Podmienky pre výstavbu optickej siete

Otázka

• 0

Zdravím, 
mám na vás jednoduchú otázku na ktorú som nenašiel odpoveď. Aké podmienky musia byť splnené aby sa v obci začala budovať optika? Je to čisto len zo zaujímavosti. Chápem, že to nebude jednoduché, ale chcel by som vedieť aspoň približne čo a akú váhu pri výbere lokality má. Bavíme sa o obci, ktorá má cez 500 obyvateľov, dostupné len ADSL. 
Ďakujem za odpovede.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

11 odpovedí na túto otázku

• 0

Ešte doplňujúca otázka: Má váhu aj to ak by sa napríklad 4 obce, ktoré sú v jednej doline spojili a požiadali o vybudovanie siete spoločne? 

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Bolo to už viackrát spomínané,  najlepšie je ked záujem prejaví obec  a zároveň aj občania danej obce. 

Je to možné urobiť na tejto stránke: https://www.telekom.sk/wiki/mapa-pokrytia  ,  obec  - Zadajte podnet samospravy, občania - Zadajte podnet  k  plánovanému alebo  novému pokrytiu.   

Výstavba optickej siete Telekomu sa zvyčajne výrazne urýchli ak sa o danú lokalitu začne zaujímať konkurencia 

Do roku 2030 by mala byť optika v každej domácnosti na Slovensku.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ja som to myslel hlavne tak, že či sa berie do úvahy aj vzdialenosť daných obcí od bodu kde sa nachádza opto-vlákno alebo niečo o čom neviem. Tu nič ako konkurencia nehrozí :D tu nie je nič okrem ADSL, a pevného LTE od kyslíka.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Do roku 2030 by mala byť optika v každej domácnosti na Slovensku.

No tým by som nebol taký istý. Možno ak by to šlo cez stĺpy na metaliku, ale ako vidím všade to ide vždy popod zem, okrem východu tam im to ide cez elektrické stĺpy.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

No tým by som nebol taký istý. Možno ak by to šlo cez stĺpy na metaliku, ale ako vidím všade to ide vždy popod zem, okrem východu tam im to ide cez elektrické stĺpy.

Telekom ťaha optiku aj po svojich stlpoch,  na uprgrade metaliku na optiku nepotrebuje ziadne povolenie ani suhlas obce, ale samozrejme predovsetkym na vychode.  Na východnom Slovensku uz budúci rok majú mať niektoré okresy 90% dostupnost optického internetu.   Zvyšok Slovenska ak nevznikne konkurencia podobná VSD - antik, ,...    sa bude drbať s pomalym internetom ešte do r. 2030. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ozvali sme sa ako obec... žije u nás 600 obyvateľov... taká spoluúčasť prišla obce, že starostka len krútila hlavou.. neviem podľa čoho vyberajú tie lokality, ale je to choré... ale teší ma, že vsds tiež vo veľkom buduje optiku na východe... takže ak sa telekom dozvie, že má prísť k nám iný poskytovateľ, tak aj tá spoluúčasť bude žiadna...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

ozvali sme sa ako obec... žije u nás 600 obyvateľov... taká spoluúčasť prišla obce, že starostka len krútila hlavou.. neviem podľa čoho vyberajú tie lokality, ale je to choré... ale teší ma, že vsds tiež vo veľkom buduje optiku na východe... takže ak sa telekom dozvie, že má prísť k nám iný poskytovateľ, tak aj tá spoluúčasť bude žiadna...

Ja to teraz aktuálne riešim so starostom obce, ak by náhodou sa dokázali spojiť všetky 4 obce čo sú v doline a požiadať spoločne možno by sa niečo pohlo. Chcem zistiť čo najviac informácii aby som ich mohol predložiť priamo starostovi. Na východe máte aspoň snahu viacerých poskytovateľov, ja žijem na strednom Slovensku tu nie sú ani poriadny lokálny poskytovatelia.

Editoval/-a majcorako

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ako oslovili sme aj iných poskytovateľov, tak uvidíme ako to celé dopadne... to že aj vsds viac uprednostňuje lokality, kde to hlavne operátor chce... a tí lokálni čo sú tu momentálne tak žiadna sláva... v obci máme vdslko, ale aj to len pre 1/3 obce...  my sme takí viacmenej hraničný.... lebo okres Rožňava...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ešte doplňujúca otázka: Má váhu aj to ak by sa napríklad 4 obce, ktoré sú v jednej doline spojili a požiadali o vybudovanie siete spoločne? 

Ahoj, ano toto vie velmi pomoct. Ja som to riesil podobne, nasa obec ma cca 800 obyvatelov. Pridali sa k tomu dalsie dve dediny cize mame nieco cez 5000 obyvatelov. Dalsia vec ktora vie pomoct ak sa v  jednej dedine chysta vystavba novych rodinnych domov alebo rovno cely stvrti. Plus treba zdoraznit ze u vas je len ADSL technologia a nikto iny ako Telekom u vas neposkytuje lepsie pevne sluzby (rychlejsie mikrovlnne pripojenie sa nepocita). Samozrejme je tam kopa dalsich veci ktore treba zvazit ale tieto co som ti napisal byvaju dost rozhodujuce o tom kedy sa projekt realizuje alebo je planovany...

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj, ano toto vie velmi pomoct. Ja som to riesil podobne, nasa obec ma cca 800 obyvatelov. Pridali sa k tomu dalsie dve dediny cize mame nieco cez 5000 obyvatelov. Dalsia vec ktora vie pomoct ak sa v  jednej dedine chysta vystavba novych rodinnych domov alebo rovno cely stvrti. Plus treba zdoraznit ze u vas je len ADSL technologia a nikto iny ako Telekom u vas neposkytuje lepsie pevne sluzby (rychlejsie mikrovlnne pripojenie sa nepocita). Samozrejme je tam kopa dalsich veci ktore treba zvazit ale tieto co som ti napisal byvaju dost rozhodujuce o tom kedy sa projekt realizuje alebo je planovany...

Ahoj, nebude také jednoduché alebo naopak? V jednej zo 4 obcí je natiahnuté VDSL z ktorej sa ťahá do 3 ostatných formou ADSL. Vôbec neviem ako by sa to riešilo v tomto prípade, pretože daná obec je viac menej uprostred všetkých 4, dúfam, že sa chápeme. :D Ak sa nemýlim aj do VDSL ide opto-vlákno nie? A to si vôbec nie som istý odkiaľ ide. Je to tu celkom zložité čo sa týka vedení. :D  

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj, nebude také jednoduché alebo naopak? V jednej zo 4 obcí je natiahnuté VDSL z ktorej sa ťahá do 3 ostatných formou ADSL. Vôbec neviem ako by sa to riešilo v tomto prípade, pretože daná obec je viac menej uprostred všetkých 4, dúfam, že sa chápeme. :D Ak sa nemýlim aj do VDSL ide opto-vlákno nie? A to si vôbec nie som istý odkiaľ ide. Je to tu celkom zložité čo sa týka vedení. :D  

Chapem ako to myslis. U nas je jejdna pokryta VDSL z nej ide ADSL do ostatnych. Avsak su to dediny ktore idu za sebou. Jednoduche to nie je nikdy, dohodnut sa na podmienkach so 4 dedinami :D ale treba to prezentovat ako "teraz alebo nikdy" :D 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od M277684
      Zdravim,
      nahodou mi neviete povedat, ake su plany na upgrade na opticky internet na J.Bottu 913/19 Zvolen? Pred casom bola komplet rozkopana ulica od Hurbanovej az po J.Bottu a tam prace zazracne zastali  Takze sused oproti mna ma optiku a ja stale DSL...
    • Od hledikmartin
      Dobrý deň,
      plánujeme výstavbu prístupovej cesty pre pozemky s plánovanou IBV. Chcem sa opýtať, čo je potrebné spraviť / ako postupovať, ak chceme prípojku do optickej siete riešiť zároveň s výstavbou cesty. Aktuálne je optika dotiahnutá na protiľahlú cestu. Ďakujem