Rušenie linky VDSL? ako riešiť?

Otázka

• 0

Ahojte, mám Telekom internet VDSL 40/4 Mbps vlastný router Asus DSL ac68u. Zhruba pred mesiacom som si však všimol tieto nedostatky: často mi stránky nenačítava v poriadku, po refreshi načíta korektne. Download nedosahujem maxima linky, pričom rýchlosť sťahovania pravidelne kolíše. Speedtest ukazuje ping od 2ms do 1xx ms každú chvíľku inak. Upload je ale bez problémov. To nakoniec potvrdzuje protokol DSL, ktorý vykazuje na strane downsteramu niekoľko sto tisíc CRC chýb (každých cca 5 sekúnd pribudne niekoľko desiatok). Vidím, že raz za čas mi spadne SNR dokonca do mínusových hodnôt. Je to rušenie linky? Také isté správanie aj u druhého routra Asus DSL AC52U, ktorý som použil na kontrolu, či ten môj nie je pokazený. 

Skúsil som tiež zmeniť nastavenie DSL routra podľa inštrukcií v tomto vlákne, nepomohlo... https://forum.telekom.sk/topic/20449-asus-dsl-ac68u-nastavenie-vdsl-linky/#comment-54570

pôvodne bol router nastavený cez automatickú konfiguráciu, kde som dopísal len Vlan ID 2510 a šlo to niekoľko rokov ok, bez chýb.

Viete mi poradiť čo s tým? Volal som 2x poruchovú linku, prišla mi sms, že chyba nie je na strane Telekomu...Router však nevykazuje žiadnu chybu, otestovaná linka aj cez iný a to isté. 

Ďakujem

nastavenie VDSL.jpg

Moje nastavenia:

protokol VDSL.jpg

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

15 odpovedí na túto otázku

• 0

Pridal (editované)

len doplním, že routery majú najnovší firmware, vlastne aj Windows 10 v pc + iné zariadenia, atď. bol vykonaný reset nastavení, továrne nastavenie a pod. - - > rovnaký výsledok. podotýkam, že predtým išlo všetko ok, nič sa nemenilo, neprestavovalo... kabeláž skontrolovaná, aj keď sa nič s ňou nemenilo, všetko vyzerá byť fyzicky v poriadku

Editoval/-a jan007

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

5.2 SNR Margin je dost velky problem. Telekom ma spodny limit 6.0 a je to z nejakeho dovodu.

Nerozumiem preco tam mas nastaveny prakticky dvojnasobny profil ak mas 40Mbit internet. Toto by ti malo davat 70 aj 80Mbit. Sice nestabilne ale islo by.

Zvysovali teraz do konca juna nizsie programy na tie vyssie, vsade kde je to mozne. Reklamuju to v TV. U teba vyzera ze asi zvysili profil ale internet ti ide stale len 40Mbit ? Nieco nesedi. V juli by sa to kazdopadne malo vratit spät a ked ti to zvysovali tak by to mali znizit a mala by sa ti tym padom zvysit SNR rezerva, potom by si nemal mat problem. Cize pokial oni s tym nic nechcu teraz robit, tak pockaj do konca mesiaca a potom to treba riesit.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Edo, ďakujem za príspevok. jasne, linku dočasne do konca júna zvýšili na 90/10. toto je ale detail, problemy nastali pred zvýšením. upstream absolutne bez problémov na každom teste full, downstream jeden test 25, druhý 35, tretí 45, keď prepnem na 5G wifi sieť tak sa dostanem vyššie na 40-70. Horšie, že mi naskakuje CRC priamo pred očami. za 5 dni 500k chýb? okrem toho mi aplikácia v mobile od asusu ukazuje pri diagnostike, ze modem je zrejme offline, pritom cez webové rozhranie admina mi hlási pripojenie ako ok. internet funguje, ak keď odozva je akoby skamenelá... predtým všetky testy ok. prečo ta zmena? jediné mi príde rušenie linky? 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

No tazko teraz vydedukovat co kedy ako. Asi by na to trebalo ist postupne. Si si 100% isty ze si nemal zvyseny profil ked ti to zacalo ? Momentalne to vyzera na problem so stabilitou kvoli vysokemu profilu linky.

Dalsia vec. Ping netestuj cez speedtest, pokial nemas nastaveny fixny server tak to tam moze skakat a hlavne nemal by byt nikto a nic napojeny na net okrem teba ked testujes. Ping otestuj cez Start (Windows) - napis cmd - enter - napis: ping www.six.sk -t

Tymto ti bude testovat dookola ping na server kym to nezavries a budes mat uplne presnu predstavu ci ti to skace.

Co sa tyka CRC chyb ano nie je to dobre, ale specialne Asus routre su na to velmi cilive. Nemusi tam byt nevyhnutne taky velky problem. Pri nizkom SNR chronicky chrlia hromadu CRC chyb, cize to s tym priamo suvisi.

Rusenie linky je samozrejme mozne. Ale podla utlmu linky usudzujem ze si relativne velmi blizko ustredne, cize teoreticky by si si to mal vsimnut. Rusit izolovane kable zas nie je trivialna zalezitost.

Urcite sa k tomu treba detailne vratit ked ti vratia profil a nezlepsi sa to. Je mozne ze si mal problem predtym a tymto ti to zhorsili, alebo sa to stalo inak. Tazko teraz izolovat problem.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Speedtest ukazuje ping od 2ms do 1xx ms každú chvíľku inak. 

Ako povedia nasi cesky bratia .... s tim pingom 2ms na DSL linke si delas kozy, ne ??

:P

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ako povedia nasi cesky bratia .... s tim pingom 2ms na DSL linke si delas kozy, ne ??

:P

Pozri, potrebujem pomôcť... Bol by som rad, keby si napisal nieco naozaj k veci. Poukazal som na velke rozdiely pri meraniach. 

----

K veci: kontaktoval som najprv Asus (modem je ok podla logov), potom technicku pomoc Telekomu, pridu snad premerat... dam vediet.

PS: to Edo - dakujem za podnetny prispevok

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Nečakal by som od Telekomu nejaký support.

V prvom rade máš zle nastavený profil, ak máš podľa zmluvy 40Mbit, tak profil má byť kúsok nad 45000kbps+-. A kvôli tomu máš nízke SNR. Čo je problém...

Kvôli tomuto, ti chybuje linka. Pozeráte len speedtesty, to nie je merítko kvality linky preboha. Ak ti chybuje linka, stratujú ti pakety, preto nameráš raz toľko a druhý krát toľko. 

Ak chceš robiť aspoň basic diagnostiku, stiahni si PINGPLOTTER, pingni tam nejakú IPčku napr 1.1.1.1 a pošli sem screen. Aj keď je to viacmenej zbytočné, pretože tam budeš mať min 5-15% packet loss na 100%. 

Kontaktuj telekom, žiadaj o upravenie profilu. Hotovo.
Ešte môžeš spraviť jednu vec, zdvihnúť si SNR sw, v nastaveniach DSL linky v ASUS modeme, daj tam -2dB  alebo +2dB (Teraz neviem) a sleduj si výsledné SNR

To že "technici" to takto nastavujú sa vyjadrovať radšej nebudem...

To EDO: Žiadny problém s ASUSom a CRC chybami nieje, len ASUS ti to aspoň ukáže reálne, a ukažujú najlepšie a najpresnejšie parametre linky. Ak modem, tak ASUS. Bodka

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

takze moj najnovsi report: telekom zjavne nieco riesil s linkou na dialku: SNR islo hore z ledva 5 dB (pri nestabilite sem tam uletel agz na minusove hodnoty) na 9dB, znizili downstream z 90 na 84Mbps a upload z 10 na 8. Vysledkom je stabilna linka bez vypadkov. 

CRC chyby za poslednych 6 dni len 183. oproti predoslym 500k za 5 dni je to urcite ok. citit to aj pri surfovani, stranky nacitava na prvy pokus.. 

pingplotter 10 minutovy test v prilohe: ping sem tam vyskoci, ale 0%packet loss🙂

Dakujem este raz Edovi a Mishooovi😁👍

one.one.one.one1.jpg

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

To s tym vyssim SNR by som si overil na dlhsom casovom useku a po viacerych restartoch routra v roznom case pocas dna.

Ono ide o to ze router ti nenatiahne SNR pod 6, tam sa moze dostat az potom v priebehu dna, napriklad  obycajne vecer. Ale vtedy ked by si mal napriklad 5 alebo 4dB a akurat restartujes router tak ti natiahne nizsi profil prave preto aby sa dosiahlo to minimalne SNR 6. Router je prinuteny natiahnut nizsi profil. A s nizsim profilom potom cez den moze naopak SNR vyskocit aj vyssie na 9 napr.

Cize len som chcel povedat tolko ze by som nerobil predcasne zavery. Teraz mas dobre, ale pri najblizsom restarte to moze byt uplne inak.

Osobne nemam vedomost o tom zeby Telekom rozhodol znizovat profil ako ty pises z 90 na 84Mbit. Ked znizuju tak ti daju rovno rychlost najblizsieho nizsieho programu.

Ja ked som mal ADSL tak zvysovali Magio L z 5Mbit na 8Mbit. 8Mbit mi ale linka nedala a nebolo nic take zeby mi dali 7 ci 6 a dokonca ani povodnych 5Mbit, lebo taky profil zrusili. Toto mi technik povedal. Musel som prejst na nizsi program 4Mbit. Takze z povodneho zrychlovania som skoncil na nizsej rychlosti. Jedine plus bolo ze som platil menej z 15 na 10e.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Cize len som chcel povedat tolko ze by som nerobil predcasne zavery. Teraz mas dobre, ale pri najblizsom restarte to moze byt uplne inak.

jasne, ano, vec este ani zdaleka nepovazujem za vybavenu.

Koniec-koncov mi Telekom doteraz nedal vediet ako tuto vec vybavil, co vsak povazujem za uplne samozrejmu vec....

Budem to dalej sledovat, v tej chvili ma potesil fakt, ze sa to zlepsilo. Sam som nasledne vykonal 2 restarty a "drzalo sa to". Uvidime dalej...  Kazdopadne dakujem za prispevok

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Nechcem zakladat nove vlakno, ale stava sa, ze mam obcas problemy aj ja. Problemy su hlavne v tom, ze obcas spadne OpenVPN spojenie, alebo SSH. Co sa tyka internetu, tak vseobecne, ked som na internete, alebo sledujem youtube, brovsovanie a pod. ide v pohode a nezaznamenanavam problemy. Ale ako som spomenul, velmi citlive su asi sluzby openvpn, ssh a pod.

Vystup xDSL statistika z mojho zyxelu je nasledovna a tak isto na wan mam dost vela drops. Su tieto statistiky v pohode ?

xdsl statistiky https://imgur.com/x8E0aHH

Obrazovka z 2020-06-20 17_32_25.png

Obrazovka z 2020-06-20 17_37_02.png

Editoval/-a janyxx

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Osobne nemam vedomost o tom zeby Telekom rozhodol znizovat profil ako ty pises z 90 na 84Mbit. Ked znizuju tak ti daju rovno rychlost najblizsieho nizsieho programu.

Pri VDSL existuju aj "alternativne" profily, napriklad 70/8 atd. Poznam z vlastnej skusenosti - firemna linka na hranici 90 Mbit/s, dava maximalne 73 Mbit/s tak nastavili 70/8 pretoze taky maju v systeme nahodeny. Custom profil 70/9 s vyssym uploadom (lebo ten by to zvladol) neexistuje...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahojte, po najnovšom update firmwaru pre môj Asus modem AC68U, došlo k zaujímavej situácii: REGIONAL MODE sa zmenil z B na A (viď foto).

Znamená to niečo nové pre mňa? Napríklad zmeniť Annex z B na A pri nastaveniach VDSL?

nastavenie-dsl-modulacie2.jpg

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahojte, po najnovšom update firmwaru pre môj Asus modem AC68U, došlo k zaujímavej situácii: REGIONAL MODE sa zmenil z B na A (viď foto).

Znamená to niečo nové pre mňa? Napríklad zmeniť Annex z B na A pri nastaveniach VDSL?

nastavenie-dsl-modulacie2.jpg

Annex A je cez POTS  a Annex B je cez ISDN...Telekom vyuziva B ale ked ma modem iba podporu A tak aj s tym to vie ist

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Annex A je cez POTS  a Annex B je cez ISDN...Telekom vyuziva B ale ked ma modem iba podporu A tak aj s tym to vie ist

Ďakujem za rýchlu odpoveď a informáciu. Modem podporuje obe možnosti, takže nič nemusím meniť..

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od Tomas898
      Dobrý chcem sa opýtať či a kedy je plánované pokritie optikou v obci Cestice asi pred dvoma rokmi mi prisla SMS že už čoskoro dokoca je cez dedinu potiahnutý opticky kábel do vedľajšej dediny ale u nás stále nič 
    • Od marianst
      Zdravin Vas. Bude sa pridavat profil 35b supervectoring? Ked je optika v nedohladne.
    • Od forgi96
      Dobrý deň
      prosím Vás o preverenie plánovania Optického internetu v lokalite Galanta, Krásna ul. Momentálne je dostupné ADSL pripojenie, ktoré je však veľmi slabé. Cca pred rokom ťahali optické káble na Priečnej ul, avšak iba do polovice ulice. Chcel by som sa opýtať, že kedy to plánujete rozšíriť?
      Ďakujem

• Od JustMilan
      Dobrý deň od v tedy ako nám bol nastavený optický internet s výhodou  Vyšší variant (L) služby za cenu nižšieho (M) na 3 mesiace Nemáme dostatočnú rýchlosť akú poskytujete. Internetový kábel je v poriadku a reštart routera nič nezmenil pri meraní rýchlosti rýchlosť bola : 27/27 Mb/s , rýchlosť by sme mali mať  250/25 Mb/s . V domácnosti máme internet aj od inej firmy , na routery nám nejde 4 port. Od 22:00 nám na mobilných  telefónoch nefujguje internet , taktiež sa nemôžeme dovolať technikovi. Vedeli by ste nám nejako opraviť tieto chyby? Ďakujem za odpoveď

• Od lukaskrisak
      Posledne tyzdne mam caste vypadky urcitych stranok ked som pripojeny k internetu cez Telekom router, ci uz kablom alebo wifi. Napriklad www.google.com vypadava denne, pokial www.google.sk funguje stale.
      Problem je ihned vyrieseny ked si manualne prepnem v PC/mobile na ine DNS ako napr 8.8.8.8. Mate tiez podobny problem s Telekom DNS servrami?
      Preco DNS od Telekomu maju denne vypadky urcitych adries? 
      V nastaveniach routra sa DNS ani neda prestavit z tych Telekom na Google, je tam napevno ich DNS:
      195.146.128.62
      195.146.132.58

Navyse tieto prednastavene adresy su ine od tych co maju na webe https://www.telekom.sk/wiki/internet/zakladne-nastavenia-siete
      195.146.128.60
      195.146.132.59
    • Od iiiii20
      Dobry den,
      chcela by som sa opytat, preco po zadani adresy pri objednavani si Magio Internetu sa ponuka neobmedzeneho internetu zmeni na obmedzeny (pricom rychlost stiahovania sa zvysi)?
      Dakujem vopred.
      Hybska