Frustracia z pristupu Telekomu

Otázka

• 0

Ked som pred rokmi zacinal so stavbou rodinneho domu, tak som sa vopred snazil zistit, aka je dostupnost DSL v danej lokalite - bratislavsky kraj.
Samozrejme, nieco take ako dostupnost bez zmluvy neexistuje. Ale nakoniec sa mi podarilo ziskat cez znamost kontakt na jedneho z technickeho odelenia pre danu oblast.
Velmi som s potesil, ked mi povedal, ze dana lokalita (presne ulica a aj miesto) bude v case ked to budem riesit naostro v pokryti VDSL.
Bohuzial, aktualne tam uz ani jeden z kontaktov nepracuje.

Ubehol nejaky cas, dom uz stal a zacal som riesit pripojenie. Boli s nim starosti, trvalo to mesiace, ale nakoniec sa to podarilo.
Ake vsak bolo moje prekvapenie, ked instalacny technik zahlasil (bez toho aby nieco tahal), ze tu mi mozu dat len ADSL a to dokonca len L.
Poslal som ho do **piip** a zacal riesit staznost, ze co to ma znamenat. Z dnesneho pohladu sa zachovali super a poslali ineho technika.
Ten neriesil, natiahol kabelaz a pustili mi ADSL XL, ale ze do tejto ulice ide stara kabelaz a na VDSL mozem zabudnut.
Odvtedy som uz 2x pisal do telekomu, ci a kedy sa bude doriesovat tato ulica. Vzdy negativna odpoved - dalsi rozvoj sa neplanuje.
Mapka s novymi lokalitami to definitivne potvrdzuje, ziaden dalsi rozvoj nie je planovany.

Preco? Na to musim opisat situaciu v nasej obci. V obci je, ako som pisal, zavedene VDSL. Dostupnost je vsak len na hlavnej ulici, jednej bocnej a na dvoch novych uliciach. Predpokladam, ze ustredna bola ucelovo umiestnena tak, aby dosiahla prave na novo budovane ulice. Ja som vsak staval do starsej zastavby. Fyzicky je ulicna vzdialenost od ustredne ani nie 700m, priama vzdialenost je podstatne blizsia. Tak podstatne, ze vzdialenost mojho domu, ktory ma ledva ADSL XL, je od domu, ktory moze mat VDSL XL asi 20 metrov.
Aby toho nebolo malo. V obci nieje len VDSL. V obci mame aj opticky internet od telekomu. Ano presne tak. Do jednej vybranej bytovky vytiahli optiku. Ako sa vravi, jedna pani povedala, ze v danej bytovke byva pribuzny niekoho doleziteho, takze sa nehladelo na naklady a optika sa tam zaviedla.

Aky je vysledok? Obec ma papierovo VDSL. Obec ma papierovo dokonca aj opticky internet. To znamena, ze obec je pre alternativnych operatorov nezaujimava - nebudu riskovat ziadne kopanie optiky. A telekom? Ich vobec nezaujima, ako su tu ludia na ulici nahnevany, dalsi rozvoj sa neplanuje. Je im uplne jedno, ze sa tu v 50 metrovom okruhu nachadzaju 4 novostavby s mladymi rodinami (zaujem o VDSL jednoznacny, s internetom od wifi alternativca prevlada nespokojnost - caste vypadky, adsl je pre nich nedostatocne), 1 rozostavany a o par metrov dalej dalsia planovana stavba.. Pritom by hadam stacilo len zrekonstruovat tu kabelaz..

A s ohladom na parametre linky mna stale nahlodava obava, ci nakoniec aj mne nezrusia zmluvu, pretoze po zrychlovani to uz ani to ADSL XL neutiahne..

Clovek cita bombasitcke clanky, ako dokazal telekom pretlacit cez VDSL 150MBit/s, ako je VDSL a Opticky internet dostupny statisicom ludi, ako sa strasne vela investuje do rozsirovania infrastruktury a odvazne tvrdenie neviemktoreho to riaditela, ze stazuju sa len ludia byvajuci 4km od ustredne..

Co robit? Komu napisat? Pristup telekomu nas defacto odrezal od rychleho internetu. Telekom zaujem nema a pre ich aktivity ani alternativa zaujem nema (teda okrem toho wifi, ktore je rychlostne aj cenovo na tom horsie nez VDSL a to nevravim o stabilite - vyuzivaju situaciu)..

telekom.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

4 odpovede na túto otázku

• 0

Takto nejako podobne frustrovane nebudeš sám... Ale obchod je o zisku, pri čo najmenších nákladoch. Platíš platíš, nemáš inú možnosť. Ja tiež zadávam žiadosti na rozšírenie aspoň VDSL ale ak to sami nebudú chcieť je to len strata času z mojej strany :-). Aj tak za tie peniaze tak stabilný internet po novom 15mbit by mi z lokálnych wifi garážistov nikto nedal a ak áno tak za 40€. Nie len o internete je život... A ak je v dome vedľa VDSL XL plať to ty alebo napoly a dotiahni si utpčko k sebe od suseda. A problém solved.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Su to presne tie stare kable, ako som pisal, a ako povedal technik, cely ten problem je v starych kabloch, ktore telekom nehodla vymenit.. Technologia tam je a problem su len tie kable. Ved 20 eur platim tak ci tak, nulova motivacia a papierovo tu je aj VDSL aj Optika, obec bola modernizovana, takze nezajem..

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

A ked sa pozeram na tie parametre ADSL tak funkcnost tvojej linky je uz teraz na hrane. Utlm linky mas  uz vyssie cislo co znamena ze linka ma mensiu priepustnost a SNR margin na down mas 6.1 dB (telekom ma nastavenu minimalnu hodnotu 6 db) takze hej tebe uz ani zrychlovat nebudu lebo by ti padala linka a nezosynchronizoval sa router s ustrednou. Pricin moze byt viac, nevkalitne kable, vzajomne rusenie liniek, elektormagneticke rusenie atd.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

pokial si do 700 m od ustredne tak by si mal byt v pokryti VDSL a zriadit sluzbu na tvoju aj opakovanu ziadost by nemal byt problem, ked ako pises o 20 m dalej ma dom VDSL XL, otazne je to ci je v ustredni  este  nejaka volna kapacita.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar