Kábel trčí a čo teraz #optika

Otázka

• 0

Zdravíčko!

Chcel by som sa spýtať ako obyčajne prebieha pripájanie rodinných domov na optiku.

V januári 2019 som vypĺňal  a posielal súhlas s vybudovaním FTTH (nech to znamená čokoľvek)  Telekomu ohľadne budúcej prípojky na optiku. Tam som zaškrtol, ze chcem optiku až do domu a poslal na uvedenú adresu. Tento týždeň dokončili výkopové prace v našej ulici (Záhradnícka) vo Veľkom Meder-i, položili káble a všetko "pekne" prikryli. Nad kvalitou prace, zanechanými odpadkami a pod. sa pozastavovať teraz nebudem...

Pod našou branou teraz leží asi 2 metre dlhy, oranžový, nie príliš ohybný kábel, so zalepeným koncom čiernou izolačnou páskou. Pes to zatiaľ obchádza, ale je len otázka času, kedy bude mat svoj horši deň a začne to rozhrýzať. Od Telekomu a ani od firmy, ktorá ťahala káble nebol u nás nikto, nič sa nepýtali - neprebehla žiadna komunikácia. Proste tam ten kábel len natiahli, podsunuli popod bránu "a je to!"

Zaujíma ma preto, čo s tým teraz? Trápia ma otázky typu:

1. Ako sa dozviem, že služba bola v našej ulici spustená a teda viem si ju objednať namiesto aktuálneho LTE internetu vzduchom od Telekomu? Predpokladám, že ten kábel len tak nezačne jedného dňa svietiť, že nie? :D 
  2. Prečo mi kábel trčí pod branou a nepotiahli ho do domu tak,  ako som žiadal v januári 2019 v "súhlase..."?
  3. Slečna na zákazníckej linke mi len pred 2 týždňami tvrdila, že moju adresu nevidí v Systéme, čiže optika tam URČITE nebude ešte minimálne 3 mesiace. To isté tvrdili známemu o dve ulice ďalej, pričom si službu vedel objednať online len o týždeň neskôr.  Kábel mu tam tiež trčal niekoľko týždňov. Tak ako to je? Mapa pokrytia tiež nič nerieši, lebo online sa dá objednať 600mbit optika na adresu, ktorá nie je na mape pokrytia a naopak tam, kde podla mapy by mala byt optika, tam sa objednať nedá.  Ani adresa, kde známy tú optiku už má skoro dva mesiace, nie je na mape pokrytia optikou. Je to trošku chaotické...

Za odpoveď a pomoc vám všetkým vopred ďakujem!

Editoval/-a s.polak

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

5 odpovedí na túto otázku

• 1

Mapa pokrytia nic neriesi, to si nevsimaj (mozno tak na 80%  by to mohlo sediet (ale ty mozes byt v tych 20%)).

To oranzove co ti trci pod branou je chranicka pre opticke vlakno. Nenechaj psa aby to ohrizoval, pretoze nebolo by dobre ak by dovnutra zatiekla voda. Ta chranicka pojde k stlpiku v ktorom budu ukoncene opticke vlakna od splitera. Z toho stlpika potom napajaju klientov. Ak si optiku neobjednas, tak ta oranzova chranicka ostane tak ako je. Ak si objednas, tak ju zakopu dalej (az k tvojmu domu). V dome optiku ukoncia v malej skatulke a potom pojde vlakno do modemu.

Kedy to budu zriadovat si musis zistit cez telefon, alebo mailom, alebo tu na fore ma niekto viac info

Editoval/-a janyxx

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

Ked si pozries mapu pokrytia a zaskrtnes pripravovane pokrytie tak ulica sa tam rozsvieti.

to ze vykopali je len zaciatok, neviem teraz kde presne ale bol taky link na aktualizovany excel kde bol zoznam a kedy budu zapajat.

ocakavaj ale ze zazvonia ti pani z telekomu ohladom pripojenia a snimi uz doriesis vsetko. u nas to bolo rovnako.

vykopali kable, potom to stalo par mesiacov ( neviem ci korona alebo povolenia alebo co), potom prisli chlapci z telekomu ci chcem premigrovat na optiku a za 2 dni mi tahali kabel domov

musel volat na zakaznicku linku ze chcem premigrovat sluzby to mi povedali vtedy, ale az vtedy ked sa na mape pokrytia zmenilo to z pripravovaneho na dostupne.

teoreticky vedeli o mne 2 dni skor este takze este ma predtym poriesili ale to je na dlho. v kazdom pripade sem tam kukni ci mas uz dostupnu sluzbu na adrese a ked bude zavolaj zakaznicku linku.  aspon ja som nemal najmensi problem s tymto.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@janyxx @harviak Dakujem vám za odpovede!

Teraz v tom mám už trošku viac jasno. Pre istotu som na tu oranžovu chraničku dal este viac izolacky a pripevnil k brane aby tam nesla voda a nelezala v blate.

Chcel som sa ešte spytat ohladne dalsieho pripajania do domu. Mam protichodne informácie.  Ten známy mi povedal, ze mu Telekom pripojil optiku od brany az do domu zadarmo. Vraj  tam je nejaky limit 30 metrov v ramci pozemku a potom dalsich X metrov v dome. Na základe súhlasu s výstavbou z roku 2019 by som mal rovnaké ocakavanie, lebo tam sa pisalo, ze naklady hradi Telekom (?) s tym, ze som si vybral pripojenie az do domu. Dokonca tam pisu, ze vsetko daju do povodneho stavu. Na to som naozaj zvedavý, lebo u mna budu musiet rezat asi meter siroky chodnik, ktory je okolo domu a potom ho znovu zabetónovať.

Inde som ale cital, ze sa za to plati, tak teraz neviem... Mozno je vsak rozny pristup v zavislosti, ci sa jedna o novu alebo uz existujucu optiku. Neviem...

Okrem toho im treba vymyslenie, ako tu neohybnu oranzovu chranicku dostanu na prizemie, lebo do pivnice to nechcem, kedze mam na celom prizemi podlahove kurenie a vrtat do podlahy...fuh, tak to nie . Taktiez potrebujem mat router v jednej konkretnej izbe, odkial mam potahane LAN kable do ostatnych izieb vratane poschodia. No bude to urcite sranda este. Urcite to ale budem riesit, lebo odkedy pracujem z domu, tak mi uz nestaci 500GB dat cez LTE.

Zaujimave je tiez, ze oproti aj k susedom davali tie stlpiky pred brany, z ktorych trcia biele kable, ale u nas nie. K nam dali len tu oranzovu chranicku. Ziadny stlpik nemame.Aky to moze mat dovod?

Ten excel so zapajanim by sa zisiel :)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

To ti neviem presne povedat. U mna bol este pred zavedenim optiky nejaky chlapik a pytal sa ci chcem optiku, povedal som, ze este sa rozhodnem (lebo tu mame 2 ISP) a povedal, ze za zavedenie sa plati jednorazovo 15€. Ked mi telefonovali z telekomu, tak povedali, ze je to zadarmo.

Realne to prisiel zaviest clovek, ktory nebol z telekomu, ale len pre nich pracoval. Ja som tahal 2 chranicky (2 ISP) az na prvy nadzemne podlazie. I ked to mal robit on, tak som to robil ja, ale ja som to zasekaval do steny (lebo som ju aj tak potreboval opravit) a tak isto som asi 50cm tahal pod chodnikom. Sice to trvalo asi 2-2.5 hod, ale inak OK. Potom este vrtanie cez stenu a tahanie chranicky po miestnosti... 

Ked pride technik k tebe, tak najprv sa opyta ako to ches a ty mu povies co a ako a on to spravi. Ked tam potrebujes rozbijat chodnik, tak to neviem, je to individualne a na dohode.

Tie stlpiky je jedno kde su. V stlpiku su ukoncene opticke vlakna a chranicky idu k zakaznikom. Cize on od stlpika zafukne vlakno k  tebe a v stlpiku ho pozvara.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od dulovicova
      Dobry den, chcela by som vediet pricinu vcerajsieho vypadku fungovania pevnej linky, TV a internetu cez optiku v oblasti Chorvatsky Grob-Cierna voda, Surska ulica a dovod, preco Telekom neupozornil na tuto poruchu zakaznika ihned po vzniku poruchy, nakokko som ju zistila nahodne zostala som odstrihnuta, bez akejkolvek moznosti zisti, co sa deje. 
      Ponuka Telekomu pripojit sa na nejaky nahradny zdroj bola len v pripade, ze zakaznik ma aj mobilneho operatora od tejto spolocnosti. A co ti zakaznici, ktori ho nemaju? Povazujem to za diskriminacne voci takym zakaznikom zo strany spolocnosti Telekom.
    • Od Kristiko
      Dobrý deň prajem, mám otázku ohladne výstavby optického internetu v Topoľčanoch (95501), konkrétne ulicu Miloša Závodného. Už pred dvomi rokmi sme dostali papier o začatí výstavby internetu ale doteraz sa nič nezmenilo a pritom v iných častiach mesta nedávno začali kopať optiku. Viete mi povedať nejaké info či je vôbec v pláne táto ulica alebo je jedno že žijem v časti mesta kde mám internet ako na dedine? ďakujem
    • Od peto_6
      Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, kedy bude dostupná optická sieť v Slovenskej Ľupči? Pretože myslím, že je to dosť veľká obec navyše vo veľkej blízkosti krajského mesta Banskej Bystrice na to, aby sa sem dal poriadny internet. Za odpoveď vopred ďakujem! 
    • Od Partl2
      Dobrý deň,
      Som  účastníkom zmluvy na poskytovanie služieb Magio internetu,   a   vzhľadom k tomu, že dlhodobo už nepoužívam služby pevnej linky a ani Váš internet, chcel by som požiadať o úpravu zmluvy tak, aby som platil  služby len za poskytovanie televízie.
      Ďakujem a prajem príjemný deň

• Od kmetko.roman
      Dobrý deň, 
      Bývam v Leviciach na Vojenská ulica 54, čo je od centra okolo 1km a nie je tu žiadny optický internet, je v plane ho niekedy natiahnut? Nakoľko každá dedina na okolí už ma optický internet a centrum LV nie. 
    • Od grito35156
      Dobrý je plánovaná výstavba optického internetu v Liptovských Sliačoch? Konkterne na ulici Jozefa Hanulu?