DavidB137

Člen
 • Počet príspevkov

  46
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Všetko, čo pridal DavidB137

 1. https://zive.aktuality.sk/clanok/1e6lw8l/vianoce-v-telekome-darcek-pre-vsetkych-klientov-k-pausalu-2-zariadenia-ci-vysavac/
 2. Ja mám tiež pár dní zvýšenú rýchlosť s Magentou a v appke je stále 350/70 Mbit/s.
 3. Tak, tak. Treba pozerať ten rozpis služieb na druhej strane faktúry.
 4. Vyššie sme riešili, že je rozumnejšie investovať do optiky ako do upgradov vDSL.
 5. To je samozrejmé, platíš za mesiac vopred. Pozri si dátumy vo faktúre. Ak sa ale vyskytnú nezrovnalosti so sumami z minulosti, prípadne rozdiely sa vyriešia v najbližšej faktúre. Čiže príde ti faktúra "za august", ale reálne už platíš za služby v septembri + prípadné rozdiely z augusta.
 6. S ktorou distribučkou sa dohodli? Myslím, že VSD bolo zásadne proti niečomu takémuto.
 7. Keď máš pridelenú novú IP, malo by to už bežať. V aplikácii to chvíľu (možno pár dní) potrvá, než sa začne zobrazovať OptikNET Ideál. Mne sa napríklad ešte stále zobrazuje rýchlosť 350/70 Mbit/s, hoci ju mám zvýšenú s Magenta 1 na 500/100 Mbit/s už asi druhý deň. Celkovo nechápem, prečo to majú vymyslené takto. Nevidím jediný dôvod, prečo by sa nemohlo všetko – zmeny programu, prepisy, úpravy údajov, atď. – udiať a prejaviť v aplikácii alebo v Mojom Telekome v priebehu minút. Chcete prejsť na OptikNET? Dobre, minimálne 24 hodín. Magenta benefit sa vám aktivuje do ďalších 24 hodín. V Telekom aplikácii to uvidíte najskôr o 3 dni. Ach. 21. storočie v podaní najväčšieho telekomunikačného operátora na Slovensku. A prečo je reštart routra taký problém? Keď máš všetko nastavené dobre, VPNky sa opäť popripájajú.
 8. Telekom ani náhodou neťahá optiku po stĺpoch elektrického vedenia. Buď ju zakopáva do zeme alebo ťahá po vlastných stĺpoch (v drvivej väčšine prípadov sú drevené). Po elektrických stĺpoch si ťahajú optiku distribučné spoločnosti: VSD, SSD a ZSD, ktoré ju následne prenajímajú niektorým operátorom. Typický príklad je spolupráca Antiku a VSD na východnom Slovensku. Podľa mojich informácií takto infraštruktúru Telekom zatiaľ nevyužíva. Celkom dosť sa o týchto veciach písalo na zive.aktuality.sk. Súhlasím s názorom, že je výrazne inteligentnejšie investovať do výstavby optiky ako upgradeovať vDSL. vDSL je staršia technológia s limitom povedzme 1 Gbit/s (a aj to iba pri priaznivých podmienkach). Optika je škálovateľná takmer neobmedzene (aj aktuálne kľudne 1 Tbit/s cez jediné vlákno), má nižšiu latenciu (na dlhšie vzdialenosti), nepotrebuje DSLAMy na každom rohu, v niektorých ohľadoch sa s ňou lepšie pracuje, zaberá minimum miesta, je dielektrická, atď.
 9. Tak už mám zvýšenú rýchlosť. Ani neviem, v čom bol problém. Asi pred pol hodinou mi prišla do Telekom aplikácie notifikácia o vybavení objednávky, ktorá bola úplne identická s tou na upgrade na OptikNET Ideál. Podľa infolinky to bola aktivácia Magenta benefitu. Následne asi prebehol reštart Telekom routra, pretože som opäť dostal pridelenú inú IP adresu.
 10. Zaujímavé. 12ms do Bratislavy, to určite pôjde cez Košice. Hej, nie je to také hrozné. Antik má z Humenného do Košíc na svoj Speedtest server ping 4ms a do SIXu v BA aktuálne 8ms. Ale zase s nimi sú v niektorých ohľadoch iné problémy. Toto sú moje aktuálne čísla v Telekome. Dnes idem opäť riešiť zvýšenie rýchlosti s Magentou 1, uvidíme ako to dopadne.
 11. Na východe (okolie Humenného) mám na optike ping na najbližší gateway Telekomu (predpokladám v Košiciach) cca 3 ms. Do SIXu cca 10 ms. (Merané priamo z routra.)
 12. S týmto routrom to najskôr nepôjde. Avšak je možné aktivovať bridge mód a z Telekom routra sa stane efektívne iba bridge medzi GPON portom a LAN1 (ak sa nemýlim). Na routri/firewalle si na WANe nastavíš PPPoE s údajmi od Telekomu a NATovať budeš iba raz. A taktiež ušetríš 49 centov mesačne.
 13. Neviem, ale môžeš si to vyskúšať. VLANy na GPON porte by mali byť takéto: internet: VLAN ID 2510 | PPPoE s privátnou alebo verejnou IPv4 adresou (napr. 78.99.123.123) TV: VLAN ID 2513 VoIP: VLAN ID 2516 TR-069 (management): VLAN ID 2515 | DHCP s privátnou IPv4 adresou (napr. 10.122.224.2) Predpokladám, že na LAN porte pre TV to bude buď untagged alebo tagged s VLANom 2513.
 14. Zatiaľ u mňa nedošlo k zmene rýchlosti z 350/70 Mbit/s na 500/100 Mbit/s.
 15. Mne to úplne jedno nie je a Telekom s tým mal najprv problém. Huawei router od Telekomu (v bridge móde) som nereštartoval. Ale neviem, či si určitú formu reštartu neurobil sám, pretože PPPoE sa mi v jeden moment reštartovalo a dostal som inú IP adresu. Napíšem zajtra. Ale predpokladám, že by to malo ísť. Hlavne, keď to vopred tak oznámili.
 16. Nechcelo sa mi čakať do 1.9., tak som dnes okolo 9-tej zrušil pôvodnú objednávku a cez infolinku si vybavil novú objednávku tak, aby zmena programu prebehla ešte dnes. Čuduj sa svete, fungovalo to. Okolo 18:30 mi prišiel do Telekom aplikácie na odsúhlasenie sumár zmien a po potvrdení išiel internet na 350/70 Mbit/s do pol hodinky. Mám iba internet (nemám TV alebo pevnú linku) a je obsiahnutý v Magenta 1 skupine už asi dva dni, ale na zvýšenie rýchlosti na 500/100 Mbit/s ešte čakám. Podľa technickej podpory zmena prebehne do 24 hodín.
 17. Trošku smutná správa je, že prechod je možné urobiť až od nového zúčtovacieho obdobia, t.j. 1.9.2021.
 18. Skoro určite zostávajú staré zmluvy aj s dohodnutými rýchlosťami a cenami v platnosti, iba dostaneš možnosť upgradeovať. Dá sa ale predpokladať, že v prípade predĺženia zmluvy (keď niekedy teraz končí viazanosť a chceš si ju obnoviť) budeš musieť prejsť na niektorý z nových programov.
 19. Už nehľadám.
 20. Má niekto voľné miesto pre paušál v Magente 1? Zároveň by som pridal aj Magio Internet.
 21. Ja som zisťoval na chate a prechod na nové programy bude bez zmeny viazanosti. Dokonca by mala prísť notifikácia do Telekom aplikácie a rovno cez ňu by to malo ísť všetko vybaviť.
 22. S najväčšou pravdepodobnosťou budeš mať dynamickú IP adresu. Malo by stačiť reštartovať router a dostaneš novú IP adresu. Ak to nepomôže a dostaneš aj po niekoľkých takýchto pokusoch vždy úplne rovnakú IP adresu, pravdepodobne bude statická a jej zmenu by musel riešiť s Telekomom majiteľ bytu.
 23. Pochybujem, že Telekom si len tak kope na cudzích pozemkoch. Pozri sa na webe svojej obce/mesta, či náhodou nebolo vydané územné rozhodnutie na pokládku optiky (alebo niečo podobné). Telekom si o toto môže požiadať. Zverejní sa trasa, resp. zoznam dotknutých pozemkov (aj cudzích - súkromných) a ak sa nikto neodvolá, Telekom môže stavať. V prípade, že to je takto, Telekom má všetko vyriešené legálne a za zásahy typu "prestrihnem im kábel" môžeš byť žalovaný, prípadne ti nechajú uhradiť škodu. Dobre si to over.
 24. Stále je tu: https://www.telekom.sk/info/dokumenty/informacie-o-vts-st/, dokument "Zoznam plánovaných lokalít pokrytia VDSL/FTTH a VDSL vektoring".
 25. Môžeš, ale nemusíš požiadať o bridge mód. Nižšie máš porovnanie oboch módov. V skratke: odporúčam bridge mód. Porovnanie módov: "štandardný mód": Telekom router funguje ako router vrátane WiFi a všetkých LAN portov. Nikto ti nebráni zapojiť si zaň okrem iných zariadení aj ďalší router (teda budú dva routre za sebou). V druhom routri nepotrebuješ konfigurovať nastavenie WAN1. Ak máš verejnú IP adresu od Telekomu, nebude ti fungovať port forwarding. Ak potrebuješ mať funkčnú komunikáciu medzi zariadeniami priamo pripojenými ku Telekomu routru so zariadeniami priamo pripojenými k tvojmu routru (príklad: PC pripojené do Telekom routra a tlačiareň pripojená do tvojho routra), nebude fungovať. Za router budeš platiť 0.49€ mesačne. bridge mód: Telekom router bude slúžiť iba ako modem, t.j. iba prepájať optiku a jeden LAN port. Tvoj router zapojíš LAN káblom do portu LAN1 (alebo LAN4, nie som si teraz istý, ale iba jeden z nich by mal fungovať). Na tvojom routri si musíš nakonfigurovať WAN ako PPPoE s údajmi, ktoré ti prídu SMSkou (meno a heslo). Do Telekom routra môžeš mať zapojené iba jediné zariadenie využívajúce internet – ten tvoj router. Žiaden PC ani tlačiareň. Na Telekom routri nebude fungovať WiFi, tú si vyriešiš na tvojom routri. Za Telekom router neplatíš žiaden poplatok. O bridge mód si musíš požiadať na infolinke a aspoň v mojom prípade to nešlo urobiť v deň inštalácie, ale až na ďalší deň. Poznámky: 1 Prebehne cez DHCP.