Internetové zaostávanie Slovenska

Otázka

  • 1

Všimli ste si,  že Slovenská republika začína v oblasti budovania rýchleho internetu zaostávať za takými štátmi ako Rumunsko alebo susedné Maďarsko ?

Podľa štatistík https://www.speedtest.net/global-index  priemerná rýchlosť internetového pripojenia je  na Slovensku 73,96 Mbps  , 

v susednom Maďarsku je to 130,24 Mbps,   v Rumunsku je to 145,60 Mbps ( najrýchlejšia priemerná rýchlosť v Europe,   štvrtá priečka v celosvetovom porovnaní,  pred Rumunskom sú len ázijské tigre Hong Kong,  Južná Korea a Singapur).   Dôvodom prečo tieto bývalé východoeurópske socialistické štáty dosiahli v ostatných rokoch tak výrazný pokrok je okrem jednoduchého budovania FTTH sietí v panelových sídliskách aj  využívanie existujúcej závesnej infraštruktúry na vidieku ( existujúce stĺpy), vďaka čomu je možné budovať FTTH siete za zlomkovú cenu,  hovorí sa, že ťahanie optiky  zemou trvá  roky ( vo vidieckych oblastiach SR treba počítať s desiatkami rokov,  vo veľkej časti obcí treba počítať že optika nebude nikdy)  a ťahanie optiky vzduchom (po stĺpoch)  trvá mesiace

Editoval/-a antonko123
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

6 odpovedí na túto otázku

  • 0

To je jedno ci po stlpoch alebo v zemi. Idealne je samozrejme v zemi, ale uz ma nebavi po kazdej vacsej burke menit modem.

A co sa tyka rychlosti, tak 74 Mbps je celkom v pohode v ramci obycajnych uzivatelov internetu (tym myslim, trocha youtube , nejake hry online, nejaky dow/up load).

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
  • 0

74 Mbps je slusna rychlost ale väcsina Slovenska ju nedosahuje,  ide len o priemer, kde su zarátané optické prípojky najmä v mestách .   Samozrejme ak je na vyber optika zemou alebo stĺpmi je lepšie ju viesť zemou.   U množstva obcí je ťahanie zemou nereálne,  pre poskytovateľov internetu nerentabilné  a okrem toho je ťahanie zemou náročné na vybavovanie povolení, súhlasov, .... 

Slovensko tak isto ako Madarsko ma velky počet vedení po stlpoch  (  SR má napr. elektrinu po stlpoch ťahanú pre 70% domácností, v ČR je to len okolo 30% , telefonne káble do rodinných domov sú u nás taktiež ťahané väčšinou stĺpmi)  ,  tým som chcel naznačiť, že aj Slovensko môže v FTTH  napredovať tak ako Madarsko,  panelakové byty už sú poťahané  a zostali obce odkázané na pomalšie  technológie.

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
  • 0

Aj toto je celkom zaujímavé, ako rýchlo okolité krajiny utekajú v 5G.... 

https://www.speedtest.net/ookla-5g-map

Rumunsko už má 11 lokalít, komerčne spustených, tu sa testuje ešte len u 4ky v Banskej Bystrice. o Švajčiarsku ani nehovorím.

Darmo, sme ešte aj digitálnym odpadom Európy...

Editoval/-a Marcel

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
  • 0

Vo vacsine dedin boli telekomacke stlpy zrusene a vsetko sa premiestnilo pod zem. Stlpy elektrickeho vedenia vyuzit nemoze a preto im ostava len kopat. Na druhu stranu nejaka dohoda medzi "ZSE" a Telekomom vzniknut mohla a optiku mohli tahat po ich stlpoch. Zevraj sa to v par obciach aj stalo ale neni to nic potvrdene...

@janyxx to ze tu je priemer 74Mbps znamena ze velke mnozstvo uzivatelov nema rychlejsi internet ako 10Mbps co je velka ubohost.

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
  • 0

U nas su telekom. kable tahane stlpmi (Zilinsky kraj) aspon vsekty okolite dediny to tak maju,  zemou ide len optika do ustredne alebo do dalsich obci. 

Po elektrickych stlpoch taha vo velkom optiku VSD na východe SR ( prenajima ju piatim operatorom): https://youtu.be/P2ZveY9XsA0?t=474

Proti optike na stlpoch bojuje zvaz Wifinarov ALPI,  momentalne je na najvyssom sude spor so Slovak Telekomom kde boli na stlpoch v ramci rekonstrukcie osadené optické káble v obci Poproč,  ALPI žiada odstránenie optiky  a konaju aj proti optike na elektrickych stlpoch v obciach na vychode.

Editoval/-a antonko123

Zdieľať tento príspevok


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar