Hodina otázok a odpovedí na tému technológie

Otázka

• 1

Ahojte, 

vo štvrtok 3.5.2018 o 15:00 hod. sa na vaše otázky teší Branimír Marić, výkonný riaditeľ technológií a IT.

Porozprávať sa s ním môžete o tom, čo vás zaujíma v oblasti technológií, sietí a IT. Povie vám viac o našej najlepšej sieti. 

Ak nebudete v danom čase môcť, môžte zanechať otázku aj vopred a bude zodpovedaná vo štvrtok.

Tešíme sa.

Ako položiť otázku:

Stačí kliknúť na tlačidlo Odpoveď, napísať, čoby ste o našich technológiách chceli vedieť a kliknúť na Publikovať. Ak ešte nie si zaregistrovaný vo fóre, zaregistrujte sa tu.

hodina otázok.png.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

132 odpovedí na túto otázku

• 0

Ahoj @rainbow2,

ďakuje za tvoju otázku. 5G k nám príde v nasledujúcich 2-3 rokoch, avšak neočákávaj v začiatkoch niečo prevratné. 5G je evolúciou 4G a v prvých 7 - 10 rokoch bude silne kooexistovať s 4G. Pomôže nám rozšíriť sieť pre špeciálne účely (industriálne použitie, autonómne vozidlá, masívne nasadenie IoT a pod.) a taktiež rozšíriť kapacitu siete v miestach kde sa bude nachádzať veľký počet zákazníkov. Mnoho fukcionalít 5G je časťou LTE-Advanced štandardu, ktorý ma už  Slovak Telekom nasadený (napríklad LTE-CA, UL 64QAM, DL 256 QAM a pod.). 

Jedna z dôležitých technológií pre 5G je technológia nazývaná massive MIMO, kde ide o nový revolučný dizajn antény, ktorá má namiesto 2 alebo 4 anténnych elementov 64 alebo 128. Toto umožní dosahovať rýchlosti až na úrovni 10 Gbps v milimetrovom pásme. Táto technológia je súčasťou aj 4G štandardu a momentálne ju testujeme.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @Skanto1,

vďaka za tvoju otázku. Pokiaľ viem, tak registrácia set-top-boxu je nevyhnutná iba raz a to pri inštalácii. Ak máš problém s kontinuálnou registráciou set-top-boxu, prosím kontaktuj technický helpdesk.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @mapotn,

ďakujem za tvoj podnet. Zatiaľ sa zdá, že zdroj SD, HD a SAT programov, hoci ide o jednu stanicu je odlišný a teda o ňom rozhoduje vlastník práv (teda či zahŕńa teletext alebo nie). Každopádne na základe tvojho podnetu túto situáciu preveríme a vrátime sa na Forum s odpoveďou. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @maros.faba

ďakujem za tvoj podnet. Poďľa mojich informácií by Galaxy S8 VoLTE v našej sieti podporovať mal. Mohlo by ísť o problém konkrétneho zariadenia, prosím konktaktuj náš technický helpdesk.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Plánuje Telekom dotiahnuť optickú sieť aj k rodinným domom ? Mohli by ste na webe zverejniť predpoklady pre Magio TV v prípade že by zákazník chcel vlastné koncové zariadenie. Bude možné oddeliť pevnú linku od internetu a televízie ako pri VDSL alebo optickej sieti ? Tak aby nešla cez modem / router (koncové zariadenie).

Ahoj @GIGN1987,

1. Áno, optickú sieť rozširujeme v oblastiach s rodinnými domami, vlastne v posledných pár rokoch sme sa v prvom rade zameriavali na tieto oblasti

2. Žiaľ, nemôžeme verejne zdieľať konfiguráciu Magio Tv koncových zariadení, pretože chceme zaručovať čo najväčšiu kvalitu služby a vzdialené riešenie porúch. Toto nie je možné s koncovými zariadeniami tretích strán. Určite vieš, že Tv a video sú veľmi citlivé na kvalitu infraštruktúry operátora, domácej siete a koncových zariadení. Sme schopní monitorovať našu infraštruktúru, avšak pre najlepší používateľský zážitok musíme byť schopní monitorovať a konfigurovať koncové zariadenia.

3. Nie som si úplne istý, či som pochopil tvoju otázku, avšak je možné separovať pevnú linku od Internetu, samozrejme preferujeme zapojenie pevnej linky (telefónu) do routera, keďže v tomto prípade je kvalita služby vyššia.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @LubaLuca

ďakujem za tvoju otázku. Je mi to lúto, ale žial v tejto oblasti aktuálne rozširovanie pokrytia neplánujeme.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @tyler91,

vďaka za tvoju otázku. Určite to dáva zmysel, hlavne je ak zákazník pripojený cez kvalitné VDSL s rýchlosťami od 30 do 80 Mbps. Momentálne túto funcionalitu testujeme.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @SilviaSadilova,

vďaka za tvoju otázku. Aby som ti mohol odpovedať na tvoju otázku, musím zájsť do histórie budovania fixných metalických sietí. Metalická sieť Slovak Telekomu bola stavaná po dobu posledných 100 rokov, bola obnovovaná niekoľkokrát, avšak sieť, ktorú momentálne prevádzkujeme je v priemere 30 rokov stará. Dôvod, prečo je táto sieť tak stará, nie je to, že Slovak Telekom prestal do metalickej siete investovať, ale fakt, že sieť je extrémne ťažké rozširovať a renovovať. Nejde až tak o množstvo peňazí, ktoré je Slovak Telekom ochotný investovať, ale skôr o množstvo stavebných povolení, ktoré sa nám podarí vybaviť, ochotu obcí a spoločenstiev vlastníkov povoliť výkopové a konštrukčné práce a taktiež o kapacity výstavby na slovenskom trhu. Toto je žial bežná situácia vo väčšine krajín Európy. Treba  taktiež myslieť na to, že existujúca metalická sieť pôvodne nemala slúžiť na nič iné, len na jednoduchú telefonickú službu.  Len pre porovnanie, Slovak Telekom momentálne prevádzkuje 140 000 km metalickej siete, výmena celej siete by trvala minimálne 20 - 30 rokov pri momentálnej situácii na trhu. Posledné 4 roky Slovak Telekom investoval viac ako 280M EUR do siete, z ktorého približne polovica bola smerovaná do fixnej siete. Takže aby som to zhrnul, áno modernizujeme (optická a metalická sieť), avšak nevieme sa dostať na všetky miesta naraz.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @molnar_tibor,
vďaka za tvoju zaujímavú otázku. Osobne verím, že Slovak Telekom a Slovensko všeobecne majú výbornú pozíciu v porovnaní s ostatnými štátmi Európy. Na základe informácii z FTTH Councilu, čo je organizácia, ktorá sleduje rozvoj optických sietí, Slovensko sa považuje za štát s rozvinutou optickou infraštruktúrou. Osobne by som bol extrémne rád, keby do roku 2020 Slovak Telekom prispiel k naplneniu digitálnej agendy EU 2020 a teda pokryť viac ako 1,5 M domácností s rýchlosťami vyššími ako 30 Mbps. Dúfam,  že budeme mať podporu našich zákazníkov a slovenských inštitúcií pri napĺňaní tejto agendy. Ako som už spomínal, nejde len o naše finančné zdroje, ale taktiež aj o povolenia na budovanie siete a podobne. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @skocis1

vďaka za tvoju otázku. Prosím napíš mi mail na branimir.maric at telekom.sk s detailami tvojho pripadu a tvoj podnet preveríme.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @erik200444,

ďakujem za tvoju otázku, žial momentálne túto možnosť neponúkame, pretože veríme, že naša ADSL/VDSL/optická sieť je najlepší možný spôsob, akým ponúknuť zákazníkom v domácnostiach širokopásmový internet a televíziu.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @samkin,

ďakujem za tvoju otázku. Toto sa zdá ako individuálny problém, prosím ťa, zavolaj na náš technologický helpdesk (0800 123 777), kde ti s problémom určite poradia. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @Safex,
vďaka za tvoju otázku. Rád by som sa podelil s tebou a ostatnými používateľmi Telekom fóra o môj názor na tému neobmedzených dát. Čo je často prehliadané v kontexte témy neobmedzených mobilných dát je, že neobmedzené dáta vyžadujú o veľa viac investícií do mobilných sietí, ako je tomu teraz. Pri nejakej výške investícii do siete sa dostanete do bodu, kedy od zákazníkov budete nútení pýtať cenu za služby, ktorú by už neboli ochotní zaplatiť. Následne sa stáva potom, že operátori začnú služby nejakým, či už evidentným alebo skrytým spôsobom  limitovať (napríklad zníženie rýchlosti pri prekročenej hranici prenesených dát, deprioritizácia a pod. ). Viem, že moja odpoveď asi nie je tá, ktorú si čakal. Avšak snažím sa jednoducho povedať, že problém zavedenia nelimitovaných dát je problém návratnosti investícii. Existujú operátori, ktorí použili neobmedzené dáta, ako spôsob získavania zákazníkov. Avšak čo sa následne stáva, po 2-3 rokoch, je že takýto operátori týchto zákazníkov následne migrujú do limitovaných propozícií, poprípade začnú zavádzať rôzne limitácie služby. Verím, že ak sa chceme postupne dostať k neobmedzeným dátam, musíme znížiť objem vyžadovaných investícií (zníženie ceny hardvéru, ceny energií, ceny spektra, prenájmov, vyššie optické pokrytie základňových staníc, atď.) a taktiež porozumieť tomu, že cena takejto služby bude vyššia. Ako zákazníci chápeme, že ak spotrebujeme viac elektriny, vody, plynu, tak zaplatíme viac. Podobnú analógiu môžeme použiť s mobilnými sieťami. Dôvodom nie je snaha operátora získať čo najviac peňazí, ale to, že náklady na výrobu danej služby by boli vyššie a treba ich pokryť. Viem že mobilná sieť môže vyzerať veľmi virtuálne, až étericky, ale investície do nej sú veľmi reálne.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @Juraj0506

vďaka za otázku. Na podobnú tému som odpovedal v predchádzajúcej odpovedi, avšak veľmi správne si poznamenal, že ide (aj) o pokrytie a kvalitu siete. To samozrejme vyžaduje investície, ako som spomenul v predchádzajúcej odpovedi.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @Erik701,

ďakujem za otázku. 4K vysielanie sme spustili napríklad cez applikáciu počas Olympiády v Rio De Janeiro. Momentálne pracujeme na 4K podpore televíznej platformy.  Otázkou je však ponuka 4K obsahu.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @muxik1,

ďakujem za otázku.

Osobne by ma zaujímalo: otázka 1: či a kedy sa plánuje zvýšenie mesačného Fup na vdsl sieti. 300GB mi príde málo. Zvažujem služby typu netflix s 4k a 300GB je žalostne málo na mesiac. Otázka 2: zvažuje sa zvýšenie bitrate pri hd tv na vdsl sieti? Súčasný stav je žalostný na 55palcovej TV. Na malej  TV je to ešte ok, ale v dnešnej dobe keď je 55palc TV už skoro štandard je to tragédia pozerať to vaše MAGIO. 

Vďaka 

1.  Skúsim začať otázkou. 9_9 Stalo sa tie niekedy, že by si bol obmedzený VDSL FUPom? 

2. Ďakujem za spätnú väzbu, pokiaľ viem, používame najlepšie kodeky a bitrate pre našu televíziu. Riešením pre teba by mohlo byť 4K, čo bude vyžadovať nový set-top-box a taktiež 4K obsah, ale verím že ťa v tomto ohľade v budúcnosti potešíme 9_9

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @Mitthys

Vďaka za odpoveď. Túto informáciu v diskusii na zive.sk sme si všimli, avšak je to nepresná informácia. Pokiaľ je používateľ pripojený do LTE siete a surfuje (prenáša dátá), dá sa mu stále dovolať. Pri prichádzajucom hovore, mobil dostane tzv. paging od siete a následne hovor prijme cez VoLTE alebo cez 2G/3G pomocou technológie CSFB (Circuit Switched FallBack).

Čo sa týka národného roamingu s O2 a Orange, momentálne ho neplánujeme.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @petermalik,

ďakujem za tvoje otázky,

1.) Kto vybera tie na ho*no koncove zariadenia ako je : Router ADB, ZTE, MagioBoxGO z ciny co vie menej ako to HO*NO, kde signal z wifi routrov ledva prejde za jednu stenu a degrduje vykon prenosu na 10%.

Ďakujem za tvoju spätnú väzbu, jednoznačne poznám ľudí, ktorí tieto zariadenia vyberajú a túto spätnú väzbu im odovzdám. Čo však môžem potvrdiť, že sa snažíme vybrať a otestovať všetky koncové zariadenia a služby, avšak, ver či nie, toto je jeden z najkomplikovanejších procesov u telekomunikačného operátora. Dneštné koncové zariadenia sa stali veľmi komplexnými vďaka množstvu služieb, ktoré od nich požadujeme. Napríklad 5 rokov dozadu, koncové zariadenia (routery) bežne obsluhovali pár pripojených koncových zariadení, dnes to môže byť až niekoľko desiatok zariadení (mobilné telefóny, senzory, tablety, počítače, NAS úložiská a pod.). je jasné, že výkon a funkcionality staré 5 rokov, nie sú dostatočné pre dnešok. Preto kontinuálne pracujeme s výrobcami koncových zariadení na vylepšeniach.

Citát

2.) preco uzivatel pri tak nekvalitnych koncovych zariadenia (za ktore musi platit a su na ho*no) si musi kupovat svoje vlastne (len aby mu isiel internet za ktory si plati) ktore mu na ziadost technici mozno premostia,  jednoducho preco uzivatel nemoze rovno pouzit len to svoje zariadenie s tym ze T-COM poskytnutne udaje na nastavenie IPTV (pre Magio TV) ?

Ako som odpovedal už v predchádzajucom poste. Zariadenia tretích strán nepodporujeme, keďže si myslíme, že manažované koncové zariadenia nám umožňuje doručiť čo najlepšiu kvalitu služby a rýchle vyriešenie sťažností zákazníka.

Citát

3.) preco sa T-Com chvali ze x krat vyhral cenu za najlepsiu siet ked tomu tak nieje ? Nemoze lebo nevie vybrat ani len zariadenie tak ako moze mat dobru siet ? Najslabsi clanok urcuje kvalitu siete a ked je raz koncove zariadenie na ho*no tak uzivatel uvidi len to, ze mu nejde internet tak ako by mal. Teda mozete mat aj 200vidove opticke vlakno o 5000Terabitoch ked uzivatelovi pojde net 10Kbit/s

Je pravda, že sme boli ocenení ako najlepšia sieť 5-krát po sebe, avšak jednalo sa o mobilnú sieť. 

Citát

Pri zmluvnej rychlosti 20MBit pri kazdej navsetve domova nameram 2MBit.... pri volani na support hoc aj o 1dnej rano mi povedia "restartujte koncove zariadenie" ... po 5tich restartoch sa chyti zariadenie na rychlost 20mega a po 5 minutach je to zas na 2-5... huraaaa asi tak aka to vyhra za naj siet :)... Este milujem ked mi povedia ze mam merat cez kabel.. Dodnes mi nik nepovedal ako mam pripojit iphone k routru cez RJ45 (pan snad odpovie) 

Vdaka za vysvetlenie a odpoved na skomne otazky.

Zdá sa, že problém bude v konkrétnom koncovom zariadení, alebo našej prístupovej sieti. Každopádne, prosím kontaktujte náš helpdesk 0800 123 777 a pošlite mi mail na branimir.maric at telekom.sk  s deailami a pozriem sa na tento problém osobne.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobrý deň,
chcel by som sa informovať na základe Vášho rozhovoru pre živé.sk z 2016 ako ďaleko je Telekom v pripájaní vysielačov na optickú infraštruktúru? Či stále platí ekonomický zmysel
mať pripojených 80-90% vysielačov (v horizonte 3-5 rokov od 2016), koľko percent je už pripojených a či v lokalitách kde je pôjde optické vlákno na trase k vysielaču sa rovno plánuje
výstavba pripojenia rodinných domov na optickú infraštruktúru? 

Ahoj @velky_pan_danny ,

absolútne dáva zmysel pripájať vysielače optickým pripojením. Avšak je pravda, že momentálne sme nedosiahli na úrovne ktoré spomíinaš, avšak kontinuálne na tom pracujeme a dúfam že do roku 2020 sa tam dostaneme. Optické pripojenie vysielačov bude kľučové pre 5G a vysoké rýchlosti, ktoré prinesie

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ďakujem všetkým za otázky a spätnú väzbu, ktorá nám pomáha posúvať sa dopredu v kvalite a službách. Hodinu otázok sme natiahli až na takmer štyri hodiny, no napriek tomu nebolo v mojich silách odpovedať na všetky podnety. Na ostatné otázky odpoviem v priebehu ďalších dní.

Teším sa na ďalšiu diskusiu s vami, dúfam že bude minimálne rovnako plodná a otvorená ako dnes.

Branimir.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @filipec12,

1. Mna by zaujimalo ake ma Telekom plany s technologiou ADSL, ci ju postupne chce vymenit vsade za VDSL. pripadne optiku, alebo mensie obce budu dalej len na ADSL. Pytam sa preto lebo do 2020 ma mat kazda domacnost aspon 30 Mbit.

Slovak Telekom tvrdo pracuje na upgradoch svojej fixnej infraštruktúry. Momentálne máme viac ako 1,1M domácností pokrytých fixnou sieťou s rýchlosťami viac ako 30 Mbps. Spomedzi týchto 1,1M domácností, môže takmer 0,5M domácností dosiahnuť rýchlosť 1Gbps - teda sú pokryté optikou. Takže aby som to zhrnul, robíme práve to, na čo sa pýtaš - rozvíjame sieť, aby sme ponúkli zákazníkom čo najlepšie zákaznícku skúsenosť. Verím, že v ďalších 3-5 rokov, bude technológia ADSL nahradená technológiomi VDSL, VDSL vectoringom a supervectoringom a taktiež optikou do bytu/domu (FTTH).

Citát

2.   V akom horizonte planuje Telekom spustit komercnu prevadzku 5G siete ?

Na túto otázku som odpovedal už v predchádzajúcej odpovedi.

Citát

3. Podla akych kriterii sa rozhoduje v akej lokalite pride k zmodernizovaniu resp. vybudovaniu novej infrastruktury  ? Konkretne myslim zoznam planovaneho pokrytia optika, VDSL.

Okrem monetárnych kritérií, ako je napríklad potenciálny počet zákazníkov v danej lokalite a pod. sa taktiež rozhodujeme na základe predpokladanej doby výstavby v oblasti z hľadiska povolení a pod. Naozaj záleží, ako veľmi spolupracujúce sú lokálne orgány, keďže táto časť výstavbového procesu je tá časovo najnáročnejšia.

Citát

4. Zacal uz Telekom s pilotnym testovanim  rychlosti  do 250 Mbit/s cez metalicke vedenia ? Ake su realne vysledky ?

Ak som dobre pochopil, tak sa pýtaš na technológiu VDSL supervectoring. Zatiaľ ju žiaľ testujeme iba v laboratóriu, kde simulujeme reálne podmienky v sieti Slovak Telekomu. Našim technikom sa podarilo dosiahnuť  rýchlosti okolo 200 Mbps vo vzdialenostiach 300 - 400 metrov od ústredne. Výhody vectoringu a supervectoring nie sú však iba v rýchlosti sťahovania dát, ale aj v odosielaní dát, kde sme namerali rýchlosti 20 - 50 Mbps pri vzdialenostiach do 750m od ústredne.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @igorxxx
Ďakujem za tvoju otázku. Používame viacero tranzitných a peeringových partnerov, aby sme zaistili, že naši zákazníci budú mať čo najlepšiu kvalitu Internetu - či už sa jedná o lokálne služby (vnútri NIXu) alebo globálnych hráčov. Ak chceš zistiť, akých tranzitných partnerov používame v danom čase, kedže toto sa v čase mení, odporúčam použiť jeden z lookingGlass serverov, napríklad traceroute.org. Čo sa týka Google, sme priamo pripojený do Google Cache, čo umožňuje zákazníkom Slovak Telekom využívať služby Google rýchlejšie.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @vierasmalova

Ďakujem za tvoj úprimný podnet. Ak som správne pochopil, máš problém s našou mobilnou a taktiež fixnou sieťou. Je pre mňa naozaj ťažké sa k tomu vyjadriť, bez konkrétnych detailov. Ak by to bolo možné, chcel by som ťa poprosiť, aby si mi zaslala detaily na branimir.maric at telekom.sk a ja situáciu preverím.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @Lukas120

ďakujem za tvoj podnet. Mrzí ma, že toto bola tvoja skúsenosť s našimi technikmi. Trávime veľa času a zdrojov na tréningy a prípravu našich technikov nielen čo sa týka odbornej prípravy, ale taktiež komunikačných schopností. Taktiež veľa pracujeme na tom, aby technici, ktorých používame od našich partnerov dosahovali vysoké odborné a komunikačné štandardy. Môžem povedať, že spätná vazba, ktorú dostávame na našich technikov je navyššia spomedzi ostatných kanálov vo firme. Verím a dúfam, že toto bola len neštastná udalosť. Avšak veľmi by mi pomohlo, ak by si mi vedel poslať viac detailov o tejto udalosti na branimir.maric at telekom.sk, aby som sa na to vedel osobne pozrieť.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar