Oščadnica - optický internet

Otázka

• 0

Dobrý deň,

vie mi niekto povedať aké vedenie je v obci Oščadnica, niekto spomínal, že už je to optická sieť, ale optický internet nie je v ponuke a ani nie je plánovaný, čo by bolo možné spraviť aby v obci ako je Oščadnica bola vybudovaná optická sieť, pretože je to turistická oblasť a navyše má okolo 5700 obyvateľov a internet je tu vážne biedny (kedy rýchlosť dosahuje maximálne 20MB/s prípadne vo výnimočných prípadoch 50MB/s) čo je možné spraviť, aby sme dosiahli vybudovanie optického internetu?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

10 odpovedí na túto otázku

• 0

Pridal (editované)

Niekto tvrdí že už dávno boli zavedené optické vedenia do obcí, ide tu o nejaké zamenienie pomenovaní "optická sieť / vedenie" alebo ako to vlastne je? 

Každopádne pred asi dvoma rokmi ťahali nejaký kábel opäť a neviem presne jeho význam:

https://www.oscadnica.sk/obcan-a-podnikatel/aktuality/digitalizacia-obecnej-kablovej-televizie-152sk.html?ftresult=optick

https://www.oscadnica.sk/obcan-a-podnikatel/oznamy/zmluvy-a-dodatky-ku-kablovej-tv-241sk.html

Ďalej minulá vláda sa dohodla s telekomunikáciami, že vysokorýchlostný internet bude pre každého: 

https://www.mirri.gov.sk/aktuality/informatizacia/kazda-obec-na-slovensku-by-do-konca-2020-mala-mat-rychly-internet/index.html

A navyše ten ťahaný kábel vypadal podobne ako je tento:

https://www.nases.gov.sk/projekty/broadband/o-projekte/zakladne-informacie/

Editoval/-a Galaxymanko

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

optika technicky v oščadnici je.  len nie je pre zákazníkov.  služba nazvaná "optika k domu"   je v ponuke ale to je VDSL. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@Galaxymanko, statny projekt o ktorom pises je asi toto https://www.mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/broadband/index.html. Ak chces vediet info, asi nepomoze nic ine, len napisat ziadost o informacie na zaklade zakona 211/2000. 

ak som to dobre pochopil, tak tam ide o výstavbu internetu 5G - čo je mobilná sieť a aby malo 50% obcí pokrytie internetu nad 100mb/s
hento okolo optiky ani nešlo. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Za stabilny internet sa povazuje internet kablovy t.j metalika, koaxial, optika a pod.. Internet vzduchom, nech uz sa jedna o akekolvek pasmo (ja osobne) nepovazujem za stabilny internet. El mag vlnenie sa siri vzduchom a moze to zachytit hocikto. Dobre vieme, ze dnes je uz prelomitelne aj WPA2 AES. Vzdy sa budu nachadzat nejake chyby  knizniciach, ktore vyuzivaju sifrovacie protokoly a MITM ciha vsade. Ja som zastanca kabloveho internetu, ale vsimol som si dnesni ludia hlavne mladi pchaju wifi aj tam kde nemusia. Jednoducho je z NTB 2m od ethernetovej zasuvky, ale pripoji sa cez wifi, ktore ide cez 3 steny a potom sa divi, ze preco ma len 5 Mbps a seka mu YT.

A co sa tyka oscadnice, kto bude tahat v 10 km dlhej dedine optiku ? :D

samozrejme to ber ako zart

Editoval/-a janyxx

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@janyxx Haha jasne chápem 10km je dosť :D každopádne skúsim zistiť čo vlastne tá naša obec poťahala, pretože sa spomínajú dosť dlhé úseky že položili optiku tak dúfam, že "majstri z Obecného úradu nekopali niečo úplne zbytočné miesto toho aby raz kopali poriadne.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Optika by mala byť do roku 2025 dostupna v kazdej slovenskej obci, 

Citát

„Rovnako ako v prípade elektrifikácie pred viac ako 100 rokmi stojí naša krajina pred dlhodobou úlohou dostať optické vlákno do každej jednej domácnosti. Vybudovanie modernej komunikačnej infraštruktúry je dôležité národné rozhodnutie, ktoré z dlhodobého hľadiska zvýši inovačný potenciál a konkurencieschopnosť Slovenska,“ uvádza ministerstvo.

https://zive.aktuality.sk/clanok/148037/plany-statu-s-pevnym-internetom-zameranie-na-optiku-a-nutne-investicie-v-stovkach-milionov-eur/

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

mám pocit, že do konca tohto roka majú byť vykryté všetky biele miesta. je tu 8. mesiac, zostáva ich ešte 6. a bielych miest je viac ako hojne. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Asi to bude tak ako z dialnicami na slovensku. Uz meciar sluboval dialnicu z KE do BA v roku 1998 (a mozno aj skor). Predpokladame, ze ani pocas tejto vlady to nebude

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od Tomas898
      Dobrý chcem sa opýtať či a kedy je plánované pokritie optikou v obci Cestice asi pred dvoma rokmi mi prisla SMS že už čoskoro dokoca je cez dedinu potiahnutý opticky kábel do vedľajšej dediny ale u nás stále nič 
    • Od menotmobile
      Kedy možme očakávať spustenie optiky v Dunajskej Lužnej, Poľná ulica? Peter
    • Od IvanBilohuscin
      Zdravím. Mám optické pripojenie internet + 2x Magio Box. Zo začiatku všetko išlo v poriadku. Teraz mi druhý Magio Box pri zapnutí vypisuje "pripojenie k internetu zlyhalo, skúste znova." Asi po 50 reštartoch to nabehne, ale je to extra otravné. Čo môže byť problém? Pripojil som druhý magio box vlastným káblom pri samoinštalácii, ale zo začiatku všetko šlo normálne a ide aj teraz po X reštartoch. Ďakujem. 
      Bilohuščin
    • Od forgi96
      Dobrý deň
      prosím Vás o preverenie plánovania Optického internetu v lokalite Galanta, Krásna ul. Momentálne je dostupné ADSL pripojenie, ktoré je však veľmi slabé. Cca pred rokom ťahali optické káble na Priečnej ul, avšak iba do polovice ulice. Chcel by som sa opýtať, že kedy to plánujete rozšíriť?
      Ďakujem

• Od JustMilan
      Dobrý deň od v tedy ako nám bol nastavený optický internet s výhodou  Vyšší variant (L) služby za cenu nižšieho (M) na 3 mesiace Nemáme dostatočnú rýchlosť akú poskytujete. Internetový kábel je v poriadku a reštart routera nič nezmenil pri meraní rýchlosti rýchlosť bola : 27/27 Mb/s , rýchlosť by sme mali mať  250/25 Mb/s . V domácnosti máme internet aj od inej firmy , na routery nám nejde 4 port. Od 22:00 nám na mobilných  telefónoch nefujguje internet , taktiež sa nemôžeme dovolať technikovi. Vedeli by ste nám nejako opraviť tieto chyby? Ďakujem za odpoveď

• Od lukaskrisak
      Posledne tyzdne mam caste vypadky urcitych stranok ked som pripojeny k internetu cez Telekom router, ci uz kablom alebo wifi. Napriklad www.google.com vypadava denne, pokial www.google.sk funguje stale.
      Problem je ihned vyrieseny ked si manualne prepnem v PC/mobile na ine DNS ako napr 8.8.8.8. Mate tiez podobny problem s Telekom DNS servrami?
      Preco DNS od Telekomu maju denne vypadky urcitych adries? 
      V nastaveniach routra sa DNS ani neda prestavit z tych Telekom na Google, je tam napevno ich DNS:
      195.146.128.62
      195.146.132.58

Navyse tieto prednastavene adresy su ine od tych co maju na webe https://www.telekom.sk/wiki/internet/zakladne-nastavenia-siete
      195.146.128.60
      195.146.132.59