moje skusenosti s ASUS DSL AC51 a VDSL XL

Otázka

• 0

Caute vsetci takze ked sa zaoberam posledne dni dost internetom a zalezi mi na  maximalnom vykone lebo ved povedzme si otvorene kto si plati za balik XL chce mat 90Mbps teda konkretne mam na mysli VDSL2. Takze kupil som vlastny router ASUS DSL AC51 ktory mimochodom vrelo oddporucam na pripojenie do 90Mbps staci a je stabilny a poskytuje dostatok funkcii na vylepsenie  a zacal som experimentovat s tym co je pre dany kabel dobre a co nie .

Tak v prvom rade som zistil ze co sa tyka speedtestov su dobre dve stranky :

speedtest.net

speedmeter.sk

teraz podme k dolezitym veciam co som zistil o merani rychlosti na serveri speedtest.net pokiial vam server nehodi na zaciatku iny server na meranie ako telekom nemate sancu namerat maximum vasej rychlosti. Pokial vam bud v appke alebo na stranke hodi na zaciatku iny server ako telekom mne dava international business Piešťany a potom nasledne prepnete ze chcete merat na telekom serveri tak dosiahnete najoptimalnejsie vysledky merania a dozviete sa skutocnu rychlost internetu.

Alebo moznost cislo 2 je merat na speedmeter.sk na serveri Zurich 100Gb/s – Wingo tam pokiaľ mám povypinane ostatne zariadenie a meram cez ethernet kabel dostanem vzdy 90Mbps.

Samozrejme pri spravnom merani rychlosti vzdy treba dodrziavat tieto zasady :

1.       Vypnut vsetky ostatne zariadenia na ktorych nemeram rychlost

2.       Vzdy treba merat cez Ethernet kabel nie cez wifi tam su vzdy vysledky skreslene

3.       Vzdy merajte rychlost bud na speedtest.net ( stranka alebo appka ) alebo speedmeter.sk ostatne merace sa mi zial neosvedcili

4.       Skontrolujte si ci mate aktualizovane ovladace vasej Ethernet karty

5.       Ak nie ste spokojny s vysledkami merani odporucam vymenit router ja konkretne doporucujem ASUS DSL AC51 tak ako som uz spominal vyssie v routri tiez treba vzdy skontrolovat ci mate najnovsi firmware.

6.       Rychlost merajte v SAFE MODE rezime aby ste mali istotu ze ziadne ine aplikacie nevyuzivaju internet

Nizsie vam poskytnem screenshoty ako mam ja nastaveny DSL tab a ako to konkretne mne najoptimalnejsie funguje verte mi uz som vyskusal mnoho kombinacii ani jedna sa mi neosvedcila natolko ako tato ktoru sem pridam. Taktiez zalezi ako ste daleko od ustredne a aky mate SNR margin ale verte mi tento asus router vzdy vylepsi hodnoty a stabilitu internetu. Nechcem tym urazit routre od Telekomu ale nie su natolko kvalitne a stabilne.

Este k tym merania rychlosti cez speedtest.net niekedy sa stane ze vam bud appka alebo stranka vyhodi iny server ako som spominal hore no ak sa stane ze vam ani appka ani stranka nevyhodi na zaciatku iny server odporucam zavriet stranku speedtest.net a otvorit ju znova ono sa to vacsinou aktualizuje a uz nahodi iny server na zaciatku ( to potrebujeme a mozete merat rychlost )

Dalsia vec ktoru by som chcel podotknut a na ktoru som narazil na mojom asus routri funguje taktiez aj magio TV po kabli kto bude potrebovat pomoct s nastavenim magia napiste mi pridam screenshoty.

Velmi dolezita poznamka : rady ktore tu uvadzam a pisem ze  funguju overene sa tykaju iba modelu ASUS DSL AC51 takze nemozem zarucit ze vam to bude fungovat aj na inych routroch.

Dalsia Dolezita vec pokial zapojite router prvy krat je dolezite pockat  pred prvou konfiguraciou kym zacne svietit DSL kontrolka potom mozete pokracovat v nastavovani dalejinak sa mi vzdy stalo ze ak som zacal skor  tak sa nedalo nastavovat alebo linku dlho hladalo. Dalej ked nastavite DSL tab pripadne magio a dalsie veci ktore potrebujete odporucam vzdy na konci nastavovania restartovat router. Je jedno ci cez rozhranie alebo tak ze vytiahnete kabel. Linka sa potom znovu nacita vsetky nastavenia sa aktualizuju a router ide na 100% .... Teraz pod textom pridam vsetky screenshoty ktore vam dufam pomozu v nastavovani ale pozor moj DSLAM je Broadcom preto neviem zarucit ze tato DSL konfiguracia ktoru pridam bude fungovat aj na LantiQ starom DSLAMe môžete vyskúšať ale na vlastné riziko. Na Broadcom DSLAMe 5G VECTORING Vam tieto nastavenia na 100% pomozu a mozete si uzivat vyssiu stabilitu a rychlost internetu. Dufam, ze Vam tento moj maly clanok pomoze . Ak mate dalsie otazky nevahajte pisat bud komentare alebo sukromnu spravu .

Súčasný DSL TAB 30.7.2020.png

DSL log 30.7.2020.png

magio TV nastavenie cislo 1 LAN karta .png

WAN karta nastavenie cislo 2.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

5 odpovedí na túto otázku

• 0

tak prikladám teda aj aj fotky nastavenia pre asus dsl-ac68u v pripade stareho dslamu Infineon (latinq) a modulacie adsl2+ pri ktore je to fukcne, zaroven si mozete pozriet ako to vyzera rozpadnuty kabel ktory dá max 8 Mbps, značku asus odporucam aj ja ako modem/router koncove zariadenia nakolko dodane kz naozaj niesu ziadna slava, k meraniam rýchlosti nejak nevidím dôvod to merať v safe rezime ale budis inak so zvyskom plne suhlasim

Snímka.JPG

Snímka1.JPG

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ja len že zbytočne si si robil robotu, lebo ten kto to vie, jemu to nepomohlo a ten kto to nevie to vysokopravdepodobne ani čítať nebude. 

telekom má podobný návod nie tak detailný, ale má a tiež o ňom tmr nik nevie a nečíta ho. 

a mimochodom, meranie cez stránku, má význam len pri nižších rýchlostiach. 

pri vyšších ti ukazuje blbosti. 

Príklad: 

ja mám GIGA. cez appku sa rýchlosť pohybuje tak 950 bez ohľadu na server, aj keď v poslednej dobe to kleslo na 850. 

pri meraní cez prehliadač sa pohybujem okolo 180.  len pre predstavu ako veľmi to skresľuje. 

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

keď už tak na testovanie Speedtest CLI

prípadne na download LINUX ISO cez viac vláken napr. cez IDM

odpoveď sa páči : 2 osobám

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dík za tip :) bohužiaľ po búrke som musel asus vyhodiť nezvládol to teraz som kúpil TPLINK ARCHER VR2100 tu sú hodnoty dokonca mám aj menší ping :) takže spokojnosť. Ak by niekto chcel môžem doporučiť  

TPLINK router hodnoty.png

TPlink speedtest.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nejaky navod vzdy pomoze a snaha sa ceni. Uz to je uctyhodne, ze si k tomu vobec sadol a napisal to so zamerom niekomu pomoct.

Co sa tyka merania, tak meral by som to inak. Uz nado mnou tu niekto spominal, ze je potrebne ist na rychle servery, ktore su pripojene priamo na NIX a skusit stahovat nejake vacsie distro linuxu. Obrazy linuxov sa nachadzaju vacsinou na unverzitnych serveroch, alebo na serveroch velkych ISP. Tam sa na 100% presvedcis aka je tvoja realna rchlost (ako sa to prepocitava tu asi nebudem pisat, lebo je to jasne).

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od Gabo221
      od 11.08.2020 mi klesla rýchlosť internetu cca o polovicu z 1000/100  na cca 550/55   ,platím si magio xl + službu giga ,fungovalo to asi dva roky + 1,2 mesiaca . teraz mi to zazracne kleslo a tvrdia že chyba je u mňa čomu ja neverím nakoľko  ,som si doma po dome robil internet sám , fungovalo to 14 mesiacov a zrazu sa to chova ako bez doplnkovej služby giga 
      video-1597255797.mp4

• Od em.jarosova.
      Dobrý deň,
      máme u Vás zakúpenú službu chytný balík na pevnú linku, magio TV a magio internet.. Zmluva platí do 24.4.2021. Mám 2 problémy:
      1./ Už asi 4 mesiace nám dobre nefunguje ovládač na TV programy. Prosím, aby ste nám poslali nový TV ovládač.
      2./ Nefunguje nám telefón na pevnú linku. Chcem sa opýtať, či musíme čakať až do apríla 2021, kedy nám končí zmluva, pretože by sme chceli zrušiť pevnú linku a zostali by sme iba pri        Magio TV a internete.
      Ďakujem za skorú odpoveď.

Emília Jarošová 

• Od sokrates4612
      Dobrý deň,
      keďže tento router nemá v podstate nijaké možnosti nastavenia nastavenia kontrolovaného a bezpečného surfovania pre deti, chcem to vyriešiť službou, ktorá funguje cez DNS. Kde  sa dá v tomto routeri nastaviť vlastné DNS prosím?
    • Od cr4fty
      Dobry den,
      chcel by som sa opytat ci je hlaseny vypadok v okoli Kostany nad Turcom, dakujem za odpoved.
    • Od Maros1710
      Zdravim,
      Dostal som ponuku na internet 50/5 mb/s, taku ponuku na webe som vobec nenasiel. 
      Chcel by som sa spytat, ci niekto nemate skusenosti s danym balikom, je to stabilne? Nevypadava to? Jedna sa o neobmedzeny prenos dat plnou rychlostou? 
      Konkretne lokalita vychod slovenska, dedinka Kuková.
    • Od antonko123
      Ministerstvo pre investície a regionálny rozvoj chce dotiahnuť optické vlákno do každej slovenskej domácnosti
      https://zive.aktuality.sk/clanok/148037/plany-statu-s-pevnym-internetom-zameranie-na-optiku-a-nutne-investicie-v-stovkach-milionov-eur/
      https://slovensko.hnonline.sk/2190471-smele-plany-remisova-chce-ultrarychly-internet-v-kazdom-dome
      Čo na to Slovak Telekom?  Je to reálne?   Je to veľmi ambiciózny plán,  vieme ako dopadla dialnica do Košíc 2010 alebo projekt dvoch digitálnych lídrov  s 30 mbps rychlostou pre vsetky domacnosti do roku 2020.  Najväčší zádrhel vidím v stavebnej legislatíve,  stavba optiky často trvá aj 3 roky od oznámenia úmyslu vybudovať optiku v konkrétnej lokalite. K urýchleniu môže pomôcť už platná vyhláška ktorá umožňuje rekonštrukciu existujúcich stlpovych vedení,  čo sa môže využiť najmä v malých obciach.