VDSL2

Otázka

• 0

Zdravin Vas. Bude sa pridavat profil 35b supervectoring? Ked je optika v nedohladne.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

3 odpovede na túto otázku

• 0

Zdravin Vas. Bude sa pridavat profil 35b supervectoring? Ked je optika v nedohladne.

mozno ano mozno nie... vsade este nie je ani vektoring nie to aby bol supervektoring

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

nie, Supervectoring (ani G.Fast) nie je v plane. Nema to  zmysel, pretoze je vyuzitelny len na velmi kratku vzdialenost od uzla. Znamenalo by to tiez nakladnu zmenu technologie na strane uzlov aj koncovych zariadeni. Cenovo efektivnejsie uz vychadza budovanie GPON optiky.
V plane a v realizacii je nasadenie VDSL2 vektoringu (profil 17a)  vsade tam, kde to je mozne. (limitujuci faktor nie je len vzdialenost).

Editoval/-a rkupka
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

S tým ja moc nesúhlasím. Môj modem dokáže 35b ale tiež beží len na 17a, ale tam je to preto, lebo na vyššie nesynchronizuje, lebo je dlhý kábel.

Čiže keď by bol kratší kábel, a lepší signál, tak by aj 35b bolo možné.

GPON má viacero nevýhod:

a.) Na GPON treba optiku najprv vykopať, čo je nákladné. Ak robíme len skracovanie kábla, stačí vykopať na kraj ulice a dať outdoor DSLAM na chodník v križovatke.

Odtiaľ sa potom dá napojiť na existujúce káble a hneď by sme mali linku <100m. Čiže bolo by sa menej rozkopávalo pre optiku, len po DSLAM (niekde dokonca už optika je, čiže to by bolo len pár metrov dokopať, namiesto celej ulice a všetky prípojky nanovo).

b.) GPON je podľa toho, čo som videl na internete ako vysvetlenie ako to funguje shared medium, čiže ten 1Gbit/s si delí ~64 účastníkov.

To samozrejme má výhodu vyššieho uploadu, ale pri VDSL2 na kratšom kábli sa to dá tiež nastaviť inak. Čiže tam je jedine tá výhoda, ale inak to vychádza na 15Mbit/s, čo nie je moc krok dopredu. Ak mám ja napríklad tu 30Mbit/s, tak to je mojich 30Mbit/s a to je rýchlosť medzi mnou a DSLAMom. Ako je DSLAM potom agregovane zapojený je druhá vec. Ale teoreticky, ak by Telekom dobre zapojil DSLAM, potom by tych 30Mbit/s bolo garantovaných 24/7. Pri GPON je to len 50%, ak všetci naraz ťahajú. Ak sa ale bavíme o 35b a podobných srandách s krátkym káblom, alebo dokonca gigabitovým DSLkom, tak potom už hráme v inej lige a tam ak je DSLAM zapojený 10Gbit/s Ethernetom, tak potom je GPON technológia horšia (inferior).

Tým ale nechcem hovoriť zle o GPONe všeobecne, myslím si, že GPON je super technológia na dedinu, resp kopanice, lebo má špecifikáciu do 20km, čiže na Prašníku by to bola jediná seriózna možnosť natiahnuť rýchly internet. V meste ale VDSL2 35b alebo G.Fast ten GPON nechá ďaleko za sebou.

c.) V rámci toho, že GPON je shared médium, tak ich napadlo, že linky treba od seba oddeliť kryptografiou. To síce znie bezpečne, ale kryptografiu (VPN) si má každý riešiť sám, keďže kryptografia pridáva latenciu. Samozrejme, aj VDSL2 má také srandy ako Interleave Depth / Path mode - interleave, čo znamená, že čím väčšie číslo, o to viac ms round trip to pridá. Ale pri uploade napríklad ja mám relatívne krátke číslo, čiže tam to ide rýchlo a keď je dobrý signál, tak ani ten interleave nie je až taký problém, samozrejme latencia vždy je najväčšia na štreke od DLSAMu do BRASu, lebo tam to ide cez viac switchov.

Táto nevýhoda GPON je teda iba viac teoretická, ako že by mala nejaký praktický merateľný efekt v porovnaní s existujúcimi DSL linkami, ale treba si uvedomiť, že je.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od ZuzanaPV
      Chcela by som si zriadit VDSL internet. Na **piip** Telekomu sa pise ze na mojej adrese je dostupny. Ako VDSL internet technik instaluje domov (je nutne natiahnut kabel do domu co znamena rozkopat chodnik,navrtat stenu atd...alebo je mozne VDSL internet natiahnut vzduchom)?
    • Od haus1107
      Bude vôbec metalická Vdsl u nás fungovať ako má? Mesiac platím za službu ktorej závada nejde odstrániť...
    • Od Tomas898
      Dobrý chcem sa opýtať či a kedy je plánované pokritie optikou v obci Cestice asi pred dvoma rokmi mi prisla SMS že už čoskoro dokoca je cez dedinu potiahnutý opticky kábel do vedľajšej dediny ale u nás stále nič 
    • Od forgi96
      Dobrý deň
      prosím Vás o preverenie plánovania Optického internetu v lokalite Galanta, Krásna ul. Momentálne je dostupné ADSL pripojenie, ktoré je však veľmi slabé. Cca pred rokom ťahali optické káble na Priečnej ul, avšak iba do polovice ulice. Chcel by som sa opýtať, že kedy to plánujete rozšíriť?
      Ďakujem

• Od JustMilan
      Dobrý deň od v tedy ako nám bol nastavený optický internet s výhodou  Vyšší variant (L) služby za cenu nižšieho (M) na 3 mesiace Nemáme dostatočnú rýchlosť akú poskytujete. Internetový kábel je v poriadku a reštart routera nič nezmenil pri meraní rýchlosti rýchlosť bola : 27/27 Mb/s , rýchlosť by sme mali mať  250/25 Mb/s . V domácnosti máme internet aj od inej firmy , na routery nám nejde 4 port. Od 22:00 nám na mobilných  telefónoch nefujguje internet , taktiež sa nemôžeme dovolať technikovi. Vedeli by ste nám nejako opraviť tieto chyby? Ďakujem za odpoveď

• Od lukaskrisak
      Posledne tyzdne mam caste vypadky urcitych stranok ked som pripojeny k internetu cez Telekom router, ci uz kablom alebo wifi. Napriklad www.google.com vypadava denne, pokial www.google.sk funguje stale.
      Problem je ihned vyrieseny ked si manualne prepnem v PC/mobile na ine DNS ako napr 8.8.8.8. Mate tiez podobny problem s Telekom DNS servrami?
      Preco DNS od Telekomu maju denne vypadky urcitych adries? 
      V nastaveniach routra sa DNS ani neda prestavit z tych Telekom na Google, je tam napevno ich DNS:
      195.146.128.62
      195.146.132.58

Navyse tieto prednastavene adresy su ine od tych co maju na webe https://www.telekom.sk/wiki/internet/zakladne-nastavenia-siete
      195.146.128.60
      195.146.132.59