antonko123

Člen
 • Počet príspevkov

  53
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Hodnotenie komunity

9 Neutrálna

O antonko123

 • Hodnosť:
  Radca
 1. Dávnejšie tam bolo prevažne len východné Slovensko , hlavný dôvod bol, že na východe masívne ťahal optiku Antik v spolupráci s energetikmi VSD, Telekom musel preto reagovať. Minulý rok odkúpil podiel vo VSD EON ktorý vlastní aj ZSD môže tak využiť know-how VSD na západnom Slovensku, zatial nemám informácie že by to zapadoslovenskí energetici vyuzívali ale je logické že Telekom preventívne reaguje a okrem východu sa už sústreduje aj na Západ. Stredoslovenskú energetiku spolovice vlastní EPH (Kretinský) ktorý už nemá zaujem v tomto biznise podnikať a podiel chce odpredať, preto ich investovanie do optiky nezaujíma a Telekom sa tu nemá koho báť. O kúpu podielu má zajuem tiež EON ale preplatiť ich chce madarská štátna firma, ale tento prevod moze podla zákona stopnuť štát, už sa vyjadril minister že nechce aby podiel EPH prešiel na podnik ktorý vlastní cudzí štát.
 2. Dalšia zaujímavá informácia o optike na elektrických stlpoch, pre distribučku je optimálne ak obec ktorú pripájajú na optiku má aspoň 200 domácností. Je veľa obcí ktoré majú nad 200 domácností a optika sa tam doteraz neplánovala, Telekom o to nemal doteraz záujem. Napr. moja obec má cez 600 domácností, z nich takmer všetky majú internet, väčšina VDSL / DSL, malá časť (väčšinou dochodcovia) má Wifi od lokalneho poskytovatela. https://zive.aktuality.sk/clanok/7he10lq/distribucka-na-vychode-ideme-aj-do-lokalit-kde-ma-optiku-telekom-nadzemna-siet-je-spolahliva/
 3. Tak máme tu vyjadrenie Telekomu k optike cez distribučky: https://zive.aktuality.sk/clanok/152175/optika-na-stlpoch-moze-krajine-vyrazne-pomoct-zhodli-sa-operatori-inak-sa-na-to-pozera-iba-telekom/ Neviem načo sú Telekomu elektrické stlpy ked má svoje vlastné s metalikou a moc ich na budovanie optiky nepoužíva. Ostatní operátori naopak umoznenie budovania optiky po el. stlpoch vítajú
 4. Pokryvat obce cez optiku na elektrických stlpoch chcu už aj velkí celoskovenskí operátori ako Orange, UPC, Slovanet. Vychodniarsky Antik chce tiež expandovať aj na strednom a zapadnom Slovensku. Preto odporúčam tam kde Telekom odmietne budovať optiku skúsiť sa obrátiť najprv na regionalnych poskytovatelov, vacerí už pracuju na "stlpovej" optike, v tomto pripade by som kontaktoval asi DSI data ktorá má skusenosti s optikou po el. stlpoch a ak prirodzene bude z Oravy expandovat tak to bude asi Liptovsky region, kde je tej optiky zo susednych regionov Oravy najmenej.
 5. Odľahlosť v tvojom prípade je pri Telekome nepodstatná, v tvojej obci je VDSL , to znamená, že do obce je optika dovedená, stačí jú len poťahať do domov, to sa dá zrealizovať napríklad tak, že sa urobí rekonštrukcia metalickej siete, na stlpy sa doplní nový optický kábel a po vypnutí metaliky sa neskôr odstrania metalické kable, na to Telekom nepotrebuje ziadne povolenie. Problém je, že Telekom to aktuálne robiť nemusí, vie že kto má VDSL tak nepôjde ku konkurencii čo ponúka pomalé wifi. Ale aj v tomto sa črtá zmena, lebo už aj energetici SSD chcú napodobniť VSD a v spolupráci s ostanými operátormi chcú budovať optické siete po ich elektrických stĺpoch. Ak vychádzame so skúseností na východe operátori zvyknú naraz potiahnuť viac obcí aby sa im to vyplatilo, ked je aj mensia obec ak je blízko obcí ktoré sa pokrývajú ťahajú optiku aj tam. Na východe zvykol Telekom na takúto konkurenciu reagovat budovaním vlastnej optiky. Predsa len ked bude mat niekto na výber konkurenčnú optiku za cenu VDSL , vyberie si optiku, možno nie hned ale časom by na to prešli všetci a telekom by prišiel o zákazníkov nielen internetu ale aj televizie, kedze dnes už väčšina poskytovatelov ponuka aj televiziu podobnu Magiu. Uvidí sa akú stratégiu zvolí telekom tentoraz, predsa len bude musieť viesť vojnu na troch frontoch (vychod, stred, zapad) a kapacity su obmedzené.
 6. Ako chce Telekom zareagovať na dohodu troch distribučiek el. energie ktoré planujú spolu s operátormi budovať optické siete po ich elektrických stlpoch v obciach po celom Slovensku? https://zive.aktuality.sk/clanok/151994/optika-pre-celu-sr-dohodli-sa-tri-distribucky-spolupracovat-budu-s-operatormi/
 7. Ono prevádzka VDSL a FTTH vychádza priblizne rovnako preto sú rovnaké aj ceny. O diskriminácii budú môžu hovoriť najmä obyvatelia stredného a zapadného Slovenska, kde chýba konkurenčné prostredie. Na mapke jasne vidieť ten kontrast pri hraničných regionoch napr. Liptovský Mikuláš vs. Poprad. V okrese poprad distribuciu elektriny zabezpecuje VSD , v LM je to SSE, neviem či priamo v popradskych okresoch už má antik nejaku optiku po stlpoch VSD, ale ak aj nie tak Telekom tuto hrozbu vníma a preto tam vo velkom buduje optiku. Budúci rok by malo mať dostupnú optiku 59 % obyvatetelov SR, zvyšok by mal byt pokrytý do roku 2030.
 8. Okres Bardejov by mal do konca roka 2022 patriť k tým okresom kde bude optika dost rozšírená v poravnaní s mnozstvom okresov na strednom Slovensku. Tu je mapka ako by mala situacia vyzerat v r. 2022 podla udajov od jednotlivých operátorov.
 9. Tu máš pozri si toto: https://www.likavka.sk/e_download.php?file=data/uredni_deska/obsah390_1.pdf&original=Verejná vyhláška - Oznámenie o začatí územného konania a o nariadení ústneho pojednávania podľa § 36 ods. 4 zákona č. 50_1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov.pdf na konci je výkres kadial optika pôjde. Väčšina siete pôjde zemou, využije sa i HDPE rúra zakopaná obcou pri rekonštrukcii chodníkov a cesty, inde nové výkopy a časť siete pôjde nadzemne po existujúcich stĺpoch Slovak Telekomu.
 10. Telekom ťaha optiku aj po svojich stlpoch, na uprgrade metaliku na optiku nepotrebuje ziadne povolenie ani suhlas obce, ale samozrejme predovsetkym na vychode. Na východnom Slovensku uz budúci rok majú mať niektoré okresy 90% dostupnost optického internetu. Zvyšok Slovenska ak nevznikne konkurencia podobná VSD - antik, ,... sa bude drbať s pomalym internetom ešte do r. 2030.
 11. Bolo to už viackrát spomínané, najlepšie je ked záujem prejaví obec a zároveň aj občania danej obce. Je to možné urobiť na tejto stránke: https://www.telekom.sk/wiki/mapa-pokrytia , obec - Zadajte podnet samospravy, občania - Zadajte podnet k plánovanému alebo novému pokrytiu. Výstavba optickej siete Telekomu sa zvyčajne výrazne urýchli ak sa o danú lokalitu začne zaujímať konkurencia Do roku 2030 by mala byť optika v každej domácnosti na Slovensku.
 12. Už dlhšie sa o tom hovorí že tam má byť optika, prevažná časť zákazníkov má by pripojená zemou, tam vybavovačky trvajú dlhšie. https://www.liptovskaluzna.sk/evt_file.php?file=7102 https://www.liptovskaosada.com/dokumenty/uradna_tabula/verejna_vyhlaska513.pdf
 13. Stĺpy tu máme 3 druhy, betonove (sse-d), drevene (telekom) a zelezne (skrachovana káblovka), ale nikto to nechce vyuzit. Asi to bude tým že ani dediny na okolo nemaju optiku, optiku do obce musi niekto doviest , do ustredne ju ma dovedenu jedine Telekom, ten by ju vedel rozviest po ich stlpoch , mohli by urobit rekonstrukciu, vymenit metaliku za optiku, na rekonstrukciu existujece metalickej siete, netreba súhlas obce. https://zive.aktuality.sk/clanok/148324/operatori-mozu-velmi-zrychlit-vystavbu-optiky-nemusi-sa-uz-len-zakopavat/ Co som si vsimol Telekom v takýchto prípadoch rieši optiku vtedy ked mu hrozí ze tam chce príst konkurencia. A konkurenciu v nasom regione nevidím.
 14. Načo budovať v Zuberci optiku ked optika uz v Zuberci je , ale od iného operátora. Je vela obcí s podobným počtom obyvatelov ako Zuberec a musía sa uspokojit s VDSL. Nech sa optika radšej buduje tam kde nie je.