antonko123

Člen
 • Počet príspevkov

  19
 • Dátum registrácie

 • Posledná návšteva

Všetko, čo pridal antonko123

 1. Tu je jeden článok ale moc sa z neho nedozvieš: https://zive.aktuality.sk/clanok/144456/telekom-do-optiky-vyrazne-investujeme-do-5-rokov-ju-chceme-pre-milion-domacnosti/ Dalej do r. 2025 by mala byt pripojena kazda slovenska domácnosť rýchlostnou minimálne 100 Mbps s moznostou upgradu na 1Gbps. https://op.europa.eu/webpub/eca/special-reports/broadband-12-2018/sk/ Ale to treba brat s rezervou, lebo aj 30 Mbps by malo byt už dostupne všade a nie je. Najviac optiky v obciach sa buduje na východe, veľmi zaujímavý je projekt masívneho budovania optiky v obciach cez závesné vedenia prostredníctvom VSD: https://youtu.be/P2ZveY9XsA0?t=474
 2. Neviem ci ma supervectoring v slovenskych podmienkach zmysel, dosah je pomerne kratky, chapem pouzite v Nemecku, kde su vsetky vedenia robene zemou, ale u nas davat kazdych 500 metrov predsunuty vdsllam ( ci ako sa to vola) ktory musi byt napojeny na optiku, pricom aj tak velka cast plnu rychlost nedosiahne, to uz mozu radsej stlpmi potiahnut optiku az do domu. Telekom by sa mal viac zasadit o legistlativne doriesenie optiky prostrednictvom zavesnych vedeni vo vidieckych oblastiach, myslim ze obyvatelia vidieckych oblasti by uvitali keby v co najkratsom case existujuci metalicky kabel tahany po stlpoch nahradil kabel opticky. V budovani optickych sieti nas uz predbehli Madari i Rumuni. https://www.speedtest.net/global-index . Velky rozmach FTTH je u nich aj vdaka tomu ze umoznuju vo vidieckych oblastiach budovanie optiky zavesnym sposobom (po sltpoch). @mira99 optika na vychode SR napreduje hlavnke kvoli energetikom VSD, buduju FTTH po svojich stĺpoch (vyuziva to napr. Antik). https://youtu.be/P2ZveY9XsA0?t=467 Preto sa aj telekom pri FTTH sustreduje na vychod, ide hlavne do obci kde VSD planuje budovat optiku alebo uz tam optiku VSD optiku spustili. Na strednom Slovensku energetici rozsiahli rozvoj optickych sieti neplanuju ( ale nebrania sa ked sa s nimi niekto dohodne, viem o jednej firme na Kysuciach ktora ma potiahnutu optiku v malom pocte kysuckych obci po stlpoch SSE-D). Na zaver este musim dodat ze podla zdruzenia Wifinarov ALPI su zavesne vedenia FTTH na Slovensku nelegalne a mali by sa cim skor odstranit.
 3. Lebo na speedteste je rýchlost merana v Mbps a ty si to asi splietol s MB/s. 20 Mbps = 2,5 MB/s. 1 bajt = 8 bitov.
 4. Všimli ste si, že Slovenská republika začína v oblasti budovania rýchleho internetu zaostávať za takými štátmi ako Rumunsko alebo susedné Maďarsko ? Podľa štatistík https://www.speedtest.net/global-index priemerná rýchlosť internetového pripojenia je na Slovensku 73,96 Mbps , v susednom Maďarsku je to 130,24 Mbps, v Rumunsku je to 145,60 Mbps ( najrýchlejšia priemerná rýchlosť v Europe, štvrtá priečka v celosvetovom porovnaní, pred Rumunskom sú len ázijské tigre Hong Kong, Južná Korea a Singapur). Dôvodom prečo tieto bývalé východoeurópske socialistické štáty dosiahli v ostatných rokoch tak výrazný pokrok je okrem jednoduchého budovania FTTH sietí v panelových sídliskách aj využívanie existujúcej závesnej infraštruktúry na vidieku ( existujúce stĺpy), vďaka čomu je možné budovať FTTH siete za zlomkovú cenu, hovorí sa, že ťahanie optiky zemou trvá roky ( vo vidieckych oblastiach SR treba počítať s desiatkami rokov, vo veľkej časti obcí treba počítať že optika nebude nikdy) a ťahanie optiky vzduchom (po stĺpoch) trvá mesiace.
 5. U nas su telekom. kable tahane stlpmi (Zilinsky kraj) aspon vsekty okolite dediny to tak maju, zemou ide len optika do ustredne alebo do dalsich obci. Po elektrickych stlpoch taha vo velkom optiku VSD na východe SR ( prenajima ju piatim operatorom): https://youtu.be/P2ZveY9XsA0?t=474 Proti optike na stlpoch bojuje zvaz Wifinarov ALPI, momentalne je na najvyssom sude spor so Slovak Telekomom kde boli na stlpoch v ramci rekonstrukcie osadené optické káble v obci Poproč, ALPI žiada odstránenie optiky a konaju aj proti optike na elektrickych stlpoch v obciach na vychode.
 6. 74 Mbps je slusna rychlost ale väcsina Slovenska ju nedosahuje, ide len o priemer, kde su zarátané optické prípojky najmä v mestách . Samozrejme ak je na vyber optika zemou alebo stĺpmi je lepšie ju viesť zemou. U množstva obcí je ťahanie zemou nereálne, pre poskytovateľov internetu nerentabilné a okrem toho je ťahanie zemou náročné na vybavovanie povolení, súhlasov, .... Slovensko tak isto ako Madarsko ma velky počet vedení po stlpoch ( SR má napr. elektrinu po stlpoch ťahanú pre 70% domácností, v ČR je to len okolo 30% , telefonne káble do rodinných domov sú u nás taktiež ťahané väčšinou stĺpmi) , tým som chcel naznačiť, že aj Slovensko môže v FTTH napredovať tak ako Madarsko, panelakové byty už sú poťahané a zostali obce odkázané na pomalšie technológie.
 7. @EDO Mozno je problem v tom ze telekom tam nema dotiahnu optiku vobec lebo tam nema dslam (do dslamu musi byt dotiahnuta optika). Ale ked su take male rychlosti, ste bielym miestom, tak aspon vdsl by tam potiahnut mali, ale kedze ste na vychode mozno rovno potiahnu optiku. Na vychode optika napreduje celkom slusnym tempom okrem telekomu taha optiku i VSE po elektrickych stlpoch (optiku potom prenajimaju mozno niekde i telekomu, celkovo ju prenajimaju piatim operatorom): Stlpova optika:
 8. Spustenie aplikacie Magio Go na Androide sa da zabezpecit cez aplikaciu prostrednictvom ktorej sa da vytvorit makro a nastavit aby sa makro spustilo pri starte. Je viac takych aplikacii, nepouzivam to, preto to treba vyskusat v google play napr. Macrodroid , ale malo by to fungovat .
 9. Ako pojde optika zemou ci stlpmi? Ak zemou tak to bude na dlhsie, rozkopavky ciest, chodnikov, povolenia, ... moze to trvat aj 5 rokov. Ak stlpmi, tak predpokladam ze sa bude cakat na rozhodnutie najvyssieho sudu v kauze Poproč (Telekom urobil rekonstrukciu vedeni - po stlpoch tahal optiku, vedenie novych vedeni po stlpoch je zakazane, zväz wi-finarov ALPI rekonstrukciu vedeni Telekomu povazuje za nove vedenie a ziada odstranenie optiky, sudy dali za pravdu wi-finarom, Telekom sa odvolal na Najvyssi sud). Ak Telekom v kauze Poproč neuspeje a nezmeni sa zakon ktory by povolil v opodstatnenych pripadoch vedenie optiky vzduchom tak sa optiky len tak skoro nedockas, lebo wi-finari uz konaju aj proti tahani optiky po stlpoch VSE(Vychodoslovenska energetika). Vedenie optiky vzduchom je omnoho lacnejsie a rychlejsie ako vedenie zemou, vedenie optiky zemou na vidieku sa optlati len v pripade ak sa v obci robi velka rekonstrukcia potrubi.
 10. Ono sa nič nesplnilo na 100% ale to sa dalo i čakať, veď ani tá diaľnica do Košíc stále nestojí Niektoré biele miesta zmizli (zaviedli tam VDSL), pribudla optika i v menších mestách a začali sa optikovať dediny, telekom a antik uz pokryli zopár obcí a pomerne veľa obciach sa už na optike pracuje papierovo (povolenia, stavebné konania, ... stačí si dať do google spojenie " obecný úrad FTTH " ale bude ich viac lebo nie kazda obec zverejnuje dokumenty na webe)... a cely proces brzdi aj to, že optika v malých obciach má aj svojho úhlavného nepriateľa - združenie lokálnych wi-fi poskytovateľov ALPI ktorému sa nepáči optika na už existujúcich stĺpoch a chcú naďalej občanom poskytovať nízkorýchlostný internet cez mikrovlné pripojenie. Podla mňa je nereálne aby mala kazda domácnosť do r. 2025 dostupný 100 Mbps cez kábel s možnosťou upgradu na 1 Gbps , ale eurofondy sa na to budú čerpať, šikovný starostovia sa budú snažiť s operátormi dohodnúť aby zaoptikovali práve tu ich obec, a tam kde nebudú aktívny starostovia alebo občania tam zostanú v internetovom praveku. Takže tých obcí bude pribudáť a ľudia to postupne začnú vnímať a budú môcť argumentovať, "prečo nemám 100 Mbps internet v Horných Obžerovciach, keď sme v EU a každá domácnosť by mala mat aspoň 100 Mbps .... a v susednej menšej obci Dolnej Onej v ktorej bol predtým vždy pomalsi internet majú už 3 roky dosupné FTTH 1 Gbps" ?
 11. Všetky slovenské domácnosti, či už vidiecke alebo mestské, by mali mať do r. 2025 prístup k internetovému pripojeniu s rýchlosťou zostupného spojenia minimálne 100 Mbps, s možnosťou nadstavby na gigabitovú rýchlosť. Čiže majú ešte čas.
 12. Neviem ci to este plati, ale hovorilo sa ze do r. 2020 musia mat vsetci obyvatelia SR pristup na internet s rychlostou 30 Mb/s a 50% obyvatelov by malo mat pristup na internet s rychlostou aspon 100 Mb/s. Takze pockaj rok a mozno ta pripoja na optiku.
 13. Na Liptove okrem Liptovskej Lužnej plánuje / buduje optiku(FTTH) Slovak Telekom v obciach: Demänovská Dolina, Demänová, Ploštín, Ilanovo, Uhorská Ves https://lnk.sk/jCEH https://lnk.sk/tQ26 A aj na oravských dedinách sa začína rozmáhať optika po už dlhšie pokrytej obci Nižná pribudne optika aj v Habovke: https://lnk.sk/DJLV
 14. Fúha, optika na dedine a dokonca v Lipt. Luznej, podhorskej obci panu Bohu za chrbtom, tam viem ze mali ludia vzdy velmi pomaly internet, dsl tam velmi dlho nebolo. Neveril by som tomu ale na webe obce je tento oznam: Zaujimalo by ma ako je to mozne? Asi velmi sikovny starosta.
 15. Este pridavam moje parametre, mam aj Magio TV, dosiahnutelná rýchlosť to je tá priepustnosť? Typ modulácie VDSL2 Aktuálna rýchlosť (hore/dole) 8442/56784 kbps Dosiahnuteľná rýchlosť (hore/dole) 9777/62917 kbps Šumové rozpätie (hore/dole) 15.7/9.3 dB Útlm vedenia (hore/dole) 22.4/13.2 dB Výstupný výkon (hore/dole) 8.3/14.1 dBm Dátová cesta (hore/dole) Interleaved/Interleaved Hĺbka prekladania (hore/dole) 153/1027 Oneskorenie prekladania (hore/dole) 2/11 ms INP (hore/dole) 2/3 symboly Profil 17a LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM CRC chyby (hore/dole) 105/0 FEC chyby (hore/dole) 48518/729
 16. Tak zdialenosť po kábli rátam tak maximálne 600 m a na XL to nestačí, pozerám podla uzemného plánu obce, kde je ústredňa zakreslená, vrátane trasy optického kábla, zemou asi ide optika do ustredne a metalika ide zrejeme naspäť po stlpoch. Budovu kde je ustredna od mna deli cesta a jeden dom.
 17. Mám zlú priepustnosť linky, dá sa s tým ešte niečo robiť alebo je to konečné a viac to už nikdy nepôjde?
 18. Zdravím, chcem sa opýtať, v obci nemáme dostupnú optiku do domu, len tzv. optiku k domu(VDSL). Popri hranici môjho pozemku prechádza optický kábel Slovak Telekomu, v uzmenom pláne píšu že je to optický kábel OOK . Vedeli by ste ma z takéhoto kábla pripojiť k optickej sieti? Vo svojom dvore by som si to potiahol na vlastné náklady. Keď som kopal základ na plot, tak som ten kábel videl, taký hrubý čierny a bola pri ňom oranžová tabuľka Slovenské Telekomunikácie.
 19. Aky je po novom minimalny profil pre XL ked mam zaroven aj Magio (dva boxy) ?