RonyPu

Člen
 • Počet príspevkov

  41
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

3 Neutrálna

O RonyPu

 • Hodnosť:
  Radca

Nedávni návštevníci profilu

480 zobrazení profilu
 1. Áno, presne toto som myslel tým "Ak to vieš ...." . Vždy sa to dá, inak by to nemohol aktualizovať ani ten, kto tvorý brandovaný firmware. On si to odblokuje svojimi sw nástrojmi, ale vždy je možné to urobiť priamo hardwerovo konektom na čip priamo. Ale ako si uviedol, musíš v tom mať "jasno" .
 2. Ak to vieš...
 3. Áno, aj ja som myslel vlastný router, ktorý má slušné QoS.
 4. Nie s pingom, ale s hraním hry. Ping nerieš. Cez QoS priorizuj prevádzku hry.
 5. "Ak je niekto iný na internete ako ja" tým zrejme myslíš niekoho z rodiny, kto je napojený na tú istú linku, ak sa nemýlim. To je možné pomocou QoS menežovať. Uberieš ostatným protokolom a pridáš svojmu hernému protokolu. K tomu si musíš však kúpiť svoj router, ktorý QoS má. Ak tým však myslíš iného hráča z dediny, ktorý sa pripája k rovnakému DSLAM-u, tak na toho QoS priorizáciou u seba už nedosiahneš. Telekom zrejme používa agregáciu, takže nejakú linku zdieľa viacero účasníkov a tých už ty neovplyvníš. A predpokladám, že Telekom ich priorizuje podľa zákazníka, takže každému sa z voľnej kapacity ujde približne rovný diel. Ale ak máš zdieľanie napr. 1:10 to značí, že sa o pridelenú linku delíš ty + 9 iných zákazníkov. Keďže sa rýchlosť delí každému rovnako, ak máte 20Mb/s linku tak ak ste pripojený aktuálne dvaja, každý máte svojich 4 Mb/s a bežíte plnou rýchlosťou 4/1 Mb/s a QoS reguluje prioritu na 4/1 linke. Ak však pristúpite všetci desiati, každému sa ujde len len 2 mb/s na download a vtedy ste na polovici. A tam už QoS reguluje len linku 2/1. Takto to nejako vyzerá v reále. Tie čísla budú iné, ale celé to bolo pre ilustráciu toho, čo cez QoS ovplyvníš ty a čo už nie.
 6. A predpokladám, že to ani nechceš, lebo skutočne nikto nepriorizuje ping, ale službu ktorá má dlhú odozvu resp. službu, ktorá má mať prednosť. A keď priorizuješ takúto, čo má zmysel, ping bude na tom pravdepodobne ešte horšie ako ho máš teraz.
 7. Čo sú problémy s pingom? To že sa ping vráti za 2 sekundy, alebo že sa polovica nevráti vôbec? A aký veľký ping paket? A služby na pinganom stroji fungujú korektne alebo nie? Na serveroch, ktoré mám pod palcom je ping dropnutý úplne. Takže by si mal 100% loss. Ale služby bežia korektne. Ping je niečo, čo poskytovateľ služby na serveri môže pokojne zahodiť, lebo len žerie prostriedky a hlavne vtedy, ak je generovaný aj request resp. odpoveď. Ak ti server po niekoľkých pingoch prestane odpovedať, nemusí to bezprostredne znamenať chybu. Ak je však odpoveď príde štandardne za dlhú dobu, to už može byť znakom chyby v pripojení. Ale všetkým tým čo som uviedol vyššie chcem povedať, že riešiť QoS pre ping je nanič, resp, neprinesie žiadny zmenu. Priorizácia icmp ping paketu ti neprinesie absolútne nič.
 8. Ale ak sa nemýlim, Telekom vie prepnúť tento router do bridge módu a za neho môžete potom zapojiť akýkoľvek Váš router, ktorý dokáže to, čo požadujete. Ale k tomu by mohol dodať niečo niekto kompetentnejší. Ešte raz pekný večer.
 9. Takže sa opravujem s tým OpenWRT je to síce pekné, ale ovládače pre linux neexistujú akurát pre xDSL pre tento chipset. Takže ak výrobca, alebo telekom nedodajú požadovanú funkčnosť do tohoto routra tak tam nebude.
 10. Mám otvorené web rozhranie routra, ale nič z požadovaného nevidím. Dokonca ani access list (ACL) na WiFi rozhraní sa nedá nastaviť. Takže "tudy cesta nevede". Ak sa mýlim nakopnite ma, lebo v nastaveniach routra som to nenašiel. Konfigurácia môjho routra: Firmware Version:VV3212_SLT_3.1.0.0029 - main Platform Version:3.0.1.0030 Hardware Version:BCM63168 Takže aktuálne mám za to, že nič s požadovaného sa nedá realizovať na uvedenom routri. Jedine ak ten Váš má iný firmware, tak by tam také voľby mohli byť, čo ale nepredpokladám. Ako tak pozerám špecifikáciu, ten chipset BCM63168 v routri nepatrí medzi najhoršie. A všetky uvedené požiadavky by boli realizovateľné. Aspoň podľa tohoto https://openwrt.org/docs/techref/hardware/soc/soc.broadcom.bcm63xx sa na tomto chipsete dá spojazdniť linuxová distrbúcia OpenWRT (nehovorím o tomto konkrétnom routri, ale o jeho chipsete), ktorá určite všetko z požadovaného dovoľuje. Ale je v ňom aktuálne firmware na mieru, takže nič z toho. Prajem pekný večer.
 11. Čo znamemá obmedziť internet deťom na mobiloch? Ak ich chcete úplne zablokovať, tak je potrebné zaviesť access list pre pripojené zariadenia a všetky, ktoré môžu ísť v ňom uviesť a detské zariadenia tam neuviesť, takže ak nebudú v ACL uvedené, tak sa na internet nedostanú. Čo sa týka pokročilejších konfigurácií, keď chcete dieťa v nejakom čase pustiť na internet a v nejakom nie, tak to je asi už mimo schopností tohoto routra. Ale nie som si úplne istý, lebo ho už od 03.2020 nemám pripojený, ale pozriem sa do neho, či je to možné. V užívateľskej príručke, ktorá bola zaslaná v príspevku vyššie som sa ja stratil. Ale ozvem sa, keď to pozriem priamo v routri.
 12. Pripojiť kamerovú sieť na verejnú sieť prostredníctvom routra s verejnou IP. Presmerovať príslušny port na routri na NVR a je to online. Ako UPS použiť také, čo tiež umožňuje vzdialený monitoring - tak zabezpečíš monitoring výpadku napájania. Ak máš NVR, čo nevstane po výpadku napájania automaticky, tak ho vyhoď. Keby som musel po výpadku napájania na chate bežať 150 km nahodiť NVR, už dávno by bolo v šrote. Čo sa týka kamier dtto. Ale nepoznám nijakú, čo nevstane po výpadku napájania. Ale to je hlavne mojim prístupom. Nekupujem nič bez predchádzajúceho preštudovania si manuálov zariadení, aby som sa uistil, či spĺňajú moje požiadavky. Ak mám na výber viac druhov ako 3, tak automaticky vyhadzujem najlacnejšie a najdrahšie a preskúmavam len tie, čo ostanú.
 13. Oficiálne sa opýtať na Slovak Telekom, či s tým pokrytím v danej lokalite plánujú ešte niečo robiť.
 14. ZYXEL VMG4005-B50A definitívne chodí na VDSL linkách Slovak Telekom. P.S. a je aj dobrý ;-)
 15. Teraz už mám času študovať ho bližšie ;-)