Optika pre celú SR

Otázka

11 odpovedí na túto otázku

• 1

Ako chce Telekom zareagovať na dohodu troch distribučiek el. energie ktoré planujú spolu s operátormi budovať optické siete po ich elektrických stlpoch v obciach po celom Slovensku?

https://zive.aktuality.sk/clanok/151994/optika-pre-celu-sr-dohodli-sa-tri-distribucky-spolupracovat-budu-s-operatormi/

Tak ze vyuzivaju rovnake stlpy na rozsirenie optickych sieti :D 

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
  • 0

Tam kde byvam ja uz stlpy nemame. Elektrina je uz v zemi.. Cize optika tu nebude asi nikdy. Centrum mesta, pamiatkova zona, kusok pod hradom.. Oproti panelaky, ani tam nie je optika...

odpoveď sa páči : 2 osobám

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Tam kde byvam ja uz stlpy nemame. Elektrina je uz v zemi.. Cize optika tu nebude asi nikdy. Centrum mesta, pamiatkova zona, kusok pod hradom.. Oproti panelaky, ani tam nie je optika...

Je skoda ze obec nikto neinformuje o takej veci ze ak planuje umiestnovat elektriku do zeme. V ramci toho mozu vlozit chranicku do zeme spolu s elektrikou.... do tej chranicky sa potom moze zafuknut optika. Samozrejme to cele musi prediskutovat obec spolu s Telekomom.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Rekonštrukciu tu robili cca. 4 roky dozadu.. Už vtedy som to vravel, ze sem mali dat jednu chráničku kam by sa do budúcna dal dať kábel.. ale to by museli medzi sebou aj komunikovať...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Tak musi byt nejaky iniciator ktory zacne. Ak tak neurobi obec sama, treba prist na urad a riesit to.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Tak máme tu vyjadrenie Telekomu k optike cez distribučky:  

https://zive.aktuality.sk/clanok/152175/optika-na-stlpoch-moze-krajine-vyrazne-pomoct-zhodli-sa-operatori-inak-sa-na-to-pozera-iba-telekom/

Citát

„Optická sieť vybudovaná na obsluhu energetickej siete nemá vhodné parametre a topológiu pre potreby elektronickej komunikačnej siete,“

Spoločnosť pritom buduje optiku aktuálne najmasívnejšie spomedzi všetkých operátorov v SR. V roku 2020 pokryl až 120-tisíc nových domácností. Hovorí však, že by od si distribučiek rada prenajala iba infraštruktúru – teda stĺpy, na ktorých by si optickú sieť sama vybudovala.

„Cestu, ako urýchliť výstavbu optických sietí cez regulačnú a zjednocovaciu aktivitu úradu, vidíme skôr v možnosti prenájmu infraštruktúry všetkých 3 distribučných spoločností, ktorú by sme radi využívali v prospech rýchlejšej výstavby kvalitnej optickej komunikačnej siete,“

Neviem načo sú Telekomu elektrické stlpy ked má svoje vlastné s  metalikou a moc ich na budovanie optiky nepoužíva. 

Ostatní operátori naopak umoznenie budovania optiky po el. stlpoch vítajú

Citát

Operátor Orange priamo potvrdil, že už dlhšie rokuje o možnostiach spolupráce s distribučnými spoločnosťami. Naznačuje, že táto zmena môže priniesť revolúciu pri pokrývaní.

„Ide o veľmi významný posun, ktorý pomôže výrazne zvýšiť dostupnosť optiky pre obyvateľov prakticky na celom Slovensku,“ odpovedala hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová.

Aj UPC popisuje, že využitie elektrickej distribučnej sústavy vníma ako významný potenciál pre ďalší rozvoj optiky, najmä vo vidieckych oblastiach. Aktuálne už spolupracuje na východe s jednou distribučnou spoločnosťou – v obci Jovice už začína poskytovať služby.

„Sieste distribučných spoločností prinášajú nové možnosti poskytovania optického internetu, preto s nimi o možnostiach tejto spolupráce rokujeme. Po úspešnom pilotnom projekte v obci Jovice v spolupráci s Východoslovenskou distribučnou a jeho vyhodnotení budeme uvažovať o pláne možného rozšírenia týchto aktivít aj v ďalších lokalitách,“ popisuje hovorca UPC Jaroslav Kolár.

Antik avizuje, že plánuje výrazne rozšíriť pôsobnosť na západnom Slovensku s triple-play službami. Popisuje aj to, že registruje veľa regiónov, kde boli investície operátorov iba obmedzené.

„Využijeme všetky nákladovo efektívne príležitosti, ktoré distribučné spoločnosti na západnom a strednom Slovensku dajú k dispozícii pre budovanie optickej infraštruktúry. Vnímame, že plány energetikov sú relatívne ambiciózne, radi na nich budeme participovať,“ oznámil riaditeľ pre rozvoj Antiku Peter Blaas.

Editoval/-a antonko123

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

myslím si kvôli tomu chcú stĺpy aby medzi obcami nemuseli zakopávať nové káble kde optiku nemajú privedenú do obcí.. a potom niektoré stĺpy sú v katastrofálnom stave a je im praktickejšie navešať na distribučiek stĺpy optiku... aj káble..

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Telekom stlpy boli vo vacsine pripadov zrusene velmi davno, je malo lokalit kde sa tieto stlpy este nachadzaju... preto je moznost vyuzit stlpy elektricke. Aj to ako bolo spomenute, momentalne prebieha vo vela obciach transfer elektriky zo stlpov do zeme a tieto stlpy sa rusia.

Editoval/-a Filipo21

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Energeticke zavody vedia preco to robia. Je to jednoducho dobry biznis!!!

Urcite ste poculi o spolocnosti Energotel, ktora vznikla v roku 2000 a akcionarmi su VSE, SSE, ZSE, SE a Transpetrol. Ich cielom bolo zrejme potiahnut optiku v ramci celeho statu. Kedze maju stoziare 400kV (niekde 220kV) a 110kV, tak rozvod optiky u nich nebolo nejako extra zlozite zrealizovat. Je mozne, ze distribucky (co su dcery spominanych spolocnosti) to budu tahat aj po 22kV staziaroch a prip. po 0.4kV, cize az na uroven domacnosti (ale to velmi nepredpokladam).

Ked som zistoval ako ma porieseny internet telekoma a dalsi narodny operatori, tak vcelku som nic nezistil, lebo si to kazdy strazi a vsetci mlcia.

Silne sa domnievam, ze najvacsiu chrbticu na slovesku ma energotel a na siete energotelu su napojeny vsetci narodny operatori (samozrejme dalsie drobne prepoje cez peeringy a pod. neberieme do uvahy).

Nieco si este mozno riesila zeleznica po svojich sietach, ale o to som sa nezaujmal.

Je zname, ze budovanie optiky na slovensku ide velmi pomaly a sposobuje to aj celkom dost birokracie. Zrejme dlho trvaju vselijake vybavovacky a povolenia. Vystavba uz potom ide rychlejsie, ale aj tak sa mi to zda pomaly.

To je len moj nazor, nemam nic overene, takze to neberte ako fakt.

cau

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

takze oprava.

400 kV prip. 220kV a mozno niektore 110kV ma pod spravou SEPS a.s. (statna akciovka). schema

Clovek  je teraz z toho zblbnuty, co komu patri. Po pravnej stranke je to, tazko povedat, lebo vsetko ja na burzach. Dnes to napr. vlastni stat, zajtra uz 49% patri nemcom, o tyzden uz 35% vlastnia taliani atd .....

Takze vysledok je ten, ze optika je vedena popri silovine. Tie  spolocnosti, ktore vlastnia stoziare, tak su na koni

:D

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dalšia zaujímavá informácia o optike na elektrických stlpoch,  pre distribučku je optimálne ak obec ktorú pripájajú na optiku má aspoň 200 domácností.

Je veľa obcí ktoré majú nad 200 domácností a optika sa tam doteraz neplánovala, Telekom o to nemal doteraz záujem.  Napr. moja obec má cez 600 domácností, z nich takmer všetky majú internet,  väčšina VDSL / DSL, malá časť (väčšinou dochodcovia) má Wifi od lokalneho poskytovatela. 

Citát

Sú isté parametre, ktoré nepustia – vieme, že obce, ktoré majú nad 200 domácností, sú pre tento model optimálne. Ani menšie nemusia byť ekonomicky nevýhodné a sú také, kde to ekonomický zmysel nedáva, ak ich nevieme prepojiť do združeného klastra.

https://zive.aktuality.sk/clanok/7he10lq/distribucka-na-vychode-ideme-aj-do-lokalit-kde-ma-optiku-telekom-nadzemna-siet-je-spolahliva/

Editoval/-a antonko123

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od cvrkino
      Dobrý deň,
      V našej obci bude tento rok budovana opticka siet. Chcem sa na to pripravit a preto by som rad vedel aku opticku chranicku si mam zaviest do domu.
      Jedna sa o HDPE chranicku optickych kablov aky ma mat vonkajsi/vnutorny priemer? 
      Dakujem
      Tomas
    • Od lubenko18
      Dobry den, v obci Drahovce 922 41, by sa mala coskoro robit kanalizacia , nieco sa spominalo aj o zakopani optickeho kablu. Zevraj Telekom sa sam ponukol kedze asi kvalita metalickych kablov je uz velmi zla. Chcem sa spytat ako to dopadlo ci sa ten kabel bude naisto davat. Viete mi to potvrdit? Mam teraz VDSL 40Mb mal by som zaujem zvysit profil no neviem ci mam pockat na optiku, lebo neviem ako je to z viazanostou pri uprave profilu ci sa znova pocita 2 roky od zmeny. Vopred dakujem za odpoved.
    • Od AdrianVas
      Dobrý deň, keďže minulý rok bol optika zavedená v obci Bystré, plánujete zaviesť optiku aj do obce Hermanovce nad Topľou? Momentálne tu je iba starý a nestabilný ADSL internet. Ďakujem
    • Od peterson613
      Dobrý deň,
      chcel by som sa spýtať či a kedy sa plánuje optika v obci Partizánska Ľupča?
      Ďakujem.
    • Od Mino150
      Dobrý deň,

u nás pravdepodobne na celom sídlisku vybudovali optický internet a zaujímalo by ma odkedy sa bude dať naň pripojiť. A tiež by som chcel vedieť rýchlosť optiky, či to bude Magio internet L (RÝCHLOSŤ 250/25 Mb/s) alebo aj Magio internet XL (RÝCHLOSŤ 600/60 Mb/s). Ide o adresu Rajec, Jabloňová 194/2. Ďakujem za odpoveď.

• Od Zoloxx
      Dobrý deň. 

Plánujete v obci Boľ optiku?

Ďakujem za odpoveď.