Magio optika + TV a ubiquiti zariadenia

Otázka

• 0

Zdravim, ma niekto skusenosti s nastavenim ubiquiti zariadeni tak, aby fungovala po jednom kabli aj TV aj internet?

Momentalne mam od telekomu iba ONT, ale planujem kupit Unifi APcka, switche a UDM-Pro.

Viem, ze kedysi mali TV riesenu cez VLAN, je to tak stale?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

3 odpovede na túto otázku

• 0

Nemám Magio TV, takže nemôžem vyskúšať, ale majú to všetko riešené cez VLANy minimálne na GPON porte:

• internet: VLAN ID 2510 | PPPoE s privátnou alebo verejnou IPv4 adresou (napr. 78.99.123.123)
  • TV: VLAN ID 2513
  • VoIP: VLAN ID 2516
  • TR-069 (management): VLAN ID 2515 | DHCP s privátnou IPv4 adresou (napr. 10.122.224.2)

(zdroj: administrácia môjho Huawei routera od Telekomu)

Neviem ako majú vyriešenú TV, ale určite tam bude nejaký bridge medzi GPON, LAN2 – LAN4. Neviem, či LAN2 – LAN4 bude VLAN tagged alebo untagged. To sa dá jednoducho overiť – ak nemáš aktívny "bridge mód" (inak povedané, ak ti funguje WiFi na Huawei routri od Telekomu), skús zapojiť nejaký počítač do portu LAN4. Ak pôjde internet, TV bude na týchto portoch VLAN taggnutá.

Skús toto overiť a napísať, či ti funguje internet na LAN4. Od toho sa bude dať odraziť.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ONT mam v bridge mode, takze toto neodskusam.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

V prípade "bridge módu" by mal byť internet iba na jednom LAN porte (LAN1), pretože PPPoE by malo ísť použiť iba na jednom zariadení a TV bude na LAN2 – LAN4.

Cez jeden port teda internet aj TV do Ubiquiti s najväčšou pravdepodobnosťou nedostaneš.

Môžeš však do prvého Ubiquiti zariadenia (typicky router) dať 2 káble (jeden z LAN1 a druhý z LAN4 na ONT) a následne po celom zvyšku domu ťahať po každom ethernetovom káble VLAN untagged internet a na VLAN 2513 Magio televíziu (bridgnutú z VLAN 2513 na kábli napojenom do LAN4 na ONT). Teoreticky by to mohlo fungovať, dokonca aj pri priamom zapojení do Magio Boxov. Ale ako som spomínal, neviem to vyskúšať a ani garantovať, že to tak v skutočnosti bude. Telekom takéto informácie verejne zdieľať nebude.

Keď to náhodou budeš skúšať, napíš sem, prosím, výsledok, aby si informoval mňa a prípadne aj ostatných, či je táto úvaha správna.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od Janjen
      Dobrý večer,
      Moj Magio Go Benefit sme museli s Telekomom zrusit kvoli nedostupnosti satelitu, ale stale ho mam medzi aktualnymi produktami ako internet a pausal.
      Moja otazka znie, ci to ovplyvnuje moju fakturu? Alebo mam volat do telekomu a opytat sa na to?
      Dakujem vopred za odpoved.
    • Od ja9922
      Dobrý deň, mám problém s internetom, v krátkych intervaloch mi vypadáva zhruba na 5-30 sekúnd. Niekedy  celý deň ide rýchlosť  približne 120/30 bez výpadku a niekedy celý deň vypadáva a miestami je rýchlosť 150/30 a niekedy 5/20 a niekedy nejde vôbec a ako som spomínal na pár sekúnd vypadne. Ako postupovať v takomto prípade? Mám internet cez optiku a router huawei HG8145V5. Ďakujem
    • Od Miriamka2
      Dobrý deň, 
      Rada by som mala: rychlejsi internet - 1000/200 Mb/s.  Avšak router, ktorý aktuálne mám doma má ovela nižšiu rýchlosť (priepustnosť). 
      Má význam teda význam si objednávať takýto internet? Alebo radšej zabezpečiť iný router? 
      Dakujem.
    • Od Tobias234
      Dobry den mam problem s internetom konkretne magio internet vzduchom posledny tyzden internet je strasne pomaly na speedteste mam max 0.5mbps download a upload,videa musim pozerat v najhorsej kvalite aj twitch streamy, skusam stale aj restartovat router ,data nemam precerpane prosim o riesenie.
    • Od Patrik717
      Zdravím chcel by som sa opýtať na optiku v Malinove. Kedy bude zriadena? Priadne ci uz tam je? Jedna sa o cast Tri vody IV. Podľa rozhodnutia (https://www.mostpribratislave.sk/data/advertisement/mostpribratislave/156570/53614_malinovo_vv_rozhodnutie_o_umiestneni_stavby_ins_ftth.pdf) sa maju alebo boli vybudovane aj na parcelach danej lokality. Viete mi dat viac info, pripadne kedy to bude zrealizovane? Vela majitelov tam hlada spolahliveho operatora aj s internetom+televizia. 
    • Od bit
      na
      https://www.telekom.sk/wiki/televizia/nahravanie-vysielania
      sa píše , že nahrávanie sa dá nastaviť cez internet , ale obidva odkazy sa presmerujú na verziu GO