DavidB137

Člen
 • Počet príspevkov

  22
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

7 Neutrálna

O DavidB137

 • Hodnosť:
  Inštruktor
 1. Môžeš, ale nemusíš požiadať o bridge mód. Nižšie máš porovnanie oboch módov. V skratke: odporúčam bridge mód. Porovnanie módov: "štandardný mód": Telekom router funguje ako router vrátane WiFi a všetkých LAN portov. Nikto ti nebráni zapojiť si zaň okrem iných zariadení aj ďalší router (teda budú dva routre za sebou). V druhom routri nepotrebuješ konfigurovať nastavenie WAN1. Ak máš verejnú IP adresu od Telekomu, nebude ti fungovať port forwarding. Ak potrebuješ mať funkčnú komunikáciu medzi zariadeniami priamo pripojenými ku Telekomu routru so zariadeniami priamo pripojenými k tvojmu routru (príklad: PC pripojené do Telekom routra a tlačiareň pripojená do tvojho routra), nebude fungovať. Za router budeš platiť 0.49€ mesačne. bridge mód: Telekom router bude slúžiť iba ako modem, t.j. iba prepájať optiku a jeden LAN port. Tvoj router zapojíš LAN káblom do portu LAN1 (alebo LAN4, nie som si teraz istý, ale iba jeden z nich by mal fungovať). Na tvojom routri si musíš nakonfigurovať WAN ako PPPoE s údajmi, ktoré ti prídu SMSkou (meno a heslo). Do Telekom routra môžeš mať zapojené iba jediné zariadenie využívajúce internet – ten tvoj router. Žiaden PC ani tlačiareň. Na Telekom routri nebude fungovať WiFi, tú si vyriešiš na tvojom routri. Za Telekom router neplatíš žiaden poplatok. O bridge mód si musíš požiadať na infolinke a aspoň v mojom prípade to nešlo urobiť v deň inštalácie, ale až na ďalší deň. Poznámky: 1 Prebehne cez DHCP.
 2. "Až 300 Mbit/s" je pomerne zavádzajúce. Ono to je pravda, resp. môžeš mať aj vyššiu rýchlosť, avšak na drvivej väčšine Slovenska bude rýchlosť menej ako 100 Mbit/s, pretože Magio internet vzduchom funguje cez 4G/LTE a je priamo závislý od pokrytia. Zadaj si svoju adresu do mapy pokrytia a vypíše ti to maximálnu rýchlosť, ktorú na danej adrese teoreticky môžeš dosiahnuť. Na základe rýchlostí, ktoré opisuješ predpokladám, že si niekde na vidieku a maximum bude 100 Mbit/s. Plus treba počítať so znížením rýchlosti v závislosti od vyťaženia vysielača Telekomu, prekážok a vzdialenosti medzi ním a tvojim prijímačom, použitej frekvencie, atď. Faktorov je veľa. Keďže máš upload len 5 Mbit/s, pravdepodobne bude problém aj vzdialenosť a prekážky ku vysielaču. Ak nemáš niekde na fasáde namontovanú externú anténu, môžeš skúsiť presunúť router niekam inam v dome/byte. Spravidla k oknám a na čo najvyššie poschodie. Všetky bezdrôtové technológie sú v porovnaní s pevnými sieťami nestabilné a nikto ti rýchlosť nemôže garantovať. Teda pokiaľ nemáš chuť platiť za internet stovky až tisícky eur mesačne.
 3. Predpokladám, že chceš ohnúť ten asi 2-metrový patch kábel, ktorý ide z optickej zásuvky do routra. Keď dodržíš nejaký rozumný polomer ohybu (aspoň zopár centimerov), všetko by malo bez problémov fungovať. A aj keby si bol veľmi veľmi veľmi nešikovný a zlomil sa ti, za pár eur si môžeš kúpiť nový. Upozornenie: Nikdy sa nepozeraj priamo do optického káblu, pokiaľ je do čohokoľvek zapojený (ide cezeň svetlo). Tieto vlnové dĺžky nie sú viditeľné ľudským okom, no napriek tomu ho vedia nenávratne poškodiť! (Je to to isté, ako keby si sa pozeral rovno do lasera.)
 4. Tiež som mal podobné ambície, ale nebude to fungovať. GPON ako technológia má v sebe zabudovanú autentifikáciu, a tá veľmi pravdepodobne v prípade Telekomu (a aj ďalších operátorov) prebieha na základe sériového čísla GPON portu na ich routri. Fungovalo by ti to, keby si našiel GPON modul, kde si vieš naprogramovať/zadať vlastné sériové číslo (podobne ako sa klonuje MAC adresa). Neviem, či nejaký takýto existuje. Vlastné sériové číslo ti podľa mojich informácií nezaregistrujú. A taktiež nemôžeš kúpiť akýkoľvek GPON modul do SFP. Rozdeľujú sa napr. do tried a predpokladám, že by si musel dodržať rovnakú triedu (ak sa nemýlim B alebo B+) ako v prípade Telekom routra. GPON SFP moduly sa vo všeobecnosti zháňajú dosť ťažko a väčšina z tých, ktoré nájdeš, sú určené do OLT.
 5. Pozri si túto stránku: https://www.telekom.sk/internet/magio-internet, časť "VÝHODY MAGIO INTERNETU NA DOMA". Ako hneď prvé je tam niečo o Magio Go Benefite. A mimochodom, ak ti pomôže osobná skúsenosť, ja mám už dva mesiace Magio internet s Magio Go Benefitom a zatiaľ s tým nemám žiadne poplatky.
 6. Magio Go Benefit je oklieštený Magio Go pre iba jedno mobilné zariadenie, ktoré dávajú zadarmo na celú viazanosť. Nemal by si s tým mať žiadne náklady a nemá to teda zmysel rušiť.
 7. Ak sa nemýlim, ja som urobil vo piatok skoro ráno objednávku, niečo pred obedom mi volala dispečerka od technikov ohľadom termínu inštalácie a v utorok okolo obeda prišli technici na obhliadku. (Inštalácia bola dosť komplikovaná, takže nakoniec si museli vyhradiť iný termín a prišli asi o týždeň nato.) Neviem, nakoľko je toto bežná situácia. Pravdupovediac mi to prišlo až podozrivo promptné. Ak by sme neuvažovali komplikované prostredie, všetko by som mal hotové za 2 pracovné dni.
 8. V prípade "bridge módu" by mal byť internet iba na jednom LAN porte (LAN1), pretože PPPoE by malo ísť použiť iba na jednom zariadení a TV bude na LAN2 – LAN4. Cez jeden port teda internet aj TV do Ubiquiti s najväčšou pravdepodobnosťou nedostaneš. Môžeš však do prvého Ubiquiti zariadenia (typicky router) dať 2 káble (jeden z LAN1 a druhý z LAN4 na ONT) a následne po celom zvyšku domu ťahať po každom ethernetovom káble VLAN untagged internet a na VLAN 2513 Magio televíziu (bridgnutú z VLAN 2513 na kábli napojenom do LAN4 na ONT). Teoreticky by to mohlo fungovať, dokonca aj pri priamom zapojení do Magio Boxov. Ale ako som spomínal, neviem to vyskúšať a ani garantovať, že to tak v skutočnosti bude. Telekom takéto informácie verejne zdieľať nebude. Keď to náhodou budeš skúšať, napíš sem, prosím, výsledok, aby si informoval mňa a prípadne aj ostatných, či je táto úvaha správna.
 9. Nemám Magio TV, takže nemôžem vyskúšať, ale majú to všetko riešené cez VLANy minimálne na GPON porte: internet: VLAN ID 2510 | PPPoE s privátnou alebo verejnou IPv4 adresou (napr. 78.99.123.123) TV: VLAN ID 2513 VoIP: VLAN ID 2516 TR-069 (management): VLAN ID 2515 | DHCP s privátnou IPv4 adresou (napr. 10.122.224.2) (zdroj: administrácia môjho Huawei routera od Telekomu) Neviem ako majú vyriešenú TV, ale určite tam bude nejaký bridge medzi GPON, LAN2 – LAN4. Neviem, či LAN2 – LAN4 bude VLAN tagged alebo untagged. To sa dá jednoducho overiť – ak nemáš aktívny "bridge mód" (inak povedané, ak ti funguje WiFi na Huawei routri od Telekomu), skús zapojiť nejaký počítač do portu LAN4. Ak pôjde internet, TV bude na týchto portoch VLAN taggnutá. Skús toto overiť a napísať, či ti funguje internet na LAN4. Od toho sa bude dať odraziť.
 10. Telekom používa na LTE band 3 (1800 MHz), 7 (2600 MHz) a 20 (800 MHz). Potrebuješ teda 1. možnosť. B7 sa používa vo veľkých mestách, B3 je aj v menších (okresných) a B20 je spravidla všade, kde je pokrytie.
 11. Pozri toto: https://www.telekom.sk/dokumenty/prenajom-stlpov/ Keďže ide o typicky firemné požiadavky, možno budú požadovať IČO. Taktiež neviem, nakoľko bude Telekom "šťastný", že po jeho stĺpoch chceš ťahať svoju optiku (záleží samozrejme od účelu), avšak skús. Poprípade mi potom napíš (alebo aj do tohto vlákna), či sa to podarilo alebo nie. Ak by to nevyšlo, rovnako sa dá vybaviť prenájom stĺpov u distribučných spoločností elektriny (aspoň VSD to má priamo v cenníku). Tam je to o niečo lacnejšie (VSD okolo 2 – 3€/stĺp/mesiac), avšak oni majú striktné predpisy čo a ako sa môže na ich podperné body (stĺpy) umiestňovať.
 12. Pri xDSL to je iné, tam vlastné zariadenia (routre) nikto nerieši.
 13. Nemal som možnosť vyskúšať (nemám optiku od Telekomu), avšak podľa mojich informácií blokujú prístup na sériové číslo ich routru. Keďže používajú takmer výlučne Huawei-e, možno by fungovali nejaké iné Huawei zariadenia s GPON, ale ohľadom úplne iných značiek si nie som istý. Stojí to za vyskúšanie. O akú smernicu ide? Nemôže Telekom jednoducho povedať, že koncové body sú ethernetové porty na ich routri a do optiky nemá nikto zasahovať?
 14. Ste si istý, že funguje pripojenie do Telekom siete cez GPON SFP tranceiver? Všade som doteraz čítal, že si to Telekom blokuje na ich vlastné Huawei zariadenia cez sériové čísla (alebo nejakým obdobným spôsobom). Ak by fungovali SFP tranceivery, bolo by to perfektné! Ale len pre upresnenie – používajú sa SC konektory, nie LC.
 15. Živé.sk informovalo, že Slovak Telekom a Orange sa dohodli na spolupráci pri zdieľaní optiky: https://zive.aktuality.sk/clanok/149909/orange-potvrdil-ze-bude-s-telekomom-zdielat-optiku/. (Doteraz využíval iba Orange siete Telekomu, teraz to bude aj naopak.) Vyzerá to zaujímavo. Ešte som zvedavý na cenník, rýchlostné profily (vrátane firemných) a prípadné (snáď žiadne) obmedzenia. A taktiež by mohla byť dobrá otázka, aký bude postup v prípade, že aktuálne je v bytovke optika od Orange-u a Telekom plánoval dobudovať svoju v apríli 2021. Bude sa to vôbec dobudovávať? A ak áno, čo by bolo so zákazníkmi Telekomu, ktorí si dajú Magio cez Orange optiku po dostavbe vlastnej (Telekomáckej) optiky? Boli by neskôr títo zákazníci migrovaní na optiku od Telekomu? Ak máte niekto k tomuto viac informácií, poučte ma Keďže ide zatiaľ o značne interné záležitosti, veľa overených informácií neočakávam, a preto môže toto vlákno slúžiť aj na diskusiu o tejto téme.