná kopa novostavieb - ako je to tam s internetom, je tam nejaký plán? Podľa vašej mapy pokrytia len (V)DSL 30 megabitovy..nie je v pláne optika alebo nieco rýchlejšie v tejto lokalite?

Ďakujem!
    • Od bercik
      Neviete kedy sa začne realizovať optická sieť na ul. Grobská Bernolákovo?
    • Od BeresikErii
      Dobry den, chcem sa spytat ci je mozne si natiahnut opticky kabel, kedze na mojej lokalite nieje dostupny opticky internet ale nad mojim domom kusok prechadza opticky kabel?
    • Od marekburiak
      Dobrý deň,
      chcem sa informovať ohľadom realizácie optického internetu v Ľuboticiach na ulici Jarková. Podľa   https://telekom.sk/docs/updates/ins/Zoznam_planovanych_lokalit.xlsx   je realizácia naplánovaná na 30.9.2022, ale v blízkej dobe sa na ulici plánuje realizácia verejného osvetlenia, takže sa bude robiť výkop pre uloženie elektrických káblov. Bolo by možné uložiť optický kábel/rúrku v rovnakom čase do ryhy pre elektrické káble? 
      Ulica nebude mať chodník, iba asfaltovú cestu pre autá, tak by bolo lepšie, aby sa toho 30.9 asfalt nemusel rezať a ryha vykopávať znova. Ďakujem.