VDSL2

Otázka

 • 0

Zdravin Vas. Bude sa pridavat profil 35b supervectoring? Ked je optika v nedohladne.

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

3 odpovede na túto otázku

 • 0
 

Zdravin Vas. Bude sa pridavat profil 35b supervectoring? Ked je optika v nedohladne.

mozno ano mozno nie... vsade este nie je ani vektoring nie to aby bol supervektoring

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
 • 0

Pridal (editované)

 

Zdravin Vas. Bude sa pridavat profil 35b supervectoring? Ked je optika v nedohladne.

nie, Supervectoring (ani G.Fast) nie je v plane. Nema to  zmysel, pretoze je vyuzitelny len na velmi kratku vzdialenost od uzla. Znamenalo by to tiez nakladnu zmenu technologie na strane uzlov aj koncovych zariadeni. Cenovo efektivnejsie uz vychadza budovanie GPON optiky.
V plane a v realizacii je nasadenie VDSL2 vektoringu (profil 17a)  vsade tam, kde to je mozne. (limitujuci faktor nie je len vzdialenost).

Editoval/-a rkupka
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
 • 0

S tým ja moc nesúhlasím. Môj modem dokáže 35b ale tiež beží len na 17a, ale tam je to preto, lebo na vyššie nesynchronizuje, lebo je dlhý kábel.

Čiže keď by bol kratší kábel, a lepší signál, tak by aj 35b bolo možné.

GPON má viacero nevýhod:

a.) Na GPON treba optiku najprv vykopať, čo je nákladné. Ak robíme len skracovanie kábla, stačí vykopať na kraj ulice a dať outdoor DSLAM na chodník v križovatke.

Odtiaľ sa potom dá napojiť na existujúce káble a hneď by sme mali linku <100m. Čiže bolo by sa menej rozkopávalo pre optiku, len po DSLAM (niekde dokonca už optika je, čiže to by bolo len pár metrov dokopať, namiesto celej ulice a všetky prípojky nanovo).

b.) GPON je podľa toho, čo som videl na internete ako vysvetlenie ako to funguje shared medium, čiže ten 1Gbit/s si delí ~64 účastníkov.

To samozrejme má výhodu vyššieho uploadu, ale pri VDSL2 na kratšom kábli sa to dá tiež nastaviť inak. Čiže tam je jedine tá výhoda, ale inak to vychádza na 15Mbit/s, čo nie je moc krok dopredu. Ak mám ja napríklad tu 30Mbit/s, tak to je mojich 30Mbit/s a to je rýchlosť medzi mnou a DSLAMom. Ako je DSLAM potom agregovane zapojený je druhá vec. Ale teoreticky, ak by Telekom dobre zapojil DSLAM, potom by tych 30Mbit/s bolo garantovaných 24/7. Pri GPON je to len 50%, ak všetci naraz ťahajú. Ak sa ale bavíme o 35b a podobných srandách s krátkym káblom, alebo dokonca gigabitovým DSLkom, tak potom už hráme v inej lige a tam ak je DSLAM zapojený 10Gbit/s Ethernetom, tak potom je GPON technológia horšia (inferior).

Tým ale nechcem hovoriť zle o GPONe všeobecne, myslím si, že GPON je super technológia na dedinu, resp kopanice, lebo má špecifikáciu do 20km, čiže na Prašníku by to bola jediná seriózna možnosť natiahnuť rýchly internet. V meste ale VDSL2 35b alebo G.Fast ten GPON nechá ďaleko za sebou.

c.) V rámci toho, že GPON je shared médium, tak ich napadlo, že linky treba od seba oddeliť kryptografiou. To síce znie bezpečne, ale kryptografiu (VPN) si má každý riešiť sám, keďže kryptografia pridáva latenciu. Samozrejme, aj VDSL2 má také srandy ako Interleave Depth / Path mode - interleave, čo znamená, že čím väčšie číslo, o to viac ms round trip to pridá. Ale pri uploade napríklad ja mám relatívne krátke číslo, čiže tam to ide rýchlo a keď je dobrý signál, tak ani ten interleave nie je až taký problém, samozrejme latencia vždy je najväčšia na štreke od DLSAMu do BRASu, lebo tam to ide cez viac switchov.

Táto nevýhoda GPON je teda iba viac teoretická, ako že by mala nejaký praktický merateľný efekt v porovnaní s existujúcimi DSL linkami, ale treba si uvedomiť, že je.

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
 • Podobný obsah

  • Od podracky.lukas
   Ahojte,
   mám optický internet OptikNET ŠTART (download 50 MB/s , upload 10 MB/s), pri meraní cez speedmeter mi namerá download max. 20 MB/s, priemer okolo 18 MB/s a upload v pohode okolo 9 MB/s. Meral som to cez wifi cez stolný PC alebo aj telefon. Môže to cez wifi znížiť max. rýchlosť sťahovania na polovicu? 
   wifi router mám svoj: TL-WR841N 300 Mbit/s  https://www.tp-link.com/cz/home-networking/wifi-router/tl-wr841n/
   wifi USB adaptér: TP-Link Archer T2UH (Bezdrátové připojení 600 (433+150) Mbit/s se standardem 802.11ac) https://www.tp-link.com/cz/home-networking/adapter/archer-t2uh/
   vo vlastnostiach ethernetu wifi USB adapteru mi ukazuje rýchlosť 150 MB/s  ==== Ak by som mal net rýchlosťou OptikNET IDEÁL (350/70), tak wifi adapter mi nepovolí vyššiu rychlosť sťahovania ako 150 MB/s ??? Ak by som chcel zmenit na 5 GHz aby som mal max rychlost 433 MB/s , tak rátam že asi by som musel mať router s podporou 5 GHz sieťou aby mi to povolilo väčšiu rýchlosť ?  Mám aj extender TP-Link TL-WA850RE, ktorý som umiestnil do spálne kde mám aj stolný počítač pre lepšie rozšírenie signálu lebo wifi router mám v obývačke čo je teda cez chodbu až ďalej miestnosť.
   Čo by ste mi poradili? Kúpiť router s podporou na 5 GHz sieť + zvýšiť rýchlosť internetu na Optik Ideál (350/70) ak chcem sťahovať väčšie dáta alebo pozerať filmy na netlfixe, Magio GO apod. ? 
   ďakujem za rady
  • Od Jan2225
   Dobrý deň,

   Chcel by som sa spýtať či sa plánuje optika v obci Slivník (okres Trebišov). Ďakujem
  • Od ScorpionSVK
   Dobrý deň.
   Chcel by som sa spýtať či sa bude zrýchľovanie optického internetu týkať aj stálych zákazníkov alebo len nových? 

   Aktuálne máme pripojenie v domácnosti 600/60 Mbps, podľa novej ponuky by to bol 700/140 Mbps. A so skupinou Magenta 1, ktorú máme taktiež až 1000/200 Mbps.

   Ako získať tieto nové rýchlosti?

   Ďakujem
  • Od 127480208
   Dobrý deň.
   Máte v pláne v najbližšom období zriadenie Optického internetu  v obci Oslany okres Prievidza?
   Petriska
  • Od ZuzanaPV
   Chcela by som si zriadit VDSL internet. Na **piip** Telekomu sa pise ze na mojej adrese je dostupny. Ako VDSL internet technik instaluje domov (je nutne natiahnut kabel do domu co znamena rozkopat chodnik,navrtat stenu atd...alebo je mozne VDSL internet natiahnut vzduchom)?
  • Od haus1107
   Bude vôbec metalická Vdsl u nás fungovať ako má? Mesiac platím za službu ktorej závada nejde odstrániť...