Vlastný DHCP a DNS

Otázka

• 0

Pridal (editované)

Dobrý deň,

predvčerom nám Telekom zapojil optický internet a dal nám router Sagemcom 5655 AC, ale som s ním nespokojný lebo sa mi nepodarilo vypnúť DHCP server a nastaviť DNS server na inú IP (políčka sú zašednuté --> nemôžem ich meniť). Chcem sa spýtať ako si na tomto routery môžem vypnúť DHCP server a nastaviť si vlastný DNS server, lebo doma mi beži Raspberry Pi 4 s Pi Hole, ktorý slúži ako môj DHCP server a DNS server (ktorý blokuje reklamy a škodlivé stránky), preto chcem používať moj Raspberry Pi 4 ako moj DNS server ako na starom internete čo som mal.

Editoval/-a tomsvk

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

9 odpovedí na túto otázku

• 0

@gustopn @janyxx teraz mi pripomenulo ze Mikrotik mal problem s vyssimi rychlostami cez PPPoE. Museli chalani kupovat vyssie rady... switch som nikdy neskusal. Edge router som mal tiez. Vymenil som ho za Mikrotik a som ovela spokojnejsi :) 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Používal si aj Mikrotik switch ako router? Lebo aj to sa dá. Ja som to neskúšal, ale viem, že Mikrotik dáva ten SwitchOS aj zadarmo na odtestovanie ako virtualbox image, tam sa dá skúšať si svoje vedomosti na konzole.

Ja som donedávna používal OpenBSD na Edgerouter Lite, ale to bolo pomalé, tak teraz používam ako hlavný router PCEngines, tiež s FreeBSD 12.2-RC1.resp 12.1-RELEASE-p9, lebo som ho ešte nereštartoval. Ale aj tu som zistil, že aj PCEngines APU2 má problém ak cez neho človek chce ťahať gigabit. Z fleku dáva 600Mbit/s ale so zapnutým PF firewallom len 450 Mbit/s. Furt ale lepšie ako Edgerouter Lite, ktorý dával len 150 Mbit/s a potom sa zosypal.

Najlepší router je obyčajný pasívne chladený mATX PC, mám dva také Intel Pentium a Intel Celeron, do toho človek dá PCIe Intel Gigabit a ide to Gigabit.

Toto tým pádom nadväzuje aj na problematiku VDSL2 vs GPON. Keďže GPON je shared medium, tak je o to dôležitejšie, aby ten Gigabit išiel vtedy, keď ide, keď ľudia neťahajú, lebo keď má človek pomalý router, tak môže dlhší download byť zbrzdený do tej miery, že niekto iný začne dovtedy ťahať. Ja GPON nemám a preto hovorím, že vlastných nezdielaných 300Mbit/s je lepších ako 1Gbit/s zdielaných, ak nemáš router, ktorý "stihne" ten gigabit využiť, kým nezačnú susedi ťahať.

nie nemám mikrotik switch, mal som len RB 450. Keď som prešiel na gpon, tak som do VM hodil PF freebsd a zatiaľ cca 3 týždne bez problémov. Ci to dokáže gigabit neviem, ale 250 Mbps co mam objednaných, tak v pohode

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Hore boli ešte spomenuté nejaké TP Linky routere.

Tie lacné sú lepšie ako tie drahé som zistil:

Ja tu mám úspešne funkčný ako AP:

system type             : MediaTek MT7628AN ver:1 eco:2
machine                 : TP-Link Archer C20 v5

OpenWrt SNAPSHOT, r13848-5792f6a104

Ten Archer C20 v5 bol nejako za 30 EUR. Ale nech od toho nikdo neočakáva výkon, lebo všetky tieto mašiny sú 32bit MIPS, to neodroutuje viac ako 100 mbit/s.

Skôr menej.

Ako Accesspoint to je ale dobré a má to dual-band.

Potom tu je ešte nejaký ASUS, ale niekdo ho vypal z eletriky (asi viem kto, čiže sa teraz na neho neSSHnem, ale ak by bol záujem o spec, neskôr).

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ohľadom toho Raspberry Pi, ešte tam treba spomenúť, že to človek nepotrebuje, stačí si stiahnuť tie veci do unboundu.

https://github.com/StevenBlack/hosts

Je listina tých zlých domén.

A potom človek ide spôsobom:

grep '^0\.0\.0\.0 ' hosts | awk '{print "local-zone: \""$2"\" always_refuse"}' > ads.txt

A to potom sa pridá do /usr/local/etc/unbound/unbound.conf ako:

include: "/usr/local/etc/unbound/ads.txt"

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

jj mikrotik som pouzival do teraz. Nastavit sa tam da fakt cokolvek a vsetko cez klikatko webminu (alebo web klikatko), ale chce to nejake znalosti.

Teraz som presiel na freebsd

Používal si aj Mikrotik switch ako router? Lebo aj to sa dá. Ja som to neskúšal, ale viem, že Mikrotik dáva ten SwitchOS aj zadarmo na odtestovanie ako virtualbox image, tam sa dá skúšať si svoje vedomosti na konzole.

Ja som donedávna používal OpenBSD na Edgerouter Lite, ale to bolo pomalé, tak teraz používam ako hlavný router PCEngines, tiež s FreeBSD 12.2-RC1.resp 12.1-RELEASE-p9, lebo som ho ešte nereštartoval. Ale aj tu som zistil, že aj PCEngines APU2 má problém ak cez neho človek chce ťahať gigabit. Z fleku dáva 600Mbit/s ale so zapnutým PF firewallom len 450 Mbit/s. Furt ale lepšie ako Edgerouter Lite, ktorý dával len 150 Mbit/s a potom sa zosypal.

Najlepší router je obyčajný pasívne chladený mATX PC, mám dva také Intel Pentium a Intel Celeron, do toho človek dá PCIe Intel Gigabit a ide to Gigabit.

Toto tým pádom nadväzuje aj na problematiku VDSL2 vs GPON. Keďže GPON je shared medium, tak je o to dôležitejšie, aby ten Gigabit išiel vtedy, keď ide, keď ľudia neťahajú, lebo keď má človek pomalý router, tak môže dlhší download byť zbrzdený do tej miery, že niekto iný začne dovtedy ťahať. Ja GPON nemám a preto hovorím, že vlastných nezdielaných 300Mbit/s je lepších ako 1Gbit/s zdielaných, ak nemáš router, ktorý "stihne" ten gigabit využiť, kým nezačnú susedi ťahať.

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

jj mikrotik som pouzival do teraz. Nastavit sa tam da fakt cokolvek a vsetko cez klikatko webminu (alebo web klikatko), ale chce to nejake znalosti.

Teraz som presiel na freebsd

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Alebo ak si fajnsmeker tak kup Mikrotik router ;) 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ten Sagemcom 5655 AC je zrejmé prémiový modem. Zrejme si pri zriadení netu žiadal o prémiový modem. Tam je cena 1.49 € mesačne. Ak to pôjde, tak požiadaj o neprémiový modem, ktorý je za 0,49€ a nechaj si ho prepnúť do bridge módu. Kúp si nejaký gigabyte router, kde budeš vytáča pppoe a raspi môžeš využiť ako dhcp a dns. Ak si taky Linux kutil, tak kúp nejaký slušný tplink, kde sa dá flashnut openwrt (mal by mať flash min 8 MB ideálne 16) a tam si môžeš nastaviť co len chceš vrátane dhcp, dns, openvpn atď... Raspi potom môžeš využiť na niečo iné. BTW ak máš modem od telekomu v Bridge, tak pltis len 1 cent za prenajom

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň,

predvčerom nám Telekom zapojil optický internet a dal nám router Sagemcom 5655 AC, ale som s ním nespokojný lebo sa mi nepodarilo vypnúť DHCP server a nastaviť DNS server na inú IP (políčka sú zašednuté --> nemôžem ich meniť). Chcem sa spýtať ako si na tomto routery môžem vypnúť DHCP server a nastaviť si vlastný DNS server, lebo doma mi beži Raspberry Pi 4 s Pi Hole, ktorý slúži ako môj DHCP server a DNS server (ktorý blokuje reklamy a škodlivé stránky), preto chcem používať moj Raspberry Pi 4 ako moj DNS server ako na starom internete čo som mal.

Ahoj, bohuzial na firmware ktory je nahraty v danom routri to nebude mozne. Riesenie je kupit vlastny router, poziadat o bridge mode na Sagemcom 5655 AC. Vsetko co potrebujes si dalej budes nastavovat na svojom routri.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od dulovicova
      Dobry den, chcela by som vediet pricinu vcerajsieho vypadku fungovania pevnej linky, TV a internetu cez optiku v oblasti Chorvatsky Grob-Cierna voda, Surska ulica a dovod, preco Telekom neupozornil na tuto poruchu zakaznika ihned po vzniku poruchy, nakokko som ju zistila nahodne zostala som odstrihnuta, bez akejkolvek moznosti zisti, co sa deje. 
      Ponuka Telekomu pripojit sa na nejaky nahradny zdroj bola len v pripade, ze zakaznik ma aj mobilneho operatora od tejto spolocnosti. A co ti zakaznici, ktori ho nemaju? Povazujem to za diskriminacne voci takym zakaznikom zo strany spolocnosti Telekom.
    • Od Kristiko
      Dobrý deň prajem, mám otázku ohladne výstavby optického internetu v Topoľčanoch (95501), konkrétne ulicu Miloša Závodného. Už pred dvomi rokmi sme dostali papier o začatí výstavby internetu ale doteraz sa nič nezmenilo a pritom v iných častiach mesta nedávno začali kopať optiku. Viete mi povedať nejaké info či je vôbec v pláne táto ulica alebo je jedno že žijem v časti mesta kde mám internet ako na dedine? ďakujem
    • Od peto_6
      Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, kedy bude dostupná optická sieť v Slovenskej Ľupči? Pretože myslím, že je to dosť veľká obec navyše vo veľkej blízkosti krajského mesta Banskej Bystrice na to, aby sa sem dal poriadny internet. Za odpoveď vopred ďakujem! 
    • Od Partl2
      Dobrý deň,
      Som  účastníkom zmluvy na poskytovanie služieb Magio internetu,   a   vzhľadom k tomu, že dlhodobo už nepoužívam služby pevnej linky a ani Váš internet, chcel by som požiadať o úpravu zmluvy tak, aby som platil  služby len za poskytovanie televízie.
      Ďakujem a prajem príjemný deň

• Od kmetko.roman
      Dobrý deň, 
      Bývam v Leviciach na Vojenská ulica 54, čo je od centra okolo 1km a nie je tu žiadny optický internet, je v plane ho niekedy natiahnut? Nakoľko každá dedina na okolí už ma optický internet a centrum LV nie. 
    • Od grito35156
      Dobrý je plánovaná výstavba optického internetu v Liptovských Sliačoch? Konkterne na ulici Jozefa Hanulu?