Rychlost pripojenia - optik XL 300/30 ???

Otázka

• 0

Pridal (editované)

Dobrý deň, cca pred rokom som si zriadil u Telekomu internetové pripojenie cez optiku - FTTH - optik XL 300/30. Po zriadení internetu som mal rýchlosť pripojenia blízku 300/30 (našiel som aj jeden zo screenshotov z pred roka). ONT, Router, lokálne PC - všetko na GBit-ovej linke.

56f54d69ccc2c_OptikXLSlovakTelekom04_201

Dlhší čas som nekontroloval rýchlosť pripojenia, pomalšie pripojenie som skôr pripisoval rýchlosti pripojenia na druhej strane.  Posledné mesiace mám ale max. rýchlosť pripojenia 80/30. A je to jedno, či ráno, večer, v noci, cez týždeň. T.z. že to nie je vyťažením optiky práve v piatok večer, alebo v nedeľu. Po mailovej komunikácii mi bolo doporučené sa obrátiť priamo na linku 0800 123 369. Takto aj prijali túto reklamáciu. Výsledok bol ale veľmi zaujímavý, moja linka bola preverená a je v poriadku. So záverom, že hodnota download-u 80MBps je v  tolerancii . Bolo mi oznámené, že tá pani  s tým už viac neurobí. Super!

56f54a5482a03_OptikXLSlovakTelekom01_201

Tak som sa opäť obrátil mailom s reklamáciou. Prikladám vyjadrenie Telekomu:

Na danej adrese neevidujeme ziaden technicky problem. Vzdy poskytujeme maximum co nam umoznuje siet a dany program zakaznika.

Pokial opakovane merania vychadzaju horsie ako merania v minulosti, moze to byt sposobene vacsou vytazenostou nasej siete v danej lokalite.

Poskytujeme Vam sluzbu Magio Internet XL - Optik (agregacia 1:55).

Tento príspevok uvádzam aj preto, aby si aj ostatní potencionálny užívatelia uvedomili, že aj keď si nechajú zriadiť optické pripojenie 300/30, nech neočakávajú, že toto pripojenie aj musí mať takéto parametre. Treba si dôsledne prečítať všetky prílohy cenníka, VOP a ďalšie dokumenty, kde je napr. spomínaná aj agregácia pre dané pripojenie. T.z. v mojom prípade 1:55. A to znamená, že pokiaľ by mi dosiahla rýchlosť pripojenia napr. aj hodnotu 300/55 = 5,5MBps, tak teoreticky je linka stále ešte v tolerancii.

Hold takáto je realita...

Editoval/-a RomKovCA
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

33 odpovedí na túto otázku

• 0

Urobil som to a rýchlosť mi stúpla z 30/30 na 298/30.

Po opätovnom pripojení cez router som mal znova klasických 30/30. Vyskúšal som teda, keďže to vyzerá, že slabý článok je práve router, nainštalovať naň nový firmware zo stránky výrobcu ( TP-LINK ). Ten mi vylepšil parametre pripojenia na 80/30.

Vyskúšal som ešte vymeniť prepojovací sieťový kábel medzi ONT a routrom, keďže som si všimol, že pribalený bol netienený UTP kábel. Keď som ho vymenil za nový tienený FTP kábel Cat6, po reštarte sa rýchlosť vyšplhala na 178/30. Čo už je dosť dobrý rozdiel za tak málo snahy. Dúfam, že Ti to pomôže, aby si tiež vyžmýkal zo svojho internetu maximum.

predpokladam, ze ten tieneny kabel nemas nikde uzemneny. lebo ani ONT ani Router nema tienene porty. V tomto pripade by si rovnaky a mozno aj lepsi vysledok dosiahol pomocou kvalitneho netieneneho UTP cat6 kabla.

Pokial ide o tvoj problem, obcas sa stava, ze ludia pricvaknu kabel nabytkom alebo velmi ohnu a dojde k jeho poskodeniu. co sa nemusi prejavit vypadkom ale len znizenim rychlosti. tiez tie dodavane kable za vela nestoja (asi ako sluchadla dodavane k mobilom) je dobre ich nahradit nieci kvalitnejsim.

Ak máš rýchlosti 178 a priamo cez ONT 300 tak je niekde problém lebo ja dosahujem aj cez ten TPlink 300MB/s bez zavahania

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj Tataracik.

Máš určite TL-WR1042ND? Ja som ešte chcel vyskúšať TL-WR1043ND a porovnať výsledky. Myslíš, že by to mohlo pomôcť?

Ďakujem.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

V prvom rade si treba uvedomiť, že tá rýchlosť je dosiahnuteľná len po kábli, v žiadnom prípade vám nikto (žiaden operátor) nebude garantovať akýkoľvek program pri bezdrôtovom pripojení. To im ani nemusíte písať, zbytočne im zaťažujete ten ich "support".

Veď si len pozrite, koľko wifi sietí nascanujete u vas doma, aké rušenie máte. Jediné riešenie ako-tak použiteľné je 5GHz pásmo (n alebo AC) alebo použitie viacerých menších AP (napr, vačší byt). Pozor, nie extenderov (tie ešte viac zhoršujú priepustnosť), normálny accesspoint alebo aspoň keď tak další wifi router.

Ja mám  napr. Mikrotik hAP ac (ešte s integrovanými anténami) cca v strede bytu, pokrytie super a v pohode na 5GHz Nku dám 150Mbit. Na 2,4GHz už samozrejme len 30-40Mbit. Po kábli 250-300Mbit hocikedy.

Dokonca, v novostavbách typu Slnečnice alebo na Račianskej, Miletičovej atď, tam je kábel dovedený na chodbu bytu do skrinky s PLECHOVÝMI dvierkami.

No pochopíte to??? Nonsens... A nesťažujte sa potom, že nemám signál, že mi to ide pomaly a ja neviem čo...

A argumentácia typu, však je rok 2017, ja chcem wifi, nechcem kábel... môžte si kúpiť aj Teslu model S a stále budete ráno na obchvate v zápche :)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj. U mňa to ide v pohode. Rúter mám Tplink AC750 a všetko ide ako má... A pri spustení spedtestu začína  ako na obrázku... takže kludne by ešte mohli zvýšiť rýchlosť :D ...  a inak to ide takto...http://www.speedtest.net/my-result/5367104936   a reálne pri sťahovaní filmu 30-36 MB/s....

rýchlosť.png

... žiadny problém :D

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

len si pozrite podrobne ten graf :D hodnoty a graf trochu nesedia :D . ale inak samozrejeme ze wifi je pomalejsie ako kabel. o tom ziadna. a @andyandy754 na 400 ti to skoci ale na konci merania mas aj tak 300 :D 
toto som nameral teraz na wifi 5GHz:
 6374894079.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.

sidebar