DavidB137

Člen
 • Počet príspevkov

  46
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

8 Neutrálna

O DavidB137

 • Hodnosť:
  Radca
 1. https://zive.aktuality.sk/clanok/1e6lw8l/vianoce-v-telekome-darcek-pre-vsetkych-klientov-k-pausalu-2-zariadenia-ci-vysavac/
 2. Ja mám tiež pár dní zvýšenú rýchlosť s Magentou a v appke je stále 350/70 Mbit/s.
 3. Tak, tak. Treba pozerať ten rozpis služieb na druhej strane faktúry.
 4. Vyššie sme riešili, že je rozumnejšie investovať do optiky ako do upgradov vDSL.
 5. To je samozrejmé, platíš za mesiac vopred. Pozri si dátumy vo faktúre. Ak sa ale vyskytnú nezrovnalosti so sumami z minulosti, prípadne rozdiely sa vyriešia v najbližšej faktúre. Čiže príde ti faktúra "za august", ale reálne už platíš za služby v septembri + prípadné rozdiely z augusta.
 6. S ktorou distribučkou sa dohodli? Myslím, že VSD bolo zásadne proti niečomu takémuto.
 7. Keď máš pridelenú novú IP, malo by to už bežať. V aplikácii to chvíľu (možno pár dní) potrvá, než sa začne zobrazovať OptikNET Ideál. Mne sa napríklad ešte stále zobrazuje rýchlosť 350/70 Mbit/s, hoci ju mám zvýšenú s Magenta 1 na 500/100 Mbit/s už asi druhý deň. Celkovo nechápem, prečo to majú vymyslené takto. Nevidím jediný dôvod, prečo by sa nemohlo všetko – zmeny programu, prepisy, úpravy údajov, atď. – udiať a prejaviť v aplikácii alebo v Mojom Telekome v priebehu minút. Chcete prejsť na OptikNET? Dobre, minimálne 24 hodín. Magenta benefit sa vám aktivuje do ďalších 24 hodín. V Telekom aplikácii to uvidíte najskôr o 3 dni. Ach. 21. storočie v podaní najväčšieho telekomunikačného operátora na Slovensku. A prečo je reštart routra taký problém? Keď máš všetko nastavené dobre, VPNky sa opäť popripájajú.
 8. Telekom ani náhodou neťahá optiku po stĺpoch elektrického vedenia. Buď ju zakopáva do zeme alebo ťahá po vlastných stĺpoch (v drvivej väčšine prípadov sú drevené). Po elektrických stĺpoch si ťahajú optiku distribučné spoločnosti: VSD, SSD a ZSD, ktoré ju následne prenajímajú niektorým operátorom. Typický príklad je spolupráca Antiku a VSD na východnom Slovensku. Podľa mojich informácií takto infraštruktúru Telekom zatiaľ nevyužíva. Celkom dosť sa o týchto veciach písalo na zive.aktuality.sk. Súhlasím s názorom, že je výrazne inteligentnejšie investovať do výstavby optiky ako upgradeovať vDSL. vDSL je staršia technológia s limitom povedzme 1 Gbit/s (a aj to iba pri priaznivých podmienkach). Optika je škálovateľná takmer neobmedzene (aj aktuálne kľudne 1 Tbit/s cez jediné vlákno), má nižšiu latenciu (na dlhšie vzdialenosti), nepotrebuje DSLAMy na každom rohu, v niektorých ohľadoch sa s ňou lepšie pracuje, zaberá minimum miesta, je dielektrická, atď.
 9. Tak už mám zvýšenú rýchlosť. Ani neviem, v čom bol problém. Asi pred pol hodinou mi prišla do Telekom aplikácie notifikácia o vybavení objednávky, ktorá bola úplne identická s tou na upgrade na OptikNET Ideál. Podľa infolinky to bola aktivácia Magenta benefitu. Následne asi prebehol reštart Telekom routra, pretože som opäť dostal pridelenú inú IP adresu.
 10. Zaujímavé. 12ms do Bratislavy, to určite pôjde cez Košice. Hej, nie je to také hrozné. Antik má z Humenného do Košíc na svoj Speedtest server ping 4ms a do SIXu v BA aktuálne 8ms. Ale zase s nimi sú v niektorých ohľadoch iné problémy. Toto sú moje aktuálne čísla v Telekome. Dnes idem opäť riešiť zvýšenie rýchlosti s Magentou 1, uvidíme ako to dopadne.
 11. Na východe (okolie Humenného) mám na optike ping na najbližší gateway Telekomu (predpokladám v Košiciach) cca 3 ms. Do SIXu cca 10 ms. (Merané priamo z routra.)
 12. S týmto routrom to najskôr nepôjde. Avšak je možné aktivovať bridge mód a z Telekom routra sa stane efektívne iba bridge medzi GPON portom a LAN1 (ak sa nemýlim). Na routri/firewalle si na WANe nastavíš PPPoE s údajmi od Telekomu a NATovať budeš iba raz. A taktiež ušetríš 49 centov mesačne.
 13. Neviem, ale môžeš si to vyskúšať. VLANy na GPON porte by mali byť takéto: internet: VLAN ID 2510 | PPPoE s privátnou alebo verejnou IPv4 adresou (napr. 78.99.123.123) TV: VLAN ID 2513 VoIP: VLAN ID 2516 TR-069 (management): VLAN ID 2515 | DHCP s privátnou IPv4 adresou (napr. 10.122.224.2) Predpokladám, že na LAN porte pre TV to bude buď untagged alebo tagged s VLANom 2513.
 14. Zatiaľ u mňa nedošlo k zmene rýchlosti z 350/70 Mbit/s na 500/100 Mbit/s.
 15. Mne to úplne jedno nie je a Telekom s tým mal najprv problém. Huawei router od Telekomu (v bridge móde) som nereštartoval. Ale neviem, či si určitú formu reštartu neurobil sám, pretože PPPoE sa mi v jeden moment reštartovalo a dostal som inú IP adresu. Napíšem zajtra. Ale predpokladám, že by to malo ísť. Hlavne, keď to vopred tak oznámili.