RonyPu

Člen
 • Počet príspevkov

  41
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Všetko, čo pridal RonyPu

 1. Áno, presne toto som myslel tým "Ak to vieš ...." . Vždy sa to dá, inak by to nemohol aktualizovať ani ten, kto tvorý brandovaný firmware. On si to odblokuje svojimi sw nástrojmi, ale vždy je možné to urobiť priamo hardwerovo konektom na čip priamo. Ale ako si uviedol, musíš v tom mať "jasno" .
 2. Ak to vieš...
 3. Áno, aj ja som myslel vlastný router, ktorý má slušné QoS.
 4. Nie s pingom, ale s hraním hry. Ping nerieš. Cez QoS priorizuj prevádzku hry.
 5. "Ak je niekto iný na internete ako ja" tým zrejme myslíš niekoho z rodiny, kto je napojený na tú istú linku, ak sa nemýlim. To je možné pomocou QoS menežovať. Uberieš ostatným protokolom a pridáš svojmu hernému protokolu. K tomu si musíš však kúpiť svoj router, ktorý QoS má. Ak tým však myslíš iného hráča z dediny, ktorý sa pripája k rovnakému DSLAM-u, tak na toho QoS priorizáciou u seba už nedosiahneš. Telekom zrejme používa agregáciu, takže nejakú linku zdieľa viacero účasníkov a tých už ty neovplyvníš. A predpokladám, že Telekom ich priorizuje podľa zákazníka, takže každému sa z voľnej kapacity ujde približne rovný diel. Ale ak máš zdieľanie napr. 1:10 to značí, že sa o pridelenú linku delíš ty + 9 iných zákazníkov. Keďže sa rýchlosť delí každému rovnako, ak máte 20Mb/s linku tak ak ste pripojený aktuálne dvaja, každý máte svojich 4 Mb/s a bežíte plnou rýchlosťou 4/1 Mb/s a QoS reguluje prioritu na 4/1 linke. Ak však pristúpite všetci desiati, každému sa ujde len len 2 mb/s na download a vtedy ste na polovici. A tam už QoS reguluje len linku 2/1. Takto to nejako vyzerá v reále. Tie čísla budú iné, ale celé to bolo pre ilustráciu toho, čo cez QoS ovplyvníš ty a čo už nie.
 6. A predpokladám, že to ani nechceš, lebo skutočne nikto nepriorizuje ping, ale službu ktorá má dlhú odozvu resp. službu, ktorá má mať prednosť. A keď priorizuješ takúto, čo má zmysel, ping bude na tom pravdepodobne ešte horšie ako ho máš teraz.
 7. Čo sú problémy s pingom? To že sa ping vráti za 2 sekundy, alebo že sa polovica nevráti vôbec? A aký veľký ping paket? A služby na pinganom stroji fungujú korektne alebo nie? Na serveroch, ktoré mám pod palcom je ping dropnutý úplne. Takže by si mal 100% loss. Ale služby bežia korektne. Ping je niečo, čo poskytovateľ služby na serveri môže pokojne zahodiť, lebo len žerie prostriedky a hlavne vtedy, ak je generovaný aj request resp. odpoveď. Ak ti server po niekoľkých pingoch prestane odpovedať, nemusí to bezprostredne znamenať chybu. Ak je však odpoveď príde štandardne za dlhú dobu, to už može byť znakom chyby v pripojení. Ale všetkým tým čo som uviedol vyššie chcem povedať, že riešiť QoS pre ping je nanič, resp, neprinesie žiadny zmenu. Priorizácia icmp ping paketu ti neprinesie absolútne nič.
 8. Ale ak sa nemýlim, Telekom vie prepnúť tento router do bridge módu a za neho môžete potom zapojiť akýkoľvek Váš router, ktorý dokáže to, čo požadujete. Ale k tomu by mohol dodať niečo niekto kompetentnejší. Ešte raz pekný večer.
 9. Takže sa opravujem s tým OpenWRT je to síce pekné, ale ovládače pre linux neexistujú akurát pre xDSL pre tento chipset. Takže ak výrobca, alebo telekom nedodajú požadovanú funkčnosť do tohoto routra tak tam nebude.
 10. Mám otvorené web rozhranie routra, ale nič z požadovaného nevidím. Dokonca ani access list (ACL) na WiFi rozhraní sa nedá nastaviť. Takže "tudy cesta nevede". Ak sa mýlim nakopnite ma, lebo v nastaveniach routra som to nenašiel. Konfigurácia môjho routra: Firmware Version:VV3212_SLT_3.1.0.0029 - main Platform Version:3.0.1.0030 Hardware Version:BCM63168 Takže aktuálne mám za to, že nič s požadovaného sa nedá realizovať na uvedenom routri. Jedine ak ten Váš má iný firmware, tak by tam také voľby mohli byť, čo ale nepredpokladám. Ako tak pozerám špecifikáciu, ten chipset BCM63168 v routri nepatrí medzi najhoršie. A všetky uvedené požiadavky by boli realizovateľné. Aspoň podľa tohoto https://openwrt.org/docs/techref/hardware/soc/soc.broadcom.bcm63xx sa na tomto chipsete dá spojazdniť linuxová distrbúcia OpenWRT (nehovorím o tomto konkrétnom routri, ale o jeho chipsete), ktorá určite všetko z požadovaného dovoľuje. Ale je v ňom aktuálne firmware na mieru, takže nič z toho. Prajem pekný večer.
 11. Čo znamemá obmedziť internet deťom na mobiloch? Ak ich chcete úplne zablokovať, tak je potrebné zaviesť access list pre pripojené zariadenia a všetky, ktoré môžu ísť v ňom uviesť a detské zariadenia tam neuviesť, takže ak nebudú v ACL uvedené, tak sa na internet nedostanú. Čo sa týka pokročilejších konfigurácií, keď chcete dieťa v nejakom čase pustiť na internet a v nejakom nie, tak to je asi už mimo schopností tohoto routra. Ale nie som si úplne istý, lebo ho už od 03.2020 nemám pripojený, ale pozriem sa do neho, či je to možné. V užívateľskej príručke, ktorá bola zaslaná v príspevku vyššie som sa ja stratil. Ale ozvem sa, keď to pozriem priamo v routri.
 12. Dobrý deň. Chcem si zakúpiť nové zariadenie na ukončenie VDSL2 linky, nakoľko mi staré došlo. Mám záujem o zyxel VMG4005. Je to dobré zariadenie, ale mám dilemu. Na Slovensku sa nachádzajú len kusy s|Annex A, t.j. verzia B50A. Ale tu vo fóre je deklarované v niektorých príspevkoch, že v sieti Telekomu je použitý protokol Annex B. Pritom verzia B60A, ktorá je deklarovaná ako Annex B nie je nikde na Slovensku. Ale mám za to, že informácie o Annex A resp. B tu na fóre, ktoré som našiel, nie sú celkom korektné preto sa chcem uistiť, že urobím dobre aj keď kúpim verziu s deklarovaným profilom Annex A. Ide o to, že rozdelenie Annex A a B sa týka výhradne protokolov ADSL a nie VDSL2. To čomu sa v tomto fóre hovorí pre VDSL2 pripojenie Annex A resp. Annex B je v skutočnosti pásmo 997 resp. 998 . Takže ak si kúpin aj verziy B50A, ktoré podporuje ADSL Annex A, tak sa nič nedeje, keďže to nebude na ADSL linke, a bude to fungovať, lebo pre VDSL2 technológiu podporuje tento modem oba pásma, ako 997, tak aj 998. Ak by mal niekto záujem to skúmať tu je link https://www.zyxel.com/us/en/uploads/images/VMG4005-B50B_191230.pdf . Ďakujem za ochotu potvrdiť, alebo vyvrátiť môj predpoklad. Rony
 13. Pripojiť kamerovú sieť na verejnú sieť prostredníctvom routra s verejnou IP. Presmerovať príslušny port na routri na NVR a je to online. Ako UPS použiť také, čo tiež umožňuje vzdialený monitoring - tak zabezpečíš monitoring výpadku napájania. Ak máš NVR, čo nevstane po výpadku napájania automaticky, tak ho vyhoď. Keby som musel po výpadku napájania na chate bežať 150 km nahodiť NVR, už dávno by bolo v šrote. Čo sa týka kamier dtto. Ale nepoznám nijakú, čo nevstane po výpadku napájania. Ale to je hlavne mojim prístupom. Nekupujem nič bez predchádzajúceho preštudovania si manuálov zariadení, aby som sa uistil, či spĺňajú moje požiadavky. Ak mám na výber viac druhov ako 3, tak automaticky vyhadzujem najlacnejšie a najdrahšie a preskúmavam len tie, čo ostanú.
 14. Oficiálne sa opýtať na Slovak Telekom, či s tým pokrytím v danej lokalite plánujú ešte niečo robiť.
 15. ZYXEL VMG4005-B50A definitívne chodí na VDSL linkách Slovak Telekom. P.S. a je aj dobrý ;-)
 16. Teraz už mám času študovať ho bližšie ;-)
 17. OK, bežím. Bingo. Modem nesmie mať nastavené pre DSL voľbu SRA. Akonáhle som ju vypol VDSL naskočilo. Už píšem cez neho ;-) Takže tento modem na VDSL definitívne funguje. Ďakujem za pomoc.
 18. Tu je konfigurácia ADSL Ale ADSL nepôjde. Ja musím naspäť na VDSL.
 19. Môžem tam nastaviť aj ADSL port, tam sa to všetko dá nastaviť, ale nefunguje to, nakoľko je to Annex A na VDSL. Ešte mám obrázok so zosynchronizovanou linkou, kde je DSL connected. Okno system Info DSL1.
 20. Teraz ho nem8m na DSL len na laptope. Pošlem aj printscreen po pripojení na DSL
 21. To by vysvetľovalo prečo sa modem nepripojí. Tento nevie Annex B pre ADSL.
 22. Firmware je v ňom posledný. VLAN ID mám 2510, MTU 1492. V piatok mi však vypadol internet, v sobotu ho bol pán z ST opraviť, ale odvtedy mám download 10 Mb a upload 1 Mbit. Pred poruchou Som mával aj 35/3. Mám VDSL L službu. Opravár povedal, že odišiel port, a že nás prepojil do iného. Ale rýchlosť radikálne klesla. A to som cca 30 m od DSLAM koncentrátoru. Budem to musieť ešte reklamovaľ, ale aj minule sa mi ozval robot a k operátorovi som sa ani nedovolal, on zariadil všetko. Zistil, že linka nejde a poslal chlapa: Lenže teraz ked zistí, že linka ide, ako mu poviem, že pomaly? Mám doma ešte jeden VDSL router, idem skúsiť nakonfigurovať ten, či sa podarí. A podľa toho uvidím. Už nie som presvedčený, že pôjde. Maximálne mu ešte skúsim nakoniec flašnúť firmware z B60A ak ho zožerie.
 23. Tu https://forum.telekom.sk/topic/17790-zyxel-vmg1312-b30b/#comment-43971 som našiel, že pre VDSL treba PTM, čo tento modem podporuje. Tak zatiaľ neviem , kde je problém.
 24. Opravujem svoje včerajsie vyjadrenie. Modem zatiaľ neviem nakonfigurovať na prácu na VDSL2 od Slovak Telekom. DSL linka sa síce zosynchronizuje, aj zobrazuje, že spojenie je nadviazané, ale viac nič. Pri konfigurácii WAN okruhu sú dve voľby: "ADSL over ATM" a "ADSL/VDSL over PTM". Ak linka telekomu nepodporuje "packet transfer mode", tak to zrejme nepôjde. Poznáte to niekto ako to je presne? A chcem sa ešte opýtať, platí pre VDSL2 siete konfigurácia podľa https://www.telekom.sk/wiki/internet/zakladne-nastavenia-siete ? Je to aktuálne?
 25. Linka nabehla resp. DSL se zosynchronizované. Len nič. Keby modem nepodporoval linku ani by sa nezosynchronizoval, ak dobre viem. To ma zaujalo hneď po jeho pripojení na linku. Rozbehla da synchronizácia a za 2 minúty bolo OK. LED linky svitila. Keď som zadal parametre prihládenia tak naskočilo vyššie uvedené.