Mudronova Piestany VDSL

Otázka

• 0

Zo zhrozenim som zistil, ze po novom zas Telekom Downgradoval niektore adresy na Mudronovej v Piestanoch z VDSL na ADSL.

Ja tam mam, ale VDSL a funguje to dobre, ale ked uz o tom pisem, tak si to rozobereme.

Tuto mame situaciu na Mudronovej 11 v Piestanoch, napriek koli plynarom preseknutom kabli a spojenom 2x telekom technikom:

Screenshot from 2020-09-28 15-37-14.png

Tu vidime, ze to ide do uploadu az ~ 2600 kbps co suvisi s tym, ze zaprsalo, pri slnecnom pocasi to da ~ 2400 kbps.

To je preto, lebo tie kable su na niektorych miestach vonku pod domami, ako je to tahane na kazdom dome a ked zaprsi, tak to lepsie tieni.

Cize by tiez bolo zmysluplne pobehat tie adresy a vsetky tie kable od seba odtienit alobalovou lepiacou paskou (10 eur v baumarkte).

Ale v Downloade to je furt okolo 30 000 co je OK, lebo 25 000 je internet + ~ 3,5 Mbit/s Magio TV. Cize download trafim presne.

Ale musel som komplet linku az k modemu tienit alobalom (vratane krabice, ktoru som vymenil).

Screenshot from 2020-09-28 15-37-23.png

S uploadom, ktory by mal byt 3000 nespravim ja nic, lebo na mojej strane je signal silny, kedze ja ho vysielam, na to aby sme to opravili,

museli by sme s technikom behnut do DSLAMu a tam treba moj par odtienit od ostatnych parov alobalovou paskou (tu co som kupil za 10 EUR v baumarkte).

Potom si myslim, ze by sme tie frekvencie niekde vyhnali, aby synchronizovali s viac bitmi. Ale fakt je, ze ta druha strana uploadu je moc vysoko.

Downloadu by posun neposkodil, lebo ten je vysoky aj na vyskokych frekvenciach, ale upload by som posunul nizsie.

Jeden typek mi poslal ako u neho vyzera 35b profil:

fritzboxspektrum.jpg

Toto je T-Com linka FTTC VDSL2 35b v nemecku, kde kabel ma par metrov, lebo outdoor DSLAM stoji pred domom.

Tam vidime ale, ze oni maju v nemecku 1x VDSL upload uz pri 1000 bitoch, cize asi 4MHz frekvenciou.

U nas je to nejako medzi 1200 a 1600. To nie je moc inteligentne. Takisto nas Piestansky DSLAM nebere vsetky frekvencie od spodku (telefon),

podla ANNEX J kedze tam ziadna analogova telefonna linka nie je a ani nikdy nebude.

Ked som tam mal este stare ADSL2+, s chabym downloadom, mi hlasil attainable rate 2,5 Mbit/s pri uploade, ta bola ale limitovana na 1,1 Mbit/s, lebo Telekom.

Podobne vidim aj na Jesenskeho 20. Ale k tomu neskor.

Podla toho, co teda vidim, by bolo najlepsie, keby ste ten vas DSLAM nakonfigurovali tak, ze by vyuzival vsetky frekvencie (aj PSTN telefon) ANNEX J v pripade VDSL2

a ak tam su nejake filtre, tak ako sme mali kedysik splitteri (pred DSLAMom musi byt tiez nieco take, ak ludie pouzivaju analog telefon) tak to pred mojim parom treba dat prec.

Tak aby tie frekvencie tam na zaciatu neboli tak spadnute a potom by to podla mna islo ovela viac ako 2,5 Mbit/s. Ked by sme to skombinovali s tym, ze by sa posunul ten prvy VDSL upload na okolo 1000 bitov, ako v nemecku, tak by sme trafili aj 5 Mbit/s upload a mierne by to znizilo download ... mozno ~27 Mbit/s by to este dalo. Samozrejme na download by to udrelo nepomerne, ale nie tak extremne ako v pripade uploadu, kde su niektore frekvencie volne, kedze tam nesynchronizuje vobec.

ALE POZOR: Ak by sa ten VDSL upload posuval, tak tak treba spravit na vsetkych linkach v ustredni, lebo ak by sme zmenili len moju, tak by tam z vedlajsej linky download zrusil moj upload a vysledok by bol este horsi ako predtym. Cize na to treba opatrne a treba to zmenit vsetkym, nie individualne. Najlacnejsie by bolo ma tam nehat nabehnut s paskou, ja by som si to odizoloval a tie 3 Mbit/s upload by sme trafili aj ked by som musel vystupit a tlacit.

PS: Vsimnite si, ze ta linka nerobi ziadne chyby, napriek tomu, ze je dlhy kabel ~ 32 a 36 dB odpor. To som dosiahol tym, ze som vsetko odtienil. Predtym to nejake chyby robilo, ale malo. Cize ja by som navrhoval Telekomu VEHEMENTNE, aby nelamal Telekom palicu nad VDSL na Mudronovej ulici v Piestanoch. Ono to ide, ak je vola.

Do buducnosti by som navrhoval, aby sa tie kable sekli na krizovatke Mudronovej a Hurbanovej Ulici v Piestanoch, tam je to este stale rozkopane, kedze tam robia plynari pripojku ,tam su vidiet tie nase 2 kable telekomu a tam by som postavil FTTC outdoor DSLAM VDSL2 na 35b profil a mohlo by to na kratkom kabli <500 m ist aj gigabit (ako aj pisali na zive_sk).

Tam som sa aj informoval, ze Telekom preferuje optiku, ale uz dvaja susedia sa nezavisle odomna na to pytali, ze ked bola rozkopana cela ulica a telekom kable boli venku (mne dokonca presekli), preco Telekom tam rovno nehodil optiku. Teraz na Zive_sk citam, ze Telekom optiku chce, aj ked nam povedali, ze to je "nerentabilne".

Cize tu evidentne vidime, ze Telekom nevie co chce. A ja hovorim, ze oplatilo by sa refurbishnut tie kable, mozno ich zaterminovat na ulici, lebo tie kable cez pozemky, to bol furt zly napad, to by len kratko zbijackou 30cm do zeme vykopat od pripojky a potom krabicu natresknut na plot, ako plynari. A hnet by sme usetrili dalsie metre kablu k domom.

To povazujem za najlacnejsiu variantu. Potom by len bolo treba potahnut tu optiku co na Hurbanovej uz je o par chodnikov dalej a napojit na to FTTC outdoor DSLAM a bolo by vymalovane a bolo by dost internetu aj pre adresy od Mudronovej 13 hore. Lebo tam teraz Telekom hovori ze DSL uz vobec nie a uz len 4G. Lenze 4G/5G ma svoje specifika, ze tiez zavisi od poctu ludi ktory nezavisle od seba tahaju a takto 30mbit/s v stoji ako mam teraz na tej VDSL2 mi Telekom cez 4G garantovat nevie, lebo tam je FUP a este k tomu zavisi to od toho, ci niekdo iny volade taha, co VDSL2 mam svojich 30 Mbit/s aj o pol noci. Zo stoja. Furt. Nepretrzite.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

3 odpovede na túto otázku

• 0

Nemas nahodou na Mudronovej uz dostupny FWA vzduchom?

Donedavna bol problem aj na Jesenskeho, znama tam ma najzakladnejsie ADSL, navyse aj redukovany profil, volal som kvoli tomu na technicku podporu aj zakaznicku linku, no a vysledkom je, ze jej zamenia ADSL za FWA.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Takéto veci tu nevyriešiš, radšej sa skús obrátiť priamo na technikov -  techgroup@telekom.sk

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nemas nahodou na Mudronovej uz dostupny FWA vzduchom?

Donedavna bol problem aj na Jesenskeho, znama tam ma najzakladnejsie ADSL, navyse aj redukovany profil, volal som kvoli tomu na technicku podporu aj zakaznicku linku, no a vysledkom je, ze jej zamenia ADSL za FWA.

Ja mám aj linku na Jesenskeho 20 a tá dáva podľa telekomu 100/10. Čiže to je dobrá linka.

Je tam nižší odpor ale viac to šumí. Tu som mal problém, keď mi to prerábali na 2 linky Telekom/Orange a pritom mi Telekom technik z BA, inak prvý kompetentný telekom technik ktorého som stretol, ale dohúkal linku, tak som ju musel nanovo zakoncit v krabici, a teraz zas bezi tak ako predtým na ~ 20Mbit/s ADSL2+.

Čo na ADSL je výborné a očakávam 50/5 na VDSL, od Februára 2021 mi začína nová VDSL zmluva.

PS: Na jesenského je tu za nami týpek čo má FWA 3,7 GHz od O2. Musel som extra checknut čo to FWA vôbec znamená, ja tomu hovorím mikrovlnka.

Ale my máme na Jesenského 20 ešte pred domom zakopaných 6 párov telekomu (komplet kábel), o tom som sa aj niekde zmieňoval, hodil som na to škridle a zasypal som, ale ak by bol záujem, tak by sa tam dalo určite ešte niečo zapojiť. Otázka je, že kde ten kábel je zakončený v ústredni.

Všetky tie FWA sú zlé, lebo to nemá ani troughput a ešte to je nespoĺahlivé a metrované na 500 GB/mesiac. Swan má FWA zo sila, to je lepšie.

Čiže ak by mala nejaká známa na Jesenského záujem, dalo by sa dokopať telekom k tomu, aby sme tú linku vyupgradovali na 100/10, ešte pred domom je to neobalené, ak by som sa s tým vo Februári pohral, možno to dostanem na nejaké slušné čísla, potom by sa dal natiahnuť  kábel (cat5e) na zdielanie internetu.

Alternatívne by som mohol aj "známej" nabehnúť s rýl, lopata, krompáč a vykopať ten telekom kábel a pozrieť, či to nemôžeme spraviť lepšie s tým DSL.

Lebo dávať FWA kde je kábel a na Jesenského je káblov od telkomu dosť, aj nezvestných, všade kde kopneš, je blbosť.

Tu aktuálne parametre:

Screenshot from 2020-12-18 09-41-58.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar
  • Podobný obsah

• Od Janeg321
      Písala som o 8mej že vypadava a nefunguje internet … je 10:20 a zasa znovu internet nejde … a netrvá to 5 minult že by to mefungovalo .. takže žiadam riešenie ..!
    • Od Janeg321
      Vysvetlite mi ako je možné že niekolko krát za den (velakrát) kedže už len od 6tej do 8mej rána vypadol a dlho nefungoval internet asi 8x .. a to nerátam kolkorát je to za celý deň (v bratislave) a tiež že ste nám mali dodať nový router ale akosi sa nič nekoná a zrazu ani nikto nevolá a nekontaktuje nás ako to bolo slúbené? 
    • Od Lucka
      Superrýchly internet v mobilnej sieti sa postupne stáva realitou. V Telekome sme 10.12.2020 spustili komerčnú prevádzku 5G siete
      V súčasnosti je 5G sieť k dispozícii už v 15 bratislavských lokalitách: Jarovce, Rusovce, Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto, Kramáre, Ružinov, Trnávka, Vajnory, Rača, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Karlová Ves, Devín a Devínska Nová Ves. V budúcnosti plánujeme rozširovanie siete do ďalších lokalít. Rozsah 5G siete v tejto fáze je podobný ako pri štarte 4G siete v roku 2013.
      Telekom štartuje komerčnú prevádzku vo väčšom rozsahu (nie iba pilotnú) ako prvý operátor, podobne ako v minulosti uvádzal technologické premiéry sietí 3G, HSDPA, HSPA+, 4G či 4G+.

Nová sieť ponúkne nové rýchlosti
      5G sieť Telekomu funguje v NSA (non-standalone) móde na frekvencii 2100 MHz so šírkou pásma 15 MHz v kombinácii s dostupnými LTE pásmami v Bratislave. Táto kombinácia ponúka maximálnu teoretickú kapacitu 1 150 Mbps pre download a 131 Mbps pre upload. Reálne možno namerať rýchlosti na úrovni 300-600 Mbps pre download a 60-80 Mbps pre upload.

Čo potrebujete  pre 5G?
      byť v pokrytí 5G zariadenie s podporou 5G kompatibilnú SIM kartu (netreba novú verziu, stačí mať 4G SIM kartu) Ak ste zákazníci Telekomu, môžete využívať 5G sieť od prvého dňa na paušáloch i predplatených kartách. 

Na akom smartfóne už beží 5G?
      Telekom odštartuje 5G sieť s podporou 24 zariadení:
      Samsung: A32 5G, A42 5G, A52 5G / Galaxy S21 5G, S21+ 5G, S21 Ultra 5G / Galaxy Note 20 Ultra 5G, Note 20 5G / Galaxy S20 Ultra 5G

Apple: iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
      Xiaomi: Mi 11 Ultra, Mi 11 Lite 5G, Mi 11, Mi 10T Pro, Mi 10T Lite
      OnePlus: 9 Pro 5G, 8T, Nord N10 5G
      Huawei: P40 Pro, Mate 40 Pro
      Motorola: Moto G 5G Plus

Viac o 5G a mapku pokrytia nájdete na našom webe.

• Od zahlean
      V zmysle vyjadrenia c. 6612100968 Slovak Telekom, prechadza cez nasu investicnu parcelu prechadza trasa podzemnych oznamovacich vedeni. Mali by sme zaujem sa pripojit k internetu + dalsie sluzby od Slovak Telekom, potrebovali by sme urcit bod napojenia. chcem VAs poziadat o dalsi postup.  
    • Od Katekarin
      Dobrý deň,
      Chcel by som sa opýtať že či je možne dostať od telekomu nový router pre internet vzduchom. Jeden môj známy čo býva blízko mňa má tiež internet vzduchom a on dostal aj anténku ktorú si dal na strechu aby mal lepší signál zaťiaľ čo ja mám 1 paličku na routery. Zaujíma ma to pretože mám sťahovanie iba 1MB/s a ping mi skáče niekedy aj na 1000. (pred mesiacom to ešte nerobilo). Ďakujem vopred za odpoveď.
    • Od MarianOb
      Po zapnuti internetu na pocitaci,sa mi po nejakej dobe cca 10 min odpoji internet a pripoji sa na inu siet (Realtek PCIe GBE Family Controller siet),takto sa to niekolkokrat odpoji a znovu pripoji,co ma dost vyrusuje.chcel by som to nejak nastavit,aby po zapnuti pczostala siet aka tam ma byt a nie sa to same kadejako prepajalo,je to pre mna spanielska dedina,tak ak ma niekto nejake riesenie,tak nejak aby som to ako lajk pochopil,dakujemäRuter mam 830 kRW