VDSL+telefon a rozvody po dome

Otázka

• 0

Dobrý deň,

riešim takýto problém ako je zobrazený na obrázku. Ide o starší rodinný dom, ktorý má zabudované nejaké telefónne rozvody- 12 žilový kábel. Potrebujem riešiť wifi pripojenie na poschodí domu, kde by som chcel umiestniť druhý router/AP a rozmýšlam nad tp-link Deco M5, ktorý potrebujem pripojiť káblom. Takisto na poschodí má byť možnosť telefónu- pevná linka. A preto, by som sa chcel opýtať, či je  technicky možné použiť ten zabudovaný kábel- nakrimpovať páry toho 12-žilového telekom. kábla (vnútro žíl je medený drôt) tak aby 2/4 páry-RJ45 bola akokeby origo UTP LAN(100/1000mbs) a 1/2 páry-RJ11 origo telefónna linka. Dĺžka kábla je cca 15m. Zaujíma ma, či je to technicky možné, či sa signál vrámci toho kábla nebude nejako rušiť (LAN vs telefón) atd... (nie som elektrikár, ani telecom technik :)

Je možné použiť aj 2 rj11 splittre (1xvstup, 2xvýstup) za sebou na získanie 3 telefónov v domácnosti? Potiahne to elektricky jeden rj11 port na tom ZTE Magio routri?  

magio schema.jpg

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

9 odpovedí na túto otázku

• 0

Zalezi aky dlhy je ten 12 zilovy kabel a ci su jednotlive pary prepletene. Ci ti to pojde zistis jedine ked to skusis. Nebude to idealne riesenie ale  fungovat by to mohlo, len ci to nebude obcas blbnut. Interferencia medzi parmi tam urcite bude ale to je aj v serverovni kde mas X kablov blizko seba. 

Otazka je ci ten kabel mas napevno pod omietkou akebo v husom krku. Ak by ss dal vytiahnut tak by som natiahol radsej novy. 

Splitre som nikdy neriesil tak neviem poradit. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ďakujem za odpoveď. Kábel je zamurovaný v stene, čiže sa nedá nahradiť novým. A podľa všetkého ten telekom. kábel nemá vôbec prepletené páry...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ak tie kable niesu poskodene, malo by to bez problemov fungovat, ale treba vyskusat. To  Deco M5 tam chces pripojit len jednu jednotku - ako AP, ci cele trojca - hlavny router a k tomu dva satelity? Pytam sa preto, lebo pred tyzdnom som takouto mesh sietou riesil jeden vacsi 3 podlazny barak a pokrytie je fakt super. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ten kabel co ide k tebe do domu nie je prepleteny ale klasicky UTP ktory chces tym 12 zilovym nahradit tak ten ma prepletene pary

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

...pripadne skus riesit pevnu linku cez ten zamurovany kabel a LAN k Deco 5 si pories cez powerline adaptery od TP Linku. Samozrejme zalezi v akom stave je elektroinstalacia. Opakovane som tieto adapery pouzil i na 40 rocnych hlinikovych rozvodoch, bez problemov funguju, dokonca i na rozdielnych fazach. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Tataracik: Do domu ide pravdepodobne 3-pár kábel od telekomu. Ten som neriešil, pretože to po novom aj tak musí do routra. Teraz, ako ide pevná linka cez ten router tam mam záujem riešiť staré urobené rozvody v dome, kedže dočasné riešenie- ťahanie kábla po podlahe nevyhovuje. Ten 12- žilový kábel  v dome- neviem, prečo to v minulosti niekto takto riešil- asi videovrátnik/ fax alebo niečo také. Neviem, či ten 12-žil. kábel má prepletené páry, pretože podľa oka to tak nevyzeralo, ale môže byť. Len ešte horšie je to ,že to niekto nedal do husieho krku :( 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Vernis333: Zatiaľ len jednu jednotku Deco M5. Ostatné pribudnú časom, len túto jednu by som chcel riešiť káblom. Powerline je dobrá voľba, ale skôr som chcel využiť tie rozvody, keď sú už tam aj kvôli telefónu. Samozrejme ak to nebude pain in the ass...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Samostatna jednotka je v podstate len predrazena wifina, uplne iny rozmer to dostane ked ich budes mat viac a pokryjes cely barak. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

skus, uvidis, nakrimpovat koncovky na ten 12 zilovy kabel je lacne, takmer zadarmo

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar