Posúvame Slovensko do budúcnosti s 5G

Otázka

• 2

Superrýchly internet v mobilnej sieti sa postupne stáva realitou. V Telekome sme 10.12.2020 spustili komerčnú prevádzku 5G siete

V súčasnosti je 5G sieť k dispozícii už v 15 bratislavských lokalitách: Jarovce, Rusovce, Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto, Kramáre, Ružinov, Trnávka, Vajnory, Rača, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Karlová Ves, Devín a Devínska Nová Ves. V budúcnosti plánujeme rozširovanie siete do ďalších lokalít. Rozsah 5G siete v tejto fáze je podobný ako pri štarte 4G siete v roku 2013.

Telekom štartuje komerčnú prevádzku vo väčšom rozsahu (nie iba pilotnú) ako prvý operátor, podobne ako v minulosti uvádzal technologické premiéry sietí 3G, HSDPA, HSPA+, 4G či 4G+.

Nová sieť ponúkne nové rýchlosti

5G sieť Telekomu funguje v NSA (non-standalone) móde na frekvencii 2100 MHz so šírkou pásma 15 MHz v kombinácii s dostupnými LTE pásmami v Bratislave. Táto kombinácia ponúka maximálnu teoretickú kapacitu 1 150 Mbps pre download a 131 Mbps pre upload. Reálne možno namerať rýchlosti na úrovni 300-600 Mbps pre download a 60-80 Mbps pre upload.

Čo potrebujete  pre 5G?

• byť v pokrytí 5G
  • zariadenie s podporou 5G
  • kompatibilnú SIM kartu (netreba novú verziu, stačí mať 4G SIM kartu)

Ak ste zákazníci Telekomu, môžete využívať 5G sieť od prvého dňa na paušáloch i predplatených kartách. 

Na akom smartfóne už beží 5G?

Telekom odštartuje 5G sieť s podporou 24 zariadení:

• Samsung: A32 5G, A42 5G, A52 5G / Galaxy S21 5G, S21+ 5G, S21 Ultra 5G / Galaxy Note 20 Ultra 5G, Note 20 5G / Galaxy S20 Ultra 5G

• Apple: iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max

• Xiaomi: Mi 11 Ultra, Mi 11 Lite 5G, Mi 11, Mi 10T Pro, Mi 10T Lite

• OnePlus: 9 Pro 5G, 8T, Nord N10 5G

• Huawei: P40 Pro, Mate 40 Pro

• Motorola: Moto G 5G Plus

Viac o 5G a mapku pokrytia nájdete na našom webe.

boom_5G_banner_forum_650x220px_1220.jpg

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

10 odpovedí na túto otázku

• 1

Ahojte, 

dnešným dňom už máme v Bratislave pokrytých 12 lokalít, čo znamená, že od decembra pribudli ďalšie 4 - Staré mesto, Rača, Karlova Ves a Kramáre. Takisto sme rozšírili ponuku 5G telefónov. Viac info nájdete na našom webe www.telekom.sk/5g alebo vyššie doplnené v mojom pôvodnom texte :) 

prajem príjemný deň

Lucka 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ďakujeme, super. Už sa teším, kedy bude príležitosť to vyskúšať. Palec hore aj za tak veľké pokrytie Bratislavy

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Super :) som zvedvavy aj na vasho hlavneho konkurenta kedy spusti 5G a kolko uzemia pokryje kedze uz davnejsie obmiena technologiu v BTSkach za 5G ready

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Neviem ako vy ale, pokial si neporiesite problemy s deravou a kapacitne nedostacujucou  4G/LTE ,  Chybajuce VoLTE a VoWIFI na  predplatenych kartach tak ta vasa 5G mobilna siet  nema absolutne ziaden vyznam pre nikoho.  Neviete v niektorych oblastiach ani VDSL alebo 4G/LTE zaviest. V niektorych lokalitach vase magio cez internet nieje dostupne pretoze  kapacita MW spoja  na EnodB je nedostatocna a niektore lokality pokryvate len 1 sektorom. Aj O2 vas vo viacerych lokalitach SR co sa tyka kvality a dostupnosti LTE siete predbehla. Suma sumarum dnesne spustenie mi pripomina to iste ako ked Eurotel spustil EDGE na zopar vysielacoch a za pol roka ho Orange doslova sedem milovimi cizmami predbehol

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Neviem ako vy ale, pokial si neporiesite problemy s deravou a kapacitne nedostacujucou  4G/LTE ,  Chybajuce VoLTE a VoWIFI na  predplatenych kartach tak ta vasa 5G mobilna siet  nema absolutne ziaden vyznam pre nikoho.  Neviete v niektorych oblastiach ani VDSL alebo 4G/LTE zaviest. V niektorych lokalitach vase magio cez internet nieje dostupne pretoze  kapacita MW spoja  na EnodB je nedostatocna a niektore lokality pokryvate len 1 sektorom. Aj O2 vas vo viacerych lokalitach SR co sa tyka kvality a dostupnosti LTE siete predbehla. Suma sumarum dnesne spustenie mi pripomina to iste ako ked Eurotel spustil EDGE na zopar vysielacoch a za pol roka ho Orange doslova sedem milovimi cizmami predbehol

Áno čiastočne máš pravdu s VoWIFI a VoLTE, s ostatným sa nedá súhlasiť, keďže mám karty O2 aj Orange a pravidelne porovnávam rýchlosti siete. A dostupnosť  je približne porovnateľná. Sú oblasti, kde Telekom LTE chýba, naopak, kde je LTE iba od Telekomu .

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Kapacita ,dostupnost  mobilnej siete je v okolitych dedinach slaba. Nemoznost zriadit ani Magio Internet vzduchom to bol posledny dokaz kvality mobilnej siete Telekomu. Tam kde Orange a O2 bezproblemov vedia zriadit pevny internet cez LTE siet. Telekom nevie a nechce ani tolko. Stacilo by len posilnit MW spoje, pridat sektory na niektorych vysielacoch. Bolo by lepsie. Bohuzial Telekom to nespravi.  Pevny internet cez telefonu siet je tragedia uz 8 rokov. Technicke riesenia by aj boli len znova padlo to na Telekome a jeho chceni. Takymto stylom prisiel o kvantum ludi ktory jeho internet pouzivali. Medzi nich patrim aj ja. Nemal som uz na to nervy.  Paradoxne lokalny internetovy wifi provider vedel my poskytnut o 2 triedy lepsi pristup na internet ako Telekom. Telekom ma dobru GSM siet a tam to padlo. 3G ani 4G siet v okoli nema dobre vybudovanu.  Niekde moze mat Telekom lepsie siet ale v mojom sirsom okoli to nehrozi uz 8 rokov

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Preto máš na výber. Tam, kde sa najviac zdržuješ. toho operátora a jeho pokrytie si vyber. Tak ako si obyvateľ Radobice zrejme nekúpi Telekom paušál, lebo by komunikoval cez EDGE ako v dobe kamennej, tak si ani obyvateľ Ostratíc zrejme nekúpi dobrovoľne Orange, keďže opäť by mal len EDGE. A to sa nebavíme o budovách vôbec.

Kapacita ,dostupnost  mobilnej siete je v okolitych dedinach slaba. Nemoznost zriadit ani Magio Internet vzduchom to bol posledny dokaz kvality mobilnej siete Telekomu. Tam kde Orange a O2 bezproblemov vedia zriadit pevny internet cez LTE siet. Telekom nevie a nechce ani tolko. Stacilo by len posilnit MW spoje, pridat sektory na niektorych vysielacoch. Bolo by lepsie. Bohuzial Telekom to nespravi.  Pevny internet cez telefonu siet je tragedia uz 8 rokov. Technicke riesenia by aj boli len znova padlo to na Telekome a jeho chceni. Takymto stylom prisiel o kvantum ludi ktory jeho internet pouzivali. Medzi nich patrim aj ja. Nemal som uz na to nervy.  Paradoxne lokalny internetovy wifi provider vedel my poskytnut o 2 triedy lepsi pristup na internet ako Telekom. Telekom ma dobru GSM siet a tam to padlo. 3G ani 4G siet v okoli nema dobre vybudovanu.  Niekde moze mat Telekom lepsie siet ale v mojom sirsom okoli to nehrozi uz 8 rokov

OR.jpg

RD.jpg

Editoval/-a Marcel

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

kazdy operator ma nepokryte miesta. ale to neznamena ze musia cakat s nasadenim novej technologie tam kde to pre nich dava zmysel. 

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahojte, 

v rámci 5G je Telekom v Bratislave už v 15 lokalitách - hlavný príspevok som aktualizovala aj o aktuálny výber mobilných telefónov 5G :)

majte krásny deň

Lucka 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od Mohinder
      Ahojte, 
      Prosím Vas potrebujem rozšíriť internet do záhrady. 
      Mam router od telekomu ZTE a dve antény TP link CPE 210. Prvú som nastavil ako access point podľa manuálu a nastavil ip adresu 192.168.1.254 a pripojil cez LAN ale keď sa pripojim na Wi-Fi K anténe neprideli mi ip adresu a wifi z antény je offline. Router má ip 192.168.1.1. Treba  niečo ešte nastaviť na ZTE routry alebo niečo? 
      Ďakujem. 
    • Od Adamm_
      Dobrý deň, chcem sa opýtať prečo mi nejde internet rýchlosťou aspoň 50 mb/s keď na webu je napísané že dosahuje rýchlosť až 300 mb/s : Doteraz mi aspoň tých 30 mb/s išiel ale momentálne po otestovaní ide download okolo 15 mb/s a upload okolo 5 mb/s. Dopredu ďakujem za odpoveď.
    • Od RomanSmutny
      Dobrý den, platím si dsl l+ internet ktorý má dosahovať 60/6mbit a router je nadstavený len na 49/5 tak kde je problém? Router som skúšal reštartovať

• Od MARKO2
      Dobrý deň, mám otázku na technika. V bytovom dome (bytovke) je písaná dostupnosť internetu cez pevnu linku VDSL 25m/s a v bytovom dome sa nachádza 8 bytov. Chcem sa opýtať, najlepšie technka telekomu, že každý byt bude mať rýchlosť 25m/s alebo sa to vydelí počtom bytov čiže iba 3m/s. V prípade ak by som sa nasťahoval do takéhoto bytového domu, môže sa stať že mi nezapoja internet cez VDSL, pretože už je prekročený limit 25m/s, ktorý využívajú susedia? Prosím o vysvetlenie technika telekomu, ktorý sa tomu venuje. Dakujem.
    • Od Adamm_
      Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa plánuje v obci Vernár na ulici Olšiny výstavba pevného internetu ? 
    • Od Tobias234
      Dobry den mam problem s internetom od piatku 2.7.2021 mi nejde internet jedna sa o magio internet vzduchom kedykolvek zapnem twitch a chcem si pozriet stream alebo youtube v 720p60fps tak to stale seka mam aj ethernet kabel v pc a stale to seka hram aj hry s kamaratmi a nemozem lebo mi stale seka internet restartoval som 100 krat stale seka ked zapnem nejake video alebo stream seka to aj v 360p prosim o odpoved