Rychlost pripojenia cez optiku

Otázka

• 0

dobry den mam s vámi  zmluvu  na magio internet XL  to je rychlost 300/30   a zatial to funguje len  20/20

13.02.2016.png

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

18 odpovedí na túto otázku

• 1

Ja by som si skontroloval este ten pocitac ci ma naozaj gigabitovy port alebo len 100 megabit.  A ci ma ten kabel ktorym zapajate pc a router vsetkych 8 vodicov ale nie len 4.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

@22jojo22 "Viete mi poradiť, prečo nedosahuje požadovanú rýchlosť?"

má to veľa dôvodov. WiFI router síce môže laboratórne až 300 Mbit dosiahnuť, v praxi sa tak ale asi nikdy nestane. Musel by si mať správne nastavenú wifi.. napr. šírku kanála (Channel Width - 20, 40, 80, 160 Mhz), daľej zvolené frekvenčné pásmo (band - u nás 2,4 Ghz alebo 5 Ghz), použitý IEEE štandard (b/g/n/a/ac/an)  .. navyše nemalo vplýva okolie (vzdialenosť prijímača od routera, teplota a vlhkosť prostredia, rádiové a elektromagnetické vlny z okolitých zariadení atď. atď.) toho je strašne veľa.. navyše niektoré staršie mobily/laptopy majú len 100Mbitové wifi karty, takže treba aj na toto dbať, ale ako vravím, rýchlosť ovplyvňuje veľa veľa veeeeeľa faktorov. 300Mbit sa dá dosiahnuť len v úplne odizolovanom prostredí, vo vákuu pri teplote okolo 25°C :D 

Napríklad ja mám nastavenú wifi hlavne na to, aby som mal čo najďalej signál
moje nastavenie: 2.4 Ghz pásmo, štandardy b/g/n (n je najrýchlejší) a šírku pásma 20 Mhz.
takáto konfigurácia dokáže dať max. rýchlosť 72.2 Mbit/s (pri šírke pásma 40 Mhz je teoretická max. rýchlosť 150 Mbit/s), laptop mi ukazuje "72 Mb/s" čiže správne. Navyše sa nachádzam v druhej izbe a antény nemieria presne na mňa, takže výsledok speedtestu 43/33 Mbit/s (internet mám optiku XL = 300/30 Mb/s) celkom odpovedá tomu ako to mám nastavené. 5Ghz pásmo síce môj notebook podporuje, ale žiaľ, wifi router ho dovoľuje iba so štandardmi an/ac a tie môj mobil ani notebook nepodporujú. Viac o štandardoch a ich parametroch (dosah, max. rýchlosť atď.) sa dozvieš na tejto adrese.

Prepáč za vyčerpávajúcu odpoveď, ale veľa ľudí si myslí, že keď má zapnutý router ktorý podporuje 300Mbit/s tak im to aj hneď tak pôjde, lenže to je veľký omyl :)

odpoveď sa páči : 1 osobe

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 1

@22jojo22 navyše ako som pozeral, tvoj router má len 100 Mbit WAN a LAN porty, čiže max. rýchlosť ktorú vie z ONTu vytiahnuť je 100 Mbit/s (preto si nameral 94/30)... čiže ten router síce dá cez wifi 300mbit/s, ale to znamená (keďže máš len 100 mbit/s WAN port) že 300mbit/s môžu komunikovať medzi sebou zariadenia cez wifi v danej sieti medzi sebou, nie s internetom.. s internetom komunikuje router práve cez ten WAN port, ktorý je max. 100 Mbit. Preto nedosiahneš cez wifi ani LAN viac ako 100 mbit/s

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@mysak601, 300/30 je na optike. Mas opticke pripojenie? ak ano, volaj na technicku podporu 0800123777

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

A to ste merali tu rychlost cez wifi?

nie cez wifi ale cez kabel aj tak to nejde ale hlavne že Telekom ma všetkov poriadku jako vždy je zle len u zákazníka

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

@mysak601 skus zavolat na 0800 123 777 premeraju ti rychlost a preveria pripojenie / router a podobne

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

ano volal som aj na to 0800 123 777 a povedaly že z ich strany je všetko dobře a ja mam len 92/32     a žiadne 300/30 neexistuje to je len habadura čiže chytak asi tolko z mojej strany bol tu u mna aj člověk ktory sa s tymto dost zaobera a povedal že ten signal čo Telekom ponuka tam proste nieje a stále niekomu vyvolávat mna nebavy

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

nie cez wifi ale cez kabel aj tak to nejde ale hlavne že Telekom ma všetkov poriadku jako vždy je zle len u zákazníka

Pytam sa lebo na tom obrazku co ste pridali ste pripojeny cez wifi.Ta rychlost by odpovedala cca wifi standardu "g" Cez kabel pisete ze mate cca 92 megabit co meze byt sposobene viacerimi faktormi. Vas notebook/router ma len 100 megabitovy lan port alebo pouzivate kabel standardu 5 alebo nizsej, ktory  viac neprenesie alebo je tu moznost ze mate "opticky" internet ale nepodporuje 300 megabit. Telekom ponuka 300 megabit len pri FTTH co znamena ze mate opticky kabel az do domu. Pokial nemate v dome natiahnuty opticky kabel tak vam 300 nepojde. A mozno je naozaj problem u Telekomu to ja ale nemozem vediet takto z domu preto som tu napisal veci ktore si mozete skontrolovat. Ja mam doma natiahnutu optiku a 300 megabit nie je ziadny vymysel telekomu. Je to realna rychlost. 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj, môžeš si to odskúšať aj tak, že vypoj router z ONT a zapoj tam PC (Lan1). Musíš si vytvoriť internetové pripojenie v PC cez PPPoE protokol. Ak to buš mať potom zadaj prihlasovacie údaje meno - heslo na internet a dáš pripojiť. A teraz si otestuj rýchlosť. Ak ju buš mať adekvátnu k tvojej službe tak je nafigu router, ale ak rzchlosť budeš mať tiež nízku tak je problém na strane Telekom. ONT alebo technológia. Operátor to nevie zistiť. Dúfam, že som ti pomohol.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj, môžeš si to odskúšať aj tak, že vypoj router z ONT a zapoj tam PC (Lan1). Musíš si vytvoriť internetové pripojenie v PC cez PPPoE protokol. Ak to buš mať potom zadaj prihlasovacie údaje meno - heslo na internet a dáš pripojiť. A teraz si otestuj rýchlosť. Ak ju buš mať adekvátnu k tvojej službe tak je nafigu router, ale ak rzchlosť budeš mať tiež nízku tak je problém na strane Telekom. ONT alebo technológia. Operátor to nevie zistiť. Dúfam, že som ti pomohol.

no všetko som vyskušal jako si pisal len realne je ta rychlost len 92/32 a viac to nejde

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Pytam sa lebo na tom obrazku co ste pridali ste pripojeny cez wifi.Ta rychlost by odpovedala cca wifi standardu "g" Cez kabel pisete ze mate cca 92 megabit co meze byt sposobene viacerimi faktormi. Vas notebook/router ma len 100 megabitovy lan port alebo pouzivate kabel standardu 5 alebo nizsej, ktory  viac neprenesie alebo je tu moznost ze mate "opticky" internet ale nepodporuje 300 megabit. Telekom ponuka 300 megabit len pri FTTH co znamena ze mate opticky kabel az do domu. Pokial nemate v dome natiahnuty opticky kabel tak vam 300 nepojde. A mozno je naozaj problem u Telekomu to ja ale nemozem vediet takto z domu preto som tu napisal veci ktore si mozete skontrolovat. Ja mam doma natiahnutu optiku a 300 megabit nie je ziadny vymysel telekomu. Je to realna rychlost. 

Tak tiež mam opticky kabel natiahnuty až do domu už tu bol aj člověk čo tomu velmi dobře rozumie ale kde viac to nepojde kde v optike večši sigyl nieje a Telekom mam zas všetko v poriadku tak kde je potom problém

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @mysak601

tak ako ti radí @Tataracik, over si či tvoja sieťová karta podporuje vyššiu rýchlosť. Prípadne vyskúšaj zmerať rýchlosť pripojenia iným počítačom/notebookom. Ak potrebuješ pomôcť s overením, prípadne s nájdením problému môžeš kontaktovať kolegov na linke 0800 800 700 alebo na stránke www.pojdeto.sk . 

@Tataracik super pomoc, posielam palec hore :)

@mysak601 budem rád ak nám napíšeš či sa ti podarilo nájsť dôvod zníženej rýchlosti. 

Prajem Vám pekný deň a príjemný víkend :D

Ľuboš

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ahoj @mysak601

tak ako ti radí @Tataracik, over si či tvoja sieťová karta podporuje vyššiu rýchlosť. Prípadne vyskúšaj zmerať rýchlosť pripojenia iným počítačom/notebookom. Ak potrebuješ pomôcť s overením, prípadne s nájdením problému môžeš kontaktovať kolegov na linke 0800 800 700 alebo na stránke www.pojdeto.sk . 

@Tataracik super pomoc, posielam palec hore :)

@mysak601 budem rád ak nám napíšeš či sa ti podarilo nájsť dôvod zníženej rýchlosti. 

Prajem Vám pekný deň a príjemný víkend :D

Ľuboš

no všetko čo ste tu pisaly sa davno urobilo a nefungovalo to až dnes my volaly z telekomu že reštartovaly cely systém tak až potom to nabehol a všetko funguje na 100%

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Mne ide internet plnou rýchlosťou (300/30) cez ONT. Cez router mi však už ide len 94/30. Myslím, že je to v routri. Mám router TP-Link wr841nd kde je udávaná rýchlosť aj cez wifi 300Mbps. Viete mi poradiť, prečo nedosahuje požadovanú rýchlosť? Ďakujem.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Mne ide internet plnou rýchlosťou (300/30) cez ONT. Cez router mi však už ide len 94/30. Myslím, že je to v routri. Mám router TP-Link wr841nd kde je udávaná rýchlosť aj cez wifi 300Mbps. Viete mi poradiť, prečo nedosahuje požadovanú rýchlosť? Ďakujem.

300Mbps by to malo isť cez wifi. Cez kábel z LAN portu ti to toľko nepôjde dokým nemáš gigabitový router, to znamená že LAN porty na routry musia byť gigabit ethernet. Take routre stoja aj cez 50€ a viacej.

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
  • 0

Ano aj Já som to zistil ,pred tím som mal rýchlosť cca. podla dohody . Teraz nás OKRÁDAJÚ a že vraj optika . ! 

Zdieľať tento príspevok

Odkaz na príspevok
Hosť
Táto téma je teraz uzamknutá pre ďalšie odpovede.