Optický internet - vlastné ONT/SFP modul

Otázka

 • 0

Zdravím. Ako je to prosím s možnosťou použiť vlastné ONT/SFP modul pri Magio optickom internete (internet + IPTV + VoIP), teda priame zapojenie SC konektora do svojho vlastného zariadenia? Dočítal som sa rôzne informácie o blokovaní ONT na základe sériového čísla, nutnosti vždy použiť len zariadenie od Telekomu. Vie mi niekto prosím objasniť aký je aktuálny stav? V súčasnosti používam ONT v bridgi a PPPoE vytáčam na mojom Mikrotiku, kde mám mnoho špecifických nastavení, VPN sieť apod. IPTV a VoIP telefón (riešenie pevnej linky) sú pripojené cez ONT. Rád by som však zakúpil MikroTik RB4011iGS+RM https://mikrotik.com/product/rb4011igs_rm s SFP portom a vhodným GPON modulom. Problém je, že modul "GPON ONU module" https://mikrotik.com/product/SFPONU sa už nevyrába.     
Takže otázky sú 2:
Ako je to s vlastným ONT/SPF modulom z pohľadu Telekom? Napr. je možné cez support zaregistrovať svoje vlastné zariadenie podľa sériového čísla?
Vie niekto prosím o použiteľnom a dostupnom GPON SPF module pre MikroTik RB4011iGS+RM?
Vďaka.

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

2 odpovede na túto otázku

 • 0

Pridal (editované)

Tiež som mal podobné ambície, ale nebude to fungovať. GPON ako technológia má v sebe zabudovanú autentifikáciu, a tá veľmi pravdepodobne v prípade Telekomu (a aj ďalších operátorov) prebieha na základe sériového čísla GPON portu na ich routri. Fungovalo by ti to, keby si našiel GPON modul, kde si vieš naprogramovať/zadať vlastné sériové číslo (podobne ako sa klonuje MAC adresa). Neviem, či nejaký takýto existuje. Vlastné sériové číslo ti podľa mojich informácií nezaregistrujú. A taktiež nemôžeš kúpiť akýkoľvek GPON modul do SFP. Rozdeľujú sa napr. do tried a predpokladám, že by si musel dodržať rovnakú triedu (ak sa nemýlim B alebo B+) ako v prípade Telekom routra. GPON SFP moduly sa vo všeobecnosti zháňajú dosť ťažko a väčšina z tých, ktoré nájdeš, sú určené do OLT.

Editoval/-a DavidB137
Upresnenie informácií
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
 • 0

@DavidB137 vďaka za reakciu a objasnenie. Škoda, že to Telekom neumožňuje :-( Aspoň za určitých podmienok napr. nejaký dodatok k zmluve by mohol, sú ľudia, ktorí by si radi vytvoril sieť úplne podľa svojich predstáv so svojimi zariadeniami... S tou zmenou sériového čísla GPON modulu by to asi nejako išlo, ale stálo by to veľmi veľa času a energie a tiež nájsť vhodný GPON SFP modul, tak aby bol kompatibilný s ich zariadením aj s mojim Mikrotikom...

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!


Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.


Prihlásiť sa teraz

 • advertisement_alt
 • advertisement_alt
 • advertisement_alt


sidebar
 • Podobný obsah

  • Od Paskalsk2
   Dobrý deň. Chcem sa spýtať či niekto nevie kedy už bude natiahnutý optický kábel v Leviciach na Vinohradníckej ulici. Ďakujem.
  • Od Tobias_Palko
   Dobrý Deň , chcel by som sa spýtať , sú nejaké blízke plány pre zavedenie optického internetu v Papradne , Brvništi . Ak áno nejaké bližšie informácie kedy by sa to môhlo uskotočniť ? Vopred ďakujem za odpoveď  .
  • Od Dufus89
   Dobrý deň.
   Chcel by som sa informovať či sa tento rok stihne dobudovať optika v obci Malinovo ktorú buduje pre Telekom Suptel. Podľa rozpisu mali byť niektoré ulice už dávno hotové, avšak internet tam nie je dostupný. Konkrétne mi ide o Broskyňovu ulicu ktorá je naplánovaná na realizáciu koncom októbra.
   Hlavne vsak či vôbec bude tento rok internet spustený.
    
   Dakujem
    
    
    
  • Od jakubsnv
   Dobrý deň, 
   chcel by som sa spýtať kedy sa plánuje začiatok výstavby optickej siete v Spišskej Novej Vsi - na ulici Považská 872/11
    
   Ďakujem za skorú odpoveď
  • Od lacinello
   Dobrý deň,
   Vedel by niekto ako to vyzerá s rožšírením optickeho internetu v Bernolákovo v lokalitach Fialková, Tulipánová.
   Podla S com s.r.o. je uz projektová dokumentácia odovzdaná Telekomu.
   Vdaka
  • Od jurajberner
   Chcel by som vediet ako mam postupovat ked chcem pouzivat svoj vlastny ONT router.
   V ponuke od telekomu je moznost mat internet bez routera od telekomu. mam svoj vlastny ONT router ktory teraz nepouzivam a chcel by som ho vymenit s tym co mam teraz od telekomu.
   Treba niekde nahlasit MAC adresu? pripadne poziadat o nejake konfiguracne nastavenia?
   mate niekto skusenost?
   Dakujem