Vplyv Burst Trafficu na DSL linky.

Otázka

• 0

Zdravim.

Ako som spominal v inom topicu, transfery prichádzajúce z Internetu do môjho routra majú často "burst" charakter. V praxi to znamená že všetky sieťové segmenty sa hlavne v začiatku dátového prenosu pokúsia preniesť veľké množstvo dát.

Krátke info tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Burst_transmission
https://www.juniper.net/documentation/en_US/junos12.3/topics/concept/policer-mx-m120-m320-burstsize-determining.html

Ako príklad si vezmime ADSL linku, ktorej reálny dátový prenos je do 4 Mbit. Pri burst trafficu dôjde k stavu pri ktorom sa cez linku krátkodobo prenesie aj viac ako 6mbit , a po pár sekundách sa komunikácia ustáli na nižšej hodnote. Pri bežnom browsovaní sa to prejaví tak že webová stránka sa načíta rýchlejšie a zbytok času je linka volná. Bohužiaľ tento prístup má niekoľko vedľajších efektov ktoré môžu (ale nemusia) ovplyvňovať zákazníkov telekomu.

1. Nestabilná linka
Burst traffic v tomto prípade nieje príčinou problému, ale spúšťačom. Pri prenose väčšieho množstva dát cez DSL sa zvyšuje aj riziko chyby.  Počas Burst trafficu dôjde k nadkritickému množstvu CRC chýb (poškodené pakety) a linka sa kvôli tomu vyresetuje. Všestky aktuálne prebiehajúce pripojenia (video hovory, hlasová komunikácia, počítačové hry) sa prerušia.

Trvalou opravou by v tomto prípade bola hlbšia diagnostika ADSL linky a úpravy v sile signálu, avšak nie vo všetkých príapdoch je to možné vzhľadom na použitú technológiu..

Obmedzenie burst trafficu však zamedzí problému na linke v tom prejaviť sa.

2. Problém kapacity, a pomalšia odpoveď.
Hlavne DSL linky nižších prenosových kapacít môžu v dnešnej dobe prenášať primálo dát v pomere kinternetu. Burst traffic môže krátkodobo zahltiť linku, čo sa prejaví dlhšou dobou reakcie.

Znova môže dôjsť k ovplyvneniu aplikácií ktoré vyžadujú real-time komunikáciu. V tomto prípade formou sekania ale komunikácia sa nepreruší.

Oproti predchádzajúcemu prípadu je rozdiel jedine v tom že komunikácia medzi routrom a centrálou sa nepreruší, avšak na strane centrály sa vytvorí pomerne dlhá "queue" dát ktorých prenos cez linku zaberie pomerne dlhý čas, vzhľadom na obmedzené kapacity DSL liniek. Pokiaľ sa doba odozvy z Internetu dostane nad 150 milisekund, pokles kvality v real-time  komunikácii začne byť  znateľný. Nad 3 sekundy až po straty paketu (router = centrála) môžu začať zlyhávať aplikácie pracujúce real time.

Niektoré DSL routre ktoré detekujú či linka funguje môžu po sérii neúspečných diagnostík (ping na google, prípadne komunikácia s DNS servrom) vyhlásiť linku za nefunkčnú a zložia, ale to je v tomto prípade až tretí jav v poradí.

Kvôli charakteru DSL komunikácie by som odporučil nastaviť burst traffic na nižšie hodnoty, prípadne nepoužívať ho u pomalších ADSL liniek. Najnáchylnejšia technológia k výpadkom v bode 1 sa z mojej skúsenosti zdá byť ADSL2+.  Pri ADSL2 dochádza skôr k druhému problému. Optická technológia týmito problémami nebude trpieť, pri VDSL linke môžem len odhadovať.

Musím ešte podotknúť že posledný týždeň sa problém s burst trafficom prejavuje výrazne menej ak vôbec.

Pri správnom aplikovaní by sa mala znížiť chybovosť  a krátkodobé výpadky linky..

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

2 odpovede na túto otázku

• 0

precital som si to cele, no nejako som nepostrehol otazku :) ak chces ale riesit nieco taketo tak s tym sa obrat skor na techgroup@telekom.sk

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ani nie otázka, skôr feedback

Na Techgroup sa asi obrátim, ale zo zbežného čítania fóra, skúseností iných uživateľov a vlastných skúseností  myslím že nejaké takéto zhrnutie by pomohlo pochopiť technicky zdatnejšej časti zákazníkov niečo o problematike.

Niečo som sa dovzdelal o tom ako DSL linky fungujú (ATM, PPPoE, PPPoA, fyzická linka), znalosti aplikoval na zlepšenie kvality pripojenia a na konci som našiel ako posledný problém (nie na mojej strane) Burst traffic.

Velmi v stručnosti ATM štandard je navrhnutý na real-time komunikáciu z dôrazom na prenos hlasu v digitalizovanej forme. Tomu zodpovedá aj protokol ktorý dáta prenáša v 48 bytových celloch a povolený burst tomu veľmi nepomáha.

Bohužial ako konfigurovať DSLAM alebo iné parametre networku neviem.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar