router k optickemu internetu

Otázka

• 0

Dobrý deň,

aký je výber z dodávaných routerov od Telekomu k optickému internetu?

Oplatí sa objednať prémiový router? Ktoré z týchto zariadení sú aktuálne v ponuke?  Dá sa vybrať aj konkrétny typ, či už zo základných alebo prémiových?

Ďakujem

routre.jpg

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

11 odpovedí na túto otázku

• 0

Pridal (editované)

zdravíčko, výber býva častokrát z toho čo je na sklade. 

prémiový rooter sa vybrať dá. ak cenu nezmenili, tak je to za 50 centom mesačne. 

rozdiel medzi základným a prémiovým rootrom je ten, že Wifi na základnom ide v 2,4 Ghz  a na prémiovom ide dual teda aj 2,4 a aj 5 Ghz. zároveň

2,4 ghz je pomalejšia wifi s teoretickou rýchlosťou do 300 mbit/s, ale s väčším dosahom. 

5ghz je rýchlejšia wifi s teoretickou rýchlosťou nejakých 800mbit/s ale menším dosahom

ak ste v priestore, kde je viac bytov nakope tak zrejme ste v zarušenej oblasti 2,4ghz signálu a nastáva tam aj rušenie medzi týmito rôznymi signálmi navzájom.  u 5ghz to to nie je. 

ak si idete brať optiku XL alebo giga bral by som prémiový, ak L alebo M bral by som základ, ak nemáte veľmi zarušený priestor. čo si viete otestovať a dajú sa na to stiahnúť aj appky do mobilu, ktoré to vedia pozrieť. 

na kábel medzi nimi rozdiel nie je.  oba idú do gigabit/s

Editoval/-a informovanost
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Keď je možnosť treba si dať svoj. Akože premiové majú navyše len 5gwifi ale menu je oklieštené . Mal som pôvodne adb vv3212 a dostal som sercomm speedport+ a po mesiaci testovania skončil v skrini ako predtým adb a dal som tp-link.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

tiez by som odporucil kupit si vlastne zariadenie. V pripade xDSL vlastny modem z routerom. Ak pojde o optiku, tak modemmusi byt od telekomu a wifi si dajte taky, ktory si budete vediet nastavit sam.

Modem odporucam nastavit do bridge modu (pri optike to musi spravit telekom (pri xDSL si to nastavite sami)).

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Zdravim, nedavno mi zriadili opticky intrrnet L 250Mbit.

No na wifi nameram len 50Mbit.

Je to v poriadku, alebo je niekde zrada?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Zdravim...mam premiovy routrer

Na 2.4 Ghz mam tiez iba okolo 50/23MB ...ale.na 5 Ghz mam stale 250/25.. aj ked ked v nastaveniach svieti na 2.4Ghz 300 MB.... asi je to vlastnost routerov od telekomu.... lebo vsetci sa pytaju ako meriam ci cez kabel alebo wifi.. len ze ked upload ide rovnako cca 25 ale download de 50-60,.a na 5 Ghz ide 250 tak asi to je celkom jedno.. cez kabel dam max 80....  tak skus svoj..

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Fakt že trapne..

Kupim si balik L s rychlosťou 250mbit,,,, a oni daju zakaznikovy router obmedzený na 50mbit.... ??

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Fakt že trapne..

Kupim si balik L s rychlosťou 250mbit,,,, a oni daju zakaznikovy router obmedzený na 50mbit.... ??

to ozaj pochybujem, že router je obmedzený ny 50 mbit. .... 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Fakt že trapne..

Je uplne normalne ze na wifi nedosahujes vyssiu rychlost ako 50Mbps. Ak chces rychlejsiu wifi, zozen si 5GHz router a najlepsie nejaky Mesh system aby si mal pokrytie 5GHz vsade, pretoze tam staci zajst za roh a uz stracas rychlost...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Je uplne normalne ze na wifi nedosahujes vyssiu rychlost ako 50Mbps. Ak chces rychlejsiu wifi, zozen si 5GHz router a najlepsie nejaky Mesh system aby si mal pokrytie 5GHz vsade, pretoze tam staci zajst za roh a uz stracas rychlost...

No šak a prečo mi rovno telekom nenainštaluje 5Ghz router, taký ktorý potiahne vyššiu rýchlosť ako 50mbit ??

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

No šak a prečo mi rovno telekom nenainštaluje 5Ghz router, taký ktorý potiahne vyššiu rýchlosť ako 50mbit ??

Telekom je sice poskytovatel internetu ale k vylepseniu tvojej internej sieti si musis privolat inu firmu ak teda nevies co a ako... alebo si zober premium router tplink archer AC750 C2. To je dual band cize ma 2,4GHz a aj 5GHz... ale ako som spominal na pokrytie celeho domu/bytu ich budes potrebovat viac ak chces vsade 5GHz....

Editoval/-a Filipo21

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ako ti už bolo vysvetlené, aj rooter na 2,4 ghz vytiahne viac ako 50mbit.  teoretická rýchlosť  je 300mbit. 

na 5 ghz je teoretická rýchlosť 850mbit. 
základný rooter beží len na 2,4ghz. ale to je tvoja voľba, že si si vybral základný rooter a nie prémiový, ktorý ide aj na 2,4ghz a aj na 5ghz..........
do tohto rozhodnutia ťa nik nenútil..... 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od Lukas.pomajbo13
      Dobry deň , chcem sa spýtať mám optický internet balík XL a sagemcom ,kedže tento modem bude v skrini, chcem kupiť lepsí router aby mi pokryl 4i byt, myslíte že tento Asus RT-AX89X bude dobrá voľba alebo niečo iného lacnejšieho? čo by ste mi odporučili ?  s pripojeným za sagemcom by nemal byť problem žiadny alebo ? 
    • Od Mato_Z
      Zdravím. Ako je to prosím s možnosťou použiť vlastné ONT/SFP modul pri Magio optickom internete (internet + IPTV + VoIP), teda priame zapojenie SC konektora do svojho vlastného zariadenia? Dočítal som sa rôzne informácie o blokovaní ONT na základe sériového čísla, nutnosti vždy použiť len zariadenie od Telekomu. Vie mi niekto prosím objasniť aký je aktuálny stav? V súčasnosti používam ONT v bridgi a PPPoE vytáčam na mojom Mikrotiku, kde mám mnoho špecifických nastavení, VPN sieť apod. IPTV a VoIP telefón (riešenie pevnej linky) sú pripojené cez ONT. Rád by som však zakúpil MikroTik RB4011iGS+RM https://mikrotik.com/product/rb4011igs_rm s SFP portom a vhodným GPON modulom. Problém je, že modul "GPON ONU module" https://mikrotik.com/product/SFPONU sa už nevyrába.     
      Takže otázky sú 2:
      Ako je to s vlastným ONT/SPF modulom z pohľadu Telekom? Napr. je možné cez support zaregistrovať svoje vlastné zariadenie podľa sériového čísla?
      Vie niekto prosím o použiteľnom a dostupnom GPON SPF module pre MikroTik RB4011iGS+RM?
      Vďaka.
    • Od stefan.buko
      Ahoj, 
      mame internet + TV magio s ONT Huawei, ktory sluzi aj ako router. Rad by som zapojil vlastny WiFi router za ONTcko. Situacia je taka, ze router chcem umiestnit v byte strategickejsie ako je ONTcko. Jediny kabel, na ktory ho viem pripojit, je ten cez ktory je pripojeny Magio Box. Ak pripojim vlastny router, internet funguje bez problemov, vsetko je nastavene spravne - t.j. bridge mode, router funguje ako extender. Nefunguje ale Magio. Moja otazka je, ci je teda mozne mat zapojeny bridge router na kabli, ktory vedie do Magio Boxu s tym, ze obe sluzby budu fungovat bez problemov. Pokial si totizto pamatam, v minulosti to boli dve oddelene siete a neslo to zapojit takto. Dakujem za odpovede.
    • Od richardmartinovic82
      Dobry den,
      onedlho mi sem maju montovat optický internet a ja chcem aby mi technik namontoval telekom router do nejakej izby a odtiaľ  by som si to 30m LAN kablom prepojil do vlastneho routera,a chcem sa spytat ci telekom router treba dat do nejakeho modu aby vysielal internet do vlastneho routeru alebo netreba robit nic a este ci sa rychlost nespomalí 

dakujem za odpoved
      Richard
    • Od kovacikm26
      Dobrý deň, v popise je uvedené, že daný typ podporuje cez usb pripojiť disk alebo tlačiareň ale v nastaveniach routera nie je možnosť zdieľania tlačiarne. Ako to teda je s USB portom? podporuje tlačiareň alebo nie?
    • Od dreisig.martin
      Dobry den, pouzivam tento router niekolko tyzdnov a lutujem ze som si ho dal vymenit. Po vymene je viac problemov ako radosti. Po konzultacii s vasou infólinkou mi bolo povedane ze “starsie” zariadenia s nim maju problem. 
      problem spociva ze po hodine ho odpoji od internetu a viac sa sam nepripoji iba ak resetnem router. Tyka sa to televizie, wifi controleru na svetlo v akvariu, wifi extender. Nepomoha ani zmena na bng standard s novym n/xa sa neda pripojit vobec.
      dakujem pekne za novinku!
      Chcem sa teda opytat ci je mozne s tym nieco urobit resp. ho vratit. Rad by som si kupil svoj vlastny router vy ako ISP umoznujete aj pouzitie vlastneho routra ci je potrebny router s upravenym FW? 
      dakujem