Oplatí sa podať žiadosť na zavedenie VDSL pokrytia v roku 2020 ?

Otázka

• 0

Pridal (editované)

Dobrý deň

Nechcel som na toto otvárať zbytočne novú tému, ale chcel by som sa poradiť či je momentálne lepšie podať žiadosť o pokrytie VDSL alebo Optiky FTTH ?

Jeden pán mi písal že v aj v menšich obciach by sa mali budovať optické infraštruktúry.

Ale pochybujem žeby kvôli niekoľkým podnetom začali to tu celé rozkopávať, takže myslím radšej na VDSL

Vopred Ďakujem !

Editoval/-a matusik484

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

12 odpovedí na túto otázku

• 1

Aaa mám to asi, ale ktoré ? downstream ci upstream ? https://prnt.sc/te1waa 

urcuje sa to podla DW.. mas 25 db si moc daleko od uzla.. aby ti mohlo byt VDSL zriadene ta hodnota utlmu sa musi pohybovat okolo 15-16 db

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

Dobrý deň

Nechcel som na toto otvárať zbytočne novú tému, ale chcel by som sa poradiť či je momentálne lepšie podať žiadosť o pokrytie VDSL alebo Optiky FTTH ?

Jeden pán mi písal že v aj v menšich obciach by sa mali budovať optické infraštruktúry.

Ale pochybujem žeby kvôli niekoľkým podnetom začali to tu celé rozkopávať, takže myslím radšej na VDSL

Vopred Ďakujem !

z pohladu financnej navratnosti VDSL, problem je ze tato technologia je uz stara a pri kazdej modernizacii / upgradu siete je potrebne investovat velke financie do infrastruktury (budovanie hustej siete ustredni) na dosahovanie vyssych rychlosti. Optika FTTX je nakladnejsia ale z dlhodobeho hladiska pre Telekom vyhodnejsia... nakolko sa da cez opticke vlakno poskytovat niekolko nasobne vyssia rychlost v oboch smeroch ako v pripade DSL (VDSL) a to nehovorim o stabilite pripojenia

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

z pohladu financnej navratnosti VDSL, problem je ze tato technologia je uz stara a pri kazdej modernizacii / upgradu siete je potrebne investovat velke financie do infrastruktury (budovanie hustej siete ustredni) na dosahovanie vyssych rychlosti. Optika FTTX je nakladnejsia ale z dlhodobeho hladiska pre Telekom vyhodnejsia... nakolko sa da cez opticke vlakno poskytovat niekolko nasobne vyssia rychlost v oboch smeroch ako v pripade DSL (VDSL) a to nehovorim o stabilite pripojenia

No a je možné nahradiť DSL (linku) VDSL ? 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

DSL  je vseobecne nazyvana metalika.. ta sa podla technologie  deli na ADSL, VDSL, SDSL, RDSL atd.. Ak je v tvojej lolalite dostupne DSL.. zalezi na akej technologii ci ADSL alebo VDSL

No a je možné nahradiť DSL (linku) VDSL ? 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

DSL  je vseobecne nazyvana metalika.. ta sa podla technologie  deli na ADSL, VDSL, SDSL, RDSL atd.. Ak je v tvojej lolalite dostupne DSL.. zalezi na akej technologii ci ADSL alebo VDSL

Momentálne ADSL :D Smutné :D

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

prechod z ADSL na VDSL sa urcuje podla merneho utlmu krutenej dvojlinky.. ak ma vedenie dlzku do 950m je mozne zriadit  max VDSL L

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

prechod z ADSL na VDSL sa urcuje podla merneho utlmu krutenej dvojlinky.. ak ma vedenie dlzku do 950m je mozne zriadit  max VDSL L

Dá sa nejak zisiť aká j ta dĺžka i keď nepracuješ v Telekome ? :D Jediné čo ti viem povedať je že má tu skrinku na stĺpe ktorá asi rozvázdza káble alebo neviem :D

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ked mas internet od telekomu staci ked sa lognes do routra a tuto hodnotu udava udaj attenuation v dB..ak nemas net tak treba zavolat na linku zakaznikov a overit si to tam alebo aj cez mapu pokrytia zadanim svojej adresy ale cez mapu je to len orientacne.. mnohokrat to co ukazuje mapa nie je realita, tak preto si to over radsej na linke.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ked mas internet od telekomu staci ked sa lognes do routra a tuto hodnotu udava udaj attenuation v dB..ak nemas net tak treba zavolat na linku zakaznikov a overit si to tam alebo aj cez mapu pokrytia zadanim svojej adresy ale cez mapu je to len orientacne.. mnohokrat to co ukazuje mapa nie je realita, tak preto si to over radsej na linke.

Našiel som zatiaľ iba SNR v dB https://prnt.sc/tdztb9 je to toto ?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nie .. v tom stĺpci na ľavo to je tuším druhé od spodu a potom v tej zložke  je to DSL log

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nie .. v tom stĺpci na ľavo to je tuším druhé od spodu a potom v tej zložke  je to DSL log

Aaa mám to asi, ale ktoré ? downstream ci upstream ? https://prnt.sc/te1waa 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

urcuje sa to podla DW.. mas 25 db si moc daleko od uzla.. aby ti mohlo byt VDSL zriadene ta hodnota utlmu sa musi pohybovat okolo 15-16 db

Aha takže asi nic no :D Dík za tvoj čas @filipec12 +rep

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od LuciferX
      Dobrý deň,
      Chcem sa spýtať mam optické pripojenie najvyšší balíček, router huawei prepnuty do bridge módu za ním router Edge router X na ktorom mi beží VPN pripojenie cez WireGuard (ide cez UDP port). Keď vypnem VPN rýchlosť dosahuje maxima, keď idem cez VPN tak sa stále drzi len na nieakych 1Mbits viac nie. U predchádzajúceho poskytovateľa nebol problém rovnaká rýchlosť aj cez VPN. Ma niekto skúsenosť  s takouto kombináciou ?
      - kontaktoval som zákaznícke linky 456 aj 777 dokonca aj linka pôjdeteto u nich problém údajne nie je.
      - tipujem že bude potrebné správne nastaviť MTU.....
      Ďakujem 
    • Od cr4fty
      Dobry den,
      chcel by som sa opytat ci je hlaseny vypadok v okoli Kostany nad Turcom, dakujem za odpoved.
    • Od gernic.stanislav
      Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na optiku Veľký Biel a ulica Slivková. Kedy je predpokladané spustenie? Momentálne sú chráničky v zemi a teraz čakáme že do nich nafúkajú optiku tieto mesiace. Prípadne viete mi poradiť, že keď to sledujem cez export https://www.telekom.sk/docs/updates/ins/Zoznam_planovanych_lokalit.xlsx, či sa to tam nachádza? Mám za to že áno, a že VB je tam v rámci mesta Senec a umelo pri ňom zadané ako ulica Senec  alebo tam v tom exporte nie je vôbec.... O.i. ani telekom mapy pokrytia nás nezobrazujú keď dám zobrazovať vrstvu pripravovaného pokrytia. Vďaka.
    • Od Maros1710
      Zdravim,
      Dostal som ponuku na internet 50/5 mb/s, taku ponuku na webe som vobec nenasiel. 
      Chcel by som sa spytat, ci niekto nemate skusenosti s danym balikom, je to stabilne? Nevypadava to? Jedna sa o neobmedzeny prenos dat plnou rychlostou? 
      Konkretne lokalita vychod slovenska, dedinka Kuková.
    • Od antonko123
      Ministerstvo pre investície a regionálny rozvoj chce dotiahnuť optické vlákno do každej slovenskej domácnosti
      https://zive.aktuality.sk/clanok/148037/plany-statu-s-pevnym-internetom-zameranie-na-optiku-a-nutne-investicie-v-stovkach-milionov-eur/
      https://slovensko.hnonline.sk/2190471-smele-plany-remisova-chce-ultrarychly-internet-v-kazdom-dome
      Čo na to Slovak Telekom?  Je to reálne?   Je to veľmi ambiciózny plán,  vieme ako dopadla dialnica do Košíc 2010 alebo projekt dvoch digitálnych lídrov  s 30 mbps rychlostou pre vsetky domacnosti do roku 2020.  Najväčší zádrhel vidím v stavebnej legislatíve,  stavba optiky často trvá aj 3 roky od oznámenia úmyslu vybudovať optiku v konkrétnej lokalite. K urýchleniu môže pomôcť už platná vyhláška ktorá umožňuje rekonštrukciu existujúcich stlpovych vedení,  čo sa môže využiť najmä v malých obciach.