Ako je tahany VDSL

Otázka

• 0

Zdravim na mojej adrese je dostupny VDSL baliku L 20/2 rychlost a potrebujem vediet ako je tahany lebo dom je rozdeleny na dve casti a my sme v hornej casti tak potrebujem vediet ako to je

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

11 odpovedí na túto otázku

• 0

@@Romanis kabel je tahany 2 sposobmi: 

- vzduchom z telegrafickeho stlpu, ktory je na ulici, natiahne sa kabel a ten ide bud stenou, oknom, strechou

- druha moznost je zemou, a tam sa inak ako cez stenu nedostanes, vacsinou je ale predpripravena chranicka a priechodka do domu

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Zdravim na mojej adrese je dostupny VDSL baliku L 20/2 rychlost a potrebujem vediet ako je tahany lebo dom je rozdeleny na dve casti a my sme v hornej casti tak potrebujem vediet ako to je

Lepsie povedane potrebujem len zistit ako by to bolo keby chcem vdsl

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

v tom pripade ti technik zriadi pripojku - je to zadarmo

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ale ako ? Bude sa muset meco kopat na kabel do zeme a potom vyvrtat dieru do domu ci odkial bude tahany ten kabel?

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

zavisi od technika, a od toho aka situacia je u teba 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @Romanis,

odpoveď od @bu2ckland som označil ako riešenie. Môže tak pomôcť aj ostatným s rovnakou otázkou ako si mal Ty. 

V budúcnosti tak môžeš pokojne spraviť aj Ty, ak Ti niektorá z odpovedí pomôže :) 

Prajem pekný deň,

Matej

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Na 99% si myslim ze ak je tam VDSL tak je tam niekde pobliz spatny dreveny stlp pripevneny na betonovom podstavci.  Z ktoreho su krizom krazom do domov natahane cierne hrube kable. Staci sa pozriet na ulici. Obcas sa da na tych stlpoch najst aj logo firmy.  Ak mate na ulici takyto stlp tak to funguje tak ze pride technik a z tohoto stlpa natiahne kabel a pripevni niekde o roh domu a natiahne do domu podla toho ako sa dohodnete. Mne nedavno tahali optiku zo stlpa a vyvrtal deru do podkrovia z kade som mal pripraveny husi krk na miesto kde som chcel mat router.  Ak nemate takuto pripravu kludne stiahnu tie droty po stene a prevrtaju okno alebo stenu podla toho ako sa dohodnete. Ten kabel sa musi nejak dostat dnu to je cele. Ci to ide zemou alebo stlpom to zalezi od toho ako to vo vasej lokalite je riesene. Moze vam tu niekto z nas povedat ze zo stlpa ale to by bolo vestenie z gule. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Kopať určite nebudeš musieť aj keď u vás je kabel "pod zemou" a ak ti nevadí, že kábel bude vidno ako vysí od stĺpu do domu. Totiž aj keď je kabel ťahaný popod zem, vyúsťuje do stĺpa (u nás v obci). Mne asi pred troma mesiecmi inštalovali VDSL, L internet. 

Keďže mám plastové okná a vŕtať som do nich nechcel, tak som urobil dierku do mura tesne okolo rámu okna, môžeš dať aj chráničku, a do nej kábel (originál chránička stoji cca 0,80e). Ja som nedával, iba som potom dierku zatmelil. Stačí veľmi malá dierka, dnu už nejde taký hrubý kábel ako je vonku (vonku ma v sebe aj oceľové lanko)

Takže, kabel (aj s oceľovým lankom) ti natiahnú od stĺpa na dom, pripevnia na pevné miesto o dom (oceľovou skobou) a napnú lankom na kabli.

Od skoby ide už len tenký štvoržilový kábel do krabičky (ktorú dá technik) v dome, ak by si chcel nabudúce aj tv, a pevnú linku (keď nechceš aj tak ti natiahnú štvoržilový kábel). Od krabičky po dome ide už len veľmi tenky dvojžilobý káblik.

Vstup do vnutra domu URČUJEŠ TY (kvôli lepšiemu signálu vyber čím kratšiu vzdialenosť)  a aj VYBERÁŠ TY kde majú prevŕtať, či cez okno, stenu, povalu, popod prah atď. 

Cenu za montáž technikom 19,99 ti tak či tak zaúčtujú v prvej faktúre.

To čo som napisal je moja skúsenosť. 

Som spokojný, všetko urobili, aj potiahli kábel dnu v dome (do 5 metrov kábla v dome sa za kabel neplatí, nad 5 metrov áno, ale už nepamätám cenu, no išlo o nejaké centy vo fakture) a nastavili aj PC a notebook.

Za "dvacku" vam to neurobí nikto

Technikom neplatíte NIČ, všetko platíte v prvej faktúre.  Ja som službu objednal cez internet na www.telekom.sk ,  kde je zľava a tak ma technik vyšiel zdarma ;-) 

Editoval v.tarhanic
.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.