Prechod na Optický internet - Otázky

Otázka

• 0

Dobrý deň všetkým,

chcem sa opýtať na pár vecí, aby som mal jasno ešte pred tým, než to príde a verím, že sú tu ľudia s týmito skúsenosťami.

U nás v obci budujú Optický internet (zatiaľ len pokladajú chráničky a trubičky). Aktuálne máme internet cez VDSL: balík L - 40/4 (viacej nedá linka=ďaleko od ústredne) + pevnú linku cez VDSL modem + modem v režime bridge.

Moja hlavná otázka je, že keď sa bude finálne spúšťať Optika a budú aktivácie zákazníckych prípojok (predpokladám že ich natiahnutie do domu bude ešte pred tým), ako to bude prebehať ?
Keď požiadam o optiku a aktivujú mi ju, automaticky sa vypne VDSL alebo je tam nejaká prechodná doba, keď sú obi dve služby aktívne (napr. pár dní) ?
Ako to bude s pevnou linkou ? Zostane cez optický modem ako je to teraz cez VDSL modem alebo sa znovu prehodí na metaliku (starú telefónnu 4-linku), ako bola kedysi ?
Pre istotu posledná otázka: aj optické modemy podporujú zmenu režimu na bridge, či ?

Ďakujem predom za všetky odpovede.

Martin

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

7 odpovedí na túto otázku

• 1

Zmena by mala byť automatická, jedna služba sa vypne a hneď funguje nová služba na optike, pevnú linku budeš mať zapojenú cez optický router, a optické routre podporujú režim bridge, len to treba uviesť pri zadávaní objednávky.

odpoveď sa páči : 2 osobám

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

z ústredné olt už optika k spliteru bude dotiahnuta. Od spliteru ide vlákno k stĺpiku a od stĺpika je natiahnuť chránička k zakaznikovy bez vlákna. Keď budeš chcieť prejsť na optiku, tak im zavoláš, ale väčšinou ta oni informuju skôr. Potom ti od stĺpika zafuknu vlákno až na miesto, kde budeš mat optický modem. Modem ti už technik donesie nakonfigurovany, vyskúša funkčnosť internetu a ak je všetko funkčné, tak vdsl ti ihneď odpoja.

Zmluva sa neda z vdsl predĺžiť, musíš podpísať novú na 24 mesiacov. Ak pôjdeš priamo cez pobočku tak podľa toho či to využiješ verejnú dyn IP adresu, tak si o ňu požiadaj, je zadarmo. Ak máš záujem o Bridge, tak zrejme verejku využiješ. A cčo sa týka bridge, tak ja som mal s tým dosť problém. Slečna na pobočke zjavne nemala pojem o Bridgi, tak technik prišiel z modemom a bridge tam nebol a aktivoval mi ho až o 2 dní (nechce sa mi už o tom písať, lebo som tu na fóre už o tom písal). Ak teda budeš chcieť bridge tak o to žiada okamžite. A neber prémiový router za 1,49e, ale obyčajný za 0,49e. Ak ho budeš mat v Bridge tak neplatí nič ani 0,49e

odpoveď sa páči : 2 osobám

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

Díky moc za odpovede.

Jop, to som ani nepísal, ale určite verená dyn. IPv4 + modem do Bridge módu. A ako hovoríš tiež, bohate stačí základ, aj tak to bude robiť len prevodník optika-ethernet.

A len poznamenám k tvojej poznámke o prechode na bridge, u mňa to trvalo (VDSL prípojka), kým slečny/pani na zákazníckej linke pochopili o čo ich žiadam až cca. 2 mesiace telefonátov. Som aj volal na technickú linku a tam pán hneď vedel že čo chcem ale nemôže to on urobiť, že musím cez zákaznícku. Len mi poradil, že im mám hovoriť nie Bridge ale že router bez wifi (alebo vypnúť wifi ?) + že oni mi ho musia na diaľku reštartovať (nie ja, ako stále chceli), tým sa nahrá nová konfigurácia do neho.

Ale ešte raz všetkým ďakujem za odpovede.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nečakajte na linke ale napíšte cez chat na telekom.sk, tam tomu pochopia aj keď uvediete bridge mode, je to záležitosť pár minút dokým sa nahrá nová konfigurácia.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Díky moc za odpovede.

Jop, to som ani nepísal, ale určite verená dyn. IPv4 + modem do Bridge módu. A ako hovoríš tiež, bohate stačí základ, aj tak to bude robiť len prevodník optika-ethernet.

A len poznamenám k tvojej poznámke o prechode na bridge, u mňa to trvalo (VDSL prípojka), kým slečny/pani na zákazníckej linke pochopili o čo ich žiadam až cca. 2 mesiace telefonátov. Som aj volal na technickú linku a tam pán hneď vedel že čo chcem ale nemôže to on urobiť, že musím cez zákaznícku. Len mi poradil, že im mám hovoriť nie Bridge ale že router bez wifi (alebo vypnúť wifi ?) + že oni mi ho musia na diaľku reštartovať (nie ja, ako stále chceli), tým sa nahrá nová konfigurácia do neho.

Ale ešte raz všetkým ďakujem za odpovede.

na vdsl som si Bridge mohol sám prepnúť. Mal som však vlastný modem. Neviem ako to funguje na vdsl, keď je modem od telekomu. Na optike vlastný modem nemôžeš mať. Tak nakoniec dnes mi prišla prvá faktúra za optický net a prenájom modemu je 1 cent, takže ma oklamali:D

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Keďže máme aj pevnú linku, Router od Telekomu bola podmienka a tam sa užívateľský nedal zapnúť Bridge.
Čo som zistil a pochopil, Telekom má dve konfigurácie a tie na diaľku nahráva do zariadení (Klasika vs. Bridge).

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

sorry, nevedel som,  modem od telekomu som nepouzival (teraz na optike nie je mozne pouzivat vlastny)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od martinkuchynek
      Dobrý deň, nejde mi zapnúť zdieľanie hotspotu. Vo vašej aplikácii, bolo že vás mám kontaktovať 
    • Od DusanJarjabek
      Dobry den,
      prosim Vas, Trenčín-Záblatie je z časti pokryté optikou - všetky nové ulice majú prípojky, dokonca aj tie kde ešte nezačala výstavba. Zaujímala by ma ulica "Ku Kyselke", kde vzniká nová štvrť - je tam už celkom slušná kopa novostavieb - ako je to tam s internetom, je tam nejaký plán? Podľa vašej mapy pokrytia len (V)DSL 30 megabitovy..nie je v pláne optika alebo nieco rýchlejšie v tejto lokalite?

Ďakujem!
    • Od marco026
      Zdravím nemám rýchly, ale download a upload sa zdá byť celkom stabilný pokiaľ nezapnem stream. Download je 47,72 mbps a upload 4,77 mbps. Tých 4 mbps by bohate stačilo streamovať v 720p a 48 fps, ale problém je, že keď to zapnem tak upload začne byť strašne nestabilný. Padá to na veľmi nízke hodnoty a potom to občas sekne pričom niekedy to ide celkom pekne.
    • Od raidermantv
      Dobrý deň,
      mohol by som poprosiť o preverenie stavu realizácie optickej siete v obci Terany.
      Ďakujem!
    • Od Renoslav
      Dobrý deň. Vie mi niekto povedať, kedy približne by mali začať práce na optickom pripojení v meste Dudince? Ďakujem za info. @Mirko
    • Od Proxid
      Dobrý deň,
      Chcel by som sa informovať ohľadom spustenia Optiky v Mlynici. Kedy by to mohlo byť spustené alebo čo bráni spusteniu.
      Ďakujem.