VDSL bridge modem

Otázka

• 0

Dobrý deň, na VDSL chcem použiť vlastný router, ale kvôli pevnej linke musím zobrať aj modem od Telekomu. Tu som čítal, že ak má zákazník aj inú službu (pevnú linku) neplatí za nájom routra v režime bridge. Je to pravda? Dik.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

19 odpovedí na túto otázku

• 0

Áno je to pravda ak máš internet a pevnú linku a router budeš mať zapnutý v bridge móde tak za prenájom neplatíš. 

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Aj pri VDSL? alebo sa to týka iba optiky?

A ako to dosiahnúť, lebo pýtal som sa na to na čete a tvrdili mi, že sa nájom aj tak platí.

ďakujem.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Rovnako to platí aj pri optike aj pri VDSL  - TP zapojená do routeru a internet v bridge móde za prenájom neplatíš, stačí ak zavoláš na linku 0800 123 456 a tam Ti to môžu spracovať, prípadne požiadaj cez formulár: https://www.telekom.sk/kontakt/napiste-nam

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Ked som mal VDSL, tak som mal vzdy svoj modem, takze najom som neplatil nikdy. Ak mas modem od telekomu, tak im urcite nejaky najom platis.

Ja som si svoj modem hned prepol do bridge a za tym som mal svoj mikrotik. Vyhoda pri VDSL bola v tom, ze som mohol mat svoj modem (roky som pouzival zyxel).

Ak to je mozne, tak si modem prepni sam do bridgu, ale ak to nedokazes sam, resp. takuto moznost nevidis, tak poziadaj aby ti to do bridgu prepol telekom. Potom za prenajom nebude platit.

Na optike je to tak, ze modem nemozes mat svoj, ale musis ho mat od telekomu. Oni ti ho na dialku prepnu do bridgu a potom za prenajom neplatis nic. Ja som si to nechal prepnut do bridge, ale mikrotik som vymenil za freebsd nad KVM.

Editoval/-a janyxx

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

aj pri vdsl ak máš mágio alebo pevnú linku musíš mať ich modem... ja ho tiež mám v bridge a za ním mám svoj vlastný router... poplatok za router neplatím ale to by som neplatil ani kvôli tomu že mám magio net + tv... 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ak to je mozne, tak si modem prepni sam do bridgu, ale ak to nedokazes sam, resp. takuto moznost nevidis, tak poziadaj aby ti to do bridgu prepol telekom. Potom za prenajom nebude platit.

Momentálne ešte mám len ADSL. Po skončení viazanosti chcem prejsť na VDSL. Modem mám Asus, ktorý zvládne VDSL, takže ten by som si nechal, ale pre TP musím mať Telekom modem, lebo neviem prečo to nechcú pustiť cez splitter ako to mám teraz - ale musí to ísť cez VoIP (teda ich modem).

Ten režim Bridge budem riešiť hneď pri zadávaní novej viazanosti, aby to už od začiatku bolo v zmluve.

Kvôli tej TP som minulú viazanosť ani radšej nedával ešte VDSL, aby neboli problémy.

Myslíte, že VDSL je okrem rýchlosti lepšia voľba (stabilita)? Teraz mám ping cca 20 ms, mení sa toto pri zmene na VDSL?

Vďaka chalani.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

pri vdsl linke sa už nedá pevná linka cez spliter zapojiť... preto dávajú ich zariadenie... zrejme vdsl karta už nepodporuje také zapojenie....  podobné pingy sú aj na vdsl.. záleží v akom stave máš káble a ako si ďaleko od ústredne... určite ak je možnosť by som šiel do vdsl linky... už len kvôli uploadu....

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Momentálne ešte mám len ADSL. Po skončení viazanosti chcem prejsť na VDSL. Modem mám Asus, ktorý zvládne VDSL, takže ten by som si nechal, ale pre TP musím mať Telekom modem, lebo neviem prečo to nechcú pustiť cez splitter ako to mám teraz - ale musí to ísť cez VoIP (teda ich modem).

Ten režim Bridge budem riešiť hneď pri zadávaní novej viazanosti, aby to už od začiatku bolo v zmluve.

Kvôli tej TP som minulú viazanosť ani radšej nedával ešte VDSL, aby neboli problémy.

Myslíte, že VDSL je okrem rýchlosti lepšia voľba (stabilita)? Teraz mám ping cca 20 ms, mení sa toto pri zmene na VDSL?

Vďaka chalani.

Ak mas moznost prejst z ADSL na VDSL, tak myslim, ze ani nemusis cakat do konca viazanosti. VDSL je urcite lepsie, teraz sa to dost rozmaha v cesku (cetin). Momentalne to davaju myslim 250/25 Mbps (teraz myslim budu zvysovat na linkach upload z 10 na 20 Mbps). Dalsia dobra vec na VDSL je bounding, vyuzitie oboch parov liniek, cize zdvojnasobenie rychlosti.

Co sa tyka pingu, tak na posledne mili to az tak vyrazne nepoznas. Do dslamu ides metalickym kablom a od DSLamu ide optika.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ak mas moznost prejst z ADSL na VDSL, tak myslim, ze ani nemusis cakat do konca viazanosti. VDSL je urcite lepsie, teraz sa to dost rozmaha v cesku (cetin). Momentalne to davaju myslim 250/25 Mbps (teraz myslim budu zvysovat na linkach upload z 10 na 20 Mbps). Dalsia dobra vec na VDSL je bounding, vyuzitie oboch parov liniek, cize zdvojnasobenie rychlosti.

Co sa tyka pingu, tak na posledne mili to az tak vyrazne nepoznas. Do dslamu ides metalickym kablom a od DSLamu ide optika.

Problém je že Telekom neplánuje nasadiť supervectoring ktorý by využil VDSL na max.a ani bounding.Majú len vectoring a to dá max 90

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

VDSL už mám, no môj Asus DSL-AC55U nemôžem spojazdniť cez ethernet WAN port.

Mám tu Telekom router ZTE v Bridge móde zapojený cez ethernet kábel (z jeho portu LAN1) do ethernet WAN portu na Asuse. Zapojené je to dobre, ale technik hovoril, že problém bude v nastavení môjho Asusu.

ZTE má štandardnú IP 192.168.1.1 a Asusu som dal pre istotu inú IP. 

Asus má zapnutý DHCP server.

Vedel by prosím niekto ešte poradiť, čo skúsiť ešte nastaviť?

S01.png

S02.png

S03.png

S04.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

obrázok 2 mám takto (predošlý som skopíroval pri skúške zmien pri nastavovaní):

S02.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

edit

Editoval/-a digitalnet

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

obrázok 2 mám takto (predošlý som skopíroval pri skúške zmien pri nastavovaní):

S02.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Skúšal som namiesto Asusu vytočiť PPPoE na PC pripojenom cez LAN1 na Telekom ZTE modeme v režime Bridge, ale ani to nefunguje. Skúšal som aj ostatné LAN2,3,4 bez výsledku.

Malo by sa dať takto na PC spojazdniť internet z Telekom modemu v bridge móde?

Potom som ešte vyskúšal pripojiť dsl linku do Asusu a cez LAN port na Asuse urobiť bridge mód a odtiaľ sa mi podarilo vytočiť PPPoE spojenie pomocou PC (išiel internet) - cez ethernet kábel pripojený k PC (keď bol pustený 802.1Q ).

Akoby zo ZTE LAN1 nešlo 802.1Q, tak to má byť, alebo môže byť aj chybný router?

Do ZTE sa nedá dostať - je v režime bridge blokovaný.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Malo by to byt takto.

Ty mas modem/router Asus DSL-AC55U. To je ADSL/VDSL modem. Ten ZTE od telekomu mozes rovno vyhodit, resp. odovzdat telekomu nech si ho beru. Tym padom by ti mali zrusit aj najom za modem (0.5€).

DSL linku pychnes rovno do asusu. Kablom sa pripojis cez LAN port na asus a nastavis PPPoE, tak ako mas na obrazku, resp. tu mas parametre ako to nastavit. Potom si uz nastavis v casti LAN DHCP, wifi atd ....

Aby bolo jasne!

Ty ked vlastnis VDSL modem  so zabudovanym routerom, tak modem/router od telekomu nepotrebujes.

V pripade ak by si mal doma nejaky iny router, ktory nema DSL linku, ale len klasicky WAN port, tak v tom pripade by si musel nastavit na modeme ZTE bridge a PPPoE vytocit na svojom routery.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@janyxx

ZTE potrebujem kvôli pevnej linke.

Samostatný ASUS mi funguje OK, aj DHCP.

Potrebujem zistiť, či je chybný výstup ZTE, keď sa v režime bridge cez LAN nemôžem pripojiť na internet.

Preto sa pýtam, či by malo ísť vytočiť PPPoE aj cez PC (ako WAN miniport PPPOE), aby som vylúčil chybu nastavenia ASUSu, ako hovoril technik, že ich zariadenie je v poriadku a chyba bude v nastavení ASUSu.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

V PC mas sietovu kartu, takze ano, da sa nastavit PPPoE aj tam, pozri napr. tu (za predpokladu ze mas windows). 

Pevnu linku si pychni do splitera a nie do modemu. ZTE proste nepouzivaj.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pevnu linku si pychni do splitera a nie do modemu. ZTE proste nepouzivaj.

Pevná linka pri VDSL ide cez VoIP takže ZTE proste je nutnosť. Splitter som mal pri ADSL.

Dal by sa ten ZTE u Telekomu vymeniť za iný typ? alebo kus?

a ak by sa vymenil za drahší modem, ale bol by tiež v režime bridge nájom sa tiež neplatí?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

VoIP som nikdy nepouzival a vela o tom neviem. Avsak tieto VoIP telefony co ponuka telekom su zrejme analogove, ktore sa pripajaju klasickym RJ11 portom do modemu. Tam sa signal konvertuje zo spojiteho analogoveho na digitalny (bity, pakety atd ...) a zrejme cez VLAN urcenu na VoIP sa to prenasa cez IP (protokol). Takze teoreticky ak by asus mal FW, ktory dokazes nastavit na VoIP a nastavit to na udaje telekomu tak by to slo. Na 99,99% to telekom takto nedovoli, takze jedina moznost pripojenia VoIP je cez porty RJ11 na modeme telekomu.

Mozno to niekto zistoval ci je mozne mat ZTE v bridge mode aj s pripojenymi VoIP telefonmi, ale ak to tu nenajdes, tak by som zasiel do telekom pobocky a opytal by som sa na to.

Oni ti sice nebudu vediet odpovedat (pretoze oni vo vacsine pripadov nevedie co je to IPv4 a aky je rozdiel medzi verejnou a dynamickou IPv4), ale aspon zavolaju technikovy, ktory sedi na L2 supporte a on by to mal vediet

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od trencancan
      Dobry den,
      viete mi niekto povedat ako je mozne ze ked spustim Magio TV box tak mi klesne rychlost internetu z 38Mbit/s na 32Mbit/s ak mame Magio TV po kabli a nie Magio GO TV? Chapal som to tak, ze klasicke Magio TV by nemalo ukrajovat z prenosoveho pasma internetu. Prave ako nevyhodu Magio GO TV som chapal to ze bude znizovat rychlost internetu, ale teraz to vyzera ze oba. Aka je potom vlastne vyhoda Magio TV oproti Magio GO TV? Moze to byt tym ze kabel uz viac nezvlada?
      Dakujem.
    • Od dulovicova
      Dobry den, chcela by som vediet pricinu vcerajsieho vypadku fungovania pevnej linky, TV a internetu cez optiku v oblasti Chorvatsky Grob-Cierna voda, Surska ulica a dovod, preco Telekom neupozornil na tuto poruchu zakaznika ihned po vzniku poruchy, nakokko som ju zistila nahodne zostala som odstrihnuta, bez akejkolvek moznosti zisti, co sa deje. 
      Ponuka Telekomu pripojit sa na nejaky nahradny zdroj bola len v pripade, ze zakaznik ma aj mobilneho operatora od tejto spolocnosti. A co ti zakaznici, ktori ho nemaju? Povazujem to za diskriminacne voci takym zakaznikom zo strany spolocnosti Telekom.
    • Od Kristiko
      Dobrý deň prajem, mám otázku ohladne výstavby optického internetu v Topoľčanoch (95501), konkrétne ulicu Miloša Závodného. Už pred dvomi rokmi sme dostali papier o začatí výstavby internetu ale doteraz sa nič nezmenilo a pritom v iných častiach mesta nedávno začali kopať optiku. Viete mi povedať nejaké info či je vôbec v pláne táto ulica alebo je jedno že žijem v časti mesta kde mám internet ako na dedine? ďakujem
    • Od peto_6
      Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, kedy bude dostupná optická sieť v Slovenskej Ľupči? Pretože myslím, že je to dosť veľká obec navyše vo veľkej blízkosti krajského mesta Banskej Bystrice na to, aby sa sem dal poriadny internet. Za odpoveď vopred ďakujem! 
    • Od Partl2
      Dobrý deň,
      Som  účastníkom zmluvy na poskytovanie služieb Magio internetu,   a   vzhľadom k tomu, že dlhodobo už nepoužívam služby pevnej linky a ani Váš internet, chcel by som požiadať o úpravu zmluvy tak, aby som platil  služby len za poskytovanie televízie.
      Ďakujem a prajem príjemný deň

• Od kmetko.roman
      Dobrý deň, 
      Bývam v Leviciach na Vojenská ulica 54, čo je od centra okolo 1km a nie je tu žiadny optický internet, je v plane ho niekedy natiahnut? Nakoľko každá dedina na okolí už ma optický internet a centrum LV nie.