kable na optiku

Otázka

• 0

Dobry den, chcem si dat zriadit optiku a zaujmalo by ma ci technik musi vymenit ethernetovy kabel ktory vedie ot ONT za novy alebo sa moze pouzit ten co tam uz mam ? Teraz mam ADSL. Ten kabel mam pod keramickou dlazbou a rozkopavka dlazby neprichadza do uvahy. dakujem za odpoved.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

12 odpovedí na túto otázku

• 0

no ja som zistil ze potrebujs minimalne kabel kategorie 6 teda cat6. nam ked robil technik teraz optiku natahal vsade kable cat5e co je bohuzial iba rychlost do 100mb/s ale zasa tie kable su zamyslane na televizor. takze ak chces optiku rychlejsiu ako 100mb/s tak urcite potrebujes cat6 . teraz riesim ten isty problem :) mame objednany 300mb/s  a cez ten kabel cat5e mi da iba maximalne 100mb/s. takze chcem vyskusat kupit cat6 ci to pojde.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Cat5e samozrejme zvlada glan 1000Base-T, chyba bude niekde inde.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Dobry den, chcem si dat zriadit optiku a zaujmalo by ma ci technik musi vymenit ethernetovy kabel ktory vedie ot ONT za novy alebo sa moze pouzit ten co tam uz mam ? Teraz mam ADSL. Ten kabel mam pod keramickou dlazbou a rozkopavka dlazby neprichadza do uvahy. dakujem za odpoved.

A aký máte kábel pod tou dlažbou? Ako píše @mafiaa mal by vám v pohode stačiť cat5e tento údaj býva napísaný na kábli. pípadne Vám stačí zistiť, či má 8 vodičov zapojených v konektore. V tom prípade bude aspoň cat5e. navyše by som vám do budúcna odporučil zážiť použitie husieho krku v prípade že niekde zabudovávate kábel. 

@Blooondiiie ak na cat5e nedosahujete gigabit problém by som hľadal niekde inde.  switch/pc/kábel. 

Ešte dodám pikošku ktorú som nedávno zažil:
posledne som bol privolaný k známemu, ktorý kúpil drahý kábel "Cat6A" v N.A.Y. elektro na odporúčanie predajcu. Odstrihol z neho koncovku lebo ho ťahal niekde poza lišty a zavolal ma nakrimpovať  nový konektor. Na moje zistenie kábel nepoužíval štandardnú farebnú schému, páry boli sotva prepletené, (čo je dôsť dôležité) a namiesto medených vodičov tam boli hliníkové. tak som mu povedal že ho dobre osr...klamali. A ešte mu k tomu predali 100 megabitový switch :D

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@Tataracik skôr @Blooondiiie on ani neskúšal či mu ten cat5e dosahuje plnú rýchlosť 300Mb/s internetu. On písal, že zistil si, že cat5e dá max. rýchlosť iba 100Mb/s, nemá otestované či mu ten cat5e kábel dá plnú rýchlosť 300Mb/s. A osobne si myslím, že by tu rýchlosť mal dať, lebo napríklad čo som skúšal, kábel čo je dodávaný k ONT od Telekomu, tak ten je určite cat5e a s tým káblom som v poriadku dosahoval cez 300Mb/s.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@Samer303 Nie ja som to skusal s tym kablom ktorí dodava telekom, čo je cat5e ale dosiahol som maximalne 100ms/s, tak som chodil po internete a raz povedali ide raz nejde z toho som ususdil, že teda asi je treba cat6 ale ked ste sem jednoznacne napisali ze staci cat5 alebo cat5e tak som kupil ten s tym teda ze bude chyba inde ale cuduj sa svetu dneska uz to ide normalne ..:).. 300mbs ..:) neviem ci to trvalo kym sa ta rychlost aktivuje alebo to trebalo dat do iného portu. ale ide to takze pardon :) a dakujem za rady .:)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

cat5  je len na 100Mbps
cat5e je na 1Gbps - (v súčasnosti úplne postačuje) - tento rok boll prijatý štandard, ktorý sľubuje 2,5Gbps prípadne 5Gbps v optimálnych podmienkach aj na tejto kategórii (https://en.wikipedia.org/wiki/2.5GBASE-T_and_5GBASE-T)
cat6 by mohla zvládnuť aj 10Gbps na kratšie vzdialenosti (doma používam práve túto categóriu nakoľko je len o trochu drahšia oproti cat5e)
cat6A zvláda 10Gbps - (drahý, aktuálne neodporúčam na domáce použitie)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

a do kolkych metrov kablu  je garantovana jeho rychlost..? len tak pre zvedavost..?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

A aký máte kábel pod tou dlažbou? Ako píše @mafiaa mal by vám v pohode stačiť cat5e tento údaj býva napísaný na kábli. pípadne Vám stačí zistiť, či má 8 vodičov zapojených v konektore. V tom prípade bude aspoň cat5e. navyše by som vám do budúcna odporučil zážiť použitie husieho krku v prípade že niekde zabudovávate kábel. 

@Blooondiiie ak na cat5e nedosahujete gigabit problém by som hľadal niekde inde.  switch/pc/kábel. 

Ešte dodám pikošku ktorú som nedávno zažil:
posledne som bol privolaný k známemu, ktorý kúpil drahý kábel "Cat6A" v N.A.Y. elektro na odporúčanie predajcu. Odstrihol z neho koncovku lebo ho ťahal niekde poza lišty a zavolal ma nakrimpovať  nový konektor. Na moje zistenie kábel nepoužíval štandardnú farebnú schému, páry boli sotva prepletené, (čo je dôsť dôležité) a namiesto medených vodičov tam boli hliníkové. tak som mu povedal že ho dobre osr...klamali. A ešte mu k tomu predali 100 megabitový switch :D

sused :D  to v Lc nejaký odborníci v NAY :D    a inak 8 káblikov pospájaných a ide to aj 330Mb/s...   Blooondiie: mne to ide na cca 70 metroch v pohode... 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ten kabel je cat 5...takze asi to bude musiet vymenit...uvidim. ok. Vdaka za odpovede.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@Blooondiiie do cca 100m .. závisí od toho ale v akom prostredí a či je tienený. Do 85m by nemal byť problém aj ak je netienený a ide vedľa elektrických (alebo iných netienených dátových) kábloch.. ďalej ako na tieto vzdialenosti treba repeater alebo switch (pretože nedochádza len k poklesu rýchlosti ale aj k stratám dát). Ak na cat5e nemáš plnú rýchlosť a si si istý že chyba je na 100% v kábli, pravdepodobne sú niektoré žily prerušené (ale ak dosahuješ 100 mb/s tak to musia byť minimálne tri chybné) .. stretol som sa už ale aj s tým, že bol cat5e kábel ale len so štyrmi žilami.. na plnú rýchlosť a normálny chod treba všetkých 8 žíl. Taktiež som sa stretol s tým, že na môj cat6 kábel dal jeden pánko cat5e konektory a keď som to šiel reklamovať, tak ma presviedčal že konektory nie sú kategorizované a že je jedno aké tam dá.. našťastie sa to vyriešilo tak, že mi pán dal nový cat6 kábel so správnymi konektormi a starý kábel mi nechal, takže spokojnosť :)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@andyandy754 to kupoval v nay v BA :D ale odborníci sa najdú aj v LC. Hlavne problém vidéím v tom, že taký šmejd tam vôbec predávajú. Na príklade mojej skúsenosti som chcel ukázať,, že občas je riešenie problému "ide mi to pomaly" dosť zapeklitá vec :D takéto lacné káble sa vo veľkom kupujú z číny cez ebay, aliexpress... ale nespĺňajú požiadavky kategórie ktorú sľubujú. niektorí miestni obchodníci (ale teraz vidím, že aj reťazce) to potom ľuďom predávajú za drahé peniaze :/

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar