Buducnost DSL

Otázka

• 0

Ja sa zrejme toho VDSL nikdy nedockam.. Aj ked ho tu v obci maju na vedlajsej ulici a v bytovkach maju aj optiku.. Chapem, ze je to mozno nerentabilne..

Teraz je tu vsak konkurencia vo forme Pevneho LTE od Orangu..

Nezvazuje teda Telekom zareagovat a poskytnut to, co poskytuje napr. A1 v rakusku, ci Telekom v nemecku? Tam kde nie je dostatocne DSL ponuka hybrid DSL + LTE.

Celkom si viem predstavit Magio XL ADSL 30/3, kde by 15/1 slo cez DSL a doplnalo to 15/2 cez LTE, samozrejme DSL prioritne, ako to funguje aj v spominanych krajnach.. (Magenta L v nemecku je dokonca hybrid 100/40, ale o tom mozme len snivat..)

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

9 odpovedí na túto otázku

• 0

Osobne si myslim ze pojdu cestou VDSL  dediny a optika mesta mestske casti. Uz teraz je v niektorych vacsich dedinach optika. Podla mojho nazoru budu ADSL vsade postupne vypinat a budu ho nahradadzat VDSL optikou a mozno 5G sietou

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@filipec12

Nepojdu. Ako vravim, aj u nas v obci je aj optika aj VDSL, ale dalej sa nerozsiruje. VDSL ma dosah tych 800m. Za tym uz je len ADSL. Myslis, ze sa telekomu oplati koli par domom, kde VDSL nedociahne instalovat dalsi MSAN? Neoplati..

Ked som zacal riesit stavbu domu, podarilo sa mi dokopat cez milion telefonatov ku technikovi a ten tvrdil, ze na ulici bude VDSL, ze urcite tam bude aspon L.
Ked som dostaval a zacal som riesit pripojenie (mal som zakopany kabel a aj chranicku pre optiku od domu az ku stlpu telekomu), tak mi zahlasili, ze VDSL nieje, ze len ADSL. Ok teda, tak ze chcem ADSL XL, vtedy 10/1. Podpisal som zmluvu, dosiel tam technik (bez oznamenia vopred, nebol som na mieste) a len cez telefon zadelil, ze tam moze dat len ADSL L a ze to teda rusi.. Tak som sa rozculil, ze som marketakovi vynadal do telefonu ze co za ... firmu to je, tak poslal ineho technika, ten sa ohlasil vopred kedy pride. Dosli nakoniec dvaja a ze v pohode ADSL XL. A ze nemusim stresovat, ze do konca viazanosti sa to tu urcite doriesi, ze bud bude VDSL alebo bude optika.. Ok teda.. Medzicasom sa zrychlilo a uz nemozem mat ani plne ADSL XL. Za par mesiacov mi viazanost konci a nic sa nezmenilo. Absolutne. Opakovanie od zavedenia davam podnety na zlepsenie a vzdy odpovedia identickym textom "najblizsie 3 mesiace sa nic neplanuje, poziadavku evidujeme". Medzicasom som mal vypadok, prerusil sa kabel niekde na stlpe. Technika co to dosiel opravit som sa pytal, ze kedy sa tu bude daco riesit. On sa na mna pozrel ponad okuliare ze "tu? tu sa nebude riesit uz nic, obec je hotova". O to viac ma irituje, ked mi pravidelne raz za 3 mesiace vola marketing telekomu, ci nechcem magio cez kabel. Akurat sa vzdy rozculim, ze cez aky kabel mi chcu ponuknut to magio..

Nic no, frustracia len stupa a stupa..

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

neviem ako  rozmyslaju ci ked pokryju jednu ulicu z piatich v dedine si povedia VDSL tu je a tym to pre nich hasne. Ale kazopadne do roku 2020 musia nieco vymysliet aj v oblastiach kde je len ADSL . Vyzaduje to europska komisia ze kazda domacnost ma dosahovat v roku 2020 rychlost minimalne 30 Mbit. Vcera som cital ze Telekom kupil blok v pasme 3,6 - 3,8 Ghz. Mozno to spustia aj cez 4G ale kazdopadne to musia mat dobre otestovane aka bude stabilita pripojenia ked bude v spicke na sieti viac zakaznikov.

Moja situacia je optimistickejsia v pripade zriadenia VDSL v nasej obci. Momentalne mam 15/1 ADSL , no realne ide 13 - 15,7 Mbit v zavislosti ci mame pustene magio alebo nie. takze sa nemozem stazovat, zatial to staci celkom. Nejaku rezervu na pripadne zrychlenie o 2 -2.5 Mbit tam este mam. Ale z oddelenia kde riesia prave toto pokrytie mi odpisali ze aj nasa obec sa planuje pokryt VDSL kom. Optimisticke je obdobie roku 2018, tak uvidime. Vyhoda je ta ze v dedine mame iba jednu ulicu dlhsiu takze realna sanca ze by som mohol dosahovat aj 80 - 100 Mbit.

Editoval/-a filipec12

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

No v našom okresnom meste býva známy. Začali kopať optiku, porobili to na okraji mesta, potom ešte z druhej strany mesta a sľúbili mu (technici), že jeho dom príde na rad do pol roka. Už je tomu rok a optika sa už dobudovala. On je akurát medzi centrom a okrajom mesta, takže nemá ani VDSL ani optiku a najvyššie ADSL mu ani nemôžu dať, lebo mu to ledva ťahá na tom strednom ADSL 15/1. Dosť ho to rozčuľovalo a nakoniec si dal pevné LTE od Swanu a teraz je vysmiaty ako lečo. Má 25/2 a je maximálne spokojný. Chcel som tým povedať toľko, že technici nasľubujú, ale buď nevedia, aké sú reálne plány (sľubovali pokryt celé mesto a pokryli 2 okrajové časti) alebo sa zmenili plány a zbytočne sľúbili, keď Telekom má zákazníkov na háku.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ono to nie je jednoduche pri budovani siete. Vybavovacky povoleni pre rozkopavku to zaberie asi najviac casu. Preto Telekom nechce prezradzat kolko domacnosti planuje pokryt, lebo napr. povie ze 20 000 a v skutocnosti to je len polovica.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Buducnosť  DSL pri  ich technikoch je  jedine  to iste   ze nieje nic  iste  lebo  ti  zrusia aj  to  co ti  3 roky  fungovalo.  3 roky  VDSL L  bez  vačších problémov  vzdy islo tak 23Mbit. Posledne  messiace plan palka 30Mbit   v auguste výpadok a  potom  ich   genialny technim ze  viacv  ako  8  Mbit vam to nepojde. Este do telefonu po cleoveku huci  ze  kto vam  to zapajal.   NO  asi  sme  si  te  isli  do  tej ustredne  zapojiť  sami . Ako  ich technici  su jednoducho experti. A  ked  to pride  clovek riesit na predajnu  tak  este predajca   povie ,,Ze to  bol  tej najlepsi riesiť''(  najhorsi co  u nas maju)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

budúcnosť DSL, to je dobrá otázka počas hodiny otázok. Rozšírenie VDSL 80/8 cez MSAN bude rozumnejšie ako kombinovať s LTE.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ale co som pozeral lokality ktore maju byt pokryte FTTH/VDSL tak Telekom veru maka,snazi sa pokryt co najviac

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

teraz bude hodina otazok ked ju spominate, sice ta otazka sa tam nehodi, ale ja by som sa opytal aj tak 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar