Magio optika + TV a ubiquiti zariadenia

Otázka

 • 0

Zdravim, ma niekto skusenosti s nastavenim ubiquiti zariadeni tak, aby fungovala po jednom kabli aj TV aj internet?

Momentalne mam od telekomu iba ONT, ale planujem kupit Unifi APcka, switche a UDM-Pro.

Viem, ze kedysi mali TV riesenu cez VLAN, je to tak stale?

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

3 odpovede na túto otázku

 • 0

Nemám Magio TV, takže nemôžem vyskúšať, ale majú to všetko riešené cez VLANy minimálne na GPON porte:

 • internet: VLAN ID 2510 | PPPoE s privátnou alebo verejnou IPv4 adresou (napr. 78.99.123.123)
 • TV: VLAN ID 2513
 • VoIP: VLAN ID 2516
 • TR-069 (management): VLAN ID 2515 | DHCP s privátnou IPv4 adresou (napr. 10.122.224.2)

(zdroj: administrácia môjho Huawei routera od Telekomu)

Neviem ako majú vyriešenú TV, ale určite tam bude nejaký bridge medzi GPON, LAN2 – LAN4. Neviem, či LAN2 – LAN4 bude VLAN tagged alebo untagged. To sa dá jednoducho overiť – ak nemáš aktívny "bridge mód" (inak povedané, ak ti funguje WiFi na Huawei routri od Telekomu), skús zapojiť nejaký počítač do portu LAN4. Ak pôjde internet, TV bude na týchto portoch VLAN taggnutá.

Skús toto overiť a napísať, či ti funguje internet na LAN4. Od toho sa bude dať odraziť.

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
 • 0

ONT mam v bridge mode, takze toto neodskusam.

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
 • 0

V prípade "bridge módu" by mal byť internet iba na jednom LAN porte (LAN1), pretože PPPoE by malo ísť použiť iba na jednom zariadení a TV bude na LAN2 – LAN4.

Cez jeden port teda internet aj TV do Ubiquiti s najväčšou pravdepodobnosťou nedostaneš.

Môžeš však do prvého Ubiquiti zariadenia (typicky router) dať 2 káble (jeden z LAN1 a druhý z LAN4 na ONT) a následne po celom zvyšku domu ťahať po každom ethernetovom káble VLAN untagged internet a na VLAN 2513 Magio televíziu (bridgnutú z VLAN 2513 na kábli napojenom do LAN4 na ONT). Teoreticky by to mohlo fungovať, dokonca aj pri priamom zapojení do Magio Boxov. Ale ako som spomínal, neviem to vyskúšať a ani garantovať, že to tak v skutočnosti bude. Telekom takéto informácie verejne zdieľať nebude.

Keď to náhodou budeš skúšať, napíš sem, prosím, výsledok, aby si informoval mňa a prípadne aj ostatných, či je táto úvaha správna.

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
 • Podobný obsah

  • Od dulovicova
   Dobry den, chcela by som vediet pricinu vcerajsieho vypadku fungovania pevnej linky, TV a internetu cez optiku v oblasti Chorvatsky Grob-Cierna voda, Surska ulica a dovod, preco Telekom neupozornil na tuto poruchu zakaznika ihned po vzniku poruchy, nakokko som ju zistila nahodne zostala som odstrihnuta, bez akejkolvek moznosti zisti, co sa deje. 
   Ponuka Telekomu pripojit sa na nejaky nahradny zdroj bola len v pripade, ze zakaznik ma aj mobilneho operatora od tejto spolocnosti. A co ti zakaznici, ktori ho nemaju? Povazujem to za diskriminacne voci takym zakaznikom zo strany spolocnosti Telekom.
  • Od Kristiko
   Dobrý deň prajem, mám otázku ohladne výstavby optického internetu v Topoľčanoch (95501), konkrétne ulicu Miloša Závodného. Už pred dvomi rokmi sme dostali papier o začatí výstavby internetu ale doteraz sa nič nezmenilo a pritom v iných častiach mesta nedávno začali kopať optiku. Viete mi povedať nejaké info či je vôbec v pláne táto ulica alebo je jedno že žijem v časti mesta kde mám internet ako na dedine? ďakujem
  • Od peto_6
   Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, kedy bude dostupná optická sieť v Slovenskej Ľupči? Pretože myslím, že je to dosť veľká obec navyše vo veľkej blízkosti krajského mesta Banskej Bystrice na to, aby sa sem dal poriadny internet. Za odpoveď vopred ďakujem! 
  • Od Partl2
   Dobrý deň,
   Som  účastníkom zmluvy na poskytovanie služieb Magio internetu,   a   vzhľadom k tomu, že dlhodobo už nepoužívam služby pevnej linky a ani Váš internet, chcel by som požiadať o úpravu zmluvy tak, aby som platil  služby len za poskytovanie televízie.
   Ďakujem a prajem príjemný deň
    
  • Od kmetko.roman
   Dobrý deň, 
   Bývam v Leviciach na Vojenská ulica 54, čo je od centra okolo 1km a nie je tu žiadny optický internet, je v plane ho niekedy natiahnut? Nakoľko každá dedina na okolí už ma optický internet a centrum LV nie. 
  • Od grito35156
   Dobrý je plánovaná výstavba optického internetu v Liptovských Sliačoch? Konkterne na ulici Jozefa Hanulu?