Optika do každej domácnosti do r.2025

Otázka

• 0

Ministerstvo pre investície a regionálny rozvoj chce dotiahnuť optické vlákno do každej slovenskej domácnosti

Citát

„Rovnako ako v prípade elektrifikácie pred viac ako 100 rokmi stojí naša krajina pred dlhodobou úlohou dostať optické vlákno do každej jednej domácnosti. Vybudovanie modernej komunikačnej infraštruktúry je dôležité národné rozhodnutie, ktoré z dlhodobého hľadiska zvýši inovačný potenciál a konkurencieschopnosť Slovenska,“ uvádza ministerstvo.

" Všetky domácnosti, či už vidiecke alebo mestské, majú mať do roku 2025 prístup k internetovému pripojeniu s rýchlosťou downloadu aspoň 100 Mbit/s, s možnosťou rozšírenia na gigabitovú rýchlosť, a to na technologickom riešení, ktoré nebude do budúcnosti vyžadovať výmenu pasívnej časti infraštruktúry z dôvodu zvyšujúcich sa kapacitných alebo iných kvalitatívnych a technologických požiadaviek. "

https://zive.aktuality.sk/clanok/148037/plany-statu-s-pevnym-internetom-zameranie-na-optiku-a-nutne-investicie-v-stovkach-milionov-eur/

https://slovensko.hnonline.sk/2190471-smele-plany-remisova-chce-ultrarychly-internet-v-kazdom-dome

Čo na to Slovak Telekom?  Je to reálne?   Je to veľmi ambiciózny plán,  vieme ako dopadla dialnica do Košíc 2010 alebo projekt dvoch digitálnych lídrov  s 30 mbps rychlostou pre vsetky domacnosti do roku 2020.  Najväčší zádrhel vidím v stavebnej legislatíve,  stavba optiky často trvá aj 3 roky od oznámenia úmyslu vybudovať optiku v konkrétnej lokalite. K urýchleniu môže pomôcť už platná vyhláška ktorá umožňuje rekonštrukciu existujúcich stlpovych vedení,  čo sa môže využiť najmä v malých obciach.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

12 odpovedí na túto otázku

• 0

Myslím, že sa to možno raz stane skutočnosťou, že všade bude optika od telekomu. Len škoda, že optika nie je už teraz vo veľkých obciach ako je Borský Mikuláš alebo Šaštín - Stráže.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

optika nie je natiahnutá ani v centre žiliny ak ťa to poteší :D  @Chelseaboy

Editoval/-a informovanost

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Opticke kable su dnes "relativne" lacne, ale ako sa vsade uvadza, tak najdrahsie su vykopove prace. Dnes funguju aj ine techniky, ako kopat. Najproblematickejsie, je kopat cez cesty, krizovatky, chodniky atd ... kopat na zelenej luke je bezproblemove. Preto sa vymyslelo napr. pretlacanie, alebo micro-trenching a podobne techniky. Ak by sa chcelo, tak by sa robilo, ale vzdy su to naklady a noekto ich musi znasat

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Opticke kable su dnes "relativne" lacne, ale ako sa vsade uvadza, tak najdrahsie su vykopove prace. Dnes funguju aj ine techniky, ako kopat. Najproblematickejsie, je kopat cez cesty, krizovatky, chodniky atd ... kopat na zelenej luke je bezproblemove. Preto sa vymyslelo napr. pretlacanie, alebo micro-trenching a podobne techniky. Ak by sa chcelo, tak by sa robilo, ale vzdy su to naklady a noekto ich musi znasat

Vo vacsine pripadoch dovod preco sa nezrealizovala vystavba FTTH je ze obec alebo mesto kladie prilis vysoke naroky a nedohodne sa s Telekomom. Su obce kde sa doslo ku kompromisu ale niektori starostovia su neustupni...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

presne ako pise @Filipo21, u kamosa v nemenovanej dedinke na vychode slovenska smerom na Rudnik , je starosta , ktory vymysla . No vyriesil to tak ze zvolal susedov na ich schodzu a zatlacili na starostu. Aktualny stav ale neviem aky je . 

@antonko123 ale uz sa pomaly z dialnicou tahaju aj na vzdialeny vychod od kosic :D 

@informovanost centrom ziliny nie je aj historicka cast ? lebo to kludne mozu zamietnut pamiatkari

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

presne ako pise @Filipo21, u kamosa v nemenovanej dedinke na vychode slovenska smerom na Rudnik , je starosta , ktory vymysla . No vyriesil to tak ze zvolal susedov na ich schodzu a zatlacili na starostu. Aktualny stav ale neviem aky je . 

@antonko123 ale uz sa pomaly z dialnicou tahaju aj na vzdialeny vychod od kosic :D 

@informovanost centrom ziliny nie je aj historicka cast ? lebo to kludne mozu zamietnut pamiatkari

nie len historická časť. historická časť je v podstate mariánske námestie a susedné uličky.  možno ešte národná ulica. 

približne takto by som to znázornil.  na mape vidno aj pokrytie optikou.  a pár rokov dozadu sa historické centrum riadne zmenilo/zmenšilo zdemolovaním poriadnej časti a vybudovaním obchodného centra mirage.  ten kruh hlavnej cesty je širšie centrum. 

Screenshot_2.jpg

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nemyslim ze to vsetko stoji len na Telekome. Optiku riesia aj ini.

Co sa tyka vychodu, specialne blizskeho aj sirsieho okolia Kosic tak podla mna do 2025 sa podari zoptikovat mozno vsetky dediny. Antik uz taha s VSD vo velkom dedinu po dedine a pridava sa aj Telekom, hoci Telekom ide asi zemou a Antik cez stlpy.

Uvidime. Ja som aktualne relativne spokojny. Mam cca 50/20 Mbit stabilne cez LTE. Oproti 4/0,5Mbps ADSL je to nebo a zem. Co sa tyka rychlosti nic viac mi netreba. Aj 500GB fup s prehladom davam, stale mam cez 100GB volnych na konci mesiaca. Ked este casom Telekom prehodnoti to FUP tak mozno ani optiku nebudem riesit ked tu bude, lebo predpokladam ze prvy tu bude Antik (ked riesia aj susedne dediny co nemaju 300 obyv., tak to skor ci neskor pridu). Problem Antiku je u mna dnes vyssia cena ako mam so zlavou to Magio XL, plus mam Magenta vyhody na pausale, takze tato optika nebude az taka vyhodna pre mna.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Nemyslim ze to vsetko stoji len na Telekome. Optiku riesia aj ini.

Co sa tyka vychodu, specialne blizskeho aj sirsieho okolia Kosic tak podla mna do 2025 sa podari zoptikovat mozno vsetky dediny. Antik uz taha s VSD vo velkom dedinu po dedine a pridava sa aj Telekom, hoci Telekom ide asi zemou a Antik cez stlpy.

Je tu 900 firiem co poskytujú internetové pripojenie, majú svojich zákazníkov a nebudu sa chcieť vzdat, ak chcu prezit budu musieť investovať do optiky,  určite nepreziju vsetky, väčšina z nich su garazove firmy poskytujuce wi-fi pripoojenie,  ale su tam firmy co maju i optiku prevazne v panelakoch,  len hrstka je takych co optiku maju na vidieku.  Vidim to tak ze tie silnejsie sa budu spajat a budu hladat moznosti ako si ukrojit co najvacsi diel optickeho koláča,  Antik ukazal cestu ze sa to dá.   Zaujimave by bolo keby napr. Orange sa dohodol s SSE a optikoval obce rovnako ako Antik, alebo keby Antik sa rozhodol ist aj na stredne a zapadne Slovensko.

Mobilni operatori budu potrebovat pre budovanie 5G siete množstvo zakopanej optiky, ku kazdemu 5G vysielacu pojde opticky kabel, 5G vyzaduje vysoku hustotu vysielacov. Tieto kable sa budu moct vyuzit aj na internet do domacnosti,  bud  bude optiku do domov tahat mobilny operator (O2, Orange, Swan) alebo budu len poskytovat konektivitu pre regionalnych poskytovatelov ktorí to potom rozvedú káblami po domoch. 

Možnosti je vela. Všetko je možne,  kto vybuduje optiku v obci ako prvy získa konkurenčnú výhodu  a  nikto iny tam už zrejme s veľkou pravdepodobnosťou optiku tahat nepôjde.

Telekom ma dve velke vyhody, má svoju optiku potiahnutu do kazdeho DSLamu a ma aj svoje vlastne stĺpy. Tam kde je to mozne moze tahat optiku zemou, tam kde to mozne nie je tam moze potiahnut optiku po existujucich stlpoch.

Podstatne je ako sa toho zhosti konkurencia Telekomu,   lebo tam kde mu nehrozi konkurencia tam buduje optiku len na zaklade podnetov samosprav  a tam kde nehrozi konkurencia je aj  tych podnetov málo.

Ak bude telekom citit ohrozenie bude sa snazit v prvom rade optikovat tie obce kde ma vela zakaznikov aby o nich neprisiel ak by ho tam niekto predbehol.  

Editoval/-a antonko123

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

U nas spolu s telekomom daval do jedneho vykopu chranicky a opticke kable aj miestny vacsi ISP. Zatial co telekom nerobi nic, tak miestny ISP uz davno pripaja zakaznikov a co viem, tak je ich celkom dost. Ja by som rad ostal v telekome, ale konkurencia ma ovela lepsie ceny. Napr. 1000/100 Mbps + verejna IPv4 za 17.9€/mes (ak by som tieto sluzby chcel od telekomu, tak ma to vyjde na  29.84€/mes ( a to je za 24 mesiacov pekny peniaz)). Ak mam napr. zmluvu s inym ISP (v mojom pripade telekom) tak dokonca zmluvy mam od miestneho ISP internet zadarmo.

Telekom by mal globalne znizit ceny

Editoval/-a janyxx

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

@janyxx telekom je všeobecne predražený.... 
a tie nové paušály.... z 9 eur na 11 ... 
nárast ceny o 23% za 2 či 3 roky starých paušálov. v prípade inflácie, ktorá je 1,5-2 +- v dobrých rokoch, povedzme 5% nárast ceny za 3 roky je pochopiteľné. 
ale viac tu je viac ako 18% neprimeraný nárast cien pri terajších paušáloch, pri ďalších to bude ďalších 20%, a o 6 rokov ďalších 20%, za 12 rokov zistíš, že platíš 2násobok ceny absolútne neprimerane nerátam odôvodnené zrdražovanie. . a to sú len paušály. 
len paušály v dnešnej dobe kedy mať dual sim telefón je v podstate štandart kedy sa to dá riešiť kombináciou rôznych simiek a operátorov. je to hold choré. ... 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@janyxx telekom je všeobecne predražený.... 
a tie nové paušály.... z 9 eur na 11 ... 
nárast ceny o 23% za 2 či 3 roky starých paušálov. v prípade inflácie, ktorá je 1,5-2 +- v dobrých rokoch, povedzme 5% nárast ceny za 3 roky je pochopiteľné. 
ale viac tu je viac ako 18% neprimeraný nárast cien pri terajších paušáloch, pri ďalších to bude ďalších 20%, a o 6 rokov ďalších 20%, za 12 rokov zistíš, že platíš 2násobok ceny absolútne neprimerane nerátam odôvodnené zrdražovanie. . a to sú len paušály. 
len paušály v dnešnej dobe kedy mať dual sim telefón je v podstate štandart kedy sa to dá riešiť kombináciou rôznych simiek a operátorov. je to hold choré. ... 

Cena je priamo umerna dopytu. Kedze dnes kazdy potrebuje internet v domacnosti a v mobile tak je cena aka je. Chyba tu konkurencia aby sla ta cena dole, na to sme mala krajina. No neboj raz pride aj k tomu ;) 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Cena je priamo umerna dopytu. Kedze dnes kazdy potrebuje internet v domacnosti a v mobile tak je cena aka je. Chyba tu konkurencia aby sla ta cena dole, na to sme mala krajina. No neboj raz pride aj k tomu ;) 

konkurencia tu je, len kartelová dohoda nepustí :D:D 

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od gogetter
      Dobrý deň, 
      Ako môžeme iniciovať zriadenie optickej siete pre obec Jarok konkrétne ulica Štepnice prosím ? 
      Optika by mala byť privedená po poštu vzdialenú cca 700m. 
      V obci Veľké Zálužie sa už začína v spolupráci s obecným úradom realizovať. Dá sa aj u nás prosím dohodnúť ? 
      Aký je postup prosím ?
      dakujem
      peter

• Od patrikdanis
      Dobrý večer jedna pani má záujem o internet typu VDSL2+ XL v Lokalite Budatínskej Lehote. Možno je tam aj viacero záujemcov, tak či sa plánuje do konca tohto roku spustiť VDSL2+ XL v jej lokalite. Určite by boli viacerí ľudia radi, lebo to patrí pod Kysucké Nové Mesto a minulý rok 2019 alebo predminulý rok 2018 bolo tomu, tak to aj v Oškerde a patrí to tiež pod Kysucké Nové Mesto, že tam bol dlhé roky internet cez ADSL pripojenie a už je aj VDSL2+ technológia. Ďakujem vám za všetky vaše rady.
    • Od Joey35
      Dobrý deň,
      chcel by som sa opýtať na dostupnosť optického internetu v lokalite Zborov ( okres Bardejov), presnejšie ulica Mlynská 27. Nakoľko viem, že sa tu realizovala výstavba optickej siete.
      Ďakujem.

• Od viktor.plezel
      Chcem sa spýtať kedy bude prístupná a spustená služba optického internetu na ulici Stromová, mesto Sereď.
      Končí mi viazanosť na ADSL internete a neviem či mám predĺžiť viazanosť alebo počkať s viazanosťou už na internet na optike.