Otázka

• 0

Zdravím.

Mám optický Magio internet XL s ONT nastaveným v Bridge móde a potrebujem si vymeniť router (starý Mikrotik za nový Mikrotik).

Chcem mať pripojené obi dva Mikrotiky súčasne. Môžem to urobiť tak, že za ONT dám switch a doňho si pripojím mikrotiky a na oboch budem vytáčat PPPoE pripojenie?

Ďakujem.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

12 odpovedí na túto otázku

• 0

nejak nerozumiem preco by si to robil, ved chces menit tak vymen jeden za druhy zadaj login vytocis pppoe pripojenie na nom a nastavis, mikrotik ma urcite ako mnohe ine routre moznost zalohy a obnovy konfinguracie tak to pouzi a mas po probleme

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Mam ten problém, že starý Mikrotik nedokáže uroutovať viac ako 300Mbps a mám v ňom nastavený firewall, statické IP pre Set-top-boxy na zdieľanie karty (nie od telekomu), VPN... Preto to chcem postupne prehadzovať postupne na nový Mikrotik.

Keď som iba prehodil konfiguráciu cez backup súbor, nový miktorik mi znova nevytiahol viac ako 300Mbps.

Keď som pripojil nový Mikrotik a nastavil som iba PPPoE meno a heslo, išiel hneď 600Mbps ale v LOGoch som videl ako sa doňho snažia nabúrať z vonku.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Mam ten problém, že starý Mikrotik nedokáže uroutovať viac ako 300Mbps a mám v ňom nastavený firewall, statické IP pre Set-top-boxy na zdieľanie karty (nie od telekomu), VPN... Preto to chcem postupne prehadzovať postupne na nový Mikrotik.

Keď som iba prehodil konfiguráciu cez backup súbor, nový miktorik mi znova nevytiahol viac ako 300Mbps.

Keď som pripojil nový Mikrotik a nastavil som iba PPPoE meno a heslo, išiel hneď 600Mbps ale v LOGoch som videl ako sa doňho snažia nabúrať z vonku.

A co tak export a import

Citát

ip firewall export file=name

Popripade ked chces vsetky nastavenia tak klasicky backup a obnova na novy Mikrotik. https://mikrotik.com/testdocs/ros/2.9/system/management.php

To ze ti novy nevytiahol 300Mbps je kvoli nejakemu nastaveniu. Ak ich rucne poprehadzujes a budu totozne, tak ti to znova pojde len do 300Mbps. Skus si pozriet v nastaveniach ci nemas napevno danu niekde rychlost alebo ci si vobec kupil Mikrotik s 1Gbit portami :D

Editoval/-a Filipo21
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ďakujem.

Vyskúšam takto prehodiť aspoň ten firewall a statické IP adresy. Viem, že nový to nevytiahol kvôli nejakému nastaveniu, ktoré som importoval cez backup starého. Preto som si chcel postupne ručne prehadzovať IP adresy, firewall, VPN a postupne keď tak testovať rýchlosť.

Nový mikrotik je RB2011 a mám to zapojené v prvých piatich portoch ktoré sú určite gigabitové. Aj v rámci domácej siete PC-PC alebo PC-NAS mi to ide gigabitovou rýchlosťou, ale sťahovanie z internetu ide iba okolo 300Mbps.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Tak to si pozri cast Queues. Tam moze byt vyspecifikovana rychlost na 300Mbps. Ale firewall, VPN, IP adresy vies vyexportovat cez prikazy zvlast a prerob rucne len dalsie nastavenia.

BTW: To riesenie ako si pisal, aby oba routre tocili PPPoE naraz by nefungovalo. To by si musel mat kupene 2 sluzby a tie mat napojene do dalsieho routra s ktoreho by si tie sluzby "spojil" do jednej linky a tym padom by si mal "double rychlost". Nieco ako ma NAS Bond pripojenie k sieti, link aggregation (napr synology)

Editoval/-a Filipo21

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

No takže dnešný pokus nevyšiel. Vyexportoval som si IP adresy a firewall, naimportoval do vyresetovaného nového, vytočil PPPoE a aj tak mi rýchlosť dnes nevyskočila nad 200Mbps.

Skúsil som teda Mikrotik vyresetovať, nastavil som cez Quick set iba PPPoE a DHCP server a aj tak mi to nevytiahlo viacej. Rozmýšľam, že by som kúpil na skúšku nejaký "hlúpy" router TP-Link alebo Asus a vyskúšal to cez neho vytočiť. Potom by som ho keď tak vrátil. Už ma nenapadá vôbec nič čo by som ešte mohol vyskúšať.

PS: technik z Telekomu tu už bol 2x a povedal, že je to po ONT vporiadku.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

skus kupit nejaky gigabit router a uvidis co to povie

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

No takže dnešný pokus nevyšiel. Vyexportoval som si IP adresy a firewall, naimportoval do vyresetovaného nového, vytočil PPPoE a aj tak mi rýchlosť dnes nevyskočila nad 200Mbps.

Skúsil som teda Mikrotik vyresetovať, nastavil som cez Quick set iba PPPoE a DHCP server a aj tak mi to nevytiahlo viacej. Rozmýšľam, že by som kúpil na skúšku nejaký "hlúpy" router TP-Link alebo Asus a vyskúšal to cez neho vytočiť. Potom by som ho keď tak vrátil. Už ma nenapadá vôbec nič čo by som ešte mohol vyskúšať.

PS: technik z Telekomu tu už bol 2x a povedal, že je to po ONT vporiadku.

Cital som a toto je problem toho routra, zial nevytiahne viac. Najdes toho plne fora... po pretaktovani procesora vytiahli 270mbps.

Kup iny mikrotik, napriklad:  1100ahx2

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Noo podla stránok Mikrotiku by mal zvládať bez pravidiel až 1481Mbps a s 25 firewall pravidlami 689Mbps.

Zatiaľ som objednal TP-LINK Archer C1200 tak uvidíme, ako to pôjde s ním.

Editoval/-a Stanlei94

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

No takže... Včera som sa dostal k druhému Mikrotiku RB2011 vo firme. Je tam tiež Telekom 600/60 (aj tak v skutočnosti ide) ale jediný rozdiel tam bol, že nevytáčal PPPoE. Nastavil som teda firewall rovnako na mojom Mikrotiku a stále 240/60.

Nedalo mi to a vytočil som PPPoE na mojom PC a zrazu bola rýchlosť rovnaká ako cez Mikrotik - 240/60. Vyskúšal som ešte ďalšie 2 notebooky a rýchlosť bola približne rovnaká. Zavolal som teda na technickú podporu, kde sa mi technik snažil nahovoriť, že táto rýchlosť je excelentná a po piatich minútach jeho presviedčania, že u nich je to v poriadku, som to vzdal.

Dnes som bol pre TP-LINK a rýchlosť je stále rovnaká...

Viete mi prosím povedať, aké sú hraničné rýchlosti na hlásenie poruchy linky? Prípadne ako sa dostať aspoň na 2/3 rýchlosti? Rozmýšľam, že si na mesiac aktivujem službu GIGA. Tam by mala byť hranica rýchlosti na hlásenie poruchy 300/30 a tam by to už museli riešiť...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Tak problém konečne vyriešený. Dnes som znova volal na Telekom linku kde mi resetli ONT aby si znova načítal profil a konfiguráciu. Potom mi to začalo chodiť na jednom notebooku ale na PC bola rýchlosť stále rovnaká. Zistil som, že mám vypnutý "Windows Auto-Tuning". Vypínal som to, keď som testoval nejaké veci. Po zapnutí mi to už aj na PC plnou rýchlosťou. Momentálne bežím cez Mikrotik RB2011.

Ďakujem vám všetkým, ktorí mi tu pomohli.

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od stanoo37
      Dobrý deň chcem sa spýtať či nechystáte rozšíriť optický internet do časti okresu Prešov konkrétne  do obce  HERMANOVCE dakujem.
    • Od AdamFu
      Dobrý deň,
      bývam v oblasti kde je podla mapy pokrytia siete dostupny VDSL internet az do rychlosti 90Mb/s (aj od susedov to mam potvrdene). No podla tejto dostupnosti na mojej adrese nie je dostupny ziaden internet. Vzdy ked zavolam na zakaznicku linku Telecom alebo Orange mi to pripomenu a po zadani cisla zmluvy mi povedia, ze sice nam neukazuje dostupnost internetu na adrese, ale ano mate na adrese zavedeny internet (no je to ADSL ,nejaka stara zmluva).
      Dokonca byvam v dvojdome kde sused ma dostupny VDSL internet (nie je to dom na konci ulice, ale rohovy dom na krizovatke 3 ulic z ktorej jedna je slepa.) Na tej slepej ulici je tento internet, susedia cez jednu aj druhu stranu cesty maju tento rychlejsi internet.

Viete mi prosim pomoct ako by som mal postupovat, aby mi bol zavedeny rovnaky internet ako vsetkym okolitym domom? Na linke mi vedia len povedat, ze na adrese nie je dostupny ziaden internet.
      Vopred dakujem za kazdu odpoved.
      Adam 
    • Od matus_gabris
      Dobrý den
      Chcem sa spýtať či má niekto neake informacie ohladom buducnosti internetu na Slovensku.Realizacia optiky do dedín,zrýchlovanie vdsl,zapojenie vdsl pre všetkych kde nemože byť optika atd.Ak by ste mali odkaz na neaky článok kde sa dočitam všetko o internete,telekome,ako sa realizuje atd všetko proste tak to hodte do komentu.
      Dakujem
    • Od Superv1zor
      Dobrý deň, chcem sa opýtať ako to vyzerá s optickým pripojením pre obec Vinosady. Dostal som v minulosti len info od vášho operátora z linky že je to naplánované ale nič bližšie. Ďakujem za odpoved. A
    • Od drobny.mato
      Dobrý deň. Sledujem reklamy o zrýchlovaní internetu...už pár krát sa u nás v baráku spisoval zoznam zájemcov a ich súhlas so zriadením optiky. Vie mi niekto povedať ako to vyzerá s optikou od Telekomu v Novom Meste nad Váhom?
    • Od Dula2345
      Prosím , kedy bude sprevádzkovaná optika vo Vrábľoch, časť juh ( ulica Okružná, Štúrova, Družstevná ). Bude to v tomto roku - roku 2020 ?
      Ďakujem.