Rychlost pripojenia - optik XL 300/30 ???

Otázka

• 0

Pridal (editované)

Dobrý deň, cca pred rokom som si zriadil u Telekomu internetové pripojenie cez optiku - FTTH - optik XL 300/30. Po zriadení internetu som mal rýchlosť pripojenia blízku 300/30 (našiel som aj jeden zo screenshotov z pred roka). ONT, Router, lokálne PC - všetko na GBit-ovej linke.

56f54d69ccc2c_OptikXLSlovakTelekom04_201

Dlhší čas som nekontroloval rýchlosť pripojenia, pomalšie pripojenie som skôr pripisoval rýchlosti pripojenia na druhej strane.  Posledné mesiace mám ale max. rýchlosť pripojenia 80/30. A je to jedno, či ráno, večer, v noci, cez týždeň. T.z. že to nie je vyťažením optiky práve v piatok večer, alebo v nedeľu. Po mailovej komunikácii mi bolo doporučené sa obrátiť priamo na linku 0800 123 369. Takto aj prijali túto reklamáciu. Výsledok bol ale veľmi zaujímavý, moja linka bola preverená a je v poriadku. So záverom, že hodnota download-u 80MBps je v  tolerancii . Bolo mi oznámené, že tá pani  s tým už viac neurobí. Super!

56f54a5482a03_OptikXLSlovakTelekom01_201

Tak som sa opäť obrátil mailom s reklamáciou. Prikladám vyjadrenie Telekomu:

Na danej adrese neevidujeme ziaden technicky problem. Vzdy poskytujeme maximum co nam umoznuje siet a dany program zakaznika.

Pokial opakovane merania vychadzaju horsie ako merania v minulosti, moze to byt sposobene vacsou vytazenostou nasej siete v danej lokalite.

Poskytujeme Vam sluzbu Magio Internet XL - Optik (agregacia 1:55).

Tento príspevok uvádzam aj preto, aby si aj ostatní potencionálny užívatelia uvedomili, že aj keď si nechajú zriadiť optické pripojenie 300/30, nech neočakávajú, že toto pripojenie aj musí mať takéto parametre. Treba si dôsledne prečítať všetky prílohy cenníka, VOP a ďalšie dokumenty, kde je napr. spomínaná aj agregácia pre dané pripojenie. T.z. v mojom prípade 1:55. A to znamená, že pokiaľ by mi dosiahla rýchlosť pripojenia napr. aj hodnotu 300/55 = 5,5MBps, tak teoreticky je linka stále ešte v tolerancii.

Hold takáto je realita...

Editoval RomKovCA
odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

33 odpovedí na túto otázku

• 0

co poznam ludi, tak vacsina ma ovela vyssie rychlosti. Aky mas router? Agregacia je 1:55 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

Uz som tu pisal ze telekom rad, vedome a s usmevom odr.ava svojich zakaznikov aby to o co ich odr.al predal dalsim zakaznikom za plnu cenu.

@RomKovCAmas 3 moznosti.

1. Dat sa odr.avat, drzat hubu a platit za nieco co nedostavas.

2. Trvat na odstraneny zavady a dodrziavany dohodnutej rychlosty za ktoru im riadne platis. Ak nie daj si znizit program, nebudes im predsa platit za nieco co ty nedodavaju. (Ale skus im ty napriklad zaplatit mensiu sumu ako mas v zmluve a uvidis zrazu aky budu rychli.)

3. Odstupis od zmluvy a najdes si ineho seriozneho poskytovatela.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

maximalna rychlost je udaj naozaj o nicom.. co by malo byt v zmluvach je minimalna rychlost pripadne nejake rozpatie.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Díki @Warder za podporu. Bohužiaľ, podpísali sme pravdepodobne všetci takúto zmluvu, vrátane VOP. Takže právne by som asi neuspel. Nechcel som to samozrejme nechať len tak, tiež to beriem ako klamanie zákazníka - orezať "natvrdo" prenosové pásmo a potom sa vyjadrovať v duchu -   Pokial opakovane merania vychadzaju horsie ako merania v minulosti, moze to byt sposobene vacsou vytazenostou nasej siete v danej lokalite.  Písal som reklamácie, volal som - ťahá sa to už 3 mesiace. 

Svedčí to ale aj o charaktere firmy, čo sa ale u nás na Slovensku nenosí... V takom prípade by som ale byť na strane Telekomu moc neuvádzal v reklamách také odvážne vyhlásenia o rýchlostiach pripojenia.

Ešte pre menej zdatných, čo znamená agregácia:

Ag­re­gá­ciou sa rozumie zdie­ľa­nie ur­či­té­ho cel­ko­vé­ho pre­no­so­vé­ho pás­ma väč­ším poč­tom uží­va­te­ľov. Ag­re­gá­cia sa dá vy­jad­riť aj čí­sel­ne – ag­re­gač­ným po­me­rom. Neod­de­li­teľ­ným dôs­led­kom ag­re­gá­cie je však ne­mož­nosť ga­ran­cie trvalej max. pre­no­so­vej rých­los­ti. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Chcel by som poprosiť ostatných užívateľov internetu Magio Internet XL (cez optickú linku), či by tu mohli uverejniť svoje skúsenosti s max.prenosovou rýchlosťou pri svojom pripojení Magio Internet XL. Vo všetkých reklamách Telekom uvádza max. prenosovú rýchlosť 300/30 MBps, po overení ako cez stránku Telekomu a aj po overení cez info linku mi Telekom stále ponúka uvedené maximum 300/30.

Ale tak, ako som písal už vyššie, s odstupom času (cca pol roka) mi už beží internet s max. prenosovou rýchlosťou cca 80/25Mbps. Reklamoval som to už niekoľko krát, zakaždým s odpoveďou do stratena - že sa s tým nedá nič robiť. Musím rešpektovať aj agregáciu pripojenia...

Pritom, jednoznačne ide o "vedomé orezanie" prenosového pásma. Nikdy sa mi nepodarí ani testom overiť vyššiu rýchlosť, nie je to ani ráno, ani večer, ani v strede týždňa... 

Človeku je už na grcanie z tých zavádzajúcich reklám...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj. U mňa to ide v pohode. Rúter mám Tplink AC750 a všetko ide ako má... A pri spustení spedtestu začína  ako na obrázku... takže kludne by ešte mohli zvýšiť rýchlosť :D ...  a inak to ide takto...http://www.speedtest.net/my-result/5367104936   a reálne pri sťahovaní filmu 30-36 MB/s....

rýchlosť.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Router mám OK - Huawei EchoLife HG8245H. Pri zriaďovaní linky mi najprv skúšobne pripojili optiku - prenosovú rýchlosť som mal vtedy (a aj niekoľko mesiacov ešte neskôr) cca 300/40MBps. Časom sa im asi nazbieralo príliš veľa účastníkov, tak natvrdo orezali prenosové pásmo... Inak si to neviem vysvetliť. Momentálne sa pohybuje môj strop asi takto: http://www.speedtest.net/my-result/5379878972.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

to budte radi, ja byvam v Trnave co nieje zrovna najmensie mesto , na docela velkom sidlisku a viac ako 10MB z linky nevytiahnem pretoze tu je len ADSL pripojenie co sa mi zda trosku za opicami. neviete mi niekto povedat ci sa v najblizsej dobe bude upgradovat aspom na vsdl ci ako sa to u vas vola ? je mi lbe platit plnu sumu za 10mb ked konkurencia ponuka 50mb optiku za 13e

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pridal (editované)

Kedže sa ide zvyšovať rýchlosť nemohla by sa aj zvýšiť rýchlosť pri internete optickom 300/30?  lebo ako pozerám aj tu je to skresávané z cca 400-500 na 300...

sped1.mp4

rýchlosť.png

Editoval andyandy754

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

300/30 je uz samo o sebe dost vysoke, asi by nemohli potom zvysit ostatne keby zvysili aj toto 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

No určite by to nikomu asi neublizilo. A nie všetci majú 300/30 takže tam musí byť nejaká rezerva a nie na darmo spedtest vyletí na cca 480-520 a potom to skresava na cca 300...

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahojte, mne zriadili tak pred tyzdnom Magio OPTIK XL 300/30 v Stupave, mam podobny problem ako vy, ale nejde mi do hlavy jedna vec, ako je mozne, ze nech si dam cokolvek stiahnut, maximalny download je 1,5 az 3,5MB/s ?? Kolisavost je neskoutocne velka.. Toto zodpoveda maxilne sotva 30-35MBit na download.. Pricom speedtest mi ukaze rychlosti ako 169,21 mbit down a upload 28,35 mbit..Robi mi to napr. zo stranky nvidie odkial som si tahal drivery, ulozto, moj vlastny domenovy server..

Na starej adrese som mal UPC 150/10 a tam mi vsetko co som teraz skusal slo deklarovanych 12-17MB/s.. zodpovedalo 150mbit..

A aby 4G od Telekomu mi slo rychlejsie ako po kabli, to je vec co mi logicky hlava nebere.. ONT mam Huawei 8245H.. Aj ked som bol napriamo z neho napojeny, tak to slo ukrutne pomaly - Download max 2,5MB vynimocne 3,5 MB, pricom upload ide s obcasnym skkanim v kuse 3,5-3,7 MB/s.. 

Je mozne, ze Telekom niekde nieco zle nastavil ??

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahojte,

nechcem sa veľmi Telekomu zastávať, lebo aj ja som si s nimi už užil. Ale rýchlosť, ktorú Vám ukazuje speedtest.net, je ovplyvňovaná aj HW konfiguráciou Vášho PC. U mňa je na jednom PC rýchlosť 104 Mbps, na druhom cez 300 Mbps. Tá pomalšia je na dvojjadre, tá rýchlejšia na šesťjadre. (Google Chrome si pri speedtest -e otvorí viac vláken. IE len jedno. Rýchlosť na pomalšom stroji 112 Mbps. Takže aj internetový prehliadač má do toho čo hovoriť.) Otvorte si pri testovaní správcu úloh a sledujte vyťaženie procesora. Ak je vysoké, ovplyvní to aj výsledok merania.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahojte, chalani, ja rozumeim, ze pri tejto rychlosti zavazi  hodne aj na vykone "zeleza". PC-kom to nebolo, Mam i5-4670 4jadro. SSD Intel ako aj Intel GiGovu sietovku.

Taktiez viem, ze nie z kazdeho servera to ide "na plne gule". Aspektov ktore vstupuju do prenosu je niekolko. Mne islo o to, ze na starom koaxe cez UPC mi to davalo pri 150mbit to co malo a pri Telekom optike nie. Problem je nakoniec vyrieseny. V piatok boli chlapici co tahaju kable vymenit moj kabel, ktory isiel z rozvodne na chodbe do bytu. Odvtedy to ide tak ako ma. Aj ulozto uz da 25-31 MB/s. Isteze su aj casy, ked to ide maximalne aj 3-6 MB/s, co jasne zodpoveda pretazenejsiemu serveru.  

Dakujem za rady a nazory. Mozem este pridat skusenost s technikmi. Nez prisla tento piatok 18.11 firma ktora taha kable (SUPTel), bol este chlapik z telekomu skusat a ten prepojil v rozvodnej skrini na chodbe dva opticke kable. Skoncilo to tak, ze download som mal max 4mbit. Samozrejme, ze predtym nez spojil 2 kable v rozvodnej skrini este premeral signal a zistil vysoky utlm. Po prepojeni bol utlm rovnako velky, preto poslal firmu aby natiahli novy kabel. Kedze ide o novostavbu, tak dokaslany kabel bol odkedy ho tahali pocas stavby.. Nizsie su screeny rychlosti po zasahu technika a po vymene kablu.

Rychlost po navsteve technika A.jpg

Rychlost po vymene kablu A.jpg

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Optický kábel je náchylnejší na mechanické poškodenie prípadne ohyby. Tak sme radi, že to dobre dopadlo :)

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

vam sa zije.. ja namiesto svojich 300Mbs mam 8 :(.. a ti babraci s tym nic nerobia..

15935907_1205416086216159_1073665732_n.png

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Zdravim Josyno. Pokial sa Vam tato pomala rychlost opakuje denne/stale, tak zavolajte technika, sice im to trva niekedy, ale obavam sa, ze mate taktiez problemy s kablom. V prvom kroku podla mojej skusenosti premeraju utlm a ked bude stale vysoky, mali by poslat firmu aby natiahla novy kabel..

A Ked si uz platime z internetu najvyssi balik, tak urcite trvam na tom, aby aj bola rychlost tomu adekvatna.. Treba ich bombardovat, ved "ziju" aj s nasich penazi..

V mojom pripade to trvalo okolo 2 tyzdnoch, kym to opravili, ale stalo to za to.

Drzim palce na uspesne doriesenie.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Zdravím,tiež som patril medzi zákazníkov ktorí si platia za 300Mb/s ale v skutočnosti som išiel stale na 100Mb/s,až som prišiel na príčinu /u mňa/.

Problem bol vo Windows 10 a ich automatickým inštalovaním driverov ,konkretne realtek pcie gbe family controller ktorý si win automaticky naištaluje,mi urobil "strop"netu na 100Mb/s,jednoducho stačilo opäť nainštalovať driver od vyrobcu zakladovej dosky resp.sieťovej karty a všetko je ok.

Dúfam že niekomu pomôže aj takáto triviálna rada.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahojte,

mam taky isty problem - rychlost tohto XL internetu je u mna hrozna:

6268452368.png

Mam standardne zariadenie, ktore sa davaju k tomuto zariadeniu. Na pripojeni cez kabel som nikdy nemal viac. Stve ma to, lebo nejake video v Full HD mi nieje vobec schopne prehrat, lebo sa stale nacitava :$>:(

Co sa s tym da robit? moze to byt len tou agregaciou? lebo ked som si tento internet zriadil (cca dva roky dozadu), tak bol uplne bezproblemovy..

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahojte,

mam taky isty problem - rychlost tohto XL internetu je u mna hrozna:

6268452368.png

Mam standardne zariadenie, ktore sa davaju k tomuto zariadeniu. Na pripojeni cez kabel som nikdy nemal viac. Stve ma to, lebo nejake video v Full HD mi nieje vobec schopne prehrat, lebo sa stale nacitava :$>:(

Co sa s tym da robit? moze to byt len tou agregaciou? lebo ked som si tento internet zriadil (cca dva roky dozadu), tak bol uplne bezproblemovy..

Ahoj Tomdza.

Dnes som riešil úplne rovnaký problém.

Najprv som volal na 0800123777, kde mi poradili, aby som vyskúšal ešte pred nahlásením poruchy napojiť svoje PC priamo na ONT ( Huawei ) a vytvoriť si PPPoE pripojenie a opätovne prekontrolovať rýchlosť pripojenia.

Urobil som to a rýchlosť mi stúpla z 30/30 na 298/30.

Po opätovnom pripojení cez router som mal znova klasických 30/30. Vyskúšal som teda, keďže to vyzerá, že slabý článok je práve router, nainštalovať naň nový firmware zo stránky výrobcu ( TP-LINK ). Ten mi vylepšil parametre pripojenia na 80/30.

Vyskúšal som ešte vymeniť prepojovací sieťový kábel medzi ONT a routrom, keďže som si všimol, že pribalený bol netienený UTP kábel. Keď som ho vymenil za nový tienený FTP kábel Cat6, po reštarte sa rýchlosť vyšplhala na 178/30. Čo už je dosť dobrý rozdiel za tak málo snahy. Dúfam, že Ti to pomôže, aby si tiež vyžmýkal zo svojho internetu maximum.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok

Vytvor si účet alebo sa prihlás, ak chceš komentovať

Musíš byť členom, aby si mohol pridať komentár

Vytvoriť účet

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Registrácia nového účtu

Prihlásiť sa

Máš už účet? Prihlás sa tu.

Prihlásiť sa teraz