Otázka

• 0

Zakladám tuto tému na diskusiu všetkým ktorí sa zaujímajú o internet poskytovaný cez VDSL, ale aj pre adminov, moderátorov fóra, aby nás informovali aké možné novinky plánuje Telekom implementovať do svojej siete. Mám na mysli už viackrát spomínaný supervektoring 35b, G.INP ....

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

13 odpovedí na túto otázku

• 0

Tiez by ma zaujimalo, ci zdvihnu VDSL k 150-200Mb/s pri dobrych podmienkach.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Mna by skor zaujmalo ci budu riesit latenciu (G.INP, Interleaving), alebo sa s tym na telekom technologiach uz neda nic robit. V CZ na cetine je na VDSL2 linkach ping cca 15 ms a mne sa to drzi na 30 ms. Aj ked pevne verim, ze v roku 2020 uz budem mat optiku

Editoval/-a janyxx

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Mna by skor zaujmalo ci budu riesit latenciu (G.INP, Interleaving), alebo sa s tym na telekom technologiach uz neda nic robit. V CZ na cetine je na VDSL2 linkach ping cca 15 ms a mne sa to drzi na 30 ms. Aj ked pevne verim, ze v roku 2020 uz budem mat optiku

ja mam tiez nastaveny path mode interleaving a ping 15-18 ms ...dost urobi aj to aky mas router

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

pokial je to  vmg 1312 alebo nieco podobne tak sa moc necuduj, ale ping ovplyvnuje aj stav vedenia a utlm linky

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Mne pride ze ich tieto veci nezaujimaju, alebo im nepridu vyhodne z hladiska navratnosti investicie,CZ su nam v tomto na kilometre vzdialeny, a mozno to je preto ze infrastrukturu vlastni cetin, kde im mozno viac zalezi na vystavbe a inovaciach ako tu u nas. Ako priklad uvediem situaciu, ze v 22km vzdialenej dedine od Banskej Bystrice, je optikou potiahnutá celá dedina, a tu u nás čo bývame ešte 2km bližšie mám 30/3 s interleavingom a linkou zarusenou ze az. Neviem kde je problem, ci v nasom starostovi,alebo to ze tam maju manazeri z telekomu postavene domy. Celkovo ked sa na to pozriem tak stred strasne zaostava za zapadom a dokonca aj za vychodom slovenska vo vystavbe optickej siete, do uz sa skor dockame toho starlinku od Muska.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Neviem ci ma supervectoring v slovenskych podmienkach zmysel,  dosah je pomerne kratky,  chapem pouzite v Nemecku, kde su vsetky vedenia robene zemou,  ale u nas davat kazdych 500 metrov predsunuty vdsllam ( ci ako sa to vola) ktory musi byt napojeny na optiku,  pricom aj tak velka cast plnu rychlost nedosiahne,  to uz mozu radsej stlpmi potiahnut optiku az do domu. 

Telekom by sa mal viac zasadit o legistlativne doriesenie optiky prostrednictvom zavesnych vedeni vo vidieckych oblastiach,  myslim ze obyvatelia vidieckych oblasti by uvitali keby v co najkratsom case existujuci metalicky kabel tahany po stlpoch nahradil kabel opticky.  

V budovani optickych sieti nas uz predbehli Madari i  Rumuni. https://www.speedtest.net/global-index  .  Velky rozmach FTTH je u nich aj vdaka tomu  ze umoznuju vo vidieckych oblastiach budovanie optiky zavesnym sposobom (po sltpoch). 

@mira99  optika na vychode SR napreduje hlavnke kvoli energetikom VSD,  buduju FTTH po svojich stĺpoch  (vyuziva to napr. Antik). https://youtu.be/P2ZveY9XsA0?t=467

Preto sa aj  telekom pri FTTH sustreduje na  vychod,  ide hlavne do obci kde VSD planuje budovat optiku alebo uz tam optiku VSD optiku spustili. 

Na strednom Slovensku energetici rozsiahli rozvoj optickych sieti neplanuju  ( ale nebrania sa ked sa s nimi niekto dohodne,  viem o jednej firme na Kysuciach ktora ma potiahnutu optiku v malom pocte kysuckych obci po stlpoch SSE-D).

Na zaver este musim dodat ze podla zdruzenia Wifinarov ALPI su zavesne vedenia FTTH na Slovensku nelegalne a mali by sa cim skor odstranit.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Na zaciatok by stacilo, ak by nezabudli zaktualizovat VDSL profily pre tych, ktori mozu mat 9 Mbit upload s nizsim downloadom ako 90 Mb/s:

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

No to je tak ked od stola nejaky doktor mediciny vedie "Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu" a nema ponatia co je to internet. On len vie ze internet funguje. Nad tym by sa asi viaceri zasmiali https://www.vicepremier.gov.sk/aktuality/informatizacia/do-roku-2020-rychly-internet-v-kazdej-slovenskej-obci/index.html ze k 30 mbps by mal mat kazdy obyvatel (mozno to myslel tak, ze pristup budes mat, ale prid na urad, tam bude internetova kaviaren s 2 PC a tam budes mat 30 mbps).

Ja mam sice 40/4 ale kopec ludi sa tu stazuje ze nedosahuje ani 8/1. Temto nas stat je fakt ubohy a telekomunikacne siete napreduju tak isto ako D1 s KE do BA

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ja idem na 15/1 mbps :D vyssiu rychlost by som len uvital no tie komunisticke kable v zemi maju na to opacny nazor

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

pokial je to  vmg 1312 alebo nieco podobne tak sa moc necuduj, ale ping ovplyvnuje aj stav vedenia a utlm linky

Ano mam VMG 1312, co sa tyka stability, tak je to OK. Vypadky skoro ziadne. Nechal som si monitorovat pingom wan rozhranie od 15 oktobra a dostupnost je 99.9659%

Co je zle na zyxel vmg 1312 ?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ano mam VMG 1312, co sa tyka stability, tak je to OK. Vypadky skoro ziadne. Nechal som si monitorovat pingom wan rozhranie od 15 oktobra a dostupnost je 99.9659%

Co je zle na zyxel vmg 1312 ?

ja ti povedat konkretne neviem lebo som ten router nemal, ale skusenosti inych co som cital na forach hovoria ze to nie je nic moc.. ale s tym musis pocitat ked je to dotovane zariadenie... telekom nebude ponukat ludom drahe ale kvalitne FritzBoxy za par eur mesacne ..aj ked firma ktora distribuuje tieto dsl routre sa ich snazila presvedcit

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ja som s tym modemom spokojny, pouzivam ho cisto iba ako modem bridge a pppoe vytacam na mikrotiku. Som cakatel na optiku, podla lubosa na mojej adrese uz optika mala byt minuleho roku, ale nejak sa to nestihlo a silne pochybujem, ze sa to toho roku stihne. Ak by som mal optiku, tak rad by som presiel na openbsd nad KVM (to je jedno aky doda telekom modem, ale nech to vie bridge), mikrotik ma uz prestal bavit 9_9

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar
  • Podobný obsah

• Od chupsona
      Mám optický internet XL. Kým som mal PC napojený priamo sieťovým káblom na ONT, rýchlosť bola ako má byť, 600mbit. Po tom čo som potreboval vlastný router, zavolal som a prehodili mi nastavenie (inak sa to nedá vraj) a mohol som zapojiť vlastný router (TP link: TL-WR1043ND). Rýchlosť je ale zrazu len cca 270mbit. Router je gigabitovy. Rýchlosť portov som testoval pri prenose súborov medzi dvomi počítačmi v sieti.(išlo to cca 880mbit) Zapojenie je teda: ONT z ktorého mi ide sieťový kábel do routra a odtiaľ ďalším káblom do PC.
      Kým som mal PC napojený káblom priamo do ONT rýchlosť išla v pohode. Viete mi poradiť čo s tým ? Čím to je ? V nastaveniach routru som nenašiel nič čo by malo rýchlosť obmedzovať. Počul som teóriu že telekom znižuje rýchlosť keď chce zákazník svoje vlastné zariadenie...
    • Od julohu
      Dobry den. Chcem sa opytat ze ci po vypovedi sluzieb (internet a pevna linka) mi ostane mailova schranka *@stonline.sk alebo sa zrusi. Popr. ci sa da riesit presmerovanie na inu schranku. 
      Vdaka
    • Od lukkoska
      Zdravím,

Vie mi niekto povedať, prečo Telekom obmedzil Netflix v Samsung Smart TV?
    • Od LTibor01
      Dobŕy deň chceľ by som sa spýtať ako viem otvoriť port na SpeedPort Entri I2 router ? 
    • Od sa.ki
      Zdravím, po zriadení magio internetu mi prišla sms s menom a heslom lenže neviem kam sa mam s týmito údajmi prihlásiť. Meno končí @dslbasic. Nejaké rady? 
      Vopred ďakujem za odpoveď.