Otázka

• 0

Zdravím, mám router ZTE Speedport entry i2 od Telekomu, chcel som si nastaviť QoS, lebo mám dosť často problémy s pingom no ale v nastavení som žiadne QoS nevidel. No vraj na routeri by to malo byť, ak som našiel dobrý manuál k nemu. Je to teda problem firmware alebo v routeri?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

14 odpovedí na túto otázku

• 0

Zdravím, mám router ZTE Speedport entry i2 od Telekomu, chcel som si nastaviť QoS, lebo mám dosť často problémy s pingom no ale v nastavení som žiadne QoS nevidel. No vraj na routeri by to malo byť, ak som našiel dobrý manuál k nemu. Je to teda problem firmware alebo v routeri?

nie som si isty ci ho tento router podporuje....skus to preklikat... ak si nasiel manual od teleomu na nete a mal to tam tak to podporuje.. ak si nasiel manual ineho cudzeho providera napr Greci ho pouivaju tak... zalezi aj od toho ako ho oni maju brandovany... nie je to to iste

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Čo sú problémy s pingom? To že sa ping vráti za 2 sekundy, alebo že sa polovica nevráti vôbec? A aký veľký ping paket? A služby na pinganom stroji fungujú korektne alebo nie? Na serveroch, ktoré mám pod palcom je ping dropnutý úplne. Takže by si mal 100% loss. Ale služby bežia korektne. Ping je niečo, čo poskytovateľ služby na serveri  môže pokojne zahodiť, lebo len žerie prostriedky a hlavne vtedy, ak je generovaný aj request resp. odpoveď.  Ak ti server po niekoľkých pingoch prestane odpovedať, nemusí to bezprostredne znamenať chybu. Ak je však odpoveď príde štandardne  za dlhú dobu, to už može byť znakom chyby v pripojení. Ale všetkým tým čo som uviedol vyššie chcem povedať, že riešiť QoS pre ping je nanič, resp, neprinesie žiadny zmenu. Priorizácia icmp ping paketu ti neprinesie absolútne nič.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

A predpokladám, že to ani nechceš, lebo skutočne nikto nepriorizuje ping, ale službu ktorá má dlhú odozvu resp. službu, ktorá má mať prednosť. A keď priorizuješ takúto, čo má zmysel, ping bude na tom pravdepodobne ešte horšie ako ho máš teraz.

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

To bolo to prečo som chcel QoS no ak vravíš že to nepomôže tak nič z toho. No viac menej rád by som s tým niečo spravil, hrám hry a dosť to obmedzuje a to je posledný asi mesiac vkuse, ak je niekto iný na internete ako ja tak môj ping spikuje, teda ak sa mu nechce chodiť hore dole je niekedy na niečo okolo 1000 niekedy aj 30 minút. PC mám pripojený na Ethernet, a naozaj neviem čo by som s tým spravil. Už som skúšal aj obmedziť bandwith zariadení na sieti no to veľmi nepomohlo. Packet loss pri veľkom pingu sa pohybuje tiež okolo 10-20%. Zasa v obci máme len ADSL 4/0.5 a s tým asi veľa nespravím...

Čo sú problémy s pingom? To že sa ping vráti za 2 sekundy, alebo že sa polovica nevráti vôbec? A aký veľký ping paket? A služby na pinganom stroji fungujú korektne alebo nie? Na serveroch, ktoré mám pod palcom je ping dropnutý úplne. Takže by si mal 100% loss. Ale služby bežia korektne. Ping je niečo, čo poskytovateľ služby na serveri  môže pokojne zahodiť, lebo len žerie prostriedky a hlavne vtedy, ak je generovaný aj request resp. odpoveď.  Ak ti server po niekoľkých pingoch prestane odpovedať, nemusí to bezprostredne znamenať chybu. Ak je však odpoveď príde štandardne  za dlhú dobu, to už može byť znakom chyby v pripojení. Ale všetkým tým čo som uviedol vyššie chcem povedať, že riešiť QoS pre ping je nanič, resp, neprinesie žiadny zmenu. Priorizácia icmp ping paketu ti neprinesie absolútne nič.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

"Ak je niekto iný na internete ako ja" tým zrejme myslíš niekoho z rodiny, kto je napojený na tú istú linku, ak sa nemýlim. To je možné pomocou QoS menežovať. Uberieš ostatným protokolom a pridáš svojmu hernému protokolu. K tomu si musíš však kúpiť svoj router, ktorý QoS má. Ak tým však  myslíš iného hráča z dediny, ktorý sa pripája k rovnakému DSLAM-u, tak na toho  QoS priorizáciou u seba už nedosiahneš. Telekom zrejme používa agregáciu, takže nejakú linku zdieľa viacero účasníkov a tých už ty neovplyvníš. A predpokladám, že Telekom ich priorizuje podľa zákazníka, takže každému sa z voľnej kapacity ujde približne rovný diel. Ale ak máš zdieľanie napr. 1:10 to značí, že sa o pridelenú linku delíš ty + 9 iných zákazníkov. Keďže sa rýchlosť delí každému rovnako, ak máte 20Mb/s linku tak ak ste pripojený aktuálne dvaja, každý máte svojich 4 Mb/s a bežíte plnou rýchlosťou 4/1 Mb/s a QoS reguluje prioritu na 4/1 linke. Ak však pristúpite všetci desiati, každému sa ujde len len 2 mb/s na download a vtedy ste na polovici. A tam už QoS reguluje len linku 2/1. Takto to nejako vyzerá v reále. Tie čísla budú iné, ale celé to bolo pre ilustráciu toho, čo cez QoS ovplyvníš ty a čo už nie.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

No áno tak som to myslel že z mojej rodiny. Neviem ako to má spravené v dedine Telekom, zdá sa mi že sme na jednej linke viacerí, no aj keď som žiadal od Telekomu o zrýchlenie tak neúspešne. Tiež sme mali Balík L a ten by mal mať nejak 8/1, dosahovali sme rýchlosti len z toho 4/1 tak nam balík znížili na ten Skový. V celej dedine je max 4/1 aj ked len 3 KM vo vedľajšej je už VDSL.

No ale vravíš že QoS by mohlo s pingom pomôcť v tomto prípade? 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nie s pingom, ale s hraním hry. Ping nerieš. Cez QoS priorizuj prevádzku hry.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Speedport ma QoS avsak nie ten firmware ktory je nahraty od telekomu... uz som to pozeral davnejsie aj ja. Ak chces QoS zakup si vlastny router. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Áno, aj ja som myslel vlastný router, ktorý má slušné QoS.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ešte jedna vec, čo ak by som naň nahral iný firmware, ktorý QoS má povolené ako dočasné riešenie?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ešte jedna vec, čo ak by som naň nahral iný firmware, ktorý QoS má povolené ako dočasné riešenie?

Update firmware je bloknuty tym kto ti ten router dal. Ano viem, da sa dostat to menu, tzv. "admin menu" kde by si to dokazal poprenastavovat, updatnut. Avsak potom neviem ako ti pojde net :D nehovoriac o tom ze ak nieco dovrzes tak si za to s urcitostou zaplatis.

Editoval/-a Filipo21

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Áno, presne toto som myslel tým "Ak to vieš ...." . Vždy sa to dá, inak by to nemohol aktualizovať ani ten, kto tvorý brandovaný firmware. On si to odblokuje svojimi sw nástrojmi, ale vždy je možné to urobiť priamo hardwerovo konektom na čip priamo. Ale ako si uviedol, musíš v tom mať "jasno"  xD .

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Áno, presne toto som myslel tým "Ak to vieš ...." . Vždy sa to dá, inak by to nemohol aktualizovať ani ten, kto tvorý brandovaný firmware. On si to odblokuje svojimi sw nástrojmi, ale vždy je možné to urobiť priamo hardwerovo konektom na čip priamo. Ale ako si uviedol, musíš v tom mať "jasno"  xD .

Ono nejdem ta k nicomu navadzat :D co ja som skusal v minulosti tak ani sa nemusis priamo napajat na chip. Jednoducho ti staci carovny dodatok za URL tvojho routra. Vacsinou to je default dane vyrobcom, nie je to nic zlozite. Prirovnal by som to k televizoru na hoteli. Prides na hotel a nemozes menit nic, staci ti vsak pogooglit kombinaciu tlacitok pre dany TV a vuala hotelovy rezim je fuc :D 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od dulovicova
      Dobry den, chcela by som vediet pricinu vcerajsieho vypadku fungovania pevnej linky, TV a internetu cez optiku v oblasti Chorvatsky Grob-Cierna voda, Surska ulica a dovod, preco Telekom neupozornil na tuto poruchu zakaznika ihned po vzniku poruchy, nakokko som ju zistila nahodne zostala som odstrihnuta, bez akejkolvek moznosti zisti, co sa deje. 
      Ponuka Telekomu pripojit sa na nejaky nahradny zdroj bola len v pripade, ze zakaznik ma aj mobilneho operatora od tejto spolocnosti. A co ti zakaznici, ktori ho nemaju? Povazujem to za diskriminacne voci takym zakaznikom zo strany spolocnosti Telekom.
    • Od Kristiko
      Dobrý deň prajem, mám otázku ohladne výstavby optického internetu v Topoľčanoch (95501), konkrétne ulicu Miloša Závodného. Už pred dvomi rokmi sme dostali papier o začatí výstavby internetu ale doteraz sa nič nezmenilo a pritom v iných častiach mesta nedávno začali kopať optiku. Viete mi povedať nejaké info či je vôbec v pláne táto ulica alebo je jedno že žijem v časti mesta kde mám internet ako na dedine? ďakujem
    • Od peto_6
      Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, kedy bude dostupná optická sieť v Slovenskej Ľupči? Pretože myslím, že je to dosť veľká obec navyše vo veľkej blízkosti krajského mesta Banskej Bystrice na to, aby sa sem dal poriadny internet. Za odpoveď vopred ďakujem! 
    • Od Partl2
      Dobrý deň,
      Som  účastníkom zmluvy na poskytovanie služieb Magio internetu,   a   vzhľadom k tomu, že dlhodobo už nepoužívam služby pevnej linky a ani Váš internet, chcel by som požiadať o úpravu zmluvy tak, aby som platil  služby len za poskytovanie televízie.
      Ďakujem a prajem príjemný deň

• Od kmetko.roman
      Dobrý deň, 
      Bývam v Leviciach na Vojenská ulica 54, čo je od centra okolo 1km a nie je tu žiadny optický internet, je v plane ho niekedy natiahnut? Nakoľko každá dedina na okolí už ma optický internet a centrum LV nie. 
    • Od grito35156
      Dobrý je plánovaná výstavba optického internetu v Liptovských Sliačoch? Konkterne na ulici Jozefa Hanulu?