Optický internet - vlastné ONT/SFP modul

Otázka

• 0

Zdravím. Ako je to prosím s možnosťou použiť vlastné ONT/SFP modul pri Magio optickom internete (internet + IPTV + VoIP), teda priame zapojenie SC konektora do svojho vlastného zariadenia? Dočítal som sa rôzne informácie o blokovaní ONT na základe sériového čísla, nutnosti vždy použiť len zariadenie od Telekomu. Vie mi niekto prosím objasniť aký je aktuálny stav? V súčasnosti používam ONT v bridgi a PPPoE vytáčam na mojom Mikrotiku, kde mám mnoho špecifických nastavení, VPN sieť apod. IPTV a VoIP telefón (riešenie pevnej linky) sú pripojené cez ONT. Rád by som však zakúpil MikroTik RB4011iGS+RM https://mikrotik.com/product/rb4011igs_rm s SFP portom a vhodným GPON modulom. Problém je, že modul "GPON ONU module" https://mikrotik.com/product/SFPONU sa už nevyrába.     
Takže otázky sú 2:
Ako je to s vlastným ONT/SPF modulom z pohľadu Telekom? Napr. je možné cez support zaregistrovať svoje vlastné zariadenie podľa sériového čísla?
Vie niekto prosím o použiteľnom a dostupnom GPON SPF module pre MikroTik RB4011iGS+RM?
Vďaka.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

2 odpovede na túto otázku

• 0

Pridal (editované)

Tiež som mal podobné ambície, ale nebude to fungovať. GPON ako technológia má v sebe zabudovanú autentifikáciu, a tá veľmi pravdepodobne v prípade Telekomu (a aj ďalších operátorov) prebieha na základe sériového čísla GPON portu na ich routri. Fungovalo by ti to, keby si našiel GPON modul, kde si vieš naprogramovať/zadať vlastné sériové číslo (podobne ako sa klonuje MAC adresa). Neviem, či nejaký takýto existuje. Vlastné sériové číslo ti podľa mojich informácií nezaregistrujú. A taktiež nemôžeš kúpiť akýkoľvek GPON modul do SFP. Rozdeľujú sa napr. do tried a predpokladám, že by si musel dodržať rovnakú triedu (ak sa nemýlim B alebo B+) ako v prípade Telekom routra. GPON SFP moduly sa vo všeobecnosti zháňajú dosť ťažko a väčšina z tých, ktoré nájdeš, sú určené do OLT.

Editoval/-a DavidB137
Upresnenie informácií
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@DavidB137 vďaka za reakciu a objasnenie. Škoda, že to Telekom neumožňuje :-( Aspoň za určitých podmienok napr. nejaký dodatok k zmluve by mohol, sú ľudia, ktorí by si radi vytvoril sieť úplne podľa svojich predstáv so svojimi zariadeniami... S tou zmenou sériového čísla GPON modulu by to asi nejako išlo, ale stálo by to veľmi veľa času a energie a tiež nájsť vhodný GPON SFP modul, tak aby bol kompatibilný s ich zariadením aj s mojim Mikrotikom...

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od Davko12
      Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ohľadom optického internetu na adrese Jánošíkovská 68, Dunajská Lužná, pretože už sa čaká roky na internet od Vás.
    • Od andlaco
      Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či v budúcnosti plánujete zriadiť optiku na ulici Pod kalváriou 12, Levice?
    • Od dodchi619
      Dobrý deň, je plánovaná optika v Trstenej časť Nové Ústie? Už sa dopytujem asi 3tí rok. Ďakujem. 
    • Od tvrabcek
      Dobry den, mam informaciu, ze planujete pripravy optickeho internetu vo SVedernik-Marcek. Kedy sa prosim zacnu prace? 
    • Od Patrik717
      Zdravím chcel by som sa opýtať na optiku v Malinove. Kedy bude zriadena? Priadne ci uz tam je? Jedna sa o cast Tri vody IV. Podľa rozhodnutia (https://www.mostpribratislave.sk/data/advertisement/mostpribratislave/156570/53614_malinovo_vv_rozhodnutie_o_umiestneni_stavby_ins_ftth.pdf) sa maju alebo boli vybudovane aj na parcelach danej lokality. Viete mi dat viac info, pripadne kedy to bude zrealizovane? Vela majitelov tam hlada spolahliveho operatora aj s internetom+televizia. 
    • Od Filip125
      Dobrý deň, rád by som zistil informácie ohľadom vybudovanej optiky v Dubnici nad Váhom konkrétne v časti "Nad kostolom". Optické káble sú tu už zapojené, ale optika ešte nie je dostupná. Mali byť už 2 termíny spustenia, ktoré sa preložili. Kedy môžeme očakávať dostupnosť optickej siete a začať ju využívať? Predom ďakujem za odpoveď.