DSL technológiu postupom času zrušia úplne všade na svete

Otázka

• 0

Včera som volal do Telekomu a pýtal som sa, že ak by mali do budúcnosti meniť viac poškodeného metalického kabla, tak už nevymenia kábel, ale rovno urobia optiku do bytu a nie len tu na Dubovom. V celom svete možno v roku 2039 nebude nikto poskytovať takú technológiu na DSL pripojení. V Martine s rodiny zrušili v pár panelákoch DSL a už neposkytujú túto technológiu. Takže optika je najlepšia technológia. Ďakujem všetkým. Vaša budúcnosť.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

12 odpovedí na túto otázku

• 1

Dobre, že ja mám dávno VDSL2+ XL 90/9Mbit/s bez mesačného objemu dát 300 GB. Som dosť spokojný. Predtým som mal internet s Martina cez gaya.sk iba 4/1Mbit/s cez mikrovlnku (miestne Wi-Fi) niečo hrozné ako s hororu. Nikdy viac. Nestojí mikrovlnka za nič iba to seká, vypadáva a je to veľmi pomalé.

Dokonca si to budú v rodine chváliť. No, ani by som nechválil otrasný odpad za veľa peňazí nízke rýchlosti.

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ľudia tešte sa na nové technológie, lebo na optike by sa dalo sprístupniť aj 3000Mbit/s DOWNLOAD a 300Mbit/s UPLOAD.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

To si určite dám zriadiť. To bude super astronomický poriadne rýchly internet. Vízia budúcnosti.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

To si ani teraz neviem predstaviť, že aká to bude rýchlosť. Súčasné zariadenie nebudú kompatibilné. Terabitová sieťová karta na ďalšie storočie možno.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Zatial je optika najrychlejsia, cize pocitam, ze najblizsich 10 rokov tu este bude. Ale pocitam s tym, ze aj xDSL tu bude min. 5 a viac rokov.

Nikto z nas laikov nevie aka technologia tu bude o 10-20 rokov. Avsak ked bude ISP ponukat 3Gbps, tak uz to mozno nebude nic zaujmave

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Včera som volal do Telekomu a pýtal som sa, že ak by mali do budúcnosti meniť viac poškodeného metalického kabla, tak už nevymenia kábel, ale rovno urobia optiku do bytu a nie len tu na Dubovom. V celom svete možno v roku 2039 nebude nikto poskytovať takú technológiu na DSL pripojení. V Martine s rodiny zrušili v pár panelákoch DSL a už neposkytujú túto technológiu. Takže optika je najlepšia technológia. Ďakujem všetkým. Vaša budúcnosť.

Nechápem celkovo tvoj príspevok? Ide o to, že optika je podľa teba zlá? Lebo nechápem podstatu tohto príspevku.

Za mňa určite nech je optika ako jediná, aj keď DSL tu bude s nami dlho, stačí mi vidieť u známej v dedine doteraz má DSL 8/1Mb/s a to je akože otras a čo za to pýtajú, 16€ a ja v meste mám 300/30Mb/s optiku za 15€. Reálne vidím dve možnosti, natiahnuť optiku tam kde je DSL alebo dať DSL za 5€ lebo fakt inú hodnotu taký slabý internet nemá, aj dáta v mobile idú rýchlejšie.

Aj keď asi pravda, že DSL je ešte luxus, sú miesta kde nie je ani DSL a jedine cez lokálneho poskytovateľa prípadne cez anténu. 

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nechápem celkovo tvoj príspevok? Ide o to, že optika je podľa teba zlá? Lebo nechápem podstatu tohto príspevku.

Za mňa určite nech je optika ako jediná, aj keď DSL tu bude s nami dlho, stačí mi vidieť u známej v dedine doteraz má DSL 8/1Mb/s a to je akože otras a čo za to pýtajú, 16€ a ja v meste mám 300/30Mb/s optiku za 15€. To je stará rýchlosť už je nová rýchlosť  600/60Mbit/s Reálne vidím dve možnosti, natiahnuť optiku tam kde je DSL alebo dať DSL za 5€ lebo fakt inú hodnotu taký slabý internet nemá, aj dáta v mobile idú rýchlejšie.

Aj keď asi pravda, že DSL je ešte luxus, sú miesta kde nie je ani DSL a jedine cez lokálneho poskytovateľa prípadne cez anténu. 

To si určite dám zriadiť. To bude super astronomický poriadne rýchly internet. Vízia budúcnosti.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

To mi hovoril technik na 0800123777 pre našu lokalitu, že ak by prišla nová rýchlosť na VDSL2+ technológií a nezvládali by to súčasne metalické káble čo sú vonku na ulici, tak nám urobia radšej optiku. Nenechajú nás bez internetu. Majú robiť u nás kanalizáciu, tak si myslím že položia odrazu optický kábel, tak mi bolo na úrade povedané.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ľudia tešte sa na nové technológie, lebo na optike by sa dalo sprístupniť aj 3000Mbit/s DOWNLOAD a 300Mbit/s UPLOAD.

Keby len 3 Gbit/s.

Aktuálne sa používa GPON, kde sú teoretické rýchlosti 2.5/1.25 Gbit/s, avšak kvôli agregácii a kompatibilite s gigabitovým ethernetom sa takmer nikdy nedostanete nad download 1 Gbit/s. Nemyslím si, že bez zmeny technológie pôjde Telekom na rýchlosti prevyšujúce gigabit.

Existuje podobná technológia, ktorá dá cez jedno vlákno 10/2.5 Gbit/s (alebo aj 10/10 Gbit/s) – 10G-PON. Aktuálne sa používa vo Švajčiarsku, Japonsku,... Ale toto je hudba budúcnosti (obzvlášť na Slovensku).

V datacentrách sa už dávno používajú optické moduly s rýchlosťami 40 alebo 100 Gbit/s (na uploade aj downloade). Takéto rýchlosti majú taktiež chrbticové siete (optické siete prepájajúce mestá) veľkých operátorov. Tam to samozrejme nekončí, lebo cez jedno optické vlákno je možné preniesť aj niekoľko Tbit/s (1 Tbit/s = 1000 Gbit/s). Vedci v Austrálii dokázali v máji preniesť cez jedno optické vlákno 44.2 Tbit/s. Opäť hudba budúcnosti, kým to bude použiteľné v realite, ale možné to je.

Ak by však bola nutná potreba mať niekde rýchlejší internet ako 1 Gbit/s (na 99% nie je), aj dnes sa to dá vyriešiť 2 spôsobmi:

1. internet na mieru – Ak máte peniaze (minimálne stovky EUR mesačne), Telekom (alebo aj iný operátori) vám kľudne dajú akúkoľvek rýchlosť treba :)  Navyše so zmluvnou garanciou dostupnosti, možno nejakým záložným bezdrôtovým internetom, špeciálnym servisom, atď.
  2. predplatíte si niekoľko internetov od rôznych operátorov – Ak ste pokročilý v oblasti sietí a máte veľmi dobré vybavenie (switch, router, atď.), je možné agregovať viacero pripojení dokopy. Pri 3 gigabitových pripojeniach by ste teda mohli mať doma (teoretické) 3 Gbit/s.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Keby len 3 Gbit/s.

Aktuálne sa používa GPON, kde sú teoretické rýchlosti 2.5/1.25 Gbit/s, avšak kvôli agregácii a kompatibilite s gigabitovým ethernetom sa takmer nikdy nedostanete nad download 1 Gbit/s. Nemyslím si, že bez zmeny technológie pôjde Telekom na rýchlosti prevyšujúce gigabit.

Existuje podobná technológia, ktorá dá cez jedno vlákno 10/2.5 Gbit/s (alebo aj 10/10 Gbit/s) – 10G-PON. Aktuálne sa používa vo Švajčiarsku, Japonsku,... Ale toto je hudba budúcnosti (obzvlášť na Slovensku).

V datacentrách sa už dávno používajú optické moduly s rýchlosťami 40 alebo 100 Gbit/s (na uploade aj downloade). Takéto rýchlosti majú taktiež chrbticové siete (optické siete prepájajúce mestá) veľkých operátorov. Tam to samozrejme nekončí, lebo cez jedno optické vlákno je možné preniesť aj niekoľko Tbit/s (1 Tbit/s = 1000 Gbit/s). Vedci v Austrálii dokázali v máji preniesť cez jedno optické vlákno 44.2 Tbit/s. Opäť hudba budúcnosti, kým to bude použiteľné v realite, ale možné to je.

Ak by však bola nutná potreba mať niekde rýchlejší internet ako 1 Gbit/s (na 99% nie je), aj dnes sa to dá vyriešiť 2 spôsobmi:

1. internet na mieru – Ak máte peniaze (minimálne stovky EUR mesačne), Telekom (alebo aj iný operátori) vám kľudne dajú akúkoľvek rýchlosť treba :)  Navyše so zmluvnou garanciou dostupnosti, možno nejakým záložným bezdrôtovým internetom, špeciálnym servisom, atď.
  2. predplatíte si niekoľko internetov od rôznych operátorov – Ak ste pokročilý v oblasti sietí a máte veľmi dobré vybavenie (switch, router, atď.), je možné agregovať viacero pripojení dokopy. Pri 3 gigabitových pripojeniach by ste teda mohli mať doma (teoretické) 3 Gbit/s.

na steame, battlenete a podobnych appkach uz 1Gbit/s download dosiahnes v pohode. 44.2 Tbit/s uz bol pokoreny a to konkretne rychlostou 178Tbit/s xD

Optika na dedinach zatial snivajte s nami. Pekna technologia avsak draha na zriadenie. 8/1 Mbps tu budem mat este par dost dlhych rokov -_-

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

na steame, battlenete a podobnych appkach uz 1Gbit/s download dosiahnes v pohode. 44.2 Tbit/s uz bol pokoreny a to konkretne rychlostou 178Tbit/s xD

Optika na dedinach zatial snivajte s nami. Pekna technologia avsak draha na zriadenie. 8/1 Mbps tu budem mat este par dost dlhych rokov -_-

Dobre, že ja mám dávno VDSL2+ XL 90/9Mbit/s bez mesačného objemu dát 300 GB. Som dosť spokojný. Predtým som mal internet s Martina cez gaya.sk iba 4/1Mbit/s cez mikrovlnku (miestne Wi-Fi) niečo hrozné ako s hororu. Nikdy viac. Nestojí mikrovlnka za nič iba to seká, vypadáva a je to veľmi pomalé.

Editoval/-a patrikdanis

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

VDSL2+ je velmi dobra technologia, hned po optike. Ak je pouzity vectoring, bounding a co ja viem co este vynajdu, tak rychlosti mozu byt aj 300/100 Mbps

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od gogetter
      Dobrý deň, 
      Ako môžeme iniciovať zriadenie optickej siete pre obec Jarok konkrétne ulica Štepnice prosím ? 
      Optika by mala byť privedená po poštu vzdialenú cca 700m. 
      V obci Veľké Zálužie sa už začína v spolupráci s obecným úradom realizovať. Dá sa aj u nás prosím dohodnúť ? 
      Aký je postup prosím ?
      dakujem
      peter

• Od patrikdanis
      Dobrý večer jedna pani má záujem o internet typu VDSL2+ XL v Lokalite Budatínskej Lehote. Možno je tam aj viacero záujemcov, tak či sa plánuje do konca tohto roku spustiť VDSL2+ XL v jej lokalite. Určite by boli viacerí ľudia radi, lebo to patrí pod Kysucké Nové Mesto a minulý rok 2019 alebo predminulý rok 2018 bolo tomu, tak to aj v Oškerde a patrí to tiež pod Kysucké Nové Mesto, že tam bol dlhé roky internet cez ADSL pripojenie a už je aj VDSL2+ technológia. Ďakujem vám za všetky vaše rady.
    • Od Joey35
      Dobrý deň,
      chcel by som sa opýtať na dostupnosť optického internetu v lokalite Zborov ( okres Bardejov), presnejšie ulica Mlynská 27. Nakoľko viem, že sa tu realizovala výstavba optickej siete.
      Ďakujem.

• Od Zask0o
      Zdravím, posledné dni mávam dosť časté výpadky na mojej adrese. Je to tretí mesiac, čo od Vás mám L VDSL2, router je Speedport Entry 2i. Zatiaľ som to neriešil nijak, no zvažujem telefonát. Doteraz šlo všetko v poriadku a posledné dni, ako keby som dostal reset routru na diaľku.
    • Od Rastislav Pečík
      Rád by som sa spýtal, kedy cca bude dostupná optika v Šenkviciach na ulici A. Behúnka? Nedávno sa tu ťahali káble ... Ďakujem
    • Od MiroslavMax
      ako dlho mam cakat za zapojenie internetu po zaplateni faktury po vypnuti