Zo života bez optiky

Otázka

• 0

Zo života bez optiky: V súčasnosti mám internet od telekomu ADSL s rýchlosťou 8Mbitov za sekundu (cena 16€/mesiac). Optické pripojenie za rovnakú cenu je 120Mbitov za sekundu (to je 15x rýchlejšie). Minulý rok Telekom spúšťal výkopové práce u nás na ulici a niekedy začiatkom roku 2019 už sme mali optický kábel rovno pri dome. Odvtedy mi volali minimálne 3 krát kvôli vytvoreniu predbežnej objednávky o novom internete. Od januára sa to posunulo až dodnes, kedy som opäť volal na telekom a pýtal sa, kde je problém, keďže mi internet sľubovali už asi 5 krát od začiatku roka. Minimálne 3 krát so mnou rôzni ľudia z telekomu spravili telefonáty o predbežnej objednávke a až dnes mi oznámili, že optika u nás nebola dobre natiahnutá (túto informáciu podľa všetkého vedia už od augusta) a teda nový dátum zapojenia optiky je koniec Marca 2020. Hlavne, že mi pred troma týždňami opäť potvrdzovali predobjednavku a technika, ktorý príde do konca októbra zapojiť internet. A dnes, keď 3 týždne nikto nevolal a nechodil mi povedia o chybe o ktorej vedia od augusta - hlavne, že so mnou vytvorili milión predobjednávok na optiku. Jednoduchou povedané chaos nad chaos. Toto som jakživ nevidel.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

9 odpovedí na túto otázku

• 3

Ono sa nič nesplnilo na 100%  ale to sa dalo i čakať, veď ani tá diaľnica do Košíc stále nestojí  Niektoré biele miesta zmizli (zaviedli tam VDSL), pribudla optika i v menších mestách a začali sa optikovať dediny,  telekom a antik uz pokryli zopár obcí a pomerne veľa obciach sa už na optike pracuje papierovo (povolenia,  stavebné konania,  ... stačí si dať do google spojenie " obecný úrad FTTH " ale bude ich viac lebo nie kazda obec zverejnuje dokumenty na webe)... a cely proces brzdi aj to, že optika v malých obciach má aj svojho úhlavného nepriateľa - združenie lokálnych wi-fi  poskytovateľov ALPI ktorému sa nepáči optika na už existujúcich stĺpoch a chcú naďalej občanom poskytovať nízkorýchlostný internet cez mikrovlné pripojenie. 

Podla mňa je nereálne aby mala kazda domácnosť do r. 2025 dostupný  100 Mbps cez kábel s možnosťou upgradu na 1 Gbps ,  ale eurofondy sa na to budú čerpať,  šikovný starostovia sa budú snažiť s operátormi dohodnúť aby zaoptikovali práve tu ich obec,  a  tam kde nebudú aktívny starostovia alebo občania tam zostanú v internetovom praveku.  Takže tých obcí bude pribudáť a ľudia to postupne začnú vnímať  a budú môcť argumentovať,  "prečo nemám 100 Mbps internet v Horných Obžerovciach, keď sme v EU a každá domácnosť by mala mat aspoň 100 Mbps  .... a  v susednej menšej obci Dolnej Onej v ktorej bol predtým vždy pomalsi internet  majú už 3 roky dosupné  FTTH  1 Gbps"  ?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

Súhlasím s @antonko123 

Navyše ďalším nepriateľom novej optiky su rozne chodniky/namestia z eurofondov, ktoré su nedotknuteľné a prispati starostovia alebo starostovia "špekulanti" 

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Všetky slovenské domácnosti, či už vidiecke alebo mestské, by mali mať do r. 2025 prístup k internetovému pripojeniu s rýchlosťou zostupného spojenia minimálne 100 Mbps, s možnosťou nadstavby na gigabitovú rýchlosť.

Čiže majú ešte čas. :D

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Všetky slovenské domácnosti, či už vidiecke alebo mestské, by mali mať do r. 2025 prístup k internetovému pripojeniu s rýchlosťou zostupného spojenia minimálne 100 Mbps, s možnosťou nadstavby na gigabitovú rýchlosť.

Čiže majú ešte čas. :D

Citát

V rámci stratégie Európa 2020 stanovila EÚ v roku 2010 tri ciele v oblasti širokého pásma: sprístupniť základné širokopásmové pripojenie všetkým Európanom do roku 2013 (do 30 megabitov za sekundu, Mbps); zabezpečiť, aby do roku 2020 mali všetci Európania prístup k rýchlemu širokopásmovému pripojeniu (nad 30 Mbps); a aby do roku 2020 malo 50% alebo viac európskych domácností ultrarýchle internetové pripojenie (nad 100 Mbps). Na podporu týchto cieľov EÚ zaviedla sériu politických a regulačných opatrení a sprístupnila členským štátom približne 15 mld. EUR na obdobie 2014 – 2020 prostredníctvom rôznych zdrojov a typov financovania, vrátane 5,6 mld. EUR vo forme úverov od Európskej investičnej banky (EIB).

Viac mozes citat tu: https://op.europa.eu/webpub/eca/special-reports/broadband-12-2018/sk/#chapter0

Nesplnili ani jednu vec z daneho nariadenia... uz som sa na to telekom pytal aj skrz mail. Odpoved neprisla. Alebo ked prisiel mail s reakciou tak tam bolo len napisane. Na vasej adrese neplanujeme ziadnu vystavbu alebo rozsirovanie sluzieb.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@antonko123 Ano vychod slovenska sa celkom rozbehol ohladne tohto. Ja davam podnety uz 3 roky a zatial nic. Stale 8/1...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

V susednej obci na moje prekvapenie Telekom buduje optiku a planuje spustenie do konca roka. Myslite ze je sanca ze by sme mohli byt neskor na radare ? Nasa obec ma cca 650-700 obyv. Susedna asi 2x tolko. Videl som v okoli Kosic aj mensie obce s optikou. Vzdialeny sme cca 1,5km po cistej rovine, priamou cestou. Realne naklady dotiahnut to sem nemozu byt uz take velke. Keby tu bolo nieco solidnejsie nepoviem nic, ale od Telekomu tu je akurat len ADSL 4/0.5Mbps a LTE. Vysielac pre LTE signal ma u nas Telekom dokonca priamo v obci (teda nad). Keby ho chceli napojit na optiku zabili by 2 muchy jednou ranou. Podnet cez web som daval a myslim ze nie raz. Realne sme asi jedina obec v okoli kde je maximum 4Mbps po kabli. Kde by sa na to dalo viac zatlacit?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@Edo

U nas je tiež susedná obec že by si kameňom dohodil a my máme už zo 4 roky optiku a oni nemajú. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@EDO  Mozno je problem v tom ze telekom tam nema dotiahnu optiku vobec lebo tam nema dslam (do dslamu musi byt dotiahnuta optika).  

Ale ked su take male rychlosti, ste bielym miestom,   tak aspon vdsl by tam potiahnut mali, ale kedze ste na vychode mozno rovno potiahnu optiku.  Na vychode optika napreduje celkom slusnym tempom okrem telekomu taha optiku i VSE po elektrickych stlpoch (optiku potom prenajimaju mozno niekde i telekomu, celkovo ju prenajimaju piatim operatorom):

Stlpova optika: 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@EDO  Mozno je problem v tom ze telekom tam nema dotiahnu optiku vobec lebo tam nema dslam (do dslamu musi byt dotiahnuta optika). 

Teraz kde TAM myslis ? U nas ci vedlajsia obec ? Nemal ani tam ani tu logicky. DSLAMy tiez nie su, su az v susednej obci susednej obce. Tam je aj VDSL. Tam sme pripojeny aj my s ADSL, preto mam aj ultm linky cez 50dB.

Pytal som sa Telekomu pred 2 mesiacmi, ani VDSL ani optika nebola/neni v plane.

Co sa tyka bieleho miesta, nie som si tym isty. V ziadnom zozname co som kedy videl som nas nevidel. My tu totiz mame Antik Wifi uz roky (30/2Mbps s FUP 30GB/2dni) a potom uz aj LTE od Telekomu. Kabel ale maximum 4Mbps ADSL.

Ohladom VSE. Nie je to ani VSE ale VSDS (Vychodoslovenska distribucna). Viem o tom a zistoval som veci priamo cez Antik a VSDS. Volal som priamo so zastupcom firmy Antik aka je situacia. Zaujimalo ma to pretoze sa medializovali informacie ze chce Antik potiahnut optiku do konca roka 2020 do 40 obci v okoli Kosic. Patral som teda po zozname. Dozvedel som sa len tolko ze ta optika bude prave cez VSDS ked teda bude a ze v najblizsej vlne nie sme. Mozme byt ale v dalsej a to je otazka konca buduceho roka. Viac info by podla vsetkeho malo byt cca v aprili/maji. Kontaktoval som aj toho pana z VSDS co je vo videu. Pisal mi ze zaujem je enormny, ziadny termin mi slubit nevedel a ze ked budu na rade susedne obce tak pojdeme aj my.

Suma sumarum, nieco sa deje v okoli, relativne blizko, ale zatial nic konkretne.

V kazdom pripade ja som uz tak na 90% rozhodnuty po novom roku ist do LTE Telekomu, pokial mi to umoznia, lebo dostupnost zas neukazuje. Antik nech sa nehneva ale za 17,92€ 30/2 Mbps s tym podivnym FUP nechcem. TO uz radsej dam 22€ za 500GB FUP a s lepsimi rychlostami. Cez mobil uz 3 mesiace v rozne casti dni meram rychlost. Mam BTS 350metrov za domom. Zatial som nenameral pod 40Mbps/24Mbps pocas spicky vecer/podvecer.  Maximum je okolo 60/28. Ping mam cez mobil 28-30ms. Prakticky jedina moja starost je stabilita. Ja potrebujem sa aj do prace pripajat, takze nemozem si velmi dovolit experimentovat. Ak by to LTE bolo dobre tak optiku by som ani nepotreboval a ak raz pride tak sa zariadim podla toho. Uz ale nechcem cakat dalsi rok s tym DSL.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz

sidebar