Zrýchľujeme... alebo skôr spomaľujeme

Otázka

• 0

Zdravím,

na úvod sa ospravedlňujem za dlhší príspevok, no potreboval som sa rozpísať.

Ako mnohých iných, aj mňa sa dotklo zrýchľovanie internetu, ktoré prebieha momentálne po celom Slovensku. Ako som sa dočítal tu na fóre, ale aj na iných weboch, veľa ľudí si toto zrýchlenie pochvaľuje a majú naozaj rýchlejší internet. Bohužiaľ, objavili sa aj prípady, kedy niektorým zákazníkom bol internet spomalený, napriek tomu, že "zrýchľujeme Magio Internet".

Bývam v Myjave, bohužiaľ na okraji mesta, takže som v roku 2016 bohužiaľ odkázaný na super rýchly DSL internet. V septembri som čítal článok o tom, ako Telekom masívne buduje pri zákazníkoch tzv. MSANy, čo sú "miniústredne", vďaka ktorým môžu poskytnúť lepší a rýchlejší internet. Kde takéto vecičky budujú ale netuším. Ale keď už mám ten DSL internet, čo ma môže "tešiť" je to, že môžem mať XL službu, takže donedávna 10/1. Jedna poznámka: DSL internet bol za posledné roky myslím dvakrát zrýchlený, v oboch prípadoch som vždy mal najvyššie možné rýchlosti.

Po novom je táto XL služba zrýchlená na 15/1. Už som sa teda tešil, že aj keď mám v roku 2016 biedny internet v okresnom meste s ešte biednejším uploadom, dostanem aspoň navýšený download. Keďže mi ale nikto nevedel povedať, kedy zrýchlenie v mojom meste prebehne, sem-tam som si robil speedtesty, nech teda sám zistím, kedy internet skutočne zrýchlili, lebo voľným okom som žiadne zrýchlenie nepostrehol. Výsledky boli na moje prekvapenie divné, keďže download som mával takmer vždy tesne pod 10 Mb/s. Merania z posledných dní však vždy ukazovali download na hranici 8-8,5 Mb/s. Dnes mi to ale nedalo, tak som napísal na FB stránku Telekomu a dozvedel som sa, že zrýchlenie v mojom meste už prebehlo.

V skutočnosti však u mňa podľa meraní prebehlo spomalenie. Spomalenie som zaznamenal aj sám, či už pri pozeraní HD videí, HD streamov alebo sťahovaní samotnom. Volal som teda na 0800 123 777, pani mi skontrolovala nastavenie linky, hodnoty mám aj podľa routru nastavené na 15/1, pani mi reštartovala port na linke a spravil som znova test. Výsledok ten istý - pred reštartovaním download 8,4 Mb/s, po reštartovaní 8,2 Mb/s. Môj problém odovzdala technikom, ktorý ma budú do 3 dní kontaktovať, takže som zvedavý, ako sa to vyrieši.

Tento príspevok však nie je primárne o tom, aby som sa "pochválil". Som nespokojný s tým, ako u mňa prebehlo "zrýchlenie", keďže som prakticky zo služby XL 15/1 spadol na službu L 8/1 bez toho, aby som s tým súhlasil a bez toho, aby ma niekto o tom informoval. Rýchlosti, ktoré som nameral sú toho dôkazom. Dokonca pri zadaní mojej adresy na stránkach Telekomu mi ukazuje možnosť mať XL internet s rýchlosťami 15/1 a nie max. službu L s rýchlosťami 8/1. Čo ma tiež hnevá je to, že takých ako ja je mnoho. Veľa ľuďom bol internet "zrýchlený" spomalením a títo nespokojní zákazníci svoje skúsenosti tlmočili aj na tomto fóre.

Hlavne som ale nespokojný s tým, akým štýlom a akou rýchlosťou pokrýva Telekom mestá rýchlejším internetom. Kto nebýva v centre alebo v nejakom paneláku, kde je takmer vždy dostupná optika alebo aspoň rýchly VDSL net, tak má jednoducho smolu a zostáva mu iba pomalý DSL. V roku 2016. V čase, kedy operátori zarábajú milióny eur a majú na to, aby kvalitne a rýchlo zlepšovali pokrytie.

Niekoľkokrát som zadával podnet na zlepšenie pokrytia v mieste, kde bývam. Raz mi prišla odpoveď, že mnou uvedená ulica nie je v plánoch na pokrytie, ale v budúcnosti sa tam možno objaví, iné ulice sú dôležitejšie. Ostatné podnety boli bez odpovede, snáď ich zaregistrovali aspoň. Pri tom bývam v mieste, kde je veľa rodinných domov a nové sa stavajú, takže aj do budúcna je tu možnosť získať nových zákazníkov. Ťažko ich však Telekom získa, ak tu nebude mať dostatočné pokrytie a kvalitnú sieť, ktorá všetkých ľudí bez problémov zvládne.

Pre mudrlantov, ktorí by mali pripomienky typu "zmeň providera, nemusíš byť v Telekome", tak odpoveď je, že nemám na výber. To, čo ponúka Telekom na mojej adrese je to "najlepšie", čo môžem mať. Ak tu aj nejaký alternatívny provider ponúka svoje služby, ide cez vybudovanú sieť Telekomu.

Počkám teraz, čo sa udeje a ako vyriešia tento môj problém. Nemám však z toho dobrý pocit a všetko nasvedčuje tomu, že iní zákazníci získali rýchlejší internet na úkor mňa a možno iných ľudí, ktorí sa nachádzame na konci pokrytia. Lebo ak na mape "za mnou" nikto nemá služby od Telekomu (mapa pokrytia), samotné pokrytie na tomto mieste končí. Takže získať môžu iba tí, ktorí sú na trase predo mnou.

Na záver ešte prikladám údaje z routru, aby ste mali prehľad o nastavení linky.

Upload: 1148000
Download: 16312000
SNR Margin: 9 (pred upravením linky som mal myslím hodnotu 12, teraz 9, stále by tu však mal byť priestor na zrýchlenie)
Loop Att.: 17 (od ústredne Telekomu som vzdialený cca 1000-1200m).

odpoveď sa páči : 2 osobám

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

9 odpovedí na túto otázku

• 0

Zdieľam tvoj názor, u mňa nedošlo ale k spomaleniu(mám XL) - lebo nedošlo ani k posunu linky nahor, zostal som na tom čo som mal (profil 15/1 - reálne 10/1) s odôvodnením, že by to negatívne neovplyvnilo mňa ale ľudí "za mnou" na kábli, pretože parametre linky sú viac ako v pohode. Vzdialenosť ~ 950m. SNR aj Att mám +- 13.

Uznať musím, že mi odpísali 2x z technického, senior technici a vysvetlili detailne, že to proste nejde, skúšali to ako ovplyvní zmena u mňa zvyšok ľudí ale nemôžu zvýšiť profil mne a odstrihnúť tým ďalších 10. Z hľadiska obchodného pochopiteľné.

Podnet na rozšírenie msan a VDSL2 :) už ma prestalo baviť to zadávať, dva krát mi odpísali, že neplánujú vôbec. Posledné dva razy už ani odpoveď.

Rovnako Telekom je pre mňa najlepšia možnosť, lokálny "wifi šmejdi" sa jednak k rýchlostiam a nehovoriac o stabilite večer nepriblížia ani na 100 km.

Dúfam, že raz príde rad aj na našu dedinu s VDSL2, ako človekovi pracujúcemu v IT by sa mi to pripojenie napr. 80/8 naozaj šiklo, a máme rok 2016 mimochodom 21 storočie.

Pokiaľ si padol na L program, požaduj finančnú kompenzáciu, s rýchlosťou už asi nič neurobia.

Editoval eM Kei
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Aby som doplnil môj pôvodný príspevok. Na ďalší deň (streda) mi volal technik, že kontroloval linku a nie je tam žiadny technický problém. Požiadal ma o vykonanie speedtestu, download mi nameralo 9,2 Mb/s, upload 0,93 Mb/s a ping 25. Povedal mi, že tieto hodnoty sú pri XL variante v rámci normy, teda tých 5-6 Mb/s môže byť rozdiel oproti plnej rýchlosti. Tých 15 Mb/s nie je garantovaná rýchlosť, ale iba maximum, ktoré zákazník môže dosiahnuť. Musí to tak byť aj kvôli ostatným zákazníkom v okolí, aby aj oni mohli mať nejakú rozumnú rýchlosť, vďaka ktorej sa dá internet používať. Takže je to super, mám XL variantu za neviem koľko eur, ale v skutočnosti rýchlosť dosahuje maximum L varianty. 

Neviem, či na mojej linke trochu "povolil ventil" alebo som takúto rýchlosť nameral iba vďaka tomu, že bolo 11 hodín a sieť tak bola menej zaťažená. 

S tým súvisí aj problém, ktorý má viacero ľudí, ako som si všimol. Problém sa týka využívania internetu vo večerných hodinách. Včera večer som vyskúšal zmerať rýchlosť . Download bol pod 9 Mb/s a ping až 115. Takže logicky večer je veľa ľudí doma z práce, zo školy, takže aj sieť je viac vyťažená. 

Nie som odborník na tieto veci, ale ak prebehlo zrýchľovanie internetu, úpravy liniek, aby zákazníci dosahovali vyššie rýchlosti a veľa ľuďom sa v konečnom dôsledku zhoršila kvalita pripojenia, tak mi z toho vychádza, že sieť Telekomu to zjavne nezvláda a kvôli biednemu pokrytiu na to veľa zákazníkov doplatilo na úkor iných, ktorí sú bližšie k ústredni alebo majú kvalitnejšie vybudovanú linku. 

Šťastní majú teda rýchlejší net a tí, ktorí sú na trase ZA týmito šťastnejšími majú jednoducho smolu, už sa im neujde.

Neviem, čo sa dá ešte robiť. Možno sa všetci nespokojní zákazníci môžu hromadne sťažovať, ale keď si uvedomím, že Telekom je na tom biedne s pokrytím a pokrývaním, vyriešia to takým spôsobom, že znížia program na menší a problém bude pre nich vyriešený. Rýchlejšie a lacnejšie riešenie. Pre Telekom. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ja mám presne taký istý problém mám XL balíček no rýchlosť 9,4/0,95. Dnes som volal a technik povedel že aby som do konca tohoto mesiaca počkal že možno sa to

upraví, ak nie tak môžem žiadať o nižší (L) balík a to bude ešte pomalší ako doteraz mám, čiže 8/1

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ja mám tiež taký istý problém VDSL L kde má byt 30/3 ja mám 14/0,75 a to sme zakaznici už vise 20 rokov a novím dajú hneď.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Vidim to tak, ze toto je asi posledne zrychlenie ruzovych. Osobne som zazil len prechod z 2mbit/s pri turbo 2 ( terajsie magio L ) na 5mbit/s. Vtedy sa to zaobislo bez problemov a bolo to par rokov dozadu. Teraz, ked clovek caka, ze do toho nejak zainvestuju a uzivatelia su ovela narocnejsi na data, tak oni im naserviruju este spomalenie. Pri dalsom zrychleni im asi chcipne cela siet :D

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

CAvte  u nas ten isty   problem  namiesto  zrýchlenia   spomalenie mali sme VDSL  L.   Neviete    poradiť   nejakú  alternatívu   je u nás  dostupné  Wimax - Slovanet, LTE- Swan,  a  další  dvaja  wifi  poskytovateľia.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

u mna to iste ... ja som najdalen od ustredne a z 2M magio L spadlo dole na 1M magio L za tu istu cenu ... telekom good job!!!!!dufam ze budete este raz zrychlovat internet aby som mal 500Kb. 

odpoveď sa páči : 2 osobám

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

U mňa presne tak isto, po údajnom zrýchlení spomalenie. Čo sa dá s tým robiť?

Editoval Ivanhoe1967

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

U mňa presne tak isto, po údajnom zrýchlení spomalenie. Čo sa dá s tým robiť?

sťažovať sa

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.