DavidB137

Člen
 • Počet príspevkov

  7
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

1 Neutrálna

O DavidB137

 • Hodnosť:
  Master člen
 1. Ja mám natiahnuté na svoje pevné LTE pripojenie VPNko, takže všetko (vrátane pingu) je už UDP. Skúšal som rovnakú vec aj bez VPN a výsledok je presne rovnaký. Telekom teda neobmedzuje ICMP. Veď áno, to je mi veľmi dobre jasné. Ale všetky merania som skúšal robiť veľmi neskoro v noci alebo skoro ráno, aby bol tento problém minimalizovaný. Nie sú všetky bežné frekvencie používané v 2G/3G/4G sieťach frequency-divided duplex (FDD)? Time-divided duplex sa používa na pevné LTE v prípade niektorých operátorov (O2, Slovanet, vo veľmi obmedzenej miere aj Telekom). Určite to funguje takto? Toto sa mi vidí ako prílišné mrhanie bandwidthu. Je pravda, že do mobilných technológií nie som tak veľký odborník, ale neverím, že pri rýchlostiach typu 300 Mbit/s na úplne celé BTS (alebo hoci aj na jeden sektor) a desiatkach pripojených zariadení vrátane IoT a takých, ktorý neodosielajú prakticky žiadne dáta celý deň sa všetko rozdeľuje takto pomerne. To by sa nikdy v živote nedala dosiahnuť plná rýchlosť LTE (napr. tých 100 Mbit/s), pretože stačí niekoľko jednotiek pripojených zariadení, hoci na tej sieti nerobia nič a hups, zrazu máme tretinové rýchlosti aj 10 m vzdušne od BTS s najlepšou dostupnou anténou a modemom.
 2. Tento pokles downloadu aj uploadu mi nápadne pripomína zmenu dostupnosti rýchlejších LTE pásiem alebo nefunkčnosť agregácie. Pozrite sa na mapu pokytia a povedzte mi – boli ste v pokrytí "4G/LTE (200 Mbit/s)" alebo niektorej z možností "4G/LTE Advanced (? Mbit/s)"? Nechcem počuť áno alebo nie, ale do ktorej možnosti spadá vaša adresa. Nie ste na hranici pokrytia danou možnosťou? Prípadne, nepresúvali ste router na iné miesto? Na mape pokrytia si taktiež môžete zistiť, ktorý vysielač Telekomu máte najbližšie (preferujú sa spravidla mestské, ak to je možné) a presunúť router na miesto, ktoré je čo najbližšie k nemu (ideálne na okno). Tak by sa mala sila signálu maximalizovať.
 3. Kolotoč s technickou podporou nemal v mojom prípade veľký zmysel, pretože Telekom tvrdil, že chyba nie je na ich strane. Aktuálne už mám k dispozícii na testovanie aj SIM kartu od Orange-u (s verejnou IP adresou) a graf pingu (latencie) vyzerá až podozrivo podobne tomu Telekomáckemu. Jediný rozdiel je, že Orange má v mojom meste 4G+ (300 Mbit/s, agregácia 2600 MHz + 800 MHz LTE), takže z dôvodu vyššej frekvencie je aj latencia celkovo podstatne nižšia (takže graf je akoby "sploštený"). Usudzujem teda, že ide "chybu" v dizajne technológie 4G/LTE ako takej, minimálne z určitého pohľadu. Problémy s pingom na downlinku z BTS však idú minimalizovať Stačí nonstop generovať nejaký traffic (odosielať akékoľvek dáta). Čím častejšie (ideálne v pravidelných intervaloch) sa budú odosielať pakety, tým stabilnejšie bude pripojenie. Ja osobne aktuálne používam metódu pingovania 10 IP adries každú sekundu, takže jeden ping každých 100 ms. Uznávam, že toto je naozaj zvláštne, minie to každý mesiac možno 1 - 2 GB dát, nerieši to problém úplne a ešte k tomu treba server alebo router s SSH/konzolou pre prístup, ale na nič lepšie som zatiaľ neprišiel a v mojom prípade to bohate dostačuje. Aktuálna latencia na vidieckom (800 MHz) BTS Telekomu v smere z internetu: 48±4 ms. Ping smerom na internet je relatívne stabilný.
 4. Keby len 3 Gbit/s. Aktuálne sa používa GPON, kde sú teoretické rýchlosti 2.5/1.25 Gbit/s, avšak kvôli agregácii a kompatibilite s gigabitovým ethernetom sa takmer nikdy nedostanete nad download 1 Gbit/s. Nemyslím si, že bez zmeny technológie pôjde Telekom na rýchlosti prevyšujúce gigabit. Existuje podobná technológia, ktorá dá cez jedno vlákno 10/2.5 Gbit/s (alebo aj 10/10 Gbit/s) – 10G-PON. Aktuálne sa používa vo Švajčiarsku, Japonsku,... Ale toto je hudba budúcnosti (obzvlášť na Slovensku). V datacentrách sa už dávno používajú optické moduly s rýchlosťami 40 alebo 100 Gbit/s (na uploade aj downloade). Takéto rýchlosti majú taktiež chrbticové siete (optické siete prepájajúce mestá) veľkých operátorov. Tam to samozrejme nekončí, lebo cez jedno optické vlákno je možné preniesť aj niekoľko Tbit/s (1 Tbit/s = 1000 Gbit/s). Vedci v Austrálii dokázali v máji preniesť cez jedno optické vlákno 44.2 Tbit/s. Opäť hudba budúcnosti, kým to bude použiteľné v realite, ale možné to je. Ak by však bola nutná potreba mať niekde rýchlejší internet ako 1 Gbit/s (na 99% nie je), aj dnes sa to dá vyriešiť 2 spôsobmi: internet na mieru – Ak máte peniaze (minimálne stovky EUR mesačne), Telekom (alebo aj iný operátori) vám kľudne dajú akúkoľvek rýchlosť treba Navyše so zmluvnou garanciou dostupnosti, možno nejakým záložným bezdrôtovým internetom, špeciálnym servisom, atď. predplatíte si niekoľko internetov od rôznych operátorov – Ak ste pokročilý v oblasti sietí a máte veľmi dobré vybavenie (switch, router, atď.), je možné agregovať viacero pripojení dokopy. Pri 3 gigabitových pripojeniach by ste teda mohli mať doma (teoretické) 3 Gbit/s.
 5. Verejnú statickú IPv4 pri Magio internete vzduchom dávajú vraj iba na výnimku firmám (treba to mať napísané na IČO). Ostatní si môžu dať maximálne verejnú dynamickú. Aspoň takto to bolo prezentované mne.
 6. UPDATE: Mám potvrdené, že problém majú aj iní zákazníci Telekomu. Taktiež som robil testy na mestskom BTS s frekvencou 1800 MHz (B3) a výsledok je rovnaký.
 7. Zdravím. Už niekoľko týždňov riešim problém s veľkou latenciou na Magio internete vzduchom (pevné LTE / FWA), avšak iba smerom z internetu. Pri odosielaní dát, t.j. ak pingnem IPčky serverov na internete (typicky 8.8.8.8, 1.1.1.1 a podobne) z LTE routra, latencia je (zvyčajne) úplne normálnych 50±10 ms*. Na Magio internete vzduchom však mám verejnú dynamickú IP adresu. Ak pingujem túto verejnú dynamickú IPčku z nejakého servera na internete, zrazu je latencia okolo 200±95 ms* s peakmi cez 800ms. Samozrejme som už kontaktoval technickú infolinku, avšak tam to zatiaľ viazne. Skúšal som výmenu zariadení za obyčajný USB LTE modem, ale výsledok je rovnaký. Ja konkrétne som pripojený na vidiecke BTS na 800 MHz pásme (B20), až na pár stromov vidím priamo na danú BTS, vzdialenosť je tak 1,5 km a používam aktuálne Huawei B2338-168 modem, takže z tohto hľadiska by malo byť všetko v poriadku. Rýchlosti sú celkom stabilne 50 - 65 Mbit/s na downloade a 25 - 27 Mbit/s na uploade. Dôvod prečo píšem tu na fórum je to otázka, či nemá niekto ďalší podobný problém? Je mi prideľovaná verejná dynamická IP adresa zo subnetu 195.91.113.0/24 alebo 195.91.114.0/24. Skúšal som pingovať ostatné IP adresy na týchto subnetoch a ako sa tak na to pozerám, rovnaký problém majú (snáď) všetky. Pochybujem, že všetky by boli na tom istom BTSku ako moje pripojenie, preto usudzujem, že toto je problém minimálne určitej časti mobilnej siete Telekomu. Druhá alternatíva je to, že toto je jednoducho spôsobené dizajnom technológie. Totiž, nie som odborník na presné fungovanie mobilných sietí, ale možno určitý čas trvá nadviazanie spojenia medzi BTS a LTE modemom, pričom opačne (LTE modem --> BTS) s tým nie je problém. Ak niekto vie odpoveď na túto otázku, rád sa nechám poučiť. Taktiež by bolo super, keby sa našiel niekto s pevným LTE internetom s verejnou IP adresou (dynamickou alebo statickou) od iného operátora (napr. Orange, SWAN,...) a bol by ochotný urobiť merania rovnakou metodikou, akú som použil ja (alebo aspoň by mi bol ochotný zaslať svoju aktuálne pridelenú verejnú IP adresu do súkromnej správy, aby som si to vyskúšal sám). Mne sa zatiaľ podaril odskúšať ping jednej IPčky v SWANe a tam to vyzerá úplne v poriadku. Nemám však istotu, že išlo o LTE pripojenie, aj keď odchýlky v latencii (pingu) tomu zodpovedali. Ak by sa potvrdilo, že u ostatných operátorov je všetko v poriadku, vylúčilo by to "chybu" v dizajne LTE technológie. Ešte prikladám graf latencie, ktorý sa mi podarilo vytvoriť pri jednom z meraní. Na x-ovej osi je čas v sekundách, na y-ovej osi je latencia v milisekundách: https://ibb.co/FVc6gzT Dávid *± v tomto prípade označuje smerodatnú odchýlku (štandardnú deviáciu)