Hodina otázok a odpovedí na tému technológie

Otázka

• 1

Ahojte, 

vo štvrtok 3.5.2018 o 15:00 hod. sa na vaše otázky teší Branimír Marić, výkonný riaditeľ technológií a IT.

Porozprávať sa s ním môžete o tom, čo vás zaujíma v oblasti technológií, sietí a IT. Povie vám viac o našej najlepšej sieti. 

Ak nebudete v danom čase môcť, môžte zanechať otázku aj vopred a bude zodpovedaná vo štvrtok.

Tešíme sa.

Ako položiť otázku:

Stačí kliknúť na tlačidlo Odpoveď, napísať, čoby ste o našich technológiách chceli vedieť a kliknúť na Publikovať. Ak ešte nie si zaregistrovaný vo fóre, zaregistrujte sa tu.

hodina otázok.png.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

132 odpovedí na túto otázku

• 0

Moje otazky na zodpovednych:

1.) Kto vybera tie na ho*no koncove zariadenia ako je : Router ADB, ZTE, MagioBoxGO z ciny co vie menej ako to HO*NO, kde signal z wifi routrov ledva prejde za jednu stenu a degrduje vykon prenosu na 10%.

2.) preco uzivatel pri tak nekvalitnych koncovych zariadenia (za ktore musi platit a su na ho*no) si musi kupovat svoje vlastne (len aby mu isiel internet za ktory si plati) ktore mu na ziadost technici mozno premostia,  jednoducho preco uzivatel nemoze rovno pouzit len to svoje zariadenie s tym ze T-COM poskytnutne udaje na nastavenie IPTV (pre Magio TV) ?

3.) preco sa T-Com chvali ze x krat vyhral cenu za najlepsiu siet ked tomu tak nieje ? Nemoze lebo nevie vybrat ani len zariadenie tak ako moze mat dobru siet ? Najslabsi clanok urcuje kvalitu siete a ked je raz koncove zariadenie na ho*no tak uzivatel uvidi len to, ze mu nejde internet tak ako by mal. Teda mozete mat aj 200vidove opticke vlakno o 5000Terabitoch ked uzivatelovi pojde net 10Kbit/s

Pri zmluvnej rychlosti 20MBit pri kazdej navsetve domova nameram 2MBit.... pri volani na support hoc aj o 1dnej rano mi povedia "restartujte koncove zariadenie" ... po 5tich restartoch sa chyti zariadenie na rychlost 20mega a po 5 minutach je to zas na 2-5... huraaaa asi tak aka to vyhra za naj siet :)... Este milujem ked mi povedia ze mam merat cez kabel.. Dodnes mi nik nepovedal ako mam pripojit iphone k routru cez RJ45 (pan snad odpovie) 

Vdaka za vysvetlenie a odpoved na skomne otazky.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň, chcem vás v prvom rade pochváliť za posilnenie siete vo Vyšnej Boci a okolí: neviem či ste zvýšili výkon vykrývača alebo pridali nový, ale signál je rozhodne silnejší.

Teraz otázka: ako je možné, že mi v centre Bratislavy pravidelne vypadáva Telekom signál (zo 4G zrazu na 1 resp. 0 čiarok, čo má za následok prerušenie hovoru)? podobné kolísanie sa mi stáva na rakúskej hranici (tiež to technicky nechápem, ale  beriem), ale v centre mesta je to neprípustné.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň.

mám tu istú otázku, ako viacerý v iných obciach .

kedy budú v našej obci Cífer optické káble,lebo je to tu úplne slabé na internet a TV magio sa dá používať len cez satelit.

Ja by som si za rýchlejší internet priplatil ale rýchlosť sa nedá zvýšiť.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Aké kritéria musí spĺnať     prémiový zákazník Telekomu?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň  chcem sa spýtat prečo v mojej obci kde bívam nemate dostupny pevny magio internet a či neplanujete novu ustredňu na prijem pevneho internetu na mojej adrese kučín 98 psč 09421 zriadenie pevnej liky vasou spoločnostou v nasej obci mame dostupnu pre každeho obyvaťeľa ale pevny internet nemame dostupny od telekomu vôbec.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý den

mám dotaz ohledně požadovaného nastavení u naši firemní linky na Slovensku. Na podpoře telekomu mi bylo sděleno že na naší firemní internetové lince nelze nastavit bridge mode a ani nemůžeme využívat pevnou ip adresu kterou si platíme, nevím už na koho se obrátit aby nám pomohl. U nás v ČR je tato záležitost naprosto triviální a vyřízení s operátorem trvá maximálně 1 telefonát. U vás tento problém řeším měsíc a nikdo není schopen tento problém vyřešit. Ani bridge mode ani vlastní router nemohu použít a ani pevná ip kterou si platíme nelze použít. K čemu nám taková služba tedy je...

Nemáme žádnou možnost se do firmy vzdáleně připojit a dost nám toto komplikuje život....

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň, chcem sa opýtať prečo mi nefungovala sieť v českej republike, bola som tam 26.04.-27.04.2018. Mám mesačný paušál. Nebolo možné telefónovať ani posielať sms. Ďakujem

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň,
KEDY BUDE DOSTUPNÁ OPTIKA AJ V MENŠÍCH OBCIACH? Mne by stačilo, keby ste mi mohli poskytnúť aspoň vyšší balík Magio internetu...je to dosť smutné...
Ďakujem.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň,

rád by som upozornil na zbojnícke správanie sa v tarife staršia Easy Karta, kde platnosť kreditu po nabití sú archaické 3 mesiace a neaktuálne-neprimerané ceny za štandardné služby. A samoobslužné možnosti prispôsobenia-aktualizovania prostredníctvom Môj Telekom sú úplne tragické, takže jej využívanie vôbec nemá zmysel, naopak, je zdrojom problémov, naposledy 3 dňovým odstavením od internetu a nutnosťou zjednať nápravu priamo zaťažovaním vášho technika.

S pozdravom,

Alexander

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Mna by zaujimalo nasledovne.

1. Kedy bude v 4G sieti podpora pre VoLTE na na zariadeniach od Apple iPhone? Predsa len fallback do 3G a neskor uz len do 2G je out of date.

2. Kedy sa zacne s migraciou LTE do 3G frekvencii?

3. Kedy sa planuje zaviest podpora eSIM?

4. Ako je to so zavadzanim optiky vo velkych mestach ale v oblastiach s rodinnymz domami?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň.

Chcem sa opýtať, kedy firma Telekom začne ponúkať dual SIM MT.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

Dobrý deň,

pán riaditeľ mám na Vás 2 technické otázky, dúfam, že sa k nim vyjadríte, pretože mnohých ľudí z oblasti IT, ktorých poznám Vaše vyjadrenia k nim veľmi zaujímajú.
1.  MagioGo podporuje len jediný webový prehliadač - Google Chrome pre Windows a MAC. Vynechám teraz to, že plugin, ktorý používate zakázali používať snáď všetky iné prehliadače pre jeho zastaranosť a bezpečnostné riziká. Avšak ja a mnohí moji známi (a verím, že i mnoho ďalších vašich zákazníkov) používame Linux. Platíme si za službu rovnako ako užívatelia Windows, či MAC. Prečo diskriminujete užívateľov systému Linux prosím? Kedy sa prosím dočkáme verzie funkčnej aj na operačnom systéme Linux - aspoň najrozšírenejšie verzie ako napr. Debian, alebo Ubuntu? Je to pre vašich vývojárov taký zásadný problém? 
2. Už dlho rozprávate o podpore IPv6 vo vašej sieti, dokonca ste ju už aj testovali. Kde nastal problém s uvedením do prevádzky a kedy prosím IPv6 spustíte aspoň v rámci testovania pre širšiu verejnosť?

Vopred vďaka za odpovede.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň,
chcel by som sa informovať na základe Vášho rozhovoru pre živé.sk z 2016 ako ďaleko je Telekom v pripájaní vysielačov na optickú infraštruktúru? Či stále platí ekonomický zmysel
mať pripojených 80-90% vysielačov (v horizonte 3-5 rokov od 2016), koľko percent je už pripojených a či v lokalitách kde je pôjde optické vlákno na trase k vysielaču sa rovno plánuje
výstavba pripojenia rodinných domov na optickú infraštruktúru? 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň,

chcem sa opýtať, kedy Tlekom plánuje spustiť vyššie prenosové rýchlosti pri Mágio internete na VDSL technológii? Všimol som si, že ste v ostatnom období začali budovať tzv. vysunuté MSANy. Veľmi rád by som vedel, koľko takýchto zariadení ste v ostatnom období spustili, a ako reálne prispeli k skvalitneniu vašej siete. Dočkajú sa vyšších prenosových rýchlostí aj zákazníci, ktorý sú vzdialený od MSANu rádovo do 1 km?

Dostal som informáciu, že naša obec Plavecký Štvrtok bude zaoptikovaná, vedeli by ste mi povedať približný termín? 

Za odpoveď ďakujem.

Vladimír

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň.

Prosím o zodpovedanie nasledovného problému.

Mám XXL Magio ADSL2+, linka sa na cca 2,5 km vzdialený DSLAm synchronizuje bez problémov na Downstream Data Rate 16 000 - 16 500 kbps čo stačí na download internetovú rýchlosť 14Mbit/s. Vid priložený printscreen z ADSL Wifi Routera.  Mám svoj, ale aj na Vašom ADB sa tu  popísaný problém  správa tak isto.  Z toho vyplýva že 15Mbit/s ktoré sú uvedené ako MAX download pre XXL ADSL2+ nie je možné  dosiahnuť kvôli synchronizačnej rýchlosti 2,5 km vzdialeného DSLAMu.  Spojenie je perfektne stabilné ľubovolne dlhú dobu. Potiaľto v poriadku,  keď ste zvyšovali rýchlosti v jeseni 2016 tak som to prediskutoval s technickým a obchodným oddelením a platím si XXL lebo14Mbit/s  je  viac ako XL 8Mbit/s.

Teraz prejdime k mojej otázke:

Popíšem správanie sa môjho pripojenia ohľadom rýchlosti, toto všetko samozrejme viete, píšem to preto aby ste videli že sa problematike do určitej potrebnej miery rozumiem, Vysoká škola elektrotechnická, prax v IT ako správca TCT/IP sietí a rôznych operačných systémov.  Je to potrebné uviesť preto aby ste mi neodpovedali spôsobom,  resetnite si router,  meriate rýchlosť cez WiFi alebo cez Ethernet ? a iné odpovede určené pre laikov.

Pri nadviazaní spojenia na internetový server, pokiaľ tento stíha tak rýchlosť okamžite vyskočí na 14Mbis/s čo je super,  lebo html stránky sa načítajú okamžite.  Tiež to spôsobí  rýchly nábeh videí na YouTube,  Netflixe,  HBO.  Problém ale je,  že táto rýchlosť 14Mbit/s zostane 3-5 sekúnd a potom klesne napr. na 8Mbis/s a následne sa stabilizuje na 10Mbit/sec.  Týchto 10 Mbit/sec je stabilných ľubovolne dlhú dobu ak server ne inete stíha, čo je v prípade youtubu alebo Netflixu pravidlo že ich servere stíhajú. Tak isto sa správajú aj peer-to-peer (torrenty) alebo download(priame sťahovanie) pripojenia, t.j. 10Mbit je zaručených a stabilných ľubovolne dlhú dobu. Ak rýchlosť klesne( na stále tom istom TCT/IP otvorenom spojení) pod 10 Mbit/s na pár sekúnd tak následne vyskočí na 14Mbit/s počas tých 3-5 sekúnd, aby sa dosiahla priemerná rýchlosť 10Mbit/s.

Otázka:  Je týchto hore opísaných 10Mbis/s či už priemerných alebo stabilných spôsobených fyzickými parametrami linky (ako keby 14Mbit/s bola schopná prenášať iba tých 3-5 sekúnd napriek tomu že je nasynchronizovaná  na vyše 16000kbits)  alebo je to spôsobené Vaším nastavením niekde na sieťových prvkoch ktoré používate na traffic control?  Čo je viem je,  že podľa programu L, XL, XXL pre daného zákazníka nastavíte na DSLAMe tzv. profil,  ktorý zabezpečí že ADSL linka sa nasynchronizuje na užívateľom zaplatenú rýchlosť. V mojom prípade mám správne nastavený 16Mbit profil ale napriek tomu je stabilná rýchlosť iba 10Mbit/s a to napriek tomu že ADSL2+ linka na tomto 16Mbit profile je perfektne stabilná a vykazuje rádovo iba jednotky CRC chýb.

Uvedenú problematiku som niekoľkokrát konzultoval na poruchovej linke.  Odpovedať mi nevedeli (alebo nemohli(konšpirácia z mojej strany, sorry)).  Keď som otravoval dlhšie,  technik (nie každý) ukončil rozhovor s tým,  že podľa Zmluvných podmienok rýchlosť 10Mbit/s nie je tzv poruchová rýchlosť a ak sa mi to nepáči mám si požiadať o XL program s  8Mbit/s.  To ale nie je riešenie.  Prečo by som bol rád keby som mal tých 14Mbit/s dlhšie ako 3-5 sekúnd je hlavne to,  že som si kúpil Smart televízor a rád by som na ňom pozeral programy v 1080p rozlíšení,  ktoré na 10Mbit/s ide iba na najnovších kodekoch(napr YouTube) Na starších kodekoch je treba tých 14-15 Mbit/s.  Takže vyše roka som to neriešil,  teraz sa pokúšam týmto Vaším diskusným kanálom zistiť či sa dá dosiahnuť aby mi XXL na ADSL2+  išiel rýchlosťou 14Mbit/s namiesto 10 Mbit/s.

Ďakuje za trpezlivosť pri čítaní trochu dlhého popisu môjho problému a primeranú technicky fundovanú odpoveď.  Ak by ste chceli môžete mi odpovedať na jch217@gmail.com, minimálne preto aby som sa následne identifikoval kde sa moje pripojenie nachádza, lebo bez toho mi nebudete vedieť pomôcť ak aj riešenie existuje a ak ma Váš systém neidentifikuje na základe mojej registrácie do služby Môj Telekom.

S pozdravom Jano.

Data_Linky.jpg

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

1. Plánuje sa niečo robiť s FUP obmedzením pri VDSL - zrušiť ho, alebo ho aspoň zvýšiť, hoci podľa mňa je to zbytočné obmedzenie. 
2. Bude sa dať v najbližšej budúcnosti sledovať na VDSL na obidvoch streamoch v HD?
3. Čo plánujete s ADSL? Ponechať ho, zrušiť a kompletne nahradiť VDSL? Kedže do roku 2020 by každá domácnosť mala mať min 30 Mbit/s. 
4. Ako je to s pokrývaním miest optikou (najmä mesto Malacky)? Prečo sa pri rozširovaní FTTH siete, nepokrývajú aj ulice "po ceste" k novej lokalite? Pri pokrývaním ulíc (S. Chalúpku...) nás jednoducho preskočili, hoci záujem tu je a taktiež boli zadávané aj podnety (vid lokalita na obrázku). 

Telekom_Malacky_FTTH.png.e05b3d8fe1753e3c9fa5e85589305f68.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Kedy plánujete vysielať v 4K.Minulý rok na OH ste niečo skušali.Mám televizor 4K a Vdsl internet.Optiku v našom meste nemáme a rýchlosť by mala byť vyššia.Mám 5 zariadeni na wi-fi a router ZTE je s tých slabšich.Výmena za kvalitnejši by určite pomohla.Už mi 3 x menili ZTE ,ale iný od vás Telekomu servisáci neponukajú.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň. 

Ako je mozne spávanie vašich technikov k vašim zákazníkom po nahlásení poruchy internetu zakaznik akurát tak od vášho technika dostal vinadané do telefónu že kto nám to zapájal  že to u nás nemôže ist. Týmto sme. Automaticky zrušili internet u Vás a išli ku konkurencii. Internet sme mali od vás viac ako 5 rokov. Viac ako dva roky VDSL . Ako ako som počul toto je bežne správanie technikov minimálne v našej oblasti z zakaznikom Naďa do telefónu naziape  a ich najlepsie dovetkom buďte radi že Vám to vôbec ide. A keď Vám to nepojde ani nevolajte na technickú podporu. 

Kedy konečne prestane zavádzať zakaznikov s tým že ponúkate optiku do domu keď zo nieje a ide iba o VDSL takze metaliku. Asi nabudúce keď tu bude pobehovať vás geniálne vyškolený predajca mu treba povedat nech ukáže tu optiku kde ju mat natahanu.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Niekoľko rokov som zákazníčkou spoločnosti, kopa ale skutočne kopa peňazí mesačne odchádza k Vám za nasledujúce služby : asi tri mobilné telefóny na ktorých sa nedá dovolať , pretože podľa vašich technikov máme volať len mimo domu a chodiť po uliciach aby sme mali aký taký signál. Milý pán riaditeľ podotýkam, že bývame v bežnom rodinnom dome ako ostatní zákazníci a nie v protijadrovom kryte alebo bunkroch, ak môžu mať signál v mestách tak porosím aj  v dedine. Môže mať signál O2, Orange, Štvorka, Tesco a iné siete ešte aj Funfon tak by mohol mať aj Telekom. Samozrejme ako verná zákazníčka mám aj internet Telekom no myslíte že ide ? Už rok platím za najvyšší balík a rýchlosť mám bežne asi 5 nie tridsať ako platím. Odpaľuje mi doma zariadenia, rozhasujem si IP adresy na domácich zariadeniach, keď sa horko ťažko dovolám do reklamácií na pár minút mi pustia nejakú tú vyššiu rýchlosť potom technici po dvoch dňoch minimálne  prekáblujú stanicu na obecnom úrade lebo nevedia zapojiť káble a celé ešte horšie. Ako môže ísť najrýchlejší internet na predvojnových kábloch päťkrát spojených? A vaši operátori  na telefónnej linke polhodina minimálne  a nič!!!!!!! No a aby nebolo málo mám aj magio televíziu, ktorá pre istotu zamŕza a tá ide cez satelit takže to už nebude s kostolným poriadkom. Budem Vám veľmi povďačná ak do pár dní dostanem odpoveď a nápravu pretože riešenie odísť od Vašej spoločnosti mi už nestačí. Chcem okamžite služby v plnej kvalite aké, za aké platím . Však si takto rušíte zákazníkov najprv pôjdu telefóny celej rodiny a známych potom je na rade zmena operátora internetu pretože na optike ponúkajú 100 MB a servis do par hodín a nakoniec ak budú super prečo im nedať aj TV. Mrzí ma že operátor s ktorým roky žije moja rodina sa takto zopsul a kašle na mňa . Ďakujem s pozdravom asi bývalý zákazník.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň,

Ďakujem za všetky Vaše otázky. Vítam Vás na mojej hodine otázok a odpovedí. Som Vám k dispozícii a odpoviem na všetko na čo budem schopný odpovedať.  

Branimir

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahojte, 

vo štvrtok 3.5.2018 o 15:00 hod. sa na vaše otázky teší Branimír Marić, výkonný riaditeľ technológií a IT.

Porozprávať sa s ním môžete o tom, čo vás zaujíma v oblasti technológií, sietí a IT. Povie vám viac o našej najlepšej sieti. 

Ak nebudete v danom čase môcť, môžte zanechať otázku aj vopred a bude zodpovedaná vo štvrtok.

Tešíme sa.

Ako položiť otázku:

Stačí kliknúť na tlačidlo Odpoveď, napísať, čoby ste o našich technológiách chceli vedieť a kliknúť na Publikovať. Ak ešte nie si zaregistrovaný vo fóre, zaregistrujte sa tu.

hodina otázok.png.

Dobrý deň,chcem sa opýtať kedy približne bude dostupná služba VoLTE a VoWiFi pre Apple iPhone.

Ďakujem sa odpoveď 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

Ahoj @Marcel ,

Vďaka za tvoju otázku. Investujeme do siete hlavne tam, kde vidíme zvyšujúcu sa prevádzku and kde vidíme vyšší počet mobilných telefónov a modemom vyšších kategórie používať vyššie rýchlosti (150 Mbps + , Carrier aggregation, UL 64QAM a pod.). Navyše sme v tomto roku spustili:  Nitra (z 75/225 na 300Mbps), Stupava (225Mbps), Šamorín (225Mbps), Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Kramáre, Trnávka, Rača, Vajnory, Karlova Ves (375Mbps). V Prešove plánuje tento rok taktiež navýšiť kapacitu siete na 300Mbps.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @spelec67,

ďakujem za tvoju otázku. Zdá sa že ide o chybu daného kusu set-top-boxu, avšak bez detailov sa k tomu dá len ťažko vyjadriť.  Najlepšie by bolo ak by si mi mohol poslať ID kontraktu alebo identifikátor magio-boxu na branimir.maric at telekom.sk a situáciu dám preveriť a problém vyriešiť.

Bežne sa podobné situácie dajú vyriešiť cez náš technický helpdesk (0800 123 777), alebo po novom aj cez facebook

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Cez akeho tranzitneho partnera poskytujete zakaznikom sluzby spolocnosti Google? lebo dlhodobo su sluzby pomalsie

preco nie ste na Google pripojeny v peeringovom uzle nix.sk? ved je tam dostupny

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar