Dočkáme sa aj na menších dedinách aspoň VDSL?

Otázka

• 0

Pridal (editované)

Dobrý deň, momentálne vlastním ADSL XL službu na mojej adrese, ale ak by ste si ju chceli zriadiť znova, už to nieje možné 🤡 Vraj že "neustále rozširujeme" , nechcem nejak špiniť meno Telekomu, je to dobrá firma, len niektorý ľudia by ocenili aj na menších dedinách väčšiu rýchlosť, i keď už nebude nikdy tá optika, tak aspoň VDSL. Len ja s 4-člennou prečerpeme takmer 400GB/mesiac (boh ďakujem aspoň za neobmedzenosť).A to mám iba 15/1 (reálne 12/0.6)

Editoval/-a matusik484

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

16 odpovedí na túto otázku

• 0

Do roku 2025 by mal byt dostupny pre kazdu domácnost internet s rychlostou 100 Mbps s moznostou upgradu na 1 Gbps.

Bez optiky tento ciel nepôjde splnit.  VDSL ma kratky dosah, po 500 m od dslamu  uz rychlost rychlo klesa,  vyzadovalo by si to vysoku hustotu dslamov , kazdy dslam je napajany optikou,   ak by sa mal kazdych 500 m budovat  DSLam  tak  je uz rozumnejsie  potiahnut optiku po existujucich stlpoch.

Od 1. marca plati nova vyhlaska ktora umoznuje upgrade metalickeho vedenia na stlpoch na optiku,   alebo doplnat existujuce vedenia napr. elektricke stlpy doplnit o opticky kabel.    

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

S VDSL uz nic. Tam kde nie je doteraz na 99.9% uz ani nikdy nebude. Telekom uz dnes stavia optiku aj po dedinach aj pod 1000 obyvatelov, takze neostava nic ine len uz na to pockat, snad sa raz podari.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Do roku 2025 by mal byt dostupny pre kazdu domácnost internet s rychlostou 100 Mbps s moznostou upgradu na 1 Gbps.

Bez optiky tento ciel nepôjde splnit.  VDSL ma kratky dosah, po 500 m od dslamu  uz rychlost rychlo klesa,  vyzadovalo by si to vysoku hustotu dslamov , kazdy dslam je napajany optikou,   ak by sa mal kazdych 500 m budovat  DSLam  tak  je uz rozumnejsie  potiahnut optiku po existujucich stlpoch.

Od 1. marca plati nova vyhlaska ktora umoznuje upgrade metalickeho vedenia na stlpoch na optiku,   alebo doplnat existujuce vedenia napr. elektricke stlpy doplnit o opticky kabel.    

To nariadenie hovori aj:

V rámci stratégie Európa 2020 stanovila EÚ v roku 2010 tri ciele v oblasti širokého pásma: sprístupniť základné širokopásmové pripojenie všetkým Európanom do roku 2013 (do 30 megabitov za sekundu, Mbps); zabezpečiť, aby do roku 2020 mali všetci Európania prístup k rýchlemu širokopásmovému pripojeniu (nad 30 Mbps); a aby do roku 2020 malo 50% alebo viac európskych domácností ultrarýchle internetové pripojenie (nad 100 Mbps). Na podporu týchto cieľov EÚ zaviedla sériu politických a regulačných opatrení a sprístupnila členským štátom približne 15 mld. EUR na obdobie 2014 – 2020 prostredníctvom rôznych zdrojov a typov financovania, vrátane 5,6 mld. EUR vo forme úverov od Európskej investičnej banky (EIB).

A ani to nie je splnene :D 50% domacnosti malo moznost 100Mbps a viac... Cele znenie nariadenia najdete: https://op.europa.eu/webpub/eca/special-reports/broadband-12-2018/sk/

Editoval/-a Filipo21

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

BTW: nechcem sem pchat politiku ale stav IT na slovensku vidis dnes v televizii. Portal slovensko.sk a celkovo v akejkolvek institucii kde malo prebehnut k inovaciam IT technologii najdes najnovsi PC ktory ma tak 12rokov. Nehovoriac o infrastrukture... vsetko vytunelovane. Cize telekom sa nedostal k dotaciam z EU, ked tak mozno len k centom.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Ale Telekom neponúka ten upgrade zatiaľ , z metalickej technológie na optickú ? Premýšľal dom že prejdem k inému ISP ale väčšina ponúka iba LTE internet, a bojím sa že tam budú veľké straty jak signálu tak rýchlosti. Ale je tu jeden ISP ktorý tu ponúka optické pripojenie do 50Mbps, ale od známeho mám recenziu, že cez deň ide tak 18/4. Čo si o tom myslíte chlapi?

Editoval/-a matusik484

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ale Telekom neponúka ten upgrade zatiaľ , z metalickej technológie na optickú ? Premýšľal dom že prejdem k inému ISP ale väčšina ponúka iba LTE internet, a bojím sa že tam budú veľké straty jak signálu tak rýchlosti. Ale je tu jeden ISP ktorý tu ponúka optické pripojenie do 50Mbps, ale od známeho mám recenziu, že cez deň ide tak 18/4. Čo si o tom myslíte chlapi?

LTE mava FUP a skutočná rychlost byva v priemere polovičná,   a 18/4 to asi nebude prava optika, ISP casto zavadzaju,  bud to je wi-fi s tym ze optika je po vysielac, alebo som pocul ze v niektorej dedine maju potahanu optiku v obci ale konektivitu do obce maju zatial len cez radiovy spoj.  Ale myslim ze  je to lepsie ako obycajne DSL 15/1 (aj  LTE aj ta "optika" ).

Upgrade stlpovej metaliky na optiku uz telekom viac krat realizoval http://www.dsl.sk/article.php?article=19791  ,  ale bolo to na hrane zákona,  ked obec ako stavebny urad  privreli oči.    Teraz o 1. marca je to uplne legálne .  A nemusi to vyuzit len telekom,  lokalny poskytovatelia sa moze dohodnut s energetikmi a vyuzit elektricke stlpy, alebo moze upgrade na optiku spravit na svojich stlpoch kablová televizia.    V Madarsku a Rumunsku operatori zacali budovat optiku na stlpoch len  nedavno a uz dosahuju popredne priecky v rychlosti internetu (  Rumunsko má podla Speedtest Global Index momentálne 4. najrychlejsi  internet na svete). 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

LTE mava FUP a skutočná rychlost byva v priemere polovičná,   a 18/4 to asi nebude prava optika, ISP casto zavadzaju,  bud to je wi-fi s tym ze optika je po vysielac, alebo som pocul ze v niektorej dedine maju potahanu optiku v obci ale konektivitu do obce maju zatial len cez radiovy spoj.  Ale myslim ze  je to lepsie ako obycajne DSL 15/1 (aj  LTE aj ta "optika" ).

Upgrade stlpovej metaliky na optiku uz telekom viac krat realizoval http://www.dsl.sk/article.php?article=19791  ,  ale bolo to na hrane zákona,  ked obec ako stavebny urad  privreli oči.    Teraz o 1. marca je to uplne legálne .  A nemusi to vyuzit len telekom,  lokalny poskytovatelia sa moze dohodnut s energetikmi a vyuzit elektricke stlpy, alebo moze upgrade na optiku spravit na svojich stlpoch kablová televizia.    V Madarsku a Rumunsku operatori zacali budovat optiku na stlpoch len  nedavno a uz dosahuju popredne priecky v rychlosti internetu (  Rumunsko má podla Speedtest Global Index momentálne 4. najrychlejsi  internet na svete). 

Tak už neviem no buď prejsť do inéo ISP alebo Čakať XY rokov kým tu bude vačšia rýchlosť :/ Máme tu aj S W A N  LTE  ale píše sa že ak prekročite 150GB/Týždeň bude rýchlosť znížená na 1/1 , no a my za mesiac prečerpeme takme 400GB (takže neviem sa rozhodnúť) ...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Tak už neviem no buď prejsť do inéo ISP alebo Čakať XY rokov kým tu bude vačšia rýchlosť :/ Máme tu aj S W A N  LTE  ale píše sa že ak prekročite 150GB/Týždeň bude rýchlosť znížená na 1/1 , no a my za mesiac prečerpeme takme 400GB (takže neviem sa rozhodnúť) ...

Pokiaľ prenesieš 400GB za mesiac, tak to je 100GB za týždeň. Tak ten od Swanu by ti stačil, keďže ma 150GB na týždeň (600GB na 4 týždne). Neviem ale aky je ako poskytovateľ internetu, nemám s nim skúsenosti. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pokiaľ prenesieš 400GB za mesiac, tak to je 100GB za týždeň. Tak ten od Swanu by ti stačil, keďže ma 150GB na týždeň (600GB na 4 týždne). Neviem ale aky je ako poskytovateľ internetu, nemám s nim skúsenosti. 

Povacsine pokrytie LTE na miestach kde nie je VDSL alebo optika je velmi slabe a rychlost sa vyrovnava ADSL. Ano LTE aj pri nizsom pokryti ponuka lepsiu rychlost ako 10Mbps avsak vdaka agregacii aj tak nebudes dosahovat predstavovane rychlosti. Pri bezdratovom pripojeni je tu aj viac faktorov nie len pocet ludi/traffic na najblizsom AP...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Ja som jedna z mala vynimiek kde mam LTE vysielac za rohom (350m) ale zato ani VDSL ani optiku, po kably jedine 4/0.5 ADSL.

Vysielac mam prakticky skoro ako sukromny Wifi router, kedze tu ma u nas skoro kazdy Antik Wifi internet a na okoli je uz optika alebo rychlejsi ADSL/VDSL, takze Telekom len velmi tazko povoli Magio internet vzduchom v inych obciach co by mali dosah na tento vysielac... a to nehovorim o tom ze dalsie obce su kilometre dalej.

Mam stabilne okolo 50/20 Mbit, bez vypadkov. V spicke cez den jemne menej v noci az do 60Mbit. Teraz poobede nameram napriklad 46/20. Ping okolo 30ms. Podobne som mal aj na ADSL.

500GB FUP s rezervou staci na vsetko, tiez mam cca 400GB mesacne.

Samozrejme LTE je vsetko o konkretnej lokalite a operatorovi. Je to velmi "individualna"  a premenliva technologia. Co oblast to ine pokrytie a zatazenie a o ostatnych operatoroch ani nehovorim. Vobec neviem ako bezi LTE od Swanu. Pri dobrej konstelacii je to ale pouzitelny sposob.

Editoval/-a Edo
x

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ja som jedna z mala vynimiek kde mam LTE vysielac za rohom (350m) ale zato ani VDSL ani optiku, po kably jedine 4/0.5 ADSL.

Vysielac mam prakticky skoro ako sukromny Wifi router, kedze tu ma u nas skoro kazdy Antik Wifi internet a na okoli je uz optika alebo rychlejsi ADSL/VDSL, takze Telekom len velmi tazko povoli Magio internet vzduchom v inych obciach co by mali dosah na tento vysielac... a to nehovorim o tom ze dalsie obce su kilometre dalej.

Mam stabilne okolo 50/20 Mbit, bez vypadkov. V spicke cez den jemne menej v noci az do 60Mbit. Teraz poobede nameram napriklad 46/20. Ping okolo 30ms. Podobne som mal aj na ADSL.

500GB FUP s rezervou staci na vsetko, tiez mam cca 400GB mesacne.

Samozrejme LTE je vsetko o konkretnej lokalite a operatorovi. Je to velmi "individualna"  a premenliva technologia. Co oblast to ine pokrytie a zatazenie a o ostatnych operatoroch ani nehovorim. Vobec neviem ako bezi LTE od Swanu. Pri dobrej konstelacii je to ale pouzitelny sposob.

Zaujímavé ... Akurát pred chvíľou som našiel nejakého isp ktorý ponúka aj balík OPTIK a na mape pokrytia sa píše že je to tu dostupné,len ide o to že či aj ten balík OPTIK je tu dostupny ...

Bol by som rád (ak niekto má skúsenosti s O2 lte, ale Flexi LTE internetom (Dsi data) , nech dá vedieť či spokojnosť 🤙🤔

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ohladom dostupnosti optiky ty sam by si mal vediet ci niekto kopal alebo tahal nejake nove kable na ulici. Same to z neba nespadne. Ak nie tak nic z toho nebude, alebo to bude nieco vzduchom.

Treba pouzit aj zdravy sedliacky rozum a nespoliehat sa len na mapy pokrytia.

S LTE je to tak ako som pisal, je to velmi individualne, takze nikto ti neda taku skusnosti, ktora bude platit pre teba. Maximalne v nejakej vseobecnej rovine. Pokial si v pokryti, vyhovuje ti FUP a cena tak to treba vyskusat. Myslim ze minimalne 14 dni na skusku by mal umoznit kazdy operator. Mne myslim Telekom daval az mesiac.

Telekom ma vyhodu v tom ze si vies testovat rychlosti LTE uz skor z telefonu, pri ostatnych operatoroch sa to takto neda.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ohladom dostupnosti optiky ty sam by si mal vediet ci niekto kopal alebo tahal nejake nove kable na ulici. Same to z neba nespadne. Ak nie tak nic z toho nebude, alebo to bude nieco vzduchom.

Treba pouzit aj zdravy sedliacky rozum a nespoliehat sa len na mapy pokrytia.

S LTE je to tak ako som pisal, je to velmi individualne, takze nikto ti neda taku skusnosti, ktora bude platit pre teba. Maximalne v nejakej vseobecnej rovine. Pokial si v pokryti, vyhovuje ti FUP a cena tak to treba vyskusat. Myslim ze minimalne 14 dni na skusku by mal umoznit kazdy operator. Mne myslim Telekom daval az mesiac.

Telekom ma vyhodu v tom ze si vies testovat rychlosti LTE uz skor z telefonu, pri ostatnych operatoroch sa to takto neda.

Ale šak, aspoň keby si vedel kde sú umiestnené vysielače po dedine na LTE a mal predstavu asi ako to je ďaleko, ale nemáš ..

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ale šak, aspoň keby si vedel kde sú umiestnené vysielače po dedine na LTE a mal predstavu asi ako to je ďaleko, ale nemáš ..

na mape pokrytia treba do vyhľadávania zadať presnú adresu a po vyhľadaní kliknúť na overiť dostupnosť Magio internet vzduchom (alebo na podobnú formuláciu) a vykreslí sa vzdialenosť od adresy po najbližší vysielač (ak je daná lokalita pokrytá LTE).

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

na mape pokrytia treba do vyhľadávania zadať presnú adresu a po vyhľadaní kliknúť na overiť dostupnosť Magio internet vzduchom (alebo na podobnú formuláciu) a vykreslí sa vzdialenosť od adresy po najbližší vysielač (ak je daná lokalita pokrytá LTE).

nefunguje im to korektne.. btw vdsl nie je ktoviečo... bohužiaľ už to nezvládajú tie staré káble... už skôr môžme očakávať po tej vyhláške, že sa budú meniť káble za optické...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ich internet vzduchom na lazy ani nespomínaj. to majú podla parciel. Signál 4G dostupnosť o.k vyskúšané ich rutrom 4G čo ponúkajú k tomu internetu rýchlosť okolo 20 mega a čo si myslíte že napísali... nejde zriadiť.. Ďakujem za také služby...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od jaroslav b
      Ako prebieha zapojenie optickeho internetu? Chranicku opt kabla si v dome zavediem sam na zvolene miesto a technik mi len dovedie opt kabel potrebnej dlzky? Alebo si mam zadovazit aj samotny opticky kabel a technik ho len pripoji do siete? Urobi technik aj pripojenie koncoveho zariadenia / zariadeni? Mozem si to vsetko riesit sam?
    • Od Gabo221
      od 11.08.2020 mi klesla rýchlosť internetu cca o polovicu z 1000/100  na cca 550/55   ,platím si magio xl + službu giga ,fungovalo to asi dva roky + 1,2 mesiaca . teraz mi to zazracne kleslo a tvrdia že chyba je u mňa čomu ja neverím nakoľko  ,som si doma po dome robil internet sám , fungovalo to 14 mesiacov a zrazu sa to chova ako bez doplnkovej služby giga 
      video-1597255797.mp4

• Od em.jarosova.
      Dobrý deň,
      máme u Vás zakúpenú službu chytný balík na pevnú linku, magio TV a magio internet.. Zmluva platí do 24.4.2021. Mám 2 problémy:
      1./ Už asi 4 mesiace nám dobre nefunguje ovládač na TV programy. Prosím, aby ste nám poslali nový TV ovládač.
      2./ Nefunguje nám telefón na pevnú linku. Chcem sa opýtať, či musíme čakať až do apríla 2021, kedy nám končí zmluva, pretože by sme chceli zrušiť pevnú linku a zostali by sme iba pri        Magio TV a internete.
      Ďakujem za skorú odpoveď.

Emília Jarošová 

• Od sokrates4612
      Dobrý deň,
      keďže tento router nemá v podstate nijaké možnosti nastavenia nastavenia kontrolovaného a bezpečného surfovania pre deti, chcem to vyriešiť službou, ktorá funguje cez DNS. Kde  sa dá v tomto routeri nastaviť vlastné DNS prosím?
    • Od marianstefanovic
      Dobrý deň,chcem sa spýtať kedy bude opticky internet v Zohore na ulici Na Dieloch.
      Aký je postup k priripojeniu k optickej sieti. 
      Ďakujem